Všechny obchody měly zavřeno i na Velký pátek, na rozdíl od běžných Velikonoc, kdy je zavřeno jen na Velikonoční pondělí. Nesmělo se cestovat mezi okresy. Platil zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Kvůli mším ale byla výjimka ze zákazu nočního vycházení. Ve svatostáncích však smělo být obsazeno pouze deset procent maximální kapacity míst k sezení.
Spolu mohli být venku maximálně dva lidé, kteří nežijí ve stejné domácnosti, jinak platil zákaz shromažďování. Vícečlenná rodina z jedné domácnosti spolu venku být mohla.
Lockdown poznamenal i Velikonoce v roce 2020. Lidé se museli rovněž obejít bez koledování, bez návštěv či připíjení se sousedy. Na veřejně dostupných místech se mohli pohybovat maximálně ve dvou, platil i zákaz shromažďování a větších akcí. Nesmělo se do kostela a bohoslužby se vysílaly přes internet.
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem zmrtvýchvstání Ježíše Krista a obecně oslavou příchodu jara, zrození a plodnosti. Velikonoce nemají pevně stanovené datum.
V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční tak může připadnout na 22. března až 26. dubna. Pravoslavné Velikonoce, označované jako Pascha, jsou proti katolickým většinou opožděny, protože pravoslavná církev pro jejich výpočet používá starší juliánský kalendář nikoli gregoriánský.
Velikonoce mají velký význam. Podle katolické tradice začínají vigilií neděle Vzkříšení, která završuje velikonoční triduum Zeleného čtvrtku, Velkého pátku a Bílé soboty. Trvají padesát dní až do Letnic, slavnosti Seslání Ducha Svatého. První týden Velikonoc se nazývá Velikonoční oktáv, 40. den Velikonoc je slavnost Nanebevstoupení, která připomíná Ježíšův výstup z hrobu a vystoupení na nebe a jeho oslavení u Otce. Kristus byl ukřižován roku 30 či 33 přibližně v době židovského svátku Pesach, který oslavuje vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Tak jako Letnice jsou i Velikonoce tedy původně svátkem židovským.