Koňské doplňky stravy při bolesti kloubů: ano, nebo ne?

aktualizováno 
Problém s bolestí kloubů poznala za svůj život už řada sportovců. Hitem poslední doby se staly výživové doplňky určené koním. Zeptali jsme se proto odborníků, zda je jejich užívání bezpečné.

Spoušťové body mohou u sportovců vznikat z důvodu přetížení. | foto: Marie Sehnálková, Rungo.cz

Bolest kloubů není jen problémem seniorů, nevyhýbá se ani mladým lidem. Příčiny bolesti mohou být různé, u aktivních lidí jsou často způsobeny nadměrným zatížením. Potýkat se s tím musel i Viktor K. „Trošku neuváženě jsem se rozhodl, že v jeden den zvládnu zaběhnout závod na deset kilometrů a odpoledne stihnu ještě fotbalový zápas. Obě aktivity jsem sice ten den skutečně absolvoval, ale odnesla to kolena, která mě bolela tak, že jsem musel následující týden vynechat veškerý sport,“ popisuje, jak si nepřiměřenou zátěží zadělal na bolestivé problémy.

Kamarád mu tehdy doporučil výživové doplňky určené koním, které údajně před časem pomohly od bolesti kloubů i jemu. „Užíval jsem je zhruba týden a za těch pár dnů bolest úplně odezněla,“ pochvaluje si Viktor. A není sám. 

Čtěte také: Nepřítelem kloubů jsou „parketové“ sporty a špatná výživa, říká ortoped

Počet lidí, kteří se odvrací od ověřených léčiv a užívají koňské suplementy, stále přibývá. Potvrzuje to i ortoped Milan Novotný, podle něhož se lidé na tyto doplňky informují také v lékařských ordinacích. „Pacienti se mě na ně často ptají. Jelikož jsou však tyto preparáty určené pro veterinární účely a nemají potřebné schválení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nemohu jim je v žádném případě doporučit,“ vysvětluje doktor Novotný.

Doplňky stravy vs. léčiva

Pravidla pro registraci léčiv uváděných na trh jsou v Evropě jednotná. V rámci schvalovacího procesu se vždy posuzuje kvalita, bezpečnost a účinnost léčiva. Mezi základní požadavky patří doložení chemické povahy léku, výrobní kroky a opatření při kontrole kvality vstupních surovin i konečného léku. Dále musí výrobce například doložit, že lék vyhovuje testům stability a že je vyroben podle zásad správné výrobní praxe.

Mnohé možná překvapí fakt, že ne každý přípravek, který kupujeme v lékárně, musí být nutně léčivem. „Léčivo má garantovanou jakost a zpravidla i terapeutickou účinnost. Jeho výroba a registrace je ale proto řádově dražší. Při výrobě musejí být dodržována bezpečnostní a další kritéria, kvůli nimž nemůže být spousta účinných látek zaregistrována jako léčivo. Doplňky stravy naproti tomu neprocházejí tak přísnou kontrolou, je proto možné, že vůbec nic neobsahují a spotřebitele pouze klamou. To si u léčiv prakticky nedovedeme představit,“ vysvětluje přednosta Ústavu aplikované farmacie Jan Šaloun zásadní rozdíl mezi doplňkem stravy a registrovaným léčivem.

Podobné podmínky platí i v případě léčiv a doplňků stravy pro zvířata. Na jejich schvalování dohlíží Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv. Výrobky určených koním, které s oblibou užívají při bolesti kloubů i lidé, jsou přitom pouhé doplňky stravy.

Užívat, nebo ne?

Ať už tak užívají výživové doplňky na podporu správné funkce kloubů zvířata, nebo lidé, není jejich terapeutická účinnost ani v jednom případě garantována. To zaručují jen léčiva, která mohou v některých případech předepsat jen lékaři. Otázkou však zůstává, zda-li doplňky stravy určené výhradně zvířatům nemohou na rozdíl od lidských našemu zdraví uškodit.

Hlavní látkou těchto preparátů je MSM, tedy látka s názvem Methylsulfonyl­methan, která obsahuje organicky vázanou síru, která působí na zpevnění vazů a šlach. Ta je také častou složkou kloubních výživových doplňků, které jsou běžně určeny pro užívání lidmi. Ovšem u koňských doplňků je nezbytné dobře zvážit dávkování, jelikož výrobce uvádí pouze denní příděl pro koně o hmotnosti 100 nebo 500 kilo.

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

Že nám tyto výrobky zřejmě nezpůsobí žádné komplikace, potvrzuje veterinář Martin Brát. „Nemyslím si, že tyto přípravky by mohly lidem ublížit, avšak nejsou k tomu určeny, takže je každý užívá pouze na vlastní riziko. Například u koní se zase v případě některých kloubních problémů paradoxně občas užívají humánní léčiva,“ říká. 

S tímto názorem souhlasí také ortoped Milan Novotný. „S užíváním výživových doplňků pro zvířata je to stejné, jako byste si doma vyrobili auto. Sice bude jezdit a můžete s ním být dokonce i spokojení, ale je stále potřeba myslet na to, že nemá potřebná schválení ani technickou,“ upozorňuje na fakt, že tyto výrobky neprošly kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pokud tak máte dlouhodobé kloubní problémy, je nejlepší cestou bezpochyby navštívit specialistu, který rozhodne o vhodné léčbě. Jestli se namísto toho rozhodnete, ať už pro humánní, nebo zvířecí doplňky stravy, bude jejich terapeutická účinnost vždy s otazníkem. Doplňky stravy určené zvířatům jsou navíc výhradně určeny pro veterinární účely a neprošly tak nutným schvalovacím procesem, který by zaručil bezpečnost pro lidský organismus.

Témata: Běh, Trénink, Zdraví

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz