Kuřecí kůže. Kožní choroba, která trápí hlavně mladé

Husí kůži mívá občas každý, třeba když nás přepadne strach. Odolní jedinci, které jen tak něco neskolí, mívají navíc kůži hroší. A pak jsou mezi námi lidé, jejichž pokožka nápadně připomíná kůži domácích opeřenců. Co je to za nemoc a jak se léčí?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro neinfekční onemocnění kůže odborně nazývané keratóza pilaris je charakteristická nadměrná produkce keratinu. Tento druh proteinu, který představuje základní stavební složku vlasů, je za normálních okolností velmi potřebný a užitečný: zvyšuje pružnost a pevnost našich kadeří a ovlivňuje jejich růst, chrání je před nepříznivými vnějšími vlivy, hydratuje a obnovuje jejich hebkost a lesk. Jak se však říká, všeho moc škodí, což platí i v tomto případě.

Je-li keratinu nadbytek, ucpává vlasové folikuly, a dochází tak k tvorbě drobných pupínků. Následkem je zesílená vnější vrstva pokožky, a to hlavně v horní části paží a stehen, ale i na hýždích a v obličeji. Taková kůže pak bývá na dotek hrubá, nerovná a svým vzhledem připomíná kůži oškubaného kuřete či, chcete-li, jemnou „krupičku“.

Používejte kosmetiku bez barviv a parfemace

Tento problém postihuje hlavně mladé lidi, jeho první příznaky se zpravidla objevují už v průběhu dětství a u dospívajících bývají poměrně časté. V České republice trpí touto kožní poruchou zhruba 35 procent populace. Potíže s „kuřecí kůží“ mohou s narůstajícím věkem postupně odeznívat, případně se objevují opakovaně.

Na toto onemocnění bohužel neexistuje lék, nepříjemné příznaky lze však zmírňovat formou vhodných kosmetických přípravků, jako jsou hydratační oleje, tělové krémy, případně jemné a šetrné peelingy. Velmi vhodná jsou pleťová mléka s ureou, která přispívá k udržení hydratace a zabraňuje keratinizaci.

Mezi účinné látky, které napomáhají odstranění odumřelých buněk a brání hromadění keratinu, patří rovněž kyselina glykolová, kyselina salicylová, alfa hydroxykyseliny (AHA kyseliny) nebo ceramidy. Abyste v tomto ohledu dosáhli co nejlepších výsledků, vybírejte přípravky pokud možno bez obsahu parfémů, barviv a dalších syntetických složek, jež pokožku zbytečně dráždí.

Podobně jako u jiných kožních onemocnění, také zde má velmi příznivý vliv přiměřeného slunečního záření, ideálně v kombinaci se slanou mořskou vodou, která má na naši kůži nesmírně blahodárné účinky.

Nemoc sice nebolí, ale dokáže deptat duši

Jak už bylo řečeno, příznakem keratózy pilaris jsou malé pupínky tělového nebo červeného odstínu na světlé pokožce nebo pupínky hnědé barvy na tmavé pokožce. Mohou se objevovat na pažích, hýždích, stehnech nebo v obličeji.

Bývají poměrně drobné, jsou velké jen asi jako špendlíková hlavička a dotyčnému nepůsobí žádnou bolest. Přesněji řečeno, žádnou fyzickou bolest. Pokud se objeví na jasně viditelných částech těla, jako je třeba obličej, mohou v postiženém vyvolávat nepříjemné pocity (zejména u náctiletých, kteří si zakládají na svém zevnějšku) a zapříčinit různé komplexy a další psychické problémy.

Keratóza pilaris - kožní nemoc

Rizikové faktory? Suchá kůže, ale také genetika

Přesnou příčinu toho, proč ke tvorbě „kuřecí kůže“ dochází, ale lékaři dosud neznají. Je však velmi pravděpodobné, že zde velkou roli hraje genetika. U mnoha lidí, kteří trpí tímto problémem, se totiž zmíněná porucha objevila i u dalších rodinných příslušníků.

Téměř pravidlem pak bývá, že trpí-li touto nemocí jedno z dvojčat, postihne i to druhé. Existuje zde i několik rizikových faktorů. Jedním z nich je suchá pokožka, která je náchylná ke vzniku „kuřecí kůže“. 

Příznaky se zhoršují i v období, kdy převládá nízká vlhkost vzduchu, jako například v zimě. Při vyšší vlhkosti (během jarních a letních měsíců) se naopak zmírňují. Keratóza pilaris může mít také souvislost s atopickým ekzémem.

Mačkání pupínků zakázáno

Mnoho lidí s tímto problémem má silné nutkání drobné pupínky vymačkávat. Odolejte ale pokušení. Často totiž dochází k tvorbě jizviček, kterých se pak už jen tak snadno nezbavíte.

Co o nás prozradí kůže: od hříchů mládí po stres i nezdravý životní styl

Na „kuřecí kůži“ také nikdy nechoďte silou, používání hrubých mechanických tělových peelingů může nepříznivě narušovat kožní bariéru. Tím dosáhnete jediného – pokožka je tak ještě více vysušená a v rámci své ochrany vytváří stále větší množství keratinu, což vede ke vzniku dalších a dalších pupínků. A to je pravý opak toho, čeho chcete dosáhnout. Pokud už musíte použít peeling, sáhněte po nějakém extra jemném přípravku.

Zkuste vysadit potraviny s obsahem lepku

Důležitou roli v boji s touto kožní poruchou hraje také strava. Do jídelníčku zařaďte větší množství čerstvé listové zeleniny, která obsahuje živiny potřebné pro zdravou pokožku (vitaminy A, B, C, E), a snažte se vyhýbat potravinám, jež mohou vyvolat alergické reakce, jako je například lepek.

Alergie na tuto látku se může projevovat mimo jiné i přecitlivělou pokožkou. A čemu konkrétně je třeba se vyhnout? Pšeničné mouce (včetně grahamové, špaldové, kamutové, semolinové) a pšeničné krupici, žitné, ječné a ovesné mouce, také všem druhům chleba a pečiva (nejsou-li označeny jako bezlepkové), tradiční strouhance, některým slaným krekrům, většině druhů běžných těstovin (včetně tarhoni), kuskusu, kroupám, bulguru, vločkám, otrubám, müsli a dále některým náhražkám masa (například robi a seitan).

Lepek obsahuje také řada uzenin, instantní potraviny, některá dochucovadla (kečupy, majonézy, sójové omáčky) a cukrovinky, jogurty či dezerty zahuštěné škrobem (pokud není na výrobku jasně uvedeno, že byl použit bezlepkový škrob) a rovněž většina druhů piva.

Autor:
  • Nejčtenější

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

23. května 2024

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu....

Na nebinaritu nevěřím, říká sexuoložka, která se 30 let věnuje trans lidem

28. května 2024

Rozstřel Jako sexuoložka se už 30 let věnuje trans lidem. Sama se považuje za starou školu a tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tetování pořídil ženě bývalý partner bez souhlasu, nyní se ho zbavuje

23. května 2024  8:18

Taylor White bylo pouhých jednadvacet let, když jí partner bez dovolení potetoval obličej...

Silonky jsou passé. Lidé se zasekávají v době, kdy je móda bavila, míní stylistka

27. května 2024

Premium Ze setkání se stylistkou jsem byla hodně nervózní. Julia Silajdžić, která má na Instagramu přes...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Uklízí, vaří, o malého se stará. Jako by byla cikánka, chválil ve Výměně manžel

22. května 2024  21:45

Nejnovější Výměna manželek byla překvapivě klidná, přestože každá rodina vyznává úplně jiný životní...

Kvůli nepovedené plastice měla žena ňadra téměř u pupíku

30. května 2024  12:22

V přepočtu téměř šest set tisíc korun dala žena za plastiky, aby docílila vysněného vzhledu. Z...

OBRAZEM: V hlavní roli bradavky, které slavné ženy rády „ukazují“

30. května 2024  8:38

Podívejte se do galerie, které krásky rády nenosí podprsenku nebo si vybírají takové, které jsou...

Zapomínáme se dětí ptát, jak jim je, říká máma hráče, který si vzal život

30. května 2024

Premium Za pár dní to bude rok, co se Ivaně Ašenbrenerové zhroutil svět. Její nejmladší syn Karel, který...

S hadičkou v srdci bojuje s plicní hypertenzí. Nemoc ho trápí od dětství

30. května 2024

Když se Martin začal v dětství častěji zadýchávat, zpočátku tomu nevěnoval pozornost ani on, ani...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...