Jezte zelí a nejen střeva vám poděkují. Vstřebáte slušnou dávku vitaminů

  • 9
Máte doma zásobu kysaného zelí? Jestli ne, je načase to napravit. Tradiční delikatesa je jako stvořená pro chladné a sychravé dny, kdy se to bacily kolem nás jenom hemží. Dodá vitaminy, posílí imunitu.že

Tolik vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek jako ze zelí dostanete v zimě z málokteré zeleniny. Nejvíc z kysaného.

Zelňačka, halušky se zelím, segedínský guláš, vepřo knedlo zelo... Trefili jsme se vám do noty? Pokud se u vás doma podobné pochoutky objevují hodně často, pak si možná říkáte, že období viróz překonáte snadno. Protože pravidelná konzumace zelí – ať už čerstvého, vařeného, dušeného, či kysaného – je ideální prevencí podobných neduhů. A ještě si pochutnáte. Nicméně zkuste do svého jídelníčku zařadit i lehčí pokrmy a pravidelný pohyb.

Vitaminová bomba

Uvnitř nenápadné zelené nebo fialové hlávky se ukrývá dokonalá zásobárna důležitých vitaminů a minerálů, díky kterým se zelí právem řadí mezi superpotraviny. Najdete zde vitamin C, A, E, B a K, inositol, lecitin, pektin, draslík, zinek, selen, jód, železo, síru a vápník, barvivo anthokyan (v červeném zelí), probiotické kultury (v kysaném zelí), enzymy (v tepelně neopracovaném zelí), vlákninu atd.

Zelí je navíc levné, vydrží dlouho čerstvé a v kuchyni s ním můžete čarovat na desítky způsobů. Faktem ovšem je, že nejzdravější je to kysané, které obsahuje více vitaminu C, B9 (kyselina listová) a K (látka, která hraje důležitou úlohu při srážení krve). Během kvasného procesu se také tvoří cholin, který se podílí na metabolismu tuků a přispívá ke správné funkci jater.

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba a rozhodně pokryje poptávku vašeho těla a imunitního systému nejen po vitaminu C.

Staráte se o svá střeva?

Asi víte, že naším největším imunitním orgánem jsou střeva, kde sídlí významné množství buněk imunitního systému. Právě na nich záleží, jestli tělo vstřebá všechny důležité živiny a odolá útoku patogenů. Správně fungující střeva jsou zkrátka nezbytnou podmínkou celkového zdraví, z čehož plyne, že bychom se o ně měli řádně starat. Děláte to?

Nejde totiž zdaleka jen o to, co jim „posíláte“. Stav střevní mikroflóry nepříznivě ovlivňuje i spousta dalších věcí: kouření, syntetické látky obsažené v lécích, prodělané nemoci, hormonální změny, vyšší věk a v neposlední řadě stres.

KVÍZ: Otestujte se ZDE, jak znáte obyčejné zelí?

Hlávku zelí zpracujete za chvilku, chce to jen pořádný ostrý nůž a šikovné ruce.

Miska kysaného zelí denně stačí

Některé z těchto faktorů můžeme ovlivnit více, jiné méně a další vůbec. Proto není od věci podpořit svou střevní rovnováhu ještě užíváním probiotik, která tvoří přirozenou součást správně fungující střevní mikroflóry.

A jak tohle všechno souvisí se zelím? Velmi jednoduše. Kysané zelí je totiž těmito přátelskými bakteriemi doslova „našlapáno“.

Na podzim a v zimě je proto víc než jindy vhodné dát si denně aspoň jednu kompotovou misku. Nemluvě o tom, že vás to vyjde mnohem levněji než drahé vitaminy z lékárny.

Kysané zelí s vitaminy si snadno můžete udělat přímo do zavařovaček

Zelí. Červené i bílé. Která máte raději?

Červené nebo bílé?

Váháte, jestli dát přednost červenému či bílému zelí? Oba druhy jsou bohaté na vitamin C, E, B a skýtají i spoustu minerálů, zejména hořčík a vápník.

Co se ale týče poměru výživných látek, je na tom červené zelí o chlup lépe. Nejenže obsahuje víc céčka, ale díky přírodnímu barvivu je také velkým zdrojem antioxidantů, o kterých je známo, že zlepšují imunitu a prodlužují mládí.

Obě varianty zelí navíc obsahují glukosinoláty, látky, které snižují riziko některých typů rakoviny. Zelí je prostě výborná a chutná věc.

Pokud si ho zavaříte, získáte i jednu z klíčových surovin do zimních polévek nebo na klasické „vepřo, knedlo, zelo“. Zelný základ můžete využít i jako ochucovadlo pokrmů či coby přírodní medicínu.

Zelí můžete nacpat i do burgerů. Čerstvé, kysané či třeba zpracované na způsob amerického salátu coleslaw.

Sterilované zelí

Hlávku zelí nakrouhejte a povařte cca 5 minut v osolené vodě. Sceďte a napěchujte do čistých zavařovacích sklenic společně s vrstvami kmínu. Nakonec si připravte nálev.

Jak nejlépe na krouhání zelí?

Hlávku rozřízněte napůl a ještě dál na čtvrtinky. Z každé odstraňte košťál a zelí nakrouhejte na proužky.

Přiveďte k varu 1 l vody a přidejte 300 ml 8% octa, 100 g cukru, 20 g soli, půl lžičky hořčičných semínek, 3 kuličky pepře a čtvrt lžičky celého koriandru. Jakmile roztok začne bublat, stáhněte ho z plotýnky a zalijte jím sklenice se zelím.

Pečlivě zavíčkujte a sterilujte je asi 30 minut při teplotě 90 °C. Sterilované zelí lze použít jako přílohu k pokrmům nebo i do salátů.

Najkrájet zelí není takový problém. Rozkrojíte ho napůl, pak na čtvrtky, ty zbavíte košťálu, a pak už jen krájíte a krájíte nebo krouháte získané čtvrtinky.

Řepa se zelím

Tato kombinace je doslova vitaminová bomba. Využijte toho a naložte si ji ve dvojnásobném množství. Zima bývá dlouhá.

Nakrouhejte 2,5 kg uvařené řepy a 2,5 kg bílého nebo červeného zelí. Přidejte 500 g cibule a kmín a směs nechte chvilku odpočívat.

Mezitím zapracujte na nálevu. Svařte na něj 1,5 l vody, 500 ml octa, 450 g cukru a nechte asi 10 minut probublávat.

Zelnou drť navrstvěte do lahví, zalijte nálevem a dobře zavíčkujte, sterilujte a uložte do chladu.

Potřebujete inspiraci třeba na nedělní oběd se zelím? Vyzkoušejte selečí hřbet s blanšírovaným zelím podle Zdeňka Pohlreicha.

13. listopadu 2017

Zelný štrúdl, slaná varianta toho tradičního. Stačí mít doma po ruce listové těsto, zelí a v kuchyni naprosto běžné suroviny.

Zelný štrúdl

Oblíbený dezert si tentokrát můžete připravit trochu jinak. Místo jablek, ořechů a rozinek použijte do náplně kysané zelí dochucené solí a kmínem, přidejte rozmačkaný česnek a na kostičky pokrájenou anglickou slaninu. Dále postupujte jako v případě sladkého štrúdlu.

Jak si zelí dále vychutnat?

  • Nařežte ho na větší kusy a upečte. Křupavé zelí můžete podávat s majonézou nebo jakýmkoliv dipem jako pohoštění.
  • Nasekejte ho na nudličky, osmažte a použijte k základu na karbanátky.
  • Utopte ho v polévce. Hodí se do té s koprem, luštěninami, kroupami nebo coby hlavní surovina pro přípravu ruského boršče.

Zařazujte zelí na jídelníček co nejčastěji, vyplatí se to a receptů je spousty.

Zelné křenky

Zelnou hlávku rozeberte na listy a povařte asi 5 minut ve vroucí vodě. Změklé lupení nakrájejte na cca 7 cm široké pruhy, na každý z nich naneste lžičku čerstvě nastrouhaného křenu a smotejte ho do svitku.

Svitky nandejte do zavařovacích sklenic a zalijte horkým nálevem, který jste si připravili z vody, octa, pískového cukru a soli. Opět důkladně zavíčkujte a dejte sterilovat. Křenky jsou výborné k uzenému masu, klobáse či ovaru.

Chcete změnu? Udělejte si třeba kapustové karbanátky.

Dobrá čalamáda

Nakrouhejte na ni 4 kg zelí, 1 kg paprik, 500 g mrkve a 500 g cibule.

Zeleninovou směs zalijte 400 ml oleje, 500 ml octa a zasypte 300 g cukru plus přidejte konzervační přípravek. Všechno pečlivě promíchejte, nechte 24 hodin uležet a rozdělte do zavařovaček. Otřete okraje a nádobky pořádně zavíčkujte.

Čalamády nechte sterilovat přibližně 20 minut při teplotě 85 °C. Okoření uzeniny nebo mleté maso s kaší, prakticky nahradí klasické kyselé okurky. Zkuste je třeba i k topinkám.

, , Tina