Běžecká poradna Rungo

Poradna ukončena

Poradna

Na otázky odpovídá

Vít Kněžínek

Vítek Kněžínek Spletitými cestami osudu jsem se skrze nejrůznější sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Mám vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách a lesích, ale i tvrdou a hladkou silnici a když na běhání nemám zrovna náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit. Přestože je Vítek je konzultant běžecké speciálky Triexpert, tak je Poradna 100% nezávislá.

Nejvíce se ptáte

Trénink
Zdravím,
beham rekreacne uz nejakou dobu (cca 3/4 roku) a pripada mi, ze se moje kondice nijak vyrazne nemeni k lepsimu. Nevim zda to je monotonosti jednotlivych behu , kdy defacto vzdy vybehnu, odbehnu si cca 6-7 km a tim to konci. Zadne posilovaci cviky, zadne behani do kopcu, zadne rychljsi a pomalejsi useky. Nebo to muze byt zusobeno i nepravidelnosti behani? Nektery tyden vybehnu treba i jen 1x a jindy i 4x. Rad bych se prihlasil do nejakeho zavodu casem (10 km až pulmaraton), ale odrazuje me ta nevykonost. Jinak mam prumernou rychlost okolo 6:30min/km a nutno rict, ze po nejakych trech az ctyrech kimlometrech zacinam beh stridat s chuzi, v zadnem pripade celou vzdalenost neubehnu najednou. Dekuji za rady
Jiri
Honza Jakubíček
Ahoj Jirko
Oba dva body, které jsi uvedl jsou správně. Pravidelé běhání i manipulace se zátěží jsou pro růst výkonnosti nezbytné. Tvé tělo si momentálně zvyklo na to že musí uběhnout 7km a nic víc po něm nechceš, tak proč by se mělo snažit. nejdřív začníi s tím že uběhneš celých 7km v kuse, klidně pomalejším tempem než dosud. Potom po nějaké době začni trasu postupně prodlužovat  a časem mohou přijít na řadu i intevalové treninky, nebo pro začátek fartleky. Výkonnost se Ti určitě zlepší.
Trénink
Ahoj Honzo,

ráda bych se zeptala, co si myslíš o běhání na boso.

Děkuji
Tereza
Honza Jakubíček
Ahoj Terezo
Osobně si myslím že to není moc vhodné. Není moc terénů, ve kterých bys neriskovala buďto akutní nebo chronické zranění. Něco jiného je když si jdeš třeba po treninku zaklusat zcela volně někde na trávě na hřišti a podobně. Jinak na bosé běhání existuje mnoho typů obuvi které Tě ochrání a přitom poskytují skoro stejný pocit jako když běžíš opravdu naboso, nebo jen s mírnou podporou a tlumením. Stačí si vybrat které Ti vyhovují nejvíc
Trénink
Zdravím, rozhodl jsem se, že začnu běhat, protože potřebuju sundat menší pás tuku kolem břicha a taky zlepšit fyzickou kondici, která není zrovna dobrá. Byl jsem sice jen 5×, ale začal jsem běhat 5 km a zatím jsem to pokaždé zaběhl za 31 minut, což asi není žádná hitparáda. Chtěl bych se zeptat jak by měl vypadat můj treninkovej plan, abych se zlepšoval. (běhat kratší vzdálenosti rychlej, nebo zvyšovat tempo na stejný trati atd.) Diky za radu
Martin
Honza Jakubíček
Ahoj Martine
Ze začátku se nepokoušej o nějaké velké výkony. ZAtím vydrž u těch 5 km a nesnaž se ani běhat moc rychle. Pokud bys chtěl přidávat na výkonech tak raději kombinuj stávající dávky běhu s lehkým postulárním posilováním. Pokud bude vše ok tak můžeš během měsíce až dvou začít přidávat na délce tréninků a později i na intenzitě. Vše musí ale být postupné, abys nepřetěžoval svůj pohybový aparát.
Trénink
Dobrý den,

mám dotaz ohledně zrychlení běhu na krátkou vzdálenost (3km). Tuto vzdálenost bych měl dát za 12 minut. Momenátlně za tuto dobu uběhnu cca 2,7. Je možné při intenzivním tréninku zrychlit na 3km již za 3 týdny? Jaký trénink byste doporučil? Je to vůbec možné? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Honza
Honza
Honza Jakubíček
Ahoj Honzo
Ano možné to je, ale slíbit to nelze. Nezbytné je zařadit intervalové tréninky. V tomto případně bych Ti doporučil běhat  krátké úseky v rozmezí 200- 800m v tempu 3:40- 4:00 / km s krátkou pauzou cca 2-1:1. s celkovou délkou treninku 2-5 km. Například takto: po rozběhání a rozcvičení běžíš 8x500m v tempu 3:50 s pauzou mezi 1:00min. Je to jen příklad, musíš si to přizpůsobit podle svých možností a treninky i obmněňovat občas je dobré zařadit i vyloženě krátké treninky s dlouhou pauzou například 8x200 v tempu cca 3:20-30 s pauzou 2 min mezi. Oba takovéhle treninky by však měli být maximálně 2x do týdne, pokud jsi je ještě nikdy neběhal
Trénink
Dobrý den,
je mi 23 let a chtěla bych začít s běháním. Jen nevím jak začít. Od mala mám astma, ale vždy jsem se hejbala - sportovni gymnastika, balet, tenis, apod. Pak nastalo tak na 6 let obdobi bez pohybu - hlavne kvuli kolenu, ktere me z neznamych duvodu bolelo pri sebemensi nadmerne zatezi. Loni jsem cca rok chodila jednou tydne na dve hodiny do posilovny s osobním trenerem. Ted tak pulroku nic a zacinam citit, ze bych potrebovala nejaky pohyb. Jak mam zacit, i kdyz mam astma (pred rokem mi bylo receno, ze moje plice pracuji jen z pulky, nez by mohly)?
Moc díky za radu.
Bára
Honza Jakubíček
Ahoj Báro
Běh by ti mohl s astmatem do určité míry pomoct. Chce to ale udržet nervy na uzdě a začít velmi zvoona tak abys neměla z běhu ještě větší problémy. Běje 2-3x do týdne z počátku jen na chvilku 10-15 min a třeba to prokládej i chůzí. Běh by měl být každopádně zcela volný. Postupně pokud budeš v pohodě tak začni treninky prodlužovat a běhat souvisleji.
Trénink
Jakou nejdelší trasu je vhodné běžet bez průběžného doplňování tekutin?
David
Honza Jakubíček
Ahoj Davide
To je různé. Ale pokud není nějaké extrémně teplé nebo vlhké počasí tak se dá běžet třeba až hodinu a půl, bez výrazných problémů. Je to hodně individuální. samozřejmě v ideálním případně je dobré  mít někde možnost se napít ale ne vždy to jde.
Trénink
Ahoj Honzo, prosím chtěla bych se zeptat ohledně rychlosti. Kamarádka /26 let, běhá cca rok/ tvrdí, že rychlost se natrénuje ponejvíce do 20 let a pak už ať děláš, co děláš, nic. Já běhám od svých cca 16 roků, poslední dva až tři roky intenzivněji a poslední 4 měsíce se snažím dát 50 km týdně (můj věk 42). Jednou týdně mám kopce, min. jednou týdně intervaly, a zbytek dlouhé výběhu v relax tempu. Je pravda, že na rychlost pomůžou intervaly? Celkem je dost nesnáším, je mě pak v závěru tréninku docela zle :o( díky, Klára
Klára
Honza Jakubíček
Ahoj  Kláro
Rychlostní schopnosti se s věkem utlumují to je pravda, ale pokud  se nepřipravuješ vyloženě na sprinterské nebo mílařské tratě, tak se určitě můžeš v rychlosti běhu stále zlepšovat. Zrychlení na delší tratě je dáno především funkčními schopnostmi těla a ne absolutní rychlostí. A na jejich zlepšování je právě ideální intervalový trenink.. Ten může mít mnoho podob a není dobré se hned od začátku přepínat natolik aby ti pak na konci bylo špatně. Chce to postupně zvyšovat objem i intenziu a celkkoou náročnost tréninku tak, abys to zvládla v přiměřené pohodě.
Trénink
Mnoho let jezdím na kole (úroveň MTB hobby závodů). Před čtyřmi roky jsem k tomu přidal běh v rámci zimní přípravy, ale poslední dobou se z toho stává plnohodnotná aktivita.
V průběhu roku mám naplánováno pár závodů na kole, ale i běžecký maraton a půlmaraton.
Měl by jste nějaké doporučení či zásadní pravidla pro přípravu na tyto dva sporty, které, jak jsem leckde vyčetl, jdou "proti" sobě.
děkuji za tipy.
Luděk - otázka upravena poradcem
Luděk
Honza Jakubíček
Ahoj Luďku
Na profesionální úrovni jdou tyto sporty částečně proti sobě. Nicméně  na hoby úrovni bych si stím vůbec nedělal hlavu, naopak si myslím že se v mnoha věcech velmi dobře doplňují, vytrvalost vs. dynamika
Trénink
Ahoj,
běhám od 17 (dnes mi je 21) skoro každý den (pokud nemám nějakou jinou sporotovní aktivitu. Cítím se po běhání dobře, ale v momentě, kdy běhání vynechám se dostavují nepříjmené výčitky svědomí. Jak často by měl člověk chodit běhat, aby to bylo přibližně optimální?
Šárka
Honza Jakubíček
Ahoj Šárko
Běhat každý den je skoro nesmysl. I špičkoví sportovci mají většinou minimálně jeden den v týdnu odpočinkový a jeden zcela bez treninku. Záleží na kondici délce tratí sezoně atd... Odpočinek je nedílnou součástí treninku, bez něj nedochází ke zlepšení.  Obecně se používá model 3+1 nebo 2+1 kdy 2-3 týdny trénuješ a jeden týden odpočíváš- Odpočinek znamená výrazné snížení objemu i intenzity cca na 60% treninkoveho tydne
Trénink
Ahoj, je mi 14 let.Prosím poraďte mi jak bych měl běhat abych se zlepšoval na všech tratích (sprinty i dlouhé běhy). Třikrát týdně mám trénink karate a jednou horolezení.Občas mám o víkendu i závody (karate).Se staršími kamarády jsme se domluvili, že v červnu poběžíme závod na 10km(bereme to jako trénink). Myslite, že je to v mém věku možné? A jakou obuv na běhání byste mi doporučil? Díky moc.
Tomáš
Honza Jakubíček
Ahoj Tomáši
Kombinovat sprinterské disciplíny a vytrvalostní běh nejde moc dobře dohromady. Alespoň, pokud bys chtěl dosáhnout  kvalitních výsledků. Zkus se tedy zaměřit na jednu z nich. S tréninkem Ti nejlépe poradí v atletickém klubu. je nemožné zobecnit trénink v rozsahu této odpovědi. Jinak ve 14 letech není s dobrým tréninkem 10km větší problém. S obuví je to složité takto na dálku nelze dobře poradit.
Trénink
Dobrý den Honzo,
Je mi třicet let, nadváha 95 kg-172 cm. Nikdy jsem nějak pořádně nebehala, mam oslabené vazy v koleni. Chtela bych ale běhání zkusit-nejaky tip ohledně rozvržení tréninku? Nebo alespoň jak začít? V Cr bych si zašla za osobním trenérem, ale ziju v Anglii a moc se tu nedomluvim, koho poradit se taky moc nemám. Děkuji
Katka
Honza Jakubíček
Ahoj KAtko
Ze začátku bych Ti rozhodně vzhledem k nadváze a problémům s kolenem nedoporučoval běhat. Zatím zkus spinning, plavání a posilovnu Abys zpevnila vazy a případně upravila váhu. Běh je poměrně náročný na pohybový aparát a tak by sis mohla zadělat na nějaké zdravotní problémy.
Trénink
Dobrý den, pravidelně běhám necelé dva roky(jinak 20 let cyklistika, posledních 10 let přes 5tisíc km ročně) a poslední půl roku mezi 180-200km měsíčně(celou zimu venku). K tomu spinningy, posilovna... Na začátku roku jsem se zúčastnila několika závodů a zdálo se, že v rámci mých možností je forma dobrá. Jenže potom jsem po několika letech bohužel onemocněla a skončilo to týdnem braní atb, neměla jsem teploty, ani kašel, ale podle poslechu bylo podezření, že jedna plíce není zcela "čistá". Nyní po 3 týdenní pauze od běhu a kola opět začínám, snažím se zlehka, ale tepy oproti stavu před nemocí jsou zhruba o 15 výš. Někdo tvrdí, že je to začátek od nuly, někdo, že do 14 dnů by to jakž takž mohlo být srovnáno...Zajímalo by mě za jak dlouho se lze vrátit do původní formy, když předtím jsou roky pravidelného sportu a solidní fyzický základ. Vím, že je asi mnoho proměnných, ale lze to zhruba určit? Velice děkuji - otázka upravena poradcem
Jana
Honza Jakubíček
Ahoj Jano
Hned po dobrání antibiotik je tělo značně vysílené a k tomu je značně zlikvidované vnitřní prostředí. Ze začátku je to s návratem do tréninku boj, ale brzy zase budeš běhat jako před nemocí.
Trénink
Jsem amaterský sportovec a běžec. Soustředuji se převážně na překážkové běhy styl Spartan Race. Chci se zeptat jak moc je pro mě důležité sledovat tepovou frefrenci při běhu a druhá věc bude znít sice hloupě ale jak mám docílit toho abych běhal ve stejném tempu, protože zjištuji že to mám s tempem jako na houpačce děkuji
Jakub
Honza Jakubíček
Ahoj Jakube
oba dotazy spolu úzce souvis. Sledování tepovky je právě dobré k tomu aby ses naučil běhat rovnoměrněji a také abys trénoval efektivně. Přeci jen Spartan Race jsou vytrvalostní závody a trénink na ně je do značné míry stejný jako na hladký běh.
Trénink
Ahoj,
běhám 27 let a posledních 6 let běhám horské maratony a skymaratony. Při přípravě se zaměřuju především na výběhy a seběhy kopců, ale samozřejmě i na vytrvalost. Zajímá mě, jestli je nutné se v tréninku občas přibližovat délce závodu (čas, km)? Např. když Perun SkyMarathon poběžím cca 5 hod., měl bych v tréninku tento čas taky zkoušet, nebo stačí těžit jen z pravidelných 30 km běhů a s daleko menším převýšením?

Díky.
Radek
Honza Jakubíček
Ahoj Radku
osobně si myslím že v tréninku nemá moc smysl běhat tréninky přes 30-35 km cca 2,5 hodinové. Regenerace je potom moc dlouhá a už se tím okrádáš o další tréninkové kilometry. Na seběhy a výběhy je ale dobré se připravit a běhat je i v treninku, hlavně najít si ideální techniku seběhů, aby Ti z nich co nejméně tuhly nohy
Trénink
Zdravím,
mám zvládnout zaběhnout dobrý čas při 1500 metrů. Dobrý čas by měl být 5:30. Nyní běhám kolem 6:40. Chtěl jsem se zeptat jaký mám udělat trénink abych toho za 2 měsíce docílíl? Děkuji předem za odpověď.
Karel
Honza Jakubíček
Ahoj Karle
Nevím jaká je Tvoje výkonnost, ani jak teď trénuješ. Takže Ti poradím jen obecný nástřel. Pokud chodíš běhat 4x do týdne tak dej vždy dva volnější dlouhé tréninky kolem 10km do týdne, jeden intervalový kde budeš běhat délky úseků 500-1000m cca v tempu 4:00 / km ( odhad ) v celkovém součtu kolem 5 km interval 2:1 a jeden trénink kratší úseky 100-400m v tempu 3:00-15 / km interval 1:2-3 v celkové délce 2-3 km
Trénink
Ahoj,
mam prosbicku, beham zhruba 3 tydne kolem peti kilometru. Nemam problem s navysenim, jen me trapi, ze at bezim, jak chci, porad je ma vysledna rychlost kolem 8,5 - 9 km v hodine a nejsem schopna ji presahnout. Nevim, jeslti neni problem s dopadem, mam naprosto ploche nohy (po vsech smerech;-) ). pouzivam Salomony, ktere mi vyhovuji i bez ortopedicke podrazky. Predpokladam, ze by asi spise pomohla nejaka osobni ucast a porada, co delam spatne.Behani me docela chytlo, ale porad se citim jako snek.
Diky moc.
AHoj Jana
Jana
Honza Jakubíček
Ahoj Jano
Ano problém může být i ve špatné technice běhu, kterou je ideální pilovat pod dohledem někoho kdo tomu rozumí. Nejspíš ale bude problém ve skladbě tréninků. Zkus občas zařazovat třba fartleky ( střídání pomalého a svižnějšího běhu ) nebo intervalové tréninky. Například 8x500m ve svužném tempu s pauzou 2:1, 1:1 a pod. variant fartleků i intrervalových tréninků je nepočítaně, stačí si jen promysle, nebo se poradit, co má pro tebe smysl
Trénink
Dobrý den,
potřebovala bych poradit s tréninkem.
Loni jsem začala běhat 5 a 10 km,ale v září jsem musela přestat kvůli kolenu.Nyní jsem schopná zase začít běhat a v září bych chtěla na půlmaraton.Mohu poprosit o nějáký ideální tréninkový plán?Moc děkuji :)
Veronika
Honza Jakubíček
Ahoj Veroniko
Je mi líto ale plán nelze jen tak sestavit od oka na jednu stránku, navíc aniž bych Tě znal a věděl jak na tom jsi. Zkus se poradit s nějakým zkušeným běžcem, nebo oslov nějakého trenéra. Případně, i když to moc nechci doporučovat, můžeš vyhledat i nějaký tréninkový plán na internetu. Je to lepší než nic, ale musíš vše brát s rezervou a promyslet to selským rozumem, pokud to není sestaveno přímo pro Tebe
Trénink
Dobrý den,
v září jsem začal běhat, na začátku jsem běhal hodně pak jsem byl docela dlouho nemocný a nemohl jsem se k běhání znovu dostat. v půlce března jsem zase začal. Do loňského roku jsem závodně tancoval, letos jsem přestal, a tak jsem začal běhat, abych si udržel alespoň nějakou fyzičku. Navíc mě to moc baví. Rád bych se zeptal, jak často bych měl takhle na začátku běhat? Může to být třeba i 3x týdně?
Děkuji,
Vojta
Vojta
Honza Jakubíček
Ahoj Vojto
3x týdně je docela rozumné. Důležité ale je také to, jak dlouhé a intenzivní ty treninky jsou. Ze začátku běhej třeba měsíc jen krátké běhy do 7-8 km volně a pak začni přidávat na objemu a pak na intenzitě
Trénink
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Za jak dlouho je možné uběhnout jeden kilometr s tím, že jsem nikdy extra běhat nechodil ale kondičku mám celkem dobrou? Potřeboval bych do 13.4. to dát za 4minuty. Je to realné?
Předem děkuji za odpověd'.
David
Honza Jakubíček
Ahoj Davide
Reálné to je, ale je to hodně individuální. Pro někoho to není ani bez tréninku výraznější problém, pro někoho téměř nadlidský výkon, Proto neváhej a trénuj.
Trénink
Ahoj Honzi, je mi 20, celej zivot sportuju (zavodni yachting, lyzovani, jizda na kole, plavani, chozeni...), proste skoro porad pohyb. Nicmene co jsem na vejsce uz toho pohybu ubylo a po tom, co sem pul roku lezela s mononukleozou jsem docela nakynula. Driv sportovni postava-tak 57 kg na 177cm, po mono 65 kg a nejsem baculata, ale vypadam spis oble nez vysportovane :D, coz chci zmenit. Zmenila jsem trochu jidelnicek (driv jsem jedla strasne mnozstvi sladkosti i jidla obecne, tak ted pomaloucku omezuju sladkosti hlavne vecer) no a ted zacinam behat. Zatim jsem byla 3x za tyden, ob 1-2 dny, beham 8 km (7,5 na tempo 9,5km/h a posledni pulkilak na 11-13km/h, celkem mam 8km tak za 48-49 minut). Zpotim se, ale zvladam dychat se zavrenou pusou a nepripadam si zas tak znicene. Plus mam 1-2x tydne aerobic s posilovanim, to uz od driv. Nicmene mi to tedka zkritizoval znamy, ze je to moc tech 8km a ze behani je na hubnuti u me nanic, at radsi vic posiluju. Co si o tim myslis? Dik za odpoved :)
sailforlife
Honza Jakubíček
Ahoj
Posilování je na hubnutí skoro k ničemu, což neznamená že je celkově k ničemu, mít zpevněný trup i končetiny je důležité aby Tě nikde nic při běhu a ostatních aktivitách nebolelo. Na hubnutí je právě velmi vhodný běh ve volném tempu. A těch cca 50 min je dobrá délka tréninku, pokud budeš mít dostatečnou kondici, tak můžeš běhat i delší, ale vše volně. Na hubnutí je to prostě ideální.
Trénink
Ahoj,

na internetu jsem precetla spoustu clanku a diskuzi a bohuzel se nazory trochu lisi a ja mam v problematice vytrvalost vs. sprint gulas. Mohla bych se zeptat, ktery typ behu je pro lehke zhubnuti, ale hlavne vytvarovani postavy lepsi a proc? Jsem stihla, ale mam boky a zadek takove "opleskle" a hlavne jsem nezpevnena. Do ted jsem zila v tom, ze kdyz si lazo-plazo 3-4x v tydnu ubehnu 7km (me to trva cca 45min), postavu zpevnim. Ale beham takhle od listopadu a porad nic. Tak jsem prave brouzdala po netu a docetla jsem se, ze pro tvarovani postavy je mnohem lepsi sprint/ intervalovy trenink/ fartlek... ale zase se bojim, abych nemela stehna jak Jarda Jagr...
Mohla bych touto cestou poprosit o objasneni rozdilu vlivu ruznych technik behu na postavu?
Moc dekuju. - otázka upravena poradcem
Michaela
Honza Jakubíček
Ahoj Michaelo
Hubnutí a zpevňování postavy jsou dvě různé věci. A je to tak že na hubnutí je ideální ppomalý vytrvalostní běh. Naopak pro formování a zpevnění je, co se běhání týká lepší kratší intenzívnější. Nicméně podle mě je pro to co říkáš že bys chtěla, nejlepší kombinovaat volný vytrvalostní běh a zpevňovací posilování. Tím dosáhneš obojího nejsnáz.
Trénink
Dobrý den, celý život aktivně sportuji a má váha byla něco kolem 88 kg při výšce 185 cm. Posledních 14 dní jsem začal velmi aktivně běhat a to denně 6 km a večer vždy druhý druh sportu (2h fotbal či kolečkové brusle). Vzhledem k mému zaměstnání se stravuji 3x denně, jídelníček tvoří převážně rýže, těstoviny ryby a drůbeží maso. Ačkoliv se každným dnem na trase zlepšuji na čase a cítím se opravdu "svěže", nabral jsem za těchto 14 dní asi 4 kg navíc. Cítím se jak nafouklý balonek zejména v oblasti stehen a břicha. Může mi někdo prosím poradit co dělám špatně? Užívám rovněž spalovač clenburexin a minerály vital strac drink. Děkuji mnohokrát za vaše odborné rady - otázka upravena poradcem
Škubina
Honza Jakubíček
Ahoj
Nejen to že běháš je důležité, ale i to, jakou intenzitou běh a jiné sporty provádíš. Při vyšších intenzitách moc tuku nespálíš a naopak třeba začneš přibírat na svalech, což se pravděpodobně stalo. takže zkus zvolnit při běhu i na bruslích a výsledek se snad dostaví.
Trénink
Dobrý den,
je mi třináct let a v létě jsem díky cvičení zhubla ze 73 kg na 63 kg při výšce 163 cvičením. Přes zimu jsem necvičila a přibrala jsem dvě kg. Cvičení je už pro mne takové stereotipní a jelikož bydlím na malé vesnici nabízí se běhání. Myslíte, že je reálné dát si za cíl natrénovat za rok tolik abych uběhla příští rok půlmaraton? Děkuji ;)
Lenka
Honza Jakubíček
Ahoj Lenko
Reálné to určitě je. Dej si hlavně pozor abys nezačala běhat hned na začátku moc velé objemy. Musíš začít spíš kratšími vzdálenostmi. Nicméně vzhledem k Tvému věku bych Ti spíš půlmaraton nedoporučil, je to trošku hazard se zdravím a hlavně na to máš dost času. Zkus zatím vzdálenosti do 10 km. vybuduješ si tak i rychlostní základ, který později už nemáš šanci dohnat, pokud to teď ZANEDBÁŠ.
Trénink
Dobrý den,

chtěla bych začít běhat, ale jsem úplný začátečník. Co předchází běhu? Nejdřív rozcvička a pak rozklusání? V jaké intenzitě a délce má být? Zatím i přes rozcvičení a lehké vyklusání nejsem schopná i mírné tempo udýchat a trvá mi delší dobu, než můžu opět přejít z chůze do běhu. Díky tomu nejsem schopná uběhnout ani 2 km. Jaké tempo zvolit, když i při pomalém nevydržím s dechem? Astma ani jiný zdravotní problém nemám, jen jsem zlenivěla a nemám absolutně žádnou kondici. Rychlá chůze je ten samý problém. I když vydržím déle, nejsem schopná tempo udýchat po celou dobu.
Moc děkuji za odpověď
Alena
Honza Jakubíček
Ahoj Aleno
správně je to tak že se rozklušeš potom rozcvičíš a pak se jde teprve běhat. Ze začátku běhej pomalu, jinak to neudýcháš už vůbec.Klidně to kombinuj i s volnou chůzí. Časem se to bude zlepšovat a vydržíš běžet v kuse. Potom teprve můžeš začít postupně zrychlovat-
Trénink
Dobrý den,
ráda bych požádala o radu, chtěla bych konečně začít běhat, ale mám problém s dýcháním, nestačí mi při běhu dech a nakonec mě začne píchat v boku. Byla bych ráda, kdyby jste mi poradil co s tím? Dala by se sehnat nějaká kniha nebo brožura s praktickými radami pro běžce začátečníka? Děkuji za odpověď.
Petra
Honza Jakubíček
Ahoj Petro
Musíš se jednoduše naučit běhat pomalu a také se rozklusávat a rozcvičovat. Píchat v boku Tě začne protože se zahltíš příliš rychlým během který neudýcháš. Dech se bude postupně zlepšovat jak budeš trénovat. Důležité je zatím naučit se běžet volně, případně můžeš běh prokládat chůzí.
Trénink
Ahoj Honzo,

chtěla bych se poradit so dál, běhala jsem asi 2 měsíce , tak asi 3 třikrát v týdnu 3 km- 5 km, pak mě bez varování hodněmoc rozbolela kyčel , skoro jsem nemohla chodit. Po návštěvě lékaře a rentegenu , mi bylo řečeno, že samozřejmě náznaky osteoporozy tam jsou , ale nic závratného, ale že běhat určitě nemám--- nezdravé na klouby. chci se zeptat tedy je vhodné běhat? je mi 45 let nadváhu nemám a dejme tomu že mám osteoporozu I. srupně.

Děkuji Helca
helena
Honza Jakubíček
Ahoj Heleno
S osteoporozou zkušenost nemám, ale nejspíš bych respektoval stanovisko doktorů. Ještě bych zkusil zkonzultovat to s jiným doktorem, případně s fyzioterapeutem. Jinak se ale určitě můžeš věnovat injiným sportům, cyklistika, plavání...
Trénink
Je mi 56 let, dříve jsem sportovala, stolní tenis, volejbal,
dělala jsem cvičitelku aerobicu a kondiční kulturistiky.
Dnes jezdím na kole a chodím na túrky,ale chybí mi něco.... běhat mě nikdy moc nebavilo, tak potřebuju poradit, jak se rozjet a získat radost z běhu. Díky
Mariek
Honza Jakubíček
Ahoj Mariek
Jak si oblíbit cokoli to je těžká rada. Prostě asi běhej jen když na to budeš mít chuť, případně s nějakými kamarády a snad se to povede.
Trénink
Dobrý den,

je mi 26 let let, měřím 178cm, vážím 81kg, klidový tep mám asi 70. Poslední dobrou se mi zhoršila fyzička, za rok jsem přibral přes pět kg, začínám se zadýchávat do schodů, poslední rok jsem přestal běhat, pracuji v kanceláři, takže můj pohyb je minimální.

Tepovku jsem před rokem nesledoval, ale myslím, že jsem pásmo spalování tuků přesahoval, běhal jsme vždycky co nejrychleji. Nyní když bych rád zhubl si tepovku hlídám, ideální pásmo ale nedovedu trefit, nemůžu říct, že by mi běh dělal větší problémy, zvládnu uběhnout 15 i více km. Máte nějaký tip jak běžet "tak akorát"

Záznam z posledního běhu přiikládám zde http://s17.postimg.org/pnazpf7kf/Screen_Shot_2015_03_20_at_17_48_36.png - otázka upravena poradcem
Pavel
Honza Jakubíček
Ahoj Pavle buďto si můžeš zkusit změřit maximální tepovku, tak že si dáš kilák do kopce na max nebo podobnou zabijárnu a z té si potom spočítáš hladinu mezi cca 70-80% maximálního tepu a to budeš podle sporttesteru dodržovat, nebo si v ideálním případě necháš udělat zátěžový test pro zjištění prahů ze kterého ti hodnoty tepovky vyjdou naprosto přesně.
Trénink
Ahoj,

Zacala som behat asi pred 2 mesiacmi. Mam 165 cm a 73 kg a zacala som hlavne kvoli redukcii hmotnosti. Behavam 3 niekedy 4x do tyzdna asi 3km. Ked som zacala bolo to velmi biedne, skor chodza ako beh. Postupne som si pridavala na vzdialenosti ( Najpr po ten most, potom po tu lavicku, tak az na koniec parku) Uz po 2 tyzdnoch som vydela pokrok. Dnes uz je to o 200% lepsie a zacala som si behanie velmi uzivat. Problem je ze moja vaha klesa dost pomaly - asi iba pol kg za mesiac (stravujem sa zdravo ale nemam ziadnu dietu). Nebeham velmi rychlo (3km asi za 20-25 min). Co by ste mi poradili? Mam zacat behat rychlejsie? Alebo je fakt protrebna nejaka dieta? Alebo behavat este dlhsie trate? Dakujem
Danka
Honza Jakubíček
Ahoj Danka
Pro redukcoi hmotnosti je důležité běhat právě pomalu, ale vydržet déle. Zkus tedy proto postupně přidávat na vzálenosti, maximálně ale o 10% za týden a zkus se dostat na běhy dlouhé 60-80 min a uvidíš že se to zlepší. K tomu je samozřejmě vhodné dodržovat i správnou dietu. Jíst zdravě ještě neznamená nutně že je to dobré na hubnutí.
Trénink
Dobrý den,

začala jsem běhat před pár měsíci 1-2x týdně cca 5 km. Aktuální rychlost je cca 9 km/h. Uvedených 5 km zvládnu za 31 min. Sportuji tak 3-4 týdně - kolo, spining, posilka, brusle. I přesto mám průběrný tep při běhu 165-170.Maximálka až 185 tepů/min.
Nejedená se mi ani o to abych zhubla, ale abych měla lepší fyzičku..snížila tep při běhu a jiných aktivitách. Prosím o radu jak toho dosáhnout.

Předem Děkuji N.
Naďa
Honza Jakubíček
Ahoj Naďo
Takový tep ještě nutně neznamená že je něco špatně. Pro správné určení tepovky by sis měla zajít na zátěžový test na stanovení prahů. Kondice se pak nejvíc rozvíjí při bězích blízko anaerobnímu prahu a vytrvalost u aerobního. To jaké tyto prahy máš ale záleží na věku kondici a mnoha dalších věcech, které se od oka nedají moc dobře zjistit.
Trénink
Dobrý den,

chtěl bych se zaměřit na tréninky krátké vzdálenosti.
Je tedy lepší běhat sprinty (kopce, shody), intervaly..?
Kolikrát týdně, aby nedošlo k přetrénování a jak to zkombinovat s lehčími tréninky, kdy budu běhat spíše v aerobním pásmu. Myslím si, že tedy 4 tréninky týdně a z toho vždy 2 rychlostní a 2 vytrvalostní.
Potřeboval bych vědět nějaké upřesnění. V běhu jsem začátečník, ale sportu se věnuji již několik let.


Předem děkuju za odpověď

S pozdravem
Jirka
Jirka
Honza Jakubíček
Ahoj Jirko
Krátké vzdálenosti je dost široký pojem, to může být 400m ale taky 5km.Pro výkonnost na středních tratích, myšleno cca 1-5km je nezbytné běhat  intervalové tréninky, ale právě záleží na délce zíávodní tratě. Každopádně délky je potřeba kombinovat ale je to složitější než by se dalo popsat v jednou odstavci, Proto se raději pobav s někým kdo běhu víc rozumí. Obecně vzato je v současné fázi sezony rozumné dávat týdně 2 intervalové a 2 vytrvalostní tréninky.
Trénink
Dobrý den. Před několika dny jsem prodělal 14 denní chřipku. Před tím, než jsem onemocněl, jsem dokázal zaběhnout 5 kilometrů okolo 19 minut. Závod, který jsem vyhodnotil jako vrchol sezóny je příbližně za měsíc. Za jak dlouho si myslíte, že se mi moje forma zcela vrátí. Co mám dělat abych tento návrat usnadnil a urychlil? Předem děkuji za odpověď.
Venda
Honza Jakubíček
Ahoj Vendo
Návrat formy se dá těžko předpokládat, do budoucnosti nikdo nevidí. Záleží na tom jak moc Tvé tělo chřipka vyčerpala atd. Zároveň je důležité abyses ted nesnažil nic dohánět, to nikdy k ničemu nevede, maximálně k další nemoci, nebo k úrazu z přetížení. Myslím ale že po 7-14 dnech od uzdravení by už tělo mělo být schopné snést plnou, obvyklou tréninkovou zátěž
Trénink
Ahoj,
poslední dobou pozoruju, že mě při běhu bolí vaječníky, je to hodně podobné menstruačním bolestem. Většinou to je tak u cca 2. km, kdy se mi mění dýchání a tělo se zahřeje. Musím přestat, sednout si na bobek a čekat, až bolest odezní. Jakmile to prodýchám, tak potom můžu běžet dál. Mívala jsem to dřív, když jsem byla unavená, ale poslední 3 výběhy mě to taky zlobilo. Na gynekologii jsem nikdy nález neměla a při jiném sportu se mi to nestává. Při bolesti nemám pocit, že bych už nemohla, ale nutí mě to zastavit. Může to být špatnou technikou běhu nebo dýchání?
Míša
Honza Jakubíček
Ahoj Míšo
Špatná technika ani dýchání by na nic podobného neměla mít vliv. Hlavně je důležité dobré volné rozběhání a rozcvičení. Myslím že by to mohlo být podobné jako píchání v boku které mívají někteří běžci
Trénink
Dobrý den. Před 3 týdny jsem začal běhat, 4-5 týdně(jen asfalt= tvrdý povrch - boty specielně koupené na tvrdý povrch). Hlavní důvod běhu je, abych shodil nějaké to kilo, zamakal na fyzičce a hlavně se hýbal ptz pracuji v kanceláři a zvedání čínek v posilovně mě zrovna moc nebere. Dost často mám ´´zhuntované nohy´´ a to specielně při dělším běhu (5km) mě začnou silně bolet chodidla ale uprostřed, takové píchání, přijde mi to jako náběh na křeč ale nedostanu jí, pouze to bolí. 4ím to může být ???? jen abyste rozuměli: podle mě amatéra dělám špatně to, že jeden den uběhnu 4km a další den běžím třeba až 9km na jeden zátah.......od tohoto týdne jsem si ´´stanovil´´ běžecký plán: 5x týdně 4km, 2 dny relax a každý týden běh navýším o 1 km, takže příští týden poběžím 5km........je ta bolest způsobená špatným rozvrřením týdenního běhání ?: nebo špatně došlapuji ? snažím se nedošlapovat moc ztěžka na paty ani na špičky nohou. děkuji za odpověd a cenné rady. Běhu zdar
Martin Runner
Honza Jakubíček
Ahoj Martine
Velmi pravděpodobně je to tím že nohynejsou na takovou zátěž zvyklé a Tato častý a dlouhým běháním je přetěžuješ. První měsíc až dva běhej maimálně 3x v týdnu vzdálenosti do 5km aby měly všechny vazy a svaly v nohách ale i jinde čas se zpevnit a pak můžeš bez větších obav začít postupně přidávat na objemu
Trénink
ahoj, koupila jsem si hodinky s měřením tepové frekvence, potřebovala bych ale poradit, jak si správně spočítat, v jakém rozmezí si tep hlídat pro spalování tuků. Hledáním na netu jsem strávila už hodně času a pokaždé píšou trochu něco jinýho, tak si nejsem úplně jistá, abych si to tedy spočítala správně. chtěla bych se tedy zeptat, jestli máte nějaký osvědčený vzoreček. děkuji Lucka
lucka
Honza Jakubíček
Ahoj Lucko
Jediný spolehlivý způsob jak to zjistit je zajít si do Biochemické laboratoře na zátěžový test. Všechno ostatní jsou jen výpočty, které nezohledňují člověka jako takového co odtrénoval atd... I proto existuje tolik nejrůznějších vzorečků, žádný ale nefunguje spolehlivě přesně, na druhou stranu tepová rozmezí bývají poměrně široká a tak se do nich dá trefit i s menší nepřesností. Rozhodně bych Ti ale doporučil, pokud by se Ti nechtělo do laboratoře, požít vzorec který využívá výpočet hodnot z maximální tepovky a tu si zjistit taž že uběhneš 1500m na max z toho pak použiješ maximální tepovku
Trénink
Dobrý den, rád bych se vás zeptal na jednu otázku ohledně běhání.Je mi 14 let.Loni jsem si chtěl zlepšit fýzičku a tak jsem začal docela intenzivně běhat.Problem je v tom,že jsem to asi přehnal nebo já nevím.Vždy jsem běhal jenom delší tratě a v nich jsem se i lepšil.Ale brutálně jsem se zhoršil ve sprintech,dříve jsem byl na 60m průměrný, teď ji dam za 11s(stydim se za to).Od té doby jsem začal při běhání občas sprintovat. Myslíte,že se můžu ve sprintech znovu zlepšit a popřípadně jak?A když běhám, mám běžet souvisle nebo s nějakými sprinty?Díky(a mimochodem máte moc hezké stránky).
Ondra
Honza Jakubíček
Ahoj Ondro
To je v zásadě tréninkový princip, kdo trénuje dlouhé tratě, nemůže být dobrý sprinter. Proto ani mezi vrcholovými sportovci nenajdeš nikoho kdo by byl dobrý sprinter a vytrvalec. Ani třeba desetibojaři nejsou. Musíš teda začít zase se sprintama a intervalovým během a rychlost se Ti, doufejme navrátí
Trénink
Ahoj rád bych požádal o radu jak se vypořádat s tím že jsem onemocněl (chřipka), necelé 4 týdny před závodem. Původně to měli být dva krátké závody v dubnu ( 5 km a 7 km), které jsem chtěl zaběhnou v rámci svých možností velmi dobře. Navíc jeden z nich je štafetový, takže o to mě to ted více štve. V březnu měla má příprava gradovat s tím že tak 5 dní před závodem co nejvíce zvolním. Nejvíce mám respect z toho, že i když do tréninku po nemoci nevlítnu hnedka úplně na plno, tak že mě to stejně položí znovu. Mé otázky se týkají tedy toho jak naskočit do přípravy po nemoci (případně bych si velice vážil Tvých zkušeností), toho jestli nemám dva závody omezit pouze na jeden a to ten pozdější (i když je to jen o čtyři dny) a kdy by jsi mi doporučil poslední tvrdý trénink. Prosím Tě o rady jako zkušeného a výborného běžce (ne jako lékaře-ohledně toho jak si posílit imunitu). Zdravým životním stylem se zabývám a také studuji zdravotnickou školu. Předem díky za odpověď . A ať se daří !
Štěpán
Honza Jakubíček
Ahoj Štěpáne
Začal by každopádně trénovat pozvolna a spíš už bych běhal víc kvalitních tréninků, to znamená nějaké závodní tempa, ale i tak máš ještě spoustu času takže máš čas i na normální souvislé tréninky. Závody bych asi zredukoval na jeden pokud máš z nich nějaký, který je  pro Tebe důležitější.
Trénink
Ahoj Honzo.
Mám na Tebe otázku ohledně tréningu běh - kolo. Je mi 43 let. Začal jsem s během loni kvůli redukci váhy (ze106 na 90) a pak jsem na jaře sednul na kolo. Z kola jsem slezl zase až na podzim a začal jsem zase běhat. I když jsem si váhu jakš- takš udržel s běháním to bylo jako na začátku. Můžeš mi poradit Jak to skombinovat, když v létě je priorita kolo?
Díky za radu.
Bohdan
Honza Jakubíček
Ahoj Bohdane
Jednoduše nesmíš běh vysadit pře léto úplně. Nohy si velmi snadno odvyknou na otřesy které při běhu jsou ale na kole ne. I technika zapojování svalů je jiná. Doporučil bych proto vždy alespoň jedenkrát v týdnu běhat.
Trénink
Dobrý den,
je mi 42 let, cca 6 let kondičně plavu, nejraději kraul, motýlek a znak. Začala jsem před 14 dny s během, spíš s joggingem. Jsem ale z plavání zvyklá se pořádně nadechnout a delší dobu vydechovat (motýlek i po 3 záběru, kraul cca po 3 až 5 záběru). Nějak mi tedy nejde dýchat při běhu. Mám dojem, že se nedokážu nadechnout pořádně zhluboka, kdežto vydechovat zvládnu na čtyři i šest dob. Momentálně plavu 2x týdně po hodině - trénink s trenérem, běhám 3 x týdně také po hodině, problém s výdrží nemám. Začala jsem běhat prostě jen pro radost. Děkuji za odpověď.
Hana
Honza Jakubíček
Ahoj Hano
Z toho co píšeš si myslím, že v sobě zbytečně dech zadržuješ. Snaž se dýchat co možná nejvíc plynule a uvolněně. Plynule přecházet z nádechu do výdechu. Zkus si to i v klidu i při volném běhu a chůzi. V tom se běh a plavání výrazně odlišují.
Trénink
Dobrý den, Honzo
začal jsem s intervalovým tréninkem, a to tak, že kombinuju běh s chůzí v poměru 1:2, takže 10x 20s sprint, 10x 40s chůze. Kolik dní po intervalovém tréninku se doporučuje odpočívat?
Díky.
Intervalový trénink
Honza Jakubíček
Ahoj
Obecně vzato by jeden až dva dny po náročném intervalovém tréninku měl být volnější program. Pokud ale je Tvůj trénink zaměřený na delší závody, řekněme nad 5km tak by bylo potřeba výrazně prodloužit délku úseků aby v součtu daly třeba až kolem 15-20 minut, v závislosti na kondici a délce závodů které jsou prioritní. Intenzita samozřejmě tím pádem poklesne, cca na 90% maximální TF
Trénink
Dobrý den,

chtěl bych znát Váš názor na kombinaci posilovna a běhání..
Cvičím 2x týdně plus každou neděli 2hod hraju florbal. Do toho začínám s odcházející zimou zase běhat. Tj 2x týdně 5km (25min) můj záměr je spíše nabírat svalovou hmotu a zároveň si udržet kondičku pro závody typu Spartan race atd.. Bohužel i při takto krátké vzdálenosti běhu se moje váha nijak nehýbe a již cca rok jsem na tom vlastně pořád stejně. Přijde mi,že posilovna je vlastně ztráta času. Předem děkuji za Váš názor
Martin
Honza Jakubíček
Ahoj Martine
Může to být mnoha věcmi, nejspíš špatně vedeným posilovacím treninkem, nebo také životosprávou, jídelníčkem a podobně. Nebo prostě jen neseš správný somatotyp k nabírání svalové hmoty. V takto skromně dávkovaném běhu bych problém neviděl.
Trénink
Muž, 40 let, 100 kg - nikdy neběhal. Co si obout na nohy abych si nezničil váhou klouby pokud bych chtěl nějak začít. Kde najdu např. jaký zvolit běžecký styl (četl jsem že je několik stylů běhu) - myslím tedy způsob odrazu pro tuto váhu a věk. Mám si měřit tep nebo něco podobného ? Chci se zkusit jen tak zdravotně kousek proběhnout.
Mirek
Honza Jakubíček
Ahoj Mirku
Nejdůležitější je odhodlání zkusit to. Boty si nech vybrat ve specializované běžecké prodejně a nech si poradit i od někoho kdo už běhá jestli neděláš nějaké výrazné chyby při došlapu a podobně. Ideální je došlap přes špičku, ale při tvé hmotnosti by to nemuselo dopadnout dobře. Nejdůležitějšíje začínat opravdu pozvolna tak, aby ses nepřetěžoval, takže například jen 2-3x do týdne 20min volného běhu na 70% maximální tepové frekvence kombinovaného s chůzí a postupně přidávat na objemu
Trénink
Ahoj Honzo,

chodím běhat (začala jsem v létě, běhám cca 5 km). Někde jsem slyšela, že v zimě, pokud je teplota pod nulou se nemá protahovat, ale pouze zahřát chůzí a pak rovnou přejít do běhu.
Chci se tedy zeptat, co je na tom pravdy.
Děkuju Tereza
Tereza
Honza Jakubíček
Ahoj Terezo
Protažení po rozklusání doporučuji vždy. Nemusí to být nic dlouhého a náročného, stačí v rychlosti protáhnout hlavní svalové partie které při běhu používáš a vyběhnout dřív než vychladneš.
Trénink
Ahoj,
je mi 41 let a chodím běhat asi rok. Jaro až podzim 3 krát týdně 5-6 km v zimě jen jendou a jednou kruhový trénink.Od Vánoc si měřím tepovku a mám ji hodně vysokou u 50 min běhu mám průměrný tep 158 a maximální 173 uběhnu asi 6-7 km(hodinky beurer).Běžím pomalu.Chtěla bych shodit asi 5 kg, ale takhle se mi to asi nepodaří. Díky za odpověď. Leona
Leona
Honza Jakubíček
Ahoj Leono
Takto se to nejspíš nepodaří, Zkus kombinovat běh a chůzi tak abys tepy udržela zhruba pod 150 / min a délka tréninku aby byla kolem jedné hodiny. K tomu je samozřejmě potřeba upravit i jídelníček. Pokud bys chtěla znát konkrétní hodnoty SF tak si zajdi do Biochemické laboratoře na stanovení tepových zón.
Trénink
Dobrý den, teď je to třetí týden co po zimě běhám, a pokaždé mě zhruba první kilometr a půl hrozně pne v lýtkách, i když si je předtím protáhnu. Nějaké rady?
Iveta T.
Honza Jakubíček
Ahoj Iveto
Lýtka si musí na zátěž zvyknout, je to úplně normální. Nicméně je potřeba je nepřetěžovat, tak na nějakou dobu než to přejde zvolni v tréninku v délce i intenzitě a snaž se běhat po měkkém povrchu. Také je potřeba mít kvalitní běžecké boty, případně pomáhají i kompresní podkolenky, nebo návleky. Důležitý je i strečink po treninku a rozcvičení před ním.
Trénink
68 let zdravá jen nefunkční štítná žláza, 70kg, 178cm jak začít a neublížit si
Tamara F
Honza Jakubíček
Ahoj Tamaro
Začni velmi volným pohybem, ideálně kombinovat běh a chůzi tak abys byla při pohybu schopná se případně i s někým bavit. Stačí pohyb do délky 20 minut včetně rozhýbání. Nezapomínej na rozcvičení před tréninkem a protažení po treninku. K tomu je vhodné i lehké cvičení, například joga a podobně.
Trénink
Dobrý den, běhám už celkem dlouho (běh pouze beton ve městě, žádné závody nebo tak, čistě pro sebe, cca 7 km/hod) ale za prvé - nevím, jestli je můj běžecký styl správný, zda nedělám nějaké chyby, kterými si spíš ublížím než pomůžu. Jak to zjistit? A za druhé, je možné si nějak uzpůsobit běžecký plán tak, aby byl co nejvíce účinný co se týče redukce hmotnosti (měřím 160 cm, váha 75kg). Děkuji moc
Šárka
Honza Jakubíček
Ahoj Šárko
Běžecký styl si můžeš jedině nechat zkontrolovat od někoho kdo běhání rozumí, nebo se aspoň zku natočit na video a sama se podívat a porovnat si sebe s nějakým dobrým běžcem. Co se týká redukce hmotnosti tak vždy platí, běhat pomalu, zhruba na 70% maximální tepopvé frekvence pravidelně 3-4x do týdne, tréninky delší než 30 min ideálně kolem hodiny.
Trénink
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak efektivně trénovat na míli. Vím o dvoustovkách či pyramidách, existuje však něco lepšího? Děkuji.
Vítek
Honza Jakubíček
Ahoj Vítku
Tréninkových metod je mnoho. Je ale těžké cokoli Ti doporučit aniž bych přesně znal tvojí výkonnost a sportovní historii, časové možnosti atd. Zkus využít zmiňované Pyramidy i krátké a delší úseky. Ideálně se poraď přímo s nějakým zkušeným atletem, nebo trenérem
Trénink
Dobrý den, od útlého mládí jsem sportoval, hrál florbal, pak to na pár let ustalo, a vše začalo opětovně před rokem a půl - Florbal. Nejsem spokojen se svou kondicí, ale nemohl ji příliš zvednout, neb mě trápily klouby - ty se teď dávají pomalu dohromady, ale pořád je to spíše na zátěž s kolenní ortézou/ami. Snad se mi občasné bolesti a diskomfort podaří do budoucna odstranit, zlepšení cítím a vzhledem k nadcházející sezóně, která začíná v září, bych rád pomalu začal s cvičením na kolena, kyčle, záda i svalstvo a samozřejmě i s kondiční přípravou - hlavně sem směřuje můj dotaz. Nechci běhat maratony, ale rád bych jen vydržel na hřišti adekvátní dobu a získal opětovně kondici. Jaké zvolit postupné tréninkové "dávky" a techniky běhu (abych to nepřepískl hned v začátku a neničil si klouby ještě více) k postupnému nabrání potřebné výdrže na hřiště? Jsem v tomto směru laik, tak Vám budu velice vděčen za jakékoliv rady a doporučení. S pozdravem a s velkými díky za odpověď, Josse. - otázka upravena poradcem
Josse
Honza Jakubíček
Ahoj Josse
Je to jako se všemi začátky. Začni pomalui a volně tréninky do délky 20 min a postupně si přidávej tak abys nepřetěžoval klouby. Ideální je přidávat tak do 10% na objemu měsíčně. Do toho zkus občas zařazovat svižné rovinky běhu přes špičku, běžeckou abecedu a později i kratší úseky.
Trénink
Dobrý den Honzo,
Je mi padesát a díky aktivnímu odpočinku jsem za poslední čtyři roky zhubnul na přijatelné BMI 23,6 se svalovou složkou okolo 40% a tukem 18%. Hodně chodím, občas po horách (2x B7), za rok přes 2,000 km. Taky chodím plavat. Loni jsem začal běhat a zvládl svůj první půl maraton pod 2 hodiny. Trápí mě dvě věci. Zaprvé je mi při běháni hrozné horko. Včera jsem v 5 stupních běžel desítku (5:15 na km) jen v tenkém sportovním triku a kraťasech a po 5ti kilometrech mi už bylo docela horko a musel jsem si vyhrnout rukávy. Kolem mě běhají ostatní v mikinách a šusťácích, to by mě odrovnalo. Teď v zimě to jde, ale v létě je to podstatně horší. S tím souvisí druhý problém s tepovou frekvencí. Ve mém běku je maximum kolem 170 a já se dostanu nad 150 docela rychle při relativně pomalém běhu, tedy pod 5 minut na kilometr. Nohy by běžely rychleji, dech mám taky klidný- ale to horko s vysokou tepovou frekvencí mi více nedovolí. Co by jsi mi poradil?
Petr
Honza Jakubíček
Ahoj Petře
S termoregulací mívají někteří lidé problém, nevím čím je to dané a jak by se to samo o sobě dalo zlepšit. Je to hodně o zvyku a také pokud by se Ti podařilo ještě zhubnout tak by se to určitě také zlepšilo. Dělají se také sportovní trika s chladivým efektem ( Columbia Omni Cool )... S tepovkou se nestresuj, není nikde napsáno že každý padesátníkmá maximálku 170. Pro přesné určení si zajdi do Biochemické laboratoře na zátěžový test a budeš přesně vědět jaká tepovka je pro Tebe  vhodná na konkrétní typy treninku