Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. září 2021 Zlata

Neutápějte se v depresi. Štěstí a radost si zvládnete přivodit i sami

  1:27
Za pocit radosti nemůžou vztahy, děti, peníze či úspěchy. Ani váš pes. Ve skutečnosti ho mají na svědomí pouze čtyři hormony. Jejich hladinu v našem těle však můžeme poměrně dobře ovlivňovat a namíchat si tak „elixír štěstí“. Jaké je jeho složení?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radost. Ten nadpozemský okamžik, kdy máme pocit, že se rozskočíme štěstím. Kdy se zase cítíme jako děti. Chceme skákat, tleskat, křičet, smát se, objímat. Je to jako ohňostroj pozitivních pocitů. Tedy pokud si ho dovolíme. I tu největší radost totiž můžeme sfouknout jako svíčku, když jí nedáme plný průchod.

A to by byla škoda! Pocit štěstí je pro nás nesmírně důležitý a přínosný. Nejenže je zatraceně příjemný a nevyrovná se mu žádná jiná emoce, ale má pro nás dalekosáhlé benefity. Šťastný člověk je zdravější a odolnější. Radost posiluje imunitu, uvolňuje stres, zmírňuje bolest a podporuje samouzdravovací schopnosti – proto chodí klauni do dětských nemocnic. Vždyť už v našich rčeních je zakořeněno, že „smích je nejlepší lékař“. Navíc zvyšuje kvalitu i délku našeho života. Veselá mysl je produktivnější, výkonnější, kreativnější. Podle neurovědců neexistuje vyšší lidský stav než pocit štěstí.

A teď to nejlepší. Můžeme si ho sami „namíchat“. Štěstí se neodvíjí od toho, zda máme, či nemáme partnera, jakou částkou disponujeme na bankovním účtu nebo zda venku svítí slunce. Tyto okolnosti „pouze“ pomáhají uvolňovat do našeho těla čtyři hormony, ze kterých se vytoužený elixír štěstí skládá. Jejich produkci ale můžeme i sami záměrně vyvolávat.

Tělo je ve skutečnosti systém chemických procesů, které se evolučně vyvinuly tak, abychom měli co nejvyšší šanci na přežití. Dnes sice nemusíme lovit mamuty, ale chemie v našem těle funguje stále stejně. Naprosto zásadní roli ve vývoji našeho druhu sehrály tyto čtyři látky:

 • Endorfin

12 receptů na štěstí. Zkuste to jako Japonci nebo Dánové

Je asi nejznámější, přezdívá se mu hormon štěstí. Jeho význam je ve skutečnosti však jiný. Endorfin dokáže zamaskovat fyzickou bolest a oddálit únavu svalů, takže naši předci díky němu dokázali běžet tak dlouho, než uštvali kořist a zajistili si tak potravu. Proto se sportovci a běžci cítí dobře – do těla se jim vylučuje endorfin. Ten se uvolňuje i při smíchu a oddaluje bolest bránice.

 • Dopamin

Aby pravěcí lidé šli vůbec nějakou potravu hledat, vyvinul se dopamin. Hormon, který nás motivuje k plnění úkolů, překonávání překážek, dosahování cílů. Dopamin je naší sladkou odměnou. Pamlskem za každý, byť sebemenší úspěch. Proto nám dělají tak dobře lajky na Facebooku, komentáře, tweety a podobně. Dopamin nám vyletí i při koupi nového hadříku nebo kabelky. Problémem dopaminu však je jeho snadná dosažitelnost a silná návykovost. V době sociálních sítí a stále většího tlaku na výkon tak vznikají dopaminoví závisláci, kteří jeho přísun potřebují prakticky neustále.

 • Oxytocin

Snadná cesta ke štěstí: návod, jak být spokojený každý den

Zatímco endorfin a dopamin si můžeme vyvolat sami, k tvorbě oxytocinu potřebujeme dalšího člověka. Je to látka, kterou dostáváme z doteků, vzájemné blízkosti, důvěry a náklonnosti. Může za to, že se lidé milují, dotýkají, líbají, objímají. Proto se mu přezdívá hormon lásky. Kvůli němu si hledáme partnera, potřebujeme v životě přátele, pěstujeme vztahy. Oxytocin nám zvyšuje imunitu, snižuje stres, prodlužuje život a dokáže udržet v rovnováze již zmíněný návykový dopamin. Největší dávku oxytocinu dostane člověk při orgasmu a matka po porodu dítěte. Jeho hladinu však může zvýšit i „obyčejné“ obejmutí, masáž nebo vřelé podání ruky.

 • Serotonin

Jednou z nejzákladnějších lidských potřeb je někam patřit a cítit uznání. Za to může serotonin. Proto si dáváme různé ceny, diplomy, členské kartičky, děláme žebříčky, pořádáme slavnostní vyhlášení a promoce. Vědci se domnívají, že tento hormon dokonce hraje roli i při vzniku skupin organizovaného zločinu, jednoduše proto, že kriminalita poskytuje jejich členům (často opuštěným jedincům) dávku serotoninu. Evolučně jsme díky němu dokázali zvolit a respektovat vůdce, spolupracovat a obstát tak proti silnějším druhům a bránit se nebezpečí. Nízká hladina serotoninu může mít za následek deprese, úzkosti, migrény i problémy s trávením. Hladinu serotoninu si můžeme zvýšit pobytem na slunci (díky vitaminu D), aerobním cvičením a změnou jídelníčku.

Víte, že…

 ... některé potraviny vám mohou zlepšit náladu? Patří mezi ně například čokoláda, banány, ryby, mléčné výrobky, oříšky, semínka a ovesné vločky. Všechny obsahují aminokyselinu tryptofan, která se dokáže přeměnit na serotonin. Negativní emoce nám dlouhodobě škodí. Je třeba si je co nejdřív odžít a snažit se vrátit do psychické pohody.

Není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno… Dál už to znáte. Jenže ne vždy to jde. Škála lidských (a zvlášť ženských) pocitů je tak široká, že se těm negativním nelze občas vyhnout. Zenoví mistři nám řeknou, že záleží jen na nás, jak k nepříjemným situacím či lidem přistoupíme a zda si zachováme klidnou mysl a úsměv na rtech. Mám však vážné pochybnosti, jestli se jim v supermarketu někdy válelo vzteklé dítě po zemi, zda se s nimi někdo rozešel přes esemesku nebo zůstali trčet v dopravní zácpě. A to ani nemluvě o hormonálních změnách.

Cítit se občas pod psa, smutní nebo naštvaní je normální, problém však je, když tento stav přetrvává. Jakmile se v depresivním rozpoložení začneme utápět nebo z něj nedokážeme (či nechceme) najít cestu ven, zaděláváme si na daleko závažnější problémy. Nejenže negace na sebe nabaluje negaci, takže najednou máme pocit, že celý svět je proti nám, nic se nedaří a slunce málo svítí, ale dlouhodobé nepříjemné pocity ohrožují naše zdraví.

Emoce a tělo spolu úzce souvisí – to, co se děje v duši, se nevyhnutelně projevuje i v těle. Strach, smutek, stres, beznaděj, vina, ale i vztek a nenávist, pocit křivdy a podobně oslabují a snižují imunitu.

Chybí vám pocit štěstí? Tyto triky vám zlepší náladu

Řešením samozřejmě není nepříjemné pocity potlačovat, tím bychom si uškodili ještě víc. Ale svůj psychický stav můžeme vědomě ovlivňovat. Psychologové radí, že pokud se (i přes veškerou snahu o zenový klid) dostaví nepříjemné pocity, měli bychom si je co nejdřív odžít (vyplakat se, zakřičet do polštáře, vybít se u sportu) a opět se snažit vrátit do psychické pohody. Ba se k ní dokonce přinutit. Ve stavu mrzutosti sice budeme mít jen těžko chuť pustit si komedii, veselou písničku nebo si jít zaběhat, ale pro naše psychické (a fyzické) zdraví je tohle to nejlepší, co můžeme udělat.

A pokud to nejde po dobrém, musí to jít po „zlém“. Tělo totiž nerozlišuje mezi předstíraným veselím a tím skutečným. Když se donutíme násilně zvednout koutky úst, vyloučí se nám stejné hormony, jako kdybychom se opravdu usmívali. A slunce opět začíná svítit, ptáci zpívat a – zázrak – z falešného úsměvu se stává opravdový!

Desatero, jak si zlepšit náladu

 1. Pusťte si veselou písničku. I když vám chvíli poleze na nervy, zkuste ji doposlouchat do konce. Třeba si ji začnete nakonec i pobrukovat. Doporučujeme třeba skladbu od Justina Timberlakea Can’t Stop the Feeling. 
 2. Zatancujte si. Jasně, to je to poslední, na co máte náladu. Ale pokud si pustíte veselou hudbu (viz předchozí bod), začít pohupovat boky nebude tak těžké a k dobré náladě se doslova protancujete. 
 3. Podívejte se na díl seriálu Přátelé. Garantujeme vám, že se i během největšího splínu (třeba proti své vůli) v průběhu dvacetiminutové epizody alespoň jednou nahlas zasmějete. 
 4. Sledujte roztomilé video. Internet je plný rozkošných štěňátek, koťátek či miminek. Pohled na nemotorná stvoření vám vykouzlí úsměv na rtech, ať chcete, nebo ne. Nás baví videa z výběhu goril v Zoo Praha, která najdete na facebookové stránce Pomáháme gorilám. 
 5. Zacvičte si. Stačí pár sedů-lehů, dřepů nebo se jít na půl hodinky proběhnout. Do těla se vám vyplaví endorfiny a začnete se cítit skvěle. Navíc ještě uděláte něco pro svou fyzičku. 
 6. Vyhledávejte dotyky. Možná vám chybí oxytocin – hormon lásky! Není lepší způsob, jak si ho pustit do žil, než formou doteků. Obejměte partnera. Podrbejte psa. Udělejte si masáž chodidel. Ano, i sebeláska se počítá.
 7. Běžte do přírody. Léčí, hojí, uzdravuje. Na bolavou duši si naordinujte slunce, vzduch a zírání do zeleně. Domů přijdete jako vyměněná. 
 8. Projevte laskavost. Snad nic nás tak nezahřeje u srdce jako vědomí, že jsme někomu pomohli nebo někoho potěšili. Jak? Zavolejte, pochvalte, nabídněte se, zajímejte se. Možností je spousta!
 9. Hrajte si. Probuďte v sobě vnitřní dítě a se svými ratolestmi se pusťte do světa fantazie a ztřeštěných nápadů. Zahrajte si deskovou hru. A co na schovávanou? Proti nadšenému výskání dětí nebude mít melancholie šanci. 
 10. Spěte. Unavení býváme lítostiví, vznětliví, reagujeme podrážděně. Ne náhodou se říká „jít se na to vyspat“ nebo „ráno moudřejší večera“. Spánek nezanedbávejte, s naší psychikou dokáže zázraky. 
Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

 • Nejčtenější

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

Příběh Šárky: Kde může, tam mě manžel urazí a zesměšní

Mohla jsem dělat kariéru tak jako manžel, ale nakonec jsme se domluvili, že se budu starat o rodinu, děti, domácnost a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Když si dva rozumějí, věk nehraje roli. A může to vyjít i s pohřebákem

Seznamovací reality show První večeře má za sebou už čtvrtý večer v restauraci Zdeňka Pohlreicha, kde se vždy čtyři...

Čas přeje Pannám, Raky čekají vztahové komplikace. Jak bude ve znamení Vah?

Premium Lidé narození ve znamení Vah jsou neúnavnými hledači pravdy, posuzují věci z mnoha stran a snaží se najít rovnováhu....

Stárněte s grácií, nebojujte s časem. Ani sex ve zralém věku není tabu

Premium Není tomu tak dávno, kdy se říkalo, že nejlepší léta žena prožívá po dovršení třicátého roku života. Dnes jsou ale na...

Celý byznys jsem postavil na svých uších, prozradil další televizní ženich

První pár, který hledá lásku pomocí vědy, si užívá líbánky, druhý právě těsně po svatbě odletěl na romantickou...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...