Kvalita spánku obou partnerů má potenciál výrazně ovlivnit jejich vztah. „Nedostatečný spánek může vést k netrpělivosti, zvýšené podrážděnosti a narušené komunikaci. Časem může přispívat ke stresu a nespokojenosti ve vztahu,“ upozorňuje odborník na neurovědy Patrick Porter.
Spaní v oddělených ložnicích podle něj pomůže zlepšit kvalitu spánku tím, že umožňuje individuální přizpůsobení místa odpočinku na základě preferencí faktorů, jako je teplota, světlo a zvuk.
Konzultantka Americké akademie spánkové medicíny doktorka Erin Flynn-Evansová míní, že když jeden z partnerů trpí při sdílení postele poruchou spánku, může to negativně ovlivnit druhého spícího.
„Partneři mají například tendenci probouzet se ve stejnou dobu, když jeden z nich trpí nespavostí,“ vysvětluje. „Stejný problém nastává, pokud se partneři liší v chronotypu. Pokud je jeden z nich sova a druhý skřivan, mohou tyto odlišné preference spánku negativně ovlivnit odpočinek obou partnerů,“ dodává.
Miluji tě, ale spi u sebe. Oddělené ložnice nemusejí být zabijákem vztahu |
V americkém výzkumu, kterého se účastnilo dvanáct tisíc dospělých, uvedly pouze dvě třetiny účastníků, že dávají přednost spánku ve stejné posteli jako jejich partner. Nedávná studie firmy na výrobu matrací zjistila, že celých 27 procent z patnácti tisíc respondentů dává přednost spánku o samotě a 8 procent dokonce zvažuje pořízení oddělených postelí.
Trendu odděleného spaní propadli také některé celebrity. Pravidelné pauzy v ložnicích si dávají například David a Victoria Beckhamovi, Matthew Broderick a Sarah Jessica Parkerová nebo Donald a Melanie Trumpovi.
Není tajemstvím ani to, že i královna Alžběta s princem Philipem spali celý život v oddělených postelích. Pro lidi narozené před rokem 1940 bylo spaní v oddělených postelích naprosto normální, pokud si tedy něco takového mohli dovolit.
OBRAZEM: Vadí chrápání či převalování. Slavní si oddělené lože pochvalují |
Pokud považujete „spánkový rozvod“ za příliš radikální řešení nebo máte strach ze ztráty intimity způsobené oddělením ve spánku, spánkoví experti mají řešení. Ideální je údajně jít si lehnout 90 minut před, nebo po partnerovi. Právě 90 minut má být doba, která umožňuje jedné osobě dostat se do fáze hlubokého spánku ještě před tím, než se druhý z partnerů vůbec dostane do postele.
„Tímto způsobem stále těžíte z intimity sdílení postele se svým partnerem, aniž byste se museli snažit usnout vedle něj,“ vysvětluje expertka na spánek Sammy Margová.
Kromě odlišné doby odchodu do postele uvádějí páry jako nejčastější důvod problémů se spánkem chrápání jednoho z partnerů. V průzkumu firmy Dream více než polovina účastníků přiznala, že chrápání je hlavním důvodem problémů spánku s partnerem. Dalším problémem může být neustálý pohyb partnera během noci. Z toho důvodu měli všichni účastníci narušený spánek 50 procent celkového času stráveného v posteli.
Dvě související studie potvrdily zlepšení spánku u párů, které si rozdělily ložnice. První studie sledovala 46 párů během osmi nocí. Ženy partnerky byly více rušeny pohyby svých partnerů. Ve druhé studii spali účastníci v oddělených ložnicích. Když byl partner přítomen, účastníci vykazovali větší počet pohybů během spánku, než když spali sami. Když partner chyběl, počet pohybů se snížil.