Interaktivní cenová mapa nájemního bydlení, která je dostupná na webu ministerstva financí, zahrnuje veškerá dostupná data o nájemním trhu. Především jde o informace z nabídek na realitních portálech. Ukazuje výši nájemného referenčního bytu příslušné velikostní kategorie. Referenční byt mapa stanovuje jako byt, který je starší, není vybaven ani vybavením, ani garáží či parkovištěm.
Interaktivní cenová mapa je zpracována pro čtyři typy bytů – 1. velikostní kategorie (1+kk, 1+1), 2. velikostní kategorie (2+kk, 2+1), 3. velikostní kategorie (3+kk, 3+1) a 4. velikostní kategorie (4+kk, 4+1).
Nejdražší lokalitou je podle interaktivní mapy hlavní město. V samém centru, tedy na Starém Městě, vychází měsíční nájemné bytu ve druhé velikostní kategorii o výměře 52 metrů čtverečních na více než 22 tisíc korun. Mezi levnější městské části v rámci Prahy patří Chodov. Zde by stejný byt vyšel na 17 160 korun měsíčně.
Mezi regiony patří k těm nejdražším Pec pod Sněžkou. Zde nájemné stejného bytu, jako je uváděný v pražských příkladech, vyjde na necelých 16 tisíc měsíčně.
Naopak k v rámci Česka k cenově nejdostupnějším regionům patří Karlovarský kraj. Ve zdejší obci Stříbrná by nájem bytu z druhé velikostní kategorie (tedy 2+kk nebo 2+1) o rozloze 52 metrů vyšel na 6 240 korun měsíčně.
Mapa určí, co je dostupné bydlení
Cenová mapa nájmů slouží jako klíč k určení toho, jak vysoké bude nájemné v dostupném bydlení. „Pokud mluvíme o dostupném nájemním bydlení, je cenová mapa klíčovým nástrojem pro definování cenové hladiny těchto bytů na trhu,“ vysvětlil funkci mapy ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Konkrétní parametry projektu dostupného bydlení vláda představila minulý týden. V první fázi na něj vyčlení osm miliard korun z Národního plánu obnovy, které budou určeny na financování bytových projektů samospráv.
Stát dal pro výstavbu k dispozici přes dvě stovky státních pozemků, které budou bezplatně převedeny na obce a města. Cílem je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu. O dalších finančních zdrojích kabinet jedná například s Evropskou investiční bankou, s pojišťovnami, penzijními fondy a počítá i se zapojením soukromého sektoru.
Chybějící byty, příliš vysoké nájmy. Krize bydlení zasáhla celou Evropu![]() |
„Bydlení, které si budou lidé moci dovolit, je jednou z mých osobních priorit a jeden z předpokladů pro restart Česka. Abychom mohli zajistit dostupné bydlení, musíme být schopni stavět dostatek bytů. Proto zahajujeme dlouhodobý program podpory bytové výstavby,“ řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).
„Propojíme stát, obce a soukromý sektor, abychom mohli výhodně stavět a zajistit tak nájemní byty pro mladé rodiny a potřebné profese, jako jsou například zdravotní sestry nebo učitelé. Tím zároveň rozhýbeme celý trh s bydlením. Existují už i konkrétní projekty, první byty budou připravené už do tří let,“ dodal premiér.
Podpora pro potřebné
Definici dostupného bydlení představil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Jedná se o výhodné nájmy pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi, kteří nepatří mezi pětinu populace s nejvyššími příjmy. Cílová skupina je široká, pokrývá zhruba dva miliony obyvatel včetně části střední třídy,“ vysvětlil.
S výjimkou veřejně prospěšných profesí nájemníci v dostupných bytech nemohou vlastnit nemovitost k bydlení – to má zajistit, aby podporu státu získali lidé, kteří ji v danou chvíli nejvíce potřebují, například mladé rodiny nebo senioři.
Dostupné nájemní bydlení bude poskytováno pouze vybraným cílovým skupinám za zastropované nájemné stanovené ve vazbě na nájemné tržní. Dostupné nájemné se může každoročně zvýšit nejvýše o míru inflace s horním limitem čtyř procent. „Bydlení musí být dostupné i pro lidi s běžnými příjmy, kteří ale nezdědili žádný dům a kvůli vysokým cenám nemovitostí nedosáhnou na hypotéku nebo teď prostě vlastní byt kupovat nechtějí. Jde například o mladé rodiny s dětmi, ve kterých jsou rodiče teprve na startu kariéry,“ shrnul Bartoš.