Trocha špíny dětem neublíží. Posílí imunitu

  0:20aktualizováno  0:20
Přehnaná snaha o „sterilní“ prostředí dětem ke zdraví nepomůže. Imunitu jim nezajistí ani multivitamíny. Důležitá je vyvážená strava a také minimalizace stresů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Je to vlastně taková bezpečnostní služba lidského těla. Imunita má za úkol rozpoznávat cizorodé látky a brání jim páchat v organismu škody. Pomáhá také odstraňovat staré a zmutované buňky. Jak ale imunitní systém posilovat u těch nejmenších? Spoléhat na vitamínovou nálož se nevyplácí. Škodit může i přehnaná honba za čistotou.

Jak zdravě posílit imunitu

Ilustrační fotografie

Imunitní systém je celkem složitá věc, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Oslabená imunita může podle odborníků do jisté míry představovat civilizační problém a nezanedbatelný vliv na ni má životní styl.

„Dnes nás neohrožují jen patogeny, ale i stres, smog a také to, jak jsme - v uvozovkách - neustále čistí a chránění,“ říká Barbora Grymová, farmaceutka a odbornice na imunitu. Naráží tak na skutečnost, že ve snaze zajistit dětem ideálně sterilní prostředí pro vývoj, mnohdy může zdraví z dlouhodobého hlediska uškodit. Jinými slovy, přehnaná čistota je svým způsobem metla imunity a občasná špína dětem určitě neuškodí.

„V dnešním světě máme s bakteriemi, které se běžně nacházejí venku, omezený kontakt. Někteří rodiče ostražitě chrání své děti před nečistotou všeho druhu, nedostatečný kontakt s bakteriemi však může vést k oslabení imunity a následně vyšší náchylnosti k onemocnění při kontaktu s virem,“ dodává. Zákonitosti fungování imunity podle ní tak rodiče malých dětí často ignorují. Navzdory tomu se zvláště v rizikových obdobích roku spoléhají na spásnou sílu vitamínů z lékáren.

Co vám zlepší imunitu?

Ilustrační fotografie

To však zdaleka nestačí. „Během své lékárnické praxe jsem se mnohokrát setkala s tím, že maminky poptávají multivitamíny pro děti na posílení imunity. Dostatečné množství a vyvážený poměr vitamínů jsou pro správné fungování lidského organismu pochopitelně

nezbytné, v dnešní době, kdy je imunita často oslabena civilizačními vlivy, však k její aktivaci pouze vitamíny nestačí,“ říká Grymová.

Imunitu u dítěte tak nejlépe podpoří - možná pro někoho překvapivě - zdánlivě banální pravidla zdravého způsobu života, která platí i pro dospělé. Tedy vyvážené stravování, dostatek pohybu, spánku a odbourání zbytečných stresů.

Týden imunity poradí

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v týdeníku 5+2, kde se dočtete o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Pomyslnou první úlohu obranného systému hraje takzvaná vrozená imunita. Tu představují tkáně a slizniční membrány, které brání styku bakterií a virů s vnitřním prostředím lidského těla. Teprve když dojde ke kontaktu s infekcí, nastupuje na scénu imunita získaná, která spouští tvorbu protilátek.

V rámci právě probíhajícího Týdne imunity mohou lidé po celé republice navštívit vybrané lékárny, kde budou působit vyškolené týmy. Ty budou zjišťovat stav imunity a poskytovat informace o jejím vhodném posilování.

Autor:

Nejčtenější

Pití už jsem sama nedokázala zastavit, říká Michaela Duffková

Michaela Duffková

Když se před rokem Michaela Duffková rozhodla skoncovat se závislostí na alkoholu, v krvi měla více než dvě promile. Od...

Moje dítě, které jsem považovala za syna, je dcera, říká Theronová

Charlize Theronová na Oscarech (Los Angeles, 24. února 2019)

Charlize Theronová (43) má dvě děti, které adoptovala coby malé kojence. Nejdřív chlapce Jacksona (7) a poté dívku...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Krmí dítě podle tabulek, kritizovala rodiče náhradní manželka

Jídlo pro Leontýnku patří i na sociální sítě.

Bára je se svým životem spokojená. Žije s manželem a roční dcerou Leontýnkou v novém vlastním domě u Tábora a přesně...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Další z rubriky

Pět potravin pro zdravé vlasy a nehty

Ilustrační fotografie

Chcete mít krásné a zdravé vlasy i nehty? Pak je třeba, abyste myslela i na to, co jíte. Jen správná kosmetika vás...

Prospěte se k lepší DNA, vyzývají vědci. Ale nic se nesmí přehánět

Ilustrační snímek

Proč vlastně potřebujeme spánek? Lékaři se ptají odnepaměti. Většinou se předpokládá, že funguje jako restart počítače....

KVÍZ: Jak se zajímáte o zdraví?

Ilustrační snímek

Víte, jaký krevní tlak je pro dospělého člověka ideální nebo které nemoci nás nejčastěji zabíjejí? Světová zdravotnická...

Najdete na iDNES.cz