Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za víc dřiny a peněz menší úroda. Přesto eko a biovína zažívají rozmach

  14:00
Vinařství, jež pěstují révu v souladu s přírodou, na jihu Moravy přibývá. O nápoj bez chemické stopy čím dál víc stojí také zákazníci. Potřeba jsou však detailní znalosti, zejména o půdě.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

K půdě a přírodě měl Petr Marcinčák z Mikulova vztah od dětství, a když se na počátku 90. let pustil do hospodaření na vinicích, jediná pro něj správná cesta byla dělat to jako dědeček. Tedy co nejšetrněji.

Dnes jeho vinařství Víno Marcinčák hospodaří biodynamicky. Vyrábí si vlastní přípravky podle starých receptur, třeba výluhy z vermikompostu, což je organický odpad, který rozložily žížaly, nebo výluhy z bylin, jako je kopřiva, bříza či levandule. Používá i roháček (viz box). „Ano, je v tom trochu magie a tajemna, ale příroda a pozitivní energie nám nabízí a poskytují vše, co potřebujeme. Na našich vínech je to znát,“ tvrdí Marcinčák, jehož produkt pravidelně boduje v soutěži biovín.

Vinařů, kteří hospodaří nekonvenčně, je přitom pořád víc. „Jednoznačně přibývá vinařství, která se snaží pěstovat révu maximálně šetrně k přírodě a ekologicky, a tedy například v režimu bio,“ mluví o trendu Vinařský fond ČR, byť oficiální čísla k tomuto trendu nemá.

Bez chemie a kocoviny. Na autentické víno si ale člověk musí zvyknout

Bio, biodynamické, ekologické, přírodní… Všechna tato slůvka z etiket zákazníkovi říkají, že jde o víno z hroznů vypěstovaných v souladu s přírodou, v opečovávané vinici. Nepoužívají se chemická hnojiva či umělé přípravky ani ve vinicích, ani při výrobě vína.

„Při pěstování bio se musíme obejít bez herbicidů a insekticidů. To znamená, že v našich vinicích je více trávy a více hmyzu. Avšak nejen toho škodlivého, ale i toho užitečného. Naše vinice poznáte již zdálky. Jsou proti těm konvenčně obdělávaným zelenější, živější. Hrozny v nich rychleji zrají a lépe chutnají, to je prokázané. A tím pádem i víno lépe chutná. To se nedá změřit pravítkem ani ničím jiným, ale je to tak. Vína jsou prostě o něco lepší jak na nose, tak na jazyku. O tom jsme přesvědčeni,“ míní Marek Jakub Špalek z vinařství Špalek, hospodařící na Kraví hoře u Znojma, kam chtějí vracet život, stavějí tu hmyzí hotely i sázejí stromy.

Výhody? Dobrý pocit a odbyt, protože bio táhne čím dál víc. Jinak samé nevýhody: víc to stojí, víc se člověk nadře a déle všechno trvá, víc administrativy. A ve finále ještě sklidí menší úroda. „Máme rádi náš kraj, naši Kraví horu, naši přírodu. Uvědomili jsme si, že vyrábět víno jen za vytvářením zisku nás neuspokojuje,“ argumentuje přesto Špalek.

Jako vitaminy versus antibiotika

Marcinčák vysvětluje, že ekologické vinohradnictví je velmi náročné na znalosti zejména o půdě. Vinař musí rozumět procesům, které se v ní odehrávají. „Jen na dobře fungující a dobře vyživené půdě mohou keře révy dobře růst a dávat pěkné hrozny. Pokud si do sklepa přivezete krásně vyzrálé a zdravé hrozny bez ‚chemických reziduí‘, máte již téměř jistotu, že uděláte skvělá vína,“ je přesvědčen.

„Magie“ ve vinicích

  • Roháček je kravinec vmáčknutý do kravského rohu, který byl přes zimu zakopaný ve vinici, odkud nabral další živiny. Finální obsah se pak používá jako hnojivo, jde o základ biodynamického vína.
  • Křemenáček je nadrcený, s dešťovou vodou smíchaný křemen, který je opět na půl roku zakopaný v kravském rohu ve vinici. Plný přírodní energie následně blaze působí na listy révy.

I podle Vojtěcha Válka ze stejnojmenného vinařství v Nosislavi na Brněnsku je bio primárně o práci ve vinohradu. „Nemůžete vinohrad takzvaně dojit, musíte tam pořád chodit a všechno neustále hlídat. Děláte spoustu preventivních kroků, je to hodně o ruční práci,“ líčí s tím, že konvenční výroba dělá všechno strojově, a co nevyřeší stroj, vyřeší postřik.

„Ale je to, jako když si dáte ovoce a vitaminy do sebe dostanete přirozenou cestou, anebo se nacpete doplňky stravy, a když je problém, tak antibiotiky. Alkohol má každé víno, ale co je v něm dál a přitom tam být nemusí, se na etikety bohužel nepíše,“ poukazuje Válek, který má taky na paměti, že cílem by mělo být zanechat našim potomkům půdu ve stejném, nebo dokonce lepším stavu.

Biovíno se tedy nesmí vyrábět s použitím šlechtěných kvasinek, enzymů ani dalších syntetických čiřících a stabilizačních látek. Regulované je také množství použité síry, respektive oxidu siřičitého, který od nepaměti slouží při výrobě i konzervaci vína, protože mimo jiné hubí nežádoucí mikroorganismy.

Přírodu šetří i integrovaná produkce

Ne každá odrůda však zvládne odolat přírodním útrapám bez chemického ošetření – na bio se hodí tradiční odrůdy Ryzlink rýnský a vlašský, Muškát moravský, Pálava a Rulandské šedé nebo Frankovka, Svatovavřinecké, Cabernet Moravia či André. Nebo nově vyšlechtěné odolnější odrůdy jako Hibernal, Malverina, Laurot, Solaris a další. Biovíno samozřejmě označuje ochranná známka.

Šarlatáni, či ekologové? Vinaři věří kravským rohům i pohybu Měsíce

Jakousi nadstavbou biovín jsou pak biodynamická vína, pro která platí ještě přísnější podmínky pěstování a výroby. Vinaři například pracují s vlastním kompostem, který si připravují během roku – tak jako v úvodu zmíněný Marcinčák. A platí úplný zákaz chemie, umělých barviv, kvasinek, aromat a dalších látek.

Benevolentnější je takzvaná integrovaná produkce bez zatěžování životního prostředí tam, kde by striktní biorežim nebyl možný, neboť by pak vína nemohla být konkurenceschopná levným zahraničním vínům.

„Naši vinaři se sdružují do Svazu integrované a ekologické produkce hroznů a vína – Ekovín. Hospodařením podle zásad integrované produkce usilují o dosažení optimálních výnosů vyšší kvality cestou, která nezatěžuje životní prostředí,“ sděluje Šárka Podlenová z agentury Omnimedia zastupující Vinařský fond ČR. V Ekovínu je aktuálně přes 140 členů, vinařů i vinohradníků.

2. října 2022

  • Nejčtenější

Vaňkové jsem dal přes milion, řekl svědek v bytové kauze. Primátorka to popřela

Vážné obvinění ve čtvrtek zaznělo u Městského soudu v Brně, který řeší údajnou manipulaci s přidělováním městských nebytových prostor v Brně na adrese ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a. Od jednoho z...

7. listopadu 2024  11:59,  aktualizováno  14:30

Plánovala ubodat tři spolužačky, do vraždy chyběl den. Dostala dva roky

Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání mladistvé, která schvalovala loňskou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a připravovala vraždu spolužaček. Nejprve je chtěla zastřelit,...

12. listopadu 2024  10:46,  aktualizováno  12:16

Samice ohroženého luňáka odchovala 18 mláďat, teď ji někdo zblízka zastřelil

Na Hodonínsku někdo podle ornitologů na konci října zastřelil samici kriticky ohroženého luňáka červeného, která patřila k nejstarším značeným v Česku. Případ vyšetřují policisté jako trestný čin...

11. listopadu 2024

Parkovací věž stojí, ale auta do ní nemohou. Dál tak zahlcují okolní ulice

Premium

Unikátní věž pro auta na štítu jednoho z domů měla vyřešit trable s nedostatkem parkovacích míst na sídlišti Duhová pole v brněnských Řečkovicích. Problému, který za sebou zanechal bývalý developer,...

11. listopadu 2024

Matematika straší žáky a narušuje jim pohodu, varují vědci. Viní i pedagogy

Matematiku jako neutuchajícího strašáka školáků vykreslují vědci z jihomoravské metropole. Trápení, vztek, obavy, strach a smutek v českých školách podle nich častěji zažívají právě žáci, kteří mají...

6. listopadu 2024  17:27

Přes sto let staré manipulace vyhrávají volby i dnes, ukáže brněnské divadlo

Lhář, podvodník, dacan a zločinec, který usiluje o to, aby byl starostou městské části a zároveň dohazuje ženský. Tak popisuje herec Jan Kolařík majitele realitní kanceláře Fistra, jehož od této...

12. listopadu 2024  17:46

Mladá generace není zhýčkaná, ale žije ve složitějším světě, prohlásil Pavel

Prezident Petr Pavel se při úterní debatě se studenty ve Znojmě zastal současné mladé generace. Podle něj žije ve složitějším světě než ty předchozí a nezaslouží si tak hanlivé označení „sněhové...

12. listopadu 2024  6:03,  aktualizováno  17:16

Čína usiluje o moravské víno, jeho tvůrci ale ve spolupráci vidí spíše riziko

Premium

Žádná velká ceremonie se kolem toho nekonala, na začátku října se nicméně krajský náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL) sešel s čínským velvyslancem. Pravá ruka jihomoravského hejtmana si myslela, že se...

12. listopadu 2024

Budovaná opatření proti povodním v Brně naberou zpoždění, poničila je velká voda

Dopravní omezení na frekventované ulici podél řeky Svratky v Brně potrvá déle než do dubna příštího roku. Zářijová velká voda totiž způsobila vážné škody na probíhající stavbě protipovodňových...

12. listopadu 2024  15:33

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...