Rodinná poradna: Syn neustále zapomíná, stejně jako jeho otec

  0:04
Chtěla bych se poradit s problémem častého zapomínání u svého skoro desetiletého syna. Jsem 3 roky šťastně rozvedená, děti máme ve střídavé péči, která probíhá celkem bez zásadních problémů. Občasné neshody řešíme s exmanželem sami a před dětmi je neomíláme. Čtenářka Adéla poslala dotaz do rodinné poradny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Syn je velice inteligentní klučina, ve škole má dobré známky a nosí domů samé pochvaly, což mi dělá radost. Kromě syna mám ještě téměř šestiletou dceru. Děti rozvodem propluly celkem bez velikých šrámu, a to i proto, že jsme se s jejich otcem maximálně snažili vše vyřešit tak rozumným způsobem, jak to v dané situaci šlo.

Rodinná poradna

Trápí vás obtíže při výchově dětí? Ocitla se vaše rodina v těžké sociální situaci a nevíte, jak z ní ven a kdo vám může pomoci? Dotazy posílejte na ona@idnes.cz s heslem Rodinná poradna. Vaše příběhy budou zpracovány redakcí a zodpovězeny. Je možné je anonymizovat.

Co mi dělá starost je synovo veliké zapomínáni. Zapomíná pořád a cokoliv: zapsat si domácí úkoly do deníčku, hodinky, ve škole mikinu, u otce čepici/rukavice/bundu a pak do školy vyrazí v -10 stupních Celsia bez nich. Některé případy zapomínání už byly zvlášť špatné, např. si zapomněl do příměstského tábora donést pití na celý den a odpoledne byl na pokraji úžehu. A takto bych mohla pokračovat dál a dál. Na jeho zapomínání má obrovský podíl jeho otec, který v podstatě celý osobní i pracovní život žije stylem „teď řeším jenom to, co jsem zapomněl včera/minulý týden/měsíc, tak po mně nechtějte dělat něco, co je potřeba teď, nebo dokonce zítra“. Jeho zapomínání a chaos je opravdu dost patrný zejména ve srovnání se mnou. Byla jsem rodiči vedena k zodpovědnosti za své věci a pořádek v nich.

Děti dávají často za důvod, proč něco „zapomněly“ u otce, že to například nemohly najít (boty, svetr, housle, knížka atp.) ony, nebo dokonce ani sám otec. Vím, že to není jenom jejich chyba. Když venku mrzne a dítě zapomene zimní bundu, tak je to i chyba rodiče, který ho nezkontroluje.

Syna se snažím naučit, jak nezapomínat. Například mít školní deníček na úkoly, hodinky musí být na ruce, nikoli na gauči. Všechno má své místo, tak to tam hned ukliď, abys to později našel, nabádám ho. Snažím se mu vštěpovat návyky, jak nezapomínat ani u otce, například všechno, co nutně potřebuje, musí okamžitě naskládat do aktovky (cvičky na sport, lahev s pitím). Taky dost zápasím s jeho postojem, který vyplývá asi ze životního stylu jeho otce – když si něco zapomene, můj syn, stejně jako jeho otec, má v zásadě pocit, že vůbec o nic nejde, a prostě je to jedno. Někdo to za něj vyřeší (spolužák mu půjčí, mami koupí nové, donese to do školy dodatečně, však co?).

Syn nemá žádné zdravotní problémy ani fyzického, ani psychického rázu. Je mu 10 let a nevím: mám přemrštěné nároky? Nebo mám vytrvat? Nebo naopak vykašlat se na to s tím, že stejně mužský vzor nepřebiji, takže mrhám vlastní energií? Naposledy na třídních schůzkách jsem si všimla, že v krabici se zapomenutými věcmi bylo 90 % věci kluků, holčičí věci tam skoro nebyly. Je to dáno tím, že by chlapci byli od přírody větší zapomnětlivci a „bordeláři“ než děvčátka?

Děkuji,
Adéla

Odpověď odbornice:

PhDr. Andrea Hlubučková

Dobrý den Adélo, trápí vás časté zapomínání a ztrácení věcí vašeho syna. Píšete, že v tomto směru je podobný svému otci, zatímco vy a vaše dcera jste jiné, věci si hlídáte a ztrátám předcházíte.

Nejdříve mám potřebu rozlišit hloubku vašeho problému. Je možné, že váš syn trpí lehčí poruchou pozornosti (například ADHD nebo ADD, tedy kombinovanou s hyperaktivitou nebo bez). Tato porucha je dědičná, často se přenáší z otců na syny. K tomu, abyste se ujistila, by bylo vhodné navštívit klinického psychologa či psychiatra a podstoupit se synem odpovídající vyšetření. Pak totiž nejde jen o zapomínání, ale celkovou nesoustředěnost, nemožnost ovládat stále své impulzy, přemíru a po chvíli nedostatek energie, nezvládání svého chování vůči spolužákům, učiteli atd.

Tyto potíže lze většinou celkem úspěšně ovlivňovat výchovou, režimem doma i ve škole (výživou, spánkem, relaxací atd.) nácvikem jistých dovedností, v extrémních případech i medikací. Je vhodné, když spolupracují oba rodiče, škola i psycholog nebo jiný odborník tak, aby se režim „ušil na míru“ konkrétnímu dítěti. Pouhá domluva bohužel v tomto případě nefunguje.

Pokud zjistíte, že váš syn poruchou pozornosti netrpí, jde spíše jen opravdu o zapomínání věcí. Jistěže vám v tom připomíná svého otce, snad proto, že muži zkrátka vidí jinak. Z hlediska evoluce měli muži a ženy jinou úlohu a odlišně se vyvíjely i jejich smysly. Muži jako lovci se naučili zaměřovat na jednu věc (např. na lov jelena), vidí daleko na horizont jakýmsi tunelem. Nevnímají další drobné věci kolem, když přeci jdou ulovit jelena! Ženy v prehistorických dobách fungovaly jako sběračky, udržovaly oheň a sbíraly kolem tábořiště vše, co bylo užitečné – od klacíků na palivo až po bylinky, jahody a maliny. Učily se nic nepřehlédnout, rychle posuzovat užitečnost rostlin a pamatovat si, kde rostou, aby je mohly najít i příští den.

Tak proto váš bývalý muž a nyní i syn může dlouze zírat do lednice a neúspěšně v ní hledat třeba máslo. Vy poté vítězoslavně vezmete krabičku zprostředka ledničky, na kterou celou dobu koukal.

Můžete synovi co nejvíce pomoct různými seznamy a připomínáním a můžete také doufat, že se bude učit ze své zkušenosti a naučí se zásadní věci si hlídat. Je dobré také trvat na tom, aby musel sám řešit důsledky svého zapomínání, bude se učit stavět si priority. Nicméně zřejmě trochu bude zapomínat stále.

Na druhou stranu je skvělé, že je váš syn inteligentní, protože jeho zapomínání jej neustále staví do nových situací, které musí řešit. Možná mu to takto vyhovuje a v budoucnu bude umět přizpůsobit se novinkám více než děti, které mají vše do detailu přesně dané. Přeji mi v tom hodně štěstí.

PhDr. Andrea Hlubučková, psycholožka centra Modré dveře

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Měla by se prodávat jen v lékárně a na předpis, říká o Coca-Cole stomatolog

Premium

Které zuby mají praváci nejhůř vyčištěné? Čím jsou zrádná umělá sladidla a jak nám prospívá kousání a žvýkání? Zubní lékař Ladislav Korábek v rozhovoru popisuje, čím škodíme našim zubům. „Když si...

7. října 2024

Pravidelná strava pomohla Marcele zhubnout. Za půl roku shodila 25 kilo

Marcela byla vždy vyšší a širší než její vrstevnice. S tím ale krátce před třicítkou pěkně zatočila. Za půl roku se jí podařilo zhubnout 25 kilogramů.

8. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena zatočila s vytahanou kůží, její proměna bere dech

Sarah Kenyon-Holdenová z Velké Británie měla po porodu na břiše vytahanou kůži, která ztratila elasticitu a nevrátila se zpět. Kůže ženě vadila při pohybu a měla kvůli ní i úzkostné stavy, kdy se na...

9. října 2024  8:39

Pár dělí třicet let a jsou spokojení, rodina má ale strach o dědictví

Třicetiletá Alyssa Seremetová z Miami žije už osm let spokojeně po boku o třicet let staršího manžela a vychovávají spolu syna. Vztah ale nikdy nebyl kompletně zalitý sluncem, protože musí dokola...

8. října 2024  8:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plynulé stárnutí? Očekávejte dva skoky. Co vše se v našem těle s věkem mění

Premium

Jak stárneme, mění se i naše tělo. A také nemoci, které nás sužují. Geny, jež zajišťují úklid a opravu organismu, se s přibývajícím věkem rozlaďují. Čím starší jsme, tím více chaosu a nepořádku tedy...

12. října 2024

Vykreslovat se v lepších barvách je normální. Nezatracujte ale své vady

Každý člověk se automaticky prezentuje v tom lepším světe. Ale každý má i své horší povahové rysy, které často tají. Jenže poznat je a třeba i využít může být hodně prospěšné.

15. října 2024

Kritika olympijské kolekce? Čechům ujíždí vlak s vizuálními trendy, říká Černý

Jan Černý prorazil mezi návrhářskou elitu už na škole a svým neotřelým pohledem na streetwearovou módu stále boduje. Boris Král vedle vlastní tvorby exceluje jako profesionální krejčí. Společně tvoří...

15. října 2024

Devadesátky jsou zpět. Pro líčení to znamená téměř neomezenou svobodu

Devadesátá léta minulého století jsou stále oblíbenou inspirací jak v módě, tak v líčení. Chcete podniknout make-up cestu zpátky v čase? Tato cesta se vám bude líbit, dovolí totiž fantazii téměř vše.

15. října 2024

Na jídle už nešidím, říká Veronika. Za dva roky zhubla třicet kilogramů

Veronika si se svou silnější postavou vedle štíhlého a drobnějšího partnera připadala jako slon. I proto se rozhodla zhubnout. V průběhu dvou let shodila třicet kilogramů.

15. října 2024

Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data

Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních službách necílilo na...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Mlčení o mzdách padne. Lidé budou mít právo ptát se, kolik berou kolegové

Premium Zaměstnavatelé budou muset uchazečům o práci prozrazovat, jaký minimální rozpočet na danou pozici mají k dispozici....

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...

Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný

Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový obrat a její zelené...