Pro většinu z nás je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek předpokladem úspěšného dne, kdy se budeme cítit fit, v pohodě a v práci budeme podávat optimální výkony. Spánek je naprosto nezbytný k regeneraci organismu a při jeho nedostatku můžete zaznamenat zhoršení některých základních funkcí těla.
„Poruchy spánku souvisejí jak se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, tak s vyšším rizikem mrtvice. Špatný spánek by měl být považován za pozměnitelný rizikový faktor chorob oběhové soustavy stejně jako kouření, nepohyblivost a špatný jídelníček,“ uvedl neurolog Jiří Ondra z Lékařského domu Praha 7.
Zároveň dodal, že nedostatek spánku se nemusí projevovat jen neustálou únavou.
Dlouhodobá absence odpočinku pak může mít dle jeho slov i negativní vliv na zdraví, objevit se tak mohou kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováha, vysoký krevní tlak, cukrovka, demence či Alzheimerova choroba.
„Nedostatek spánku navíc také ovlivňuje reflexy člověka a často mají lidé, kteří málo spí, problémy s přibíráním na váze a chutěmi.“
Kromě těchto víceméně známých problémů, které mohou nastat po probdělé noci nebo při dlouhodobějším nedostatku spánku, existuje i několik méně obvyklých následků absence nočního odpočinku. Přečtěte si, co vás může také potkat, když se vám nepodaří dosáhnout na oněch doporučovaných 6 až 8 hodin klidného spánku za noc.
Vysníte si věci, které se nikdy nestaly
Spánková deprivace si může zajímavým způsobem pohrát s vaší myslí a zvýšit riziko vzniku falešných vzpomínek. K takovému závěru dospěl tým vědců z University of California v Irvine. Ti se ve své studii zaměřili na to, jakým způsobem si zapamatují stejné informace lidé, kteří se důkladně vyspali, a jedinci, kterým byl spánek odepřen. Dobře odpočatý mozek dokáže správně filtrovat příchozí stimuly, nicméně nedostatkem spánku může ve vaší mysli nastat chaos.
Ve studii profesora Stevena Frenda z University of California v Irvine lidé po noci beze spánku častěji nahlásili nesprávné informace, které den předtím čerpali z předložených fotografií, v porovnání s lidmi, kterým se dostalo přiměřeného spánku.
Profesor Frenda vysvětlil, že část naší paměti, která „zakóduje“ počáteční zkušenost, může být významně ovlivněna nedostatkem spánku. Jednoduše řečeno věci, které vidíte a zažíváte v období, kdy trpíte spánkovou deprivací, by mohly být později interpretovány zkresleně. Po probděné noci se tak může stát, že budete přemýšlet o věcech a situacích, které neexistují. Mozek totiž může kvůli nedostatku odpočinku do vzpomínek zakomponovat i nepravdivé informace a vytvořit tak nepřesné vzpomínky na události, které se staly jinak, nebo se dokonce nestaly vůbec.
Zhoršíte se v práci a budete hůře ovládat své emoce
Pokud vám obvykle leze na nervy neustálé žvýkání či jiný zlozvyk vašeho kolegy, i když jste odpočatí a svěží, po probdělé noci ho za to nejspíše budete chtít uškrtit. Tyto nepříjemné pocity se pak mohou projevit i určitou rebelií v kanceláři. K těmto závěrům se dopracoval tým výzkumníků z University of North Carolina v Chapel Hill. Vědci ve své studii zjistili, že zdravotní sestry, které spaly méně než šest hodin předchozí noc, se následující den chovaly v práci poněkud nevhodně v porovnání se svými dobře odpočatými kolegyněmi.
Pět chyb, které vám zkazí klidný spánek |
Co si představit pod nevhodným chováním? Obvykle se jednalo o šíření důvěrných informací, nebo chcete-li zvýšenou klevetivost, dále věnování se osobním věcem, jako je telefonování v pracovní době, urážlivé poznámky na adresu spolupracovníků, vyvolávání konfliktů nebo zlenivělé tempo práce.
Vědci si zatím nejsou jisti tím, proč tomu tak je, ale domnívají se, že nedostatek spánku zhorší schopnost ovládání vašich emocí a chování, takže se pravděpodobně budete projevovat způsobem, který byste obvykle označili za nevhodný. Zkrácený spánek navíc vede k poruchám soustředění a přináší zvýšené riziko špatných rozhodnutí. To vše může snížit výkonnost v práci a zvýšit pravděpodobnost nehod a omylů.
Utrpí váš sexuální život i reprodukční schopnosti
Podle neurologa Ondry kvalitní spánek ovlivňuje nejen váš zdravotní stav, hmotnost, náladu, pracovní výkony, ale také sexuální život a vzrušení. Některé studie tvrdí, že čím více kvalitního spánku si dopřáváme, tím více se zvyšuje náš sexuální apetit. Kvalitní spánek také navíc zlepšuje erekci, vaginální vlhkost a také sexuální prožitek.
„Mnoho mužů se při nedostatku kvalitního spánku tak setkává s erektilní poruchou a sníženou produkcí hormonu testosteronu. Je to ale oboustranná záležitost. Kvalitní sex pozitivně působí také na spánek. Po orgasmu totiž tělo uvolňuje hormon oxytocin, který snižuje stres a napětí a navozuje stav relaxace, díky které se lidem lépe usíná. U žen se navíc zvyšuje hladina estrogenu, který způsobuje hlubší spánek v REM cyklu, podobně jako u mužů hormon prolaktin, který i jinak zvyšuje ospalost,“ vysvětlil neurolog Ondra.
Špatný spánek může ovlivnit i reprodukční schopnosti vašeho partnera. Podle studie dánských expertů totiž může mít nedostatek spánku negativní vliv na spermie. Účastníci studie, kteří měli nejhorší kvalitu spánku (nepokojný spánek, neschopnost usnout, časté noční probouzení, zůstávání vzhůru dlouho do noci), měli o 25 % nižší počet spermií než zkoumaní muži, kteří spali klidněji. Spermie špatně odpočatých mužů měly také častěji nestandardní velikost, tvar i pohyblivost.
Nosíte permanentní „pivní brýle“
Určitě už jste někdy zaslechli rčení „po pátém pivu je každá ženská krásná“, nebo dokonce patříte mezi jedince, kteří se s touto větou ztotožňují. Nicméně tento jev vás může potkat i ve střízlivém stavu, stačí se jen špatně vyspat, jak tvrdí výzkum odborníků z Hendrix College ve Spojených státech amerických.
V této studii měli muži za úkol zhodnotit fotografie žen obecně považovaných za nejméně přitažlivé a jen mírně atraktivní. Při spánkové deprivaci je muži považovali za výrazně přitažlivější, než když měli možnost se dostatečně vyspat. Nedostatek spánku také zvýšil zájem pánů o příležitostný sex s ženami na předložených fotografiích.
Profesorka Jennifer Peszka vysvětlila, že málo spánku zhoršuje schopnost rozeznat vhodného partnera a snižuje vaši vybíravost. Tato schopnost je však, jak se zatím zdá, vyhrazena pouze mužům. Motání se kolem unavených žen tak nezvyšuje pánům jejich šance na úspěch.
Budete se motat jako po alkoholu
Předpokládáme, že byste nikdy nesedli za volant po požití většího množství alkoholu. Při odhadování, jaké množství alkoholu je už příliš na to, abyste řídili, byste měli vzít v potaz i to, jak jste se minulou noc vyspali. Po nedostatečném nebo nekvalitním spánku se totiž opijete mnohem rychleji.
Odborníci upozorňují, že jak alkohol, tak i ospalost jsou spojeny s vyšším nárůstem nehod na silnici a kombinace obou faktorů pak tento efekt ještě zhoršuje. Někdy ani nemusíte konzumovat vůbec žádný alkohol k tomu, abyste se cítili jako opilí.
Stačí, když v noci pomalu nezamhouříte oka a ráno bude vaše mysl pořádně zamlžená, ne nepodobná právě stavu opilosti. Po probděné noci stejně jako po konzumaci alkoholu můžete dokonce mluvit nesrozumitelně, motat se, provádět riskantní rozhodnutí a obecně se chovat velmi podobně jako opilý člověk.
V takovém stavu rozhodně není vhodné sedat za volant, jelikož můžete ublížit nejen sami sobě, ale i někomu, kdo se vám připlete do cesty. Pokud jste celou noc probděli a ráno musíte do práce autem, vezměte si raději taxíka, nebo se svezte autobusem.