Trocha špíny dětem neublíží. Posílí imunitu

  0:20aktualizováno  0:20
Přehnaná snaha o „sterilní“ prostředí dětem ke zdraví nepomůže. Imunitu jim nezajistí ani multivitamíny. Důležitá je vyvážená strava a také minimalizace stresů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Je to vlastně taková bezpečnostní služba lidského těla. Imunita má za úkol rozpoznávat cizorodé látky a brání jim páchat v organismu škody. Pomáhá také odstraňovat staré a zmutované buňky. Jak ale imunitní systém posilovat u těch nejmenších? Spoléhat na vitamínovou nálož se nevyplácí. Škodit může i přehnaná honba za čistotou.

Jak zdravě posílit imunitu

Ilustrační fotografie

Imunitní systém je celkem složitá věc, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Oslabená imunita může podle odborníků do jisté míry představovat civilizační problém a nezanedbatelný vliv na ni má životní styl.

„Dnes nás neohrožují jen patogeny, ale i stres, smog a také to, jak jsme - v uvozovkách - neustále čistí a chránění,“ říká Barbora Grymová, farmaceutka a odbornice na imunitu. Naráží tak na skutečnost, že ve snaze zajistit dětem ideálně sterilní prostředí pro vývoj, mnohdy může zdraví z dlouhodobého hlediska uškodit. Jinými slovy, přehnaná čistota je svým způsobem metla imunity a občasná špína dětem určitě neuškodí.

„V dnešním světě máme s bakteriemi, které se běžně nacházejí venku, omezený kontakt. Někteří rodiče ostražitě chrání své děti před nečistotou všeho druhu, nedostatečný kontakt s bakteriemi však může vést k oslabení imunity a následně vyšší náchylnosti k onemocnění při kontaktu s virem,“ dodává. Zákonitosti fungování imunity podle ní tak rodiče malých dětí často ignorují. Navzdory tomu se zvláště v rizikových obdobích roku spoléhají na spásnou sílu vitamínů z lékáren.

Co vám zlepší imunitu?

Ilustrační fotografie

To však zdaleka nestačí. „Během své lékárnické praxe jsem se mnohokrát setkala s tím, že maminky poptávají multivitamíny pro děti na posílení imunity. Dostatečné množství a vyvážený poměr vitamínů jsou pro správné fungování lidského organismu pochopitelně

nezbytné, v dnešní době, kdy je imunita často oslabena civilizačními vlivy, však k její aktivaci pouze vitamíny nestačí,“ říká Grymová.

Imunitu u dítěte tak nejlépe podpoří - možná pro někoho překvapivě - zdánlivě banální pravidla zdravého způsobu života, která platí i pro dospělé. Tedy vyvážené stravování, dostatek pohybu, spánku a odbourání zbytečných stresů.

Týden imunity poradí

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v týdeníku 5+2, kde se dočtete o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Pomyslnou první úlohu obranného systému hraje takzvaná vrozená imunita. Tu představují tkáně a slizniční membrány, které brání styku bakterií a virů s vnitřním prostředím lidského těla. Teprve když dojde ke kontaktu s infekcí, nastupuje na scénu imunita získaná, která spouští tvorbu protilátek.

V rámci právě probíhajícího Týdne imunity mohou lidé po celé republice navštívit vybrané lékárny, kde budou působit vyškolené týmy. Ty budou zjišťovat stav imunity a poskytovat informace o jejím vhodném posilování.

Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

senior babička nemoc smutek zapomínání

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením...

Smrkání je věda. Kapky do nosu mohou vyvolat závislost

Rýma, kapesník

Zatímco v Japonsku se smrkání na veřejnosti rovná společenské sebevraždě, v Česku jde v těchto dnech o neodmyslitelnou...

Vy a potraviny. Ty, které vašemu tělu vadí, odhalíte z krve i biopsie

Strašák jménem laktóza je vlastně disacharid označovaný také jako mléčný cukr,...

Nesnášenlivost jednotlivých složek potravy se může projevovat různě. Pokud trpíte neobjasněnými bolestmi hlavy,...

Najdete na iDNES.cz