Přibližně polovina čínských liči se pěstuje v provincii Kuang-tung. Tamní úroda ale nejprve doplatila na neobvykle teplou zimu, ke které se následně přidaly i vydatné jarní deště. Důsledky už začínají pociťovat čínští spotřebitelé, kteří čelí skokovému nárůstu cen. Ten se pravděpodobně brzy přehoupne i do zbytku světa, píše agentura Bloomberg.
V loňském roce Čína vyprodukovala zhruba 3,1 milionu tun liči. Letošní sklizeň by v nejlepším případě mohla být zhruba poloviční. Kvalifikované odhady hovoří o 1,65 až 1,75 milionech tun. „Číňané liči milují. Mám přátele, kteří každý rok spořádají asi 50 kilogramů tun tohoto ovoce. Kvůli vyšším cenám to ale letos bude určitě méně,“ komentuje situaci čínský profesor Čchen Chou-pin, který vyučuje na jihočínské zemědělské univerzitě.
Nemlsejte liči nalačno. Dužnaté ovoce způsobilo v Indii smrt stovek dětí![]() |
Čínští zákazníci si už na sociálních sítích na vysoké ceny liči často stěžují. Obvykle se jeden kilogram liči v tomto období prodává za zhruba 40 jüanů (asi 126 korun). Dva týdny zpět ale byla tato cena dvojnásobná. Od té doby se sice mírně posunula k lepšímu, průměrné hodnoty z předcházejících let jsou však přesto stále daleko.
Úřady se snaží cenové nárůsty hasit
Politické vedení čínské provincie Kuang-tung na problémy s úrodou zareagovalo poměrně neobvykle. Rozhodlo se na trh uvolnit zhruba 200 tun zmrazeného liči z loňského roku. Tamní politici věří, že tento krok pomůže s alespoň částečným snížením cenového růstu, k němuž momentálně dochází.
Co je liči?Liči je drobné ovoce. Má tvrdou, hrbolatou slupku, která je růžová až červená. Slupka není jedlá, ale je snadno oloupatelná. Pod ní se nachází bílá až průhledná dužina, která je šťavnatá a sladká. Uvnitř dužiny je velké a nejedlé semeno. |
Čínští producenti nyní počítají škody a zkoušejí odhadovat, na kolik je celková škoda vyjde. „Naše zisky klesnou. Zákazníci nejspíš nebudou vyšší ceny akceptovat. Nevím, jak mám svou úrodu před extrémním počasím, které nás v čase tíží stále víc, ochránit,“ doplňuje zemědělec Jin Jao-čcheng.
Čínské meteorologické úřady informovaly o tom, že dubnové úhrny srážek v provincii Kuang-tung zhruba dvojnásobně převýšily průměrné hodnoty v tomto období. Některá pole dokonce stále ohrožují záplavy a odborníci mluví také o nižší úrodě řepky nebo rýže. V ohrožení jsou také plánované dodávky sójové moučky pro krmení zvířat.
Na nižší dodávky liči z Číny se musí nyní připravit také svět, a to včetně Spojených států nebo Evropy. V roce 2022 Čína celkem do zahraničí vyvezla 10 tisíc tun liči, z toho polovina pocházela právě z oblasti Kuang-tung. Nyní jsou tedy dodávky liči v takovém měřítku v podstatě nereálné.