Trocha špíny dětem neublíží. Posílí imunitu

  0:20aktualizováno  0:20
Přehnaná snaha o „sterilní“ prostředí dětem ke zdraví nepomůže. Imunitu jim nezajistí ani multivitamíny. Důležitá je vyvážená strava a také minimalizace stresů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Je to vlastně taková bezpečnostní služba lidského těla. Imunita má za úkol rozpoznávat cizorodé látky a brání jim páchat v organismu škody. Pomáhá také odstraňovat staré a zmutované buňky. Jak ale imunitní systém posilovat u těch nejmenších? Spoléhat na vitamínovou nálož se nevyplácí. Škodit může i přehnaná honba za čistotou.

Jak zdravě posílit imunitu

Ilustrační fotografie

Imunitní systém je celkem složitá věc, kterou ovlivňuje celá řada faktorů. Oslabená imunita může podle odborníků do jisté míry představovat civilizační problém a nezanedbatelný vliv na ni má životní styl.

„Dnes nás neohrožují jen patogeny, ale i stres, smog a také to, jak jsme - v uvozovkách - neustále čistí a chránění,“ říká Barbora Grymová, farmaceutka a odbornice na imunitu. Naráží tak na skutečnost, že ve snaze zajistit dětem ideálně sterilní prostředí pro vývoj, mnohdy může zdraví z dlouhodobého hlediska uškodit. Jinými slovy, přehnaná čistota je svým způsobem metla imunity a občasná špína dětem určitě neuškodí.

„V dnešním světě máme s bakteriemi, které se běžně nacházejí venku, omezený kontakt. Někteří rodiče ostražitě chrání své děti před nečistotou všeho druhu, nedostatečný kontakt s bakteriemi však může vést k oslabení imunity a následně vyšší náchylnosti k onemocnění při kontaktu s virem,“ dodává. Zákonitosti fungování imunity podle ní tak rodiče malých dětí často ignorují. Navzdory tomu se zvláště v rizikových obdobích roku spoléhají na spásnou sílu vitamínů z lékáren.

Co vám zlepší imunitu?

Ilustrační fotografie

To však zdaleka nestačí. „Během své lékárnické praxe jsem se mnohokrát setkala s tím, že maminky poptávají multivitamíny pro děti na posílení imunity. Dostatečné množství a vyvážený poměr vitamínů jsou pro správné fungování lidského organismu pochopitelně

nezbytné, v dnešní době, kdy je imunita často oslabena civilizačními vlivy, však k její aktivaci pouze vitamíny nestačí,“ říká Grymová.

Imunitu u dítěte tak nejlépe podpoří - možná pro někoho překvapivě - zdánlivě banální pravidla zdravého způsobu života, která platí i pro dospělé. Tedy vyvážené stravování, dostatek pohybu, spánku a odbourání zbytečných stresů.

Týden imunity poradí

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v týdeníku 5+2, kde se dočtete o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Pomyslnou první úlohu obranného systému hraje takzvaná vrozená imunita. Tu představují tkáně a slizniční membrány, které brání styku bakterií a virů s vnitřním prostředím lidského těla. Teprve když dojde ke kontaktu s infekcí, nastupuje na scénu imunita získaná, která spouští tvorbu protilátek.

V rámci právě probíhajícího Týdne imunity mohou lidé po celé republice navštívit vybrané lékárny, kde budou působit vyškolené týmy. Ty budou zjišťovat stav imunity a poskytovat informace o jejím vhodném posilování.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Najdete na iDNES.cz