Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

VIDEO: Ubraňte se znásilnění, kurz sebeobrany vás naučí vyhrát

  0:12
Doufat, že zrovna my nebudeme mezi stovkami znásilněných za rok, je nesmysl. Na kurzu sebeobrany se může každá žena naučit nejen jak se znásilnění ubránit, ale jak se samotnému boji úplně vyhnout.

Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo u nás znásilněno přes 300 obětí, uvádí statistika Policie ČR. Ve skutečnosti je toto číslo ještě vyšší, protože mnohé oběti znásilnění vůbec nenahlásí.

Co dělat, abychom se na tento smutný seznam nezařadily? Pokud se nechceme spoléhat na pomoc jiných nebo sedět po večerech doma, musíme se naučit ubránit samy.

Na výběr máme z mnoha kurzů sebeobrany pro ženy, kde se pod vedením odborníků dozvíme nejen kam udeřit, ale také co říct a jak se chovat, aby k násilí vůbec nedošlo. Většina takových kurzů úzce spolupracuje s odborníky z psychologie a vychází z některého z bojových umění, stejně jako kurzy pořádané pražskými školami WingTsun, které jsem na zkoušku navštívila.

Aby k boji nedošlo

Hned na úvodní hodině jsem zjistila, že mlácení se navzájem nebude zdaleka jedinou náplní tohoto kurzu. Za čtyři měsíce se tu kromě techniky boje především naučíte, jak samotnému boji co nejúčinněji zabránit. Fyzická konfrontace je až tím nejkrajnějším řešením.

Zjistíte, jak si vytyčit vlastní hranice, a jak si je bránit, jak s útočníkem mluvit, jak využít moment překvapení, nebo jak použít předměty běžné potřeby ke své obraně. Nakonec vaším cílem není bojovat, ale dojít domů zdravá a bez úhony.

Kurz sebeobrany - vytyčování hranic

Vytyčte své hranice

WingTsun

Čínské bojové umění WingTsun vymyslela podle legendy žena. Samotná technika boje je přesto, nebo možná právě proto, poměrně agresívní. Snahou je zahltit útočníka rychlými sekvencemi úderů na citlivá místa, kterými je doslova zasypán a není schopen účelně útočit. Tento styl funguje i při zápasu slabšího pohlaví proti silnějšímu. Ani sebesilnější chlap totiž nedokáže zpevnit rozkrok, koleno, solar plexus, krk nebo oči.

Na kurzu jsme se sešly ženy všech věkových kategorií a sociálních pozic. Některé jsme přišly jen z preventivních důvodů, některé z nás si bohužel už něco ošklivého prožily. Všechny ale chceme být v budoucnu připraveny se bránit a ubránit. "Život máme přeci jen jeden," shrnuje instruktorka kurzu Kateřina Míčová.

Nejprve se učíme nepustit si agresora vůbec k tělu. K násilí prý dochází málokdy beze slov. Samotnému fyzickému útoku většinou předchází nějaké slovní urážky a napadání. "Když na vás někdo jde, tak vás vlastně testuje," vysvětluje nám logiku násilníka hlavní instruktor školy Roman Lázenský. A právě tady se rozhoduje, zda k útoku nakonec dojde, nebo ne. V tento moment musíme násilníka přesvědčit, že si nevybral tu správnou oběť. Musí z nás vyzařovat jistota a sebedůvěra.

"Vymezte si svůj prostor, kam vám nikdo nesmí," zní první instrukce. Ve dvojicích si zkoušíme, kam až můžeme nechat tu druhou dojít, aby na nás ještě nedosáhla. Svůj prostor bráníme nataženýma rukama se vztyčenými dlaněmi obrácenými proti útočníkovi. Nejen, že to je mezinárodní gesto míru, ale navíc se tím i opticky zvětší naše velikost, což nám dodá v očích mohutnějšího útočníka větší váhu. A to ho může spolu s důraznými slovy odradit, nebo alespoň na chvíli zastavit.

Hrát při nacvičování zlého násilníka, je zpočátku dost těžké. Útočit na něžnou blondýnku naproti je úplně proti mé přirozenosti. Ale za chvíli už na ni bez váhání z plna hrdla křičím: "Zmiz. Nech mě. Slyšíš!".

Když se přiblíží "drsný" asistent Lukáš, jde mi najednou vytyčování hranic úplně samo. "Stůj! Rozuměls?! Vypadni!", řvu na toho "hajzla", co mi chce ublížit. "Hlavně se neopakovat a neklopit zrak, jinak útočník pozná, že jste v koncích," opakuji si v duchu poučky instruktorky Katky.

"Kolikrát stačí k odvrácení zamýšleného útoku jen oční kontakt a pár slov s agresorem," motivuje nás zas Roman k dalšímu tréninku. Pak se přitočí ke mně, aby se představil: "Já jsem Roman," tisknu jeho pravici a už vím, že to byla chyba. Drží mě pevně a já nemám šanci. Pustila jsem si ho do svého prostoru. Právě mi názorně předvedl, že ne vždy musí být násilník už na první pohled jasný padouch, který chrlí nadávky.

Vytyčení hranic ale nemusí zabrat vždy. Pokud si to agresor přes všechnu naši snahu nerozmyslel, nemůžeme před ním couvat do nekonečna. Musíme začít své hranice střežit.

Kurz sebeobrany - střežení hranic/odstrčení

Střežte své hranice

"Ustupte maximálně třikrát a konec," zní nekompromisní návod. Jestli si to ani potřetí útočník nerozmyslí, nerozmyslí si to už asi nikdy. Je proto na nás rázně zakročit. "Na nic nečekejte, zařvěte na něj a odstrčte ho!", chce po nás Roman.

Strkat do sebe je zpočátku ještě horší, než na sebe řvát. Opatrně se s holkami pošťuchujeme a hned se za to vzájemně omlouváme. Ale to už ke mně přistupuje instruktorka Katka a nekompromisně mi ukazuje, že musím být razantnější. "Ve skutečnosti budeš mít jen jednu šanci," dodává. Snažím se tedy, seč mi síly stačí. I moje protivnice je daleko agresívnější. Odráží mě tak silně, že to sotva ustojím.

Kde se to v té křehotince bere?

I kdyby naše odstrčení s útočníkem příliš nehnulo, a spíše odrazilo nás od něj, nevadí. Cílem je získat odstup a zvětšit vzdálenost mezi ním a námi. Naší hlavní výhodou v tuto chvíli je, že útočník nebude něco takového vůbec čekat. Moment překvapení, nekompromisní pohled do očí a odhodlání se bránit je tak posledním varováním, které zároveň způsobí rozruch a zvětší šanci na případnou pomoc z okolí.

Kurz sebeobrany

Braňte své hranice

Poté, co do útočníka strčíme, se může situace vyvinout dvěma způsoby. Agresor si právě uvědomil, že to s námi nebude mít lehké a nechá nás raději na pokoji. V opačném případě máme už jen zlomek sekundy na to, abychom utekly, nebo se do něj pustily.

"Kdo se brání napůl, sklízí dvojnásobné násilí," říká další Romanova poučka. Nejste-li si tedy jistá, že dokážete dát do útoku všechno, je lepší se do něj ani nepouštět. Pro mnoho žen může být nepředstavitelné, že by měly někoho fyzicky napadnout. I proto se během kurzu nacvičují tzv. "spouštěcí reakce", které vám pomohou probudit v sobě dostatečnou agresivitu. Díky ní dokážete útočníka zneškodnit.

Jestli se však odhodláte útočit, zasypte údery jeho slabá místa. Kopejte ho do genitálií, prošlápněte jeho koleno, mlaťte ho do krku, do uší, strčte mu prsty do očí, nedejte mu ani chvilku vydechnout. Nebo vám to vrátí. Nesmíte ho litovat. On je ten, kdo je agresor. On vás chce znásilnit.

Kurz sebeobrany

Jakmile padne, utečte

Správná technika boje ve stoje na zemi, ve stísněném prostoru či proti více útočníkům se probírá během celého kurzu. Budete ji cvičit do omrzení. Jenom neustálým opakováním ji budete umět v osudný okamžik použít správně a dostatečně účinně, abyste se zachránila.

Naučíte se také jak se bránit proti škrcení, facce, chytání, tahání či povalení na zem. A na konci kurzu, až budete všechno znát, si to na vlastní kůži vyzkoušíte. Půjde po vás nastrčený agresor a vy se budete muset ubránit. Sama.

Prevence je na prvním místě

Přesto, že se na kurzu naučíte, jak se bránit slovně i fyzicky, nejdůležitější obranou zůstává prevence. K přepadení nedochází jen v noci. Násilníka můžete potkat i brzy ráno, kdy spěcháte samy do práce, nebo s dítětem do školky a ulicí se potácí nějaký neúspěšný barový lovec.

V první řadě byste se tedy měla snažit eliminovat situace, kdy se ocitnete sama na opuštěných místech. Nemusí to být jen parky nebo podchody. Násilník na vás může čekat i v chodbě vašeho domu nebo v podzemní garáži. Pokud někam musíte sama, dejte to někomu vědět, ať vám případně může zavolat pomoc. Když jdete domů, zazvoňte na přítele od domovního vchodu, ať vám přijde na pomoc, jestli se za chvíli neobjevíte nahoře v bytě. Pokud se vám jakýkoli člověk na ulici nelíbí, vyhněte se mu obloukem.

Chodíte-li sama pravidelně, měňte svou trasu, nebo si alespoň promyslete, kudy a kam můžete případně utéct a hlavně kde najdete pomoc. Utíkat nevydržíte donekonečna. Zlo však nemusí mít vždy jen neznámou tvář. Buďte ve střehu i před známými nebo spolupracovníky. Zvláště jsou-li pod vlivem alkoholu. Mnoho znásilnění se odehraje třeba na pracovním večírku.

Kurz sebeobrany - střežení hranic/odstrčení

Vaše zbraň se může obrátit proti vám

Myslíte si, že vás před násilníkem zachrání zbraň, kterou nosíte v kabelce? Vězte, že pokud ji nedokážete s jistotou použít, může vám spíše uškodit. Sprej s pepřem si tak ve stresu můžete nastříkat do obličeje sama.

I nůž se může obrátit proti vám. "Celkově není nůž vhodnou pomůckou k sebeobraně," tvrdí o něm Roman. Jeho tenká čepel není moc vidět a nemá tak na útočníka zastavovací efekt. Mnohem větší váhu má v tomto směru třeba teleskopický obušek. Vždy však platí zásada, že se zbraní, kterou nosíte, musíte umět dobře zacházet. Jinak vám ji násilník sebere a použije proti vám.

Nosit zbraň tak nemusí být vždy žádoucí. Místo skutečné zbraně se však dají použít i běžné věci denní potřeby. "Nejlepší je připravit si do ruky něco tvrdého a použít to jako pěstní klín. Například klíče, nebo mobil," radí instruktor Roman.

Neučíte se bojovat, ale vyhrávat

To hlavní, co jsem si po dvou hodinách z kurzu sebeobrany pro ženy odnesla, je větší sebevědomí. Teď už vím, že se mohu ubránit i silnějšímu chlapovi. Stačí si věřit. Ukázat mu, že se jen tak nedám, a třeba si to rozmyslí. Pro případ že ne, nezbývá než nadřít základní techniku boje a zvýšit tím své šance, že vyhraju. To je totiž, oč tu jde. Ne bojovat, ale vyhrát. Vyhrát svoje právo nebýt znásilněna.


Instruktoři

Mgr. Roman Lázenský
Absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK, kde studoval učitelství TV, biologii a fyzioterapii. Bojovému umění WingTsun se věnuje od roku 1998. Založil si vlastní školu v Praze 6 – Břevnově, ve které již pátým rokem pořádá speciální kurzy sebeobrany pro ženy. Mimo jiné je také garantem výuky v projektu "Prevence šikany a násilí mezi dětmi a mladistvými".

Kateřina Míčová
Pochází z Vysočiny. Už pátým rokem studuje Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. WingTsun se začala věnovat před čtyřmi lety. Nyní je instruktorkou speciálních kurzů sebeobrany pro ženy na Praze 2, díky kterým může i dalším ženám zvyšovat sebevědomí a šance v nočních ulicích velkoměsta.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Pár dělí sedmatřicet let, chtějí založit rodinu

Jednašedesátiletá Cheryl McGregorová plánuje se svým o sedmatřicet let mladším manželem Quranem založit rodinu. Sama už...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Chceme velká tlačítka! Kult stáří se blíží, jen na něj nejsme připraveni

Premium Se stářím se obvykle spojují špatné zprávy. Třeba: Starých lidí bude moc. Nebo: Nebude na jejich penze! A taky: Kdo se...

Být, či konat? Nechte život lehce plynout, velký výkon vede k vyhoření

Premium Dělání, dělání sice všechny chmury zahání, alespoň se to v jedné písničce zpívá, ale nesmí se to přehánět. Současná...

Sex s dětmi za zády? Jiskřivá spontaneita skončila, nezbývá než plánovat

Premium Na následující otázky nepochybně hledá odpověď většina rodičů: jak vést uspokojivý intimní život, když vám za zády...

Sedm tichých zabijáků partnerských vztahů. Možná podobně chybujete i vy

Najít partnera, se kterým si budete rozumět, je sice jackpotem v životní loterii lásky, ale vyhráno ještě rozhodně...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...