Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jsem pro práci s oběťmi ideální, nebudu s nimi plakat, říká právnička Ježková

Seriál   16:20
Právnička Veronika Ježková vede právní oddělení organizace proFem, je ředitelkou Pro bono aliance a zároveň pracuje u soudu. V prosinci 2020 vyhrála Cenu lidských práv Alice Garrigue Masarykové mimo jiné za snahu eliminovat násilí na ženách. „Tahle oblast práva mě tolik nestresuje. Myslím, že je dobře pro klientky, že nepodléhám situaci, které řeší,“ říká v rozhovoru pro seriál Inspirativní ženy.

Veronika Ježková. | foto: Archiv Veroniky Ježkové.

Do roku 2015 jste působila v advokacii. Nyní pracujete v neziskové organizaci proFem, která se zabývá pomocí obětem domácího a sexuálního násilí, a jste ředitelka Pro bono aliance. Jak jste se od takové práce dostala k neziskovému sektoru?
Až do roku 2015, kdy jsem se rozvedla, jsem se nikdy nevěnovala lidskoprávním tématům, maximálně jsem zastupovala klienty poškozené majetkovou trestnou činností. Bylo to dané klientelou, kterou jsem zastupovala. Po rozvodu jsem si obrátila život a udělala zkrátka restart, a to včetně právní oblasti, které jsem se věnovala.

Dostala jsem i novou chuť k právu. Dřív jsem měla pocit, že mě to neuspokojuje. Teď mám pocit satisfakce, baví mě psát rozhodnutí, baví mě podílet se na změně legislativy ve prospěch obětí.

Angažujete se ještě někde?
Na hlavní úvazek pracuji na soudě, dělám asistentku soudců odvolacího senátu. V proFemu jsem vedoucí právního oddělení, kde dělám dozorovou činnost – pomáhám kolegyním, kontroluji po nich věci, lektoruji kurzy, píšu články, návrhy legislativních změn a publikace. ProBono aliance je právní projekt, spíše taková dobrovolničina, ale je to oblast, kterou nechci opustit. Spolupracujeme i s právnickými fakultami nebo kanceláří veřejného ochránce práv. 

Jak se to dá zvládat? Máte vůbec čas někdy úplně vypnout?
Myslím, že už jsem se to naučila. I když to ze začátku nevypadalo, s bývalým manželem se střídáme v péči o dceru, takže mám čas pro sebe i pro ni. Žádného speciálního koníčka nemám, jen hodně chodím se psem. To mě uklidňuje asi nejvíc.

Dá se říct, že práce je váš koníček?
Určitě.

Čím konkrétně se v Pro bono alianci zabýváte?
Pomáháme neziskovým organizacím a jejich klientům najít pro bono advokáta (advokáta bez nároku na honorář, pozn. red.), který jim pomůže s jejich právními problémy. U klientů neziskovek jde hodně o lidi v krizových situacích, zdravotně postižené, oběti některých trestných činů, kteří nedosáhnou na bezplatnou pomoc advokáta prostřednictvím přidělení ze strany soudu. 

Také řešíme specifické diskriminační kauzy ve spolupráci s kanceláří veřejného ochránce práv. Klientely máme dost, spíš aktuálně bojujeme s nedostatkem advokátů, kteří by chtěli dělat zadarmo.

Ve spolupráci s brněnskou právnickou fakultou organizujeme týdenní program s názvem Lidská práva na živo, který se zabývá lidskoprávními tématy. Řešíme v něm domácí a sexuální násilí, práva obětí, diskriminační témata spolu s kanceláří veřejného ochránce práv, navštěvujeme Ústavní soud nebo představujeme různé neziskové organizace a jejich práci (Liga lidských práv, Frank Bold a další). Také pořádáme Školu lidských práv pro studenty ze všech právnických fakult České republiky.

Plus s fakultami spolupracujeme na tématu profesní etiky. Snažíme se dostat toto téma mezi studenty, aby nebylo úplně zapomenuto. Právnická etika se nyní dost zhoršuje. 

Pro bono aliance

  • Sdružuje právníky, kteří usilují o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně lidských práv, veřejného zájmu a dalších důležitých hodnot. 
  • Zasazuje se proto zejména o větší dostupnost právní pomoci a společensky odpovědný výkon právnických profesí.
  • Připravuje vzdělávací akce, podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi právníky neziskových organizací a jiných právních profesí, podporuje aktivity právníků působících v jiných neziskových organizacích

Je mezi studenty zájem o neziskový sektor?
Určitě je to pro ně otevření nějaké části práva, kterou nemají osahanou. Jsou překvapení, co všechno lidskoprávní témata zahrnují a v čem všem se dá realizovat. Zjistí, že můžou dělat víc věcí – nejen třeba obchodní právo, ale pracovat i přímo v nezisku, nebo i „jen“ podporovat organizace a podobně.

Jaká je pro vás práce v proFemu?
Znamená pro mě strašně moc. Je to úžasný tým lidí, obzvlášť ředitelka Jitka Poláková. Má skvělý cit pro právní projekty a možnosti, jak zlepšit pomoc obětem. Vždycky něco vymyslí a my to realizujeme, prostě souhra. Myslím si, že od roku 2015, kdy tam pracuji, se sestavil tým, který skvěle funguje. Je to pro mě srdeční záležitost.

Není pro vás práce s oběťmi domácího a sexuálního násilí psychicky náročná?
Náročné to je, ale tahle oblast práva mě nestresuje. Myslím, že je dobře pro klientky, že nepodléhám situaci, které řeší. Čekají ode mě právní radu, ne že s nimi budu někde plakat. Je to smutné, drsné, ale jsme tady od toho, abychom jim pomohli, podpořili je a udělali svou práci co nejlépe.

Veronika Ježková

  • Narodila se v roce 1977
  • V roce 2000 absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Poté působila v advokacii a v roce 2007 složila advokátní zkoušky. 
  • Od července 2015 se věnuje právnímu poradenství v neziskové organizaci proFem, která se zabývá pomocí obětem domácího, sexuálního či jiného násilí  
  • Od června 2016 pracuje také v Pro bono alianci, kde nyní působí jako ředitelka.
  • V prosinci 2020 získala za neúnavnou snahu eliminovat násilí na ženách a za práci na zrovnoprávnění přístupu ke spravedlnosti cenu cenu Alice Garrigue Masarykové, kterou každoročně uděluje americká ambasáda v Praze za práci v oblasti lidských práv. 
  •  Specializuje se na občanské právo, rodinné právo a pracovní právo. 
Veronika Ježková.

Jsme společnost, která trpí neskutečnými předsudky

Berete si nějaké případy osobně?
Je to asi divné, ale více mě stresovalo pracovat na nějakých finančních transakcích. Takže jsem asi pro tuhle práci ideální člověk.

Každý ale nejsme z kamene a od toho máme supervize, v rámci kterých můžeme s psychologem řešit, když se nás něco víc dotkne. Nesmí to zůstat v nás. Jinak naše práce nemůže pokračovat dál, je tu nebezpečí syndromu vyhoření a podobně.

proFem

  • proFem je nezisková organizace, která od roku 1993 usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího a sexuálního násilí již od roku 1993. 
  • Poskytuje poradenství a další přímou podporu osobám ohroženým domácím a sexuálním násilím a podílí se na osvětě a prevenci v této oblasti.

Je podle vás pomoc obětem domácího a sexuálního násilí v Česku dostatečná? Pokud ne, co by se mělo změnit?
Co se týče právního prostředí, udělal se obrovský kus práce. Právní podhoubí je, máme v základu docela dobré zákony. Co je třeba změnit, je nastavení lidí. Jsme společnost, která trpí neskutečnými předsudky. A není to jen o tom, že jimi trpí policisté, ale i státní zástupci či soudci. To je potřeba změnit, dát jasný signál, že kolem sexuálního násilí je plno mýtů, které se musí vysvětlit; pořád upozorňovat, že když má někdo krátkou sukni, tak si o to neříká, a tak dále. Takže je to o nastavení společnosti, ne nastavení zákonů. I když samozřejmě drobnosti ke změně by se ještě našly…

Nová generace je úplně jiná

Necítíte kvůli tomu bezmoc?
Bezmoc ne, spíš mě to vždycky překvapí. Zvlášť když tímhle předsudečným postojem trpí někdo, o kom jsem si myslela, že ví, že je to hloupost. Zvlášť když soudci mají představy, ze kterých nechtějí ustoupit. Při práci, kterou dělá proFem, je to vidět asi nejvíc.

Čím je to podle vás dané?
Nevím, je to možná i problém starší generace.

Je to u studentů, se kterými pracujete, lepší?
Určitě. Jsou úplně jiní. Je to vždycky vidět na studentech na školách lidských práv. Vrací se otevření, je vidět posun, že jim to něco dává a nejsou to jen kredity za ten předmět. Jsou sami překvapení, že je to táhne. 

Je nějaký případ, který se vás dotkl, na který doteď myslíte?
Je to případ, který často uvádím, když přednáším. Byla to slečna deset let znásilňovaná ze strany otčíma. Sebepoškozovala se, k nám se dostala přes Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích. Doprovázela jsem ji na výslech při hlavním líčení, měla zmocněnce, já jsem šla jako důvěrník.

Proč jsme to nenahlásili?

Organizace proFem zaštiťuje také projekt s názvem Proč jsme to nenahlásili, který dává hlas obětem znásilnění. Svůj příběh zasílají oběti, které znásilnění neoznámily na policii, ale i ty, které to udělaly.

Její výslech trval asi pět hodin, ona už byla hrozně vyřízená. Obhájce obviněného ji hrozně tepal. Druhý den se pořezala a zase skončila v Bohnicích. Takže až tam může někdy neopatrný a necitelný přístup obhájců dohnat, někdy viktimizovat oběť hůř než ten samotný čin.

Jak často se s takovýmto přístupem ze strany obhájců setkáváte?
Poslední dobou agresivita obhájců vzrostla. Kdybyste oslovila třeba i nějakého znalce, tak vám řekne, že už pomalu nechtějí chodit k soudu k výslechu, protože se do nich obhájci opírají úplně šíleně.

Co se týče obětí, tak když jsem zmiňovala případ té holčiny, tak jeden z projevů PTSP (posttraumatické stresové poruchy, pozn. red.) může být nadměrná sexualita. Tím si ta slečna prošla, ale je to prostě projev traumatu, které každý zpracovává jinak. A obhájce do ní začal rýt, že se chová téměř jako prostitutka, takže ten styk chtěla, a podobně.

Ptají se na sexuální preference, způsob, jakým oběti vykonávají pohlavní styk a podobně. Opírají se také právě do těch projevů PTSP. Když o tom oběť příliš mluví, je to špatně, když o tom nemluví, tak se nic nestalo a je to vlastně také špatně.

Myslíte, že je to neznalostí viktimologie, nebo tím, že chtějí za každou cenu obhájit klienta?
Oboje, hledí jen na to svoje. Mám na ně vztek. Vím, že se dá kvalitně obhájit i bez toho, aby se ponižovala poškozená. Když jsem začínala jako koncipientka a stála jsem u soudu, tohle nebývalo. I když jsem obhajovala kluka, který zmlátil do bezvědomí babičku, nikdy jsem nešla přes mrtvoly. Nějaká etika tehdy byla. Teď je to rozplizlé, všichni si dělají, co chtějí. Hlavně aby vyhráli. Je z toho strašně cítit sobeckost.

Funguje to, že oběti mohou vypovídat bez přítomnosti pachatele?
Funguje, ale před výslechem a po něm je takové vakuum, kdy se prostě mohou a většinou i setkají To je problém. Moc vám nepomůže, když přijdete k soudu a vidíte tam pachatele. Někde se snaží, aby se nepotkávali, ale často je to problém. 

Myslíte, že i tady by pomohla větší osvěta?
Pomohlo by více apelovat. Chtěli bychom, aby se mírně pozměnil paragraf 17 zákona o obětech trestných činů, aby se pamatovalo na to, že ochrana oběti nesetkat se s pachatelem je zde před i po výslechu. Lobbujeme za změnu. 

Pandemie nás pracovně posunula

Jak se proměnila vaše práce s pandemií? Máte více případů, je to těžší? Může pandemie přinést něco pozitivního?
Případy jsou vyhrocenější. Pandemie na všechny hrozně dopadá. Konflikty eskalují. Myslím ale, že nás to hodně posunulo pracovně, umíme řešit vyhrocenější situace. Možná i policie trochu více vnímá problémy a je nakloněna to řešit.

Inspirativní ženy

Co nyní v proFemu řešíte?
Případy se hodně točí i kolem dětí. Je dost kauz, kdy oběti musí řešit odchod z domova, zda vzít děti s sebou, jak to zrealizovat, aby neměly problémy, že se jedná o únos dítěte, a podobně.

Ve společnosti byl citelný odpor k neziskovkám. Setkáváte se s tím?Setkáváme, ale řekla bych, že odpor trochu klesl, neziskové organizace nejsou téma. Zjistilo se ale, že je plno neziskovek, bez kterých by stát nemohl fungovat. Odpor vidím proto, že lidé nerozumí, jak neziskový sektor funguje. Myslím, že by pomohla větší osvěta. Lidé to neumí pochopit, neví, co neziskovky dělají.

Setkala jste s tím, že by někdo měl na vaši práci v nezisku negativní reakci?
Mám štěstí, že se pohybuji v prostředí, kde to lidé neřeší. Pamatuju si, že mi jeden student na semináři řekl, že dělat právníka v neziskovce je spíš taková práce pro manželku. Takže takový ten stereotyp, že manžel bude dělat advokáta a manželka v nezisku. To mě překvapilo, ale ne všichni jsou takoví.

Co jste mu na to řekla?
Že je to práce pro manželku, pokud jí taková problematika zajímá. Každá manželka by měla mít práci. Vím ale, co tím myslel – je jasné, že za práci v nezisku nejsou obrovské peníze, ale je to vykompenzované něčím jiným, a to se prostě nedá popsat.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Vysoký věk má smysl jen ve zdraví. V cizině jsem začala od nuly, říká fitness manažerka

Generální manažerka Balance Club Brumlovka Petra Tyrpeklová (30. dubna 2024)

Seriál Po letech strávených ve světe fitness a sportu zakotvila Petra Tyrpeklová na pozici generální...

Mapuje sexualitu za holokaustu. Do queer dějin patří i Anne Franková, říká

(26. června 2024)

Seriál Vystudovala historii, anglistiku a sociologii v Berlíně, disertační práci psala v Torontu a nyní...

O manžela s alzheimerem se starala šest let. Po jeho smrti pomáhá dalším

Sylva Dneboská (29. května 2024)

Seriál Sylva Dneboská se svým manželem Milošem celý život aktivně sportovala a cestovala. Pak se ale u...

Oblečení i půjčujeme, musí být spojené s hodnotou, říká zakladatelka módní značky

Zakladatelka značky Wo-Mum, vyrábějící elegantní oblečení pro těhotné a kojící...

Seriál Udržitelnost, nadčasovost, pohodlí a elegance i pro těhotné a kojící ženy. To všechno podnikatelce...

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....