Naskládat do zavazadla to nejvhodnější oblečení a boty bývá nejmenší problém. Stačí se podívat na předpověď počasí a doufat, že meteorologům vyjde, náročnější už je to s balením dalších věcí kvůli bezpečnostním opatřením.
Smím si vzít oblíbené odličovací mléko a pleťovou vodu, parfém, nebo o to všechno na letišti přijdu?
S vlastní kosmetikou
Právě kosmetika představuje nejčastější komplikaci při odbavování příručního zavazadla. Na palubě letadla jsou povolena balení jen do 100 ml (detailní informace o povolených a zakázaných předmětů u bezpečnostní kontroly na letišti najdete v boxíku na konci článku).
„Před bezpečnostní kontrolou musí být veškerá taková kosmetika umístěna do průhledného opakovaně uzavíratelného sáčku o objemu do jednoho litru a uložena na bezpečnostní kontrolní pás mimo příruční zavazadlo,“ říká Roman Pacvoň z oddělení komunikace Letiště Praha.
Na dovolenou s notebookem a powerbankou? Zkontrolujte si výkon baterie |
Omezení se týká například tekutých mýdel, tělových krémů, šamponů, kondicionérů, zubních past, deodorantů, parfémů, řasenek, rtěnek či balzámů.
Naštěstí řada kosmetických firem vyrábí cestovní balení přípravků určených právě na lety, stejně tak jsou k dostání prázdné lahvičky na krémy, gely i tekutiny.
Kosmetiku v tekutém či gelovém skupenství, kterou si koupíte v bezcelní zóně na letišti, si můžete vzít s sebou do letadla bez omezení. Pokud přestupujete, tekutiny musíte mít v rámci Evropské unie uzavřené v tzv. STEB balení, které dostanete v obchodech při nákupu zboží.
Během letu a přestupu balení nesmíte porušit. Potíž nastává, pokud cestujete a přestupujete mimo EU. „Toto zboží může být na bezpečnostní kontrole zadrženo,“ upozorňuje Roman Pacvoň.
Kontroly na letištíchDetailní informace o bezpečnostních kontrolách najdete zde. |
Omezení platí také pro tekutiny a aerosoly ve sprejích. I ty se dají přepravovat v menších baleních do 100 ml. Zároveň je potřeba si hlídat obsah látek, aby v nich nebyla hořlavina, žíravina či jiná zakázaná chemikálie.
S příručním zavazadlem proto neprojdete bezpečnostní kontrolou třeba s repelentem malého balení, přípravky většinou zakázané látky obsahují. Výjimky platí pro medikamenty. Do letadla si můžete vzít bez omezení léky předepsané lékařem, ale i ty běžné proti bolesti či horečce prodávané bez předpisu.
Povolené jsou v kabinovém zavazadle i kapky, sirupy a spreje v množství větším než 100 ml, ale při kontrole je musíte dát do připravené přepravky mimo zavazadlo. „Doporučujeme mít s sebou také potvrzení lékaře o medikaci, která pracovníkům bezpečnostní kontroly ukáže, že cestující léky skutečně užívá. Dobré je mít léky v originálním balení s farmaceutickým letáčkem uvnitř,“ uvádí Pacvoň.
Největší zdržení si ale můžete na kontrole způsobit sami. „Obecně platí, že čím více času věnujete přípravě na bezpečnostní kontrolu, tím méně času u ní strávíte,“ říká Pacvoň.
Zdaleka největší problém u kontrol způsobují zakázané předměty, především tekutiny o vyšším než povoleném objemu. Zdržují i nedeklarované tekutiny. Podle bezpečnostních předpisů má mít cestující tekutiny zabalené v průhledném sáčku a deklarovat je vyndáním z příručního zavazadla do boxu. Pokud u vás bezpečnostní pracovníci zakázané tekutiny, gely a aerosoly objeví, nebudou povoleny k další přepravě a budete se jich muset vzdát.
„Deklarovat znamená, že tyto tekutiny oficiálně přiznáváte tím, že je umístíte do boxu mimo zavazadlo k samostatné kontrole. Pokud je necháte v zavazadle, znamená to podle předpisů, že o těchto tekutinách nevíte a nesmí tak projít bezpečnostní kontrolou,“ říká Pacvoň.
Takto probíhá kontrola zavazadel na Letišti Václava Havla:
23. října 2017 |
Deštník bez ostrého hrotu
Menší nůžky a nože s čepelí kratší než šest centimetrů si teoreticky do letadla vzít můžete, vždy ale závisí na posouzení bezpečnostního pracovníka. Projdete i s běžným deštníkem, když má ovšem ostrý hrot, už nikoliv.
Bez omezení je cestování s mobilem, notebook a tablet v Praze před kontrolou musíte vyndat z příručního zavazadla. „Tato zařízení by měla mít nabitou baterii, bezpečnostní pracovník vás totiž může požádat o jeho zapnutí, aby se přesvědčil o jeho funkčnosti, což je běžná praxe zejména u letů do USA,“ upozorňuje Roman Pacvoň.
Notebook či tablet, který nebude možné zapnout, vám dokonce na některých letištích nemusí k přepravě připustit. Ale to se vás netýká. Na prodloužený víkend si přece notebook nevezmete, na programu budete mít zcela určitě jiné věci.
Bezpečnostní pravidla na pražském letištiPrůchod bezpečnostní kontrolou Do boxu odložte veškeré svrchní oděvy a pokrývky hlavy. Z kapes oděvu, který máte na sobě, odložte veškeré kovové i nekovové předměty. Předložte ke kontrole všechna svá zavazadla. Zavazadla vkládejte do RTG jednotlivě. Při průchodu stanovištěm vyčkejte pokynů bezpečnostních pracovníků. Tekutiny, kosmetika, gely: Nutný omezený objem pro přepravu Tekutiny, aerosoly a gely u nichž je objem omezen, mohou být přepravovány pouze v jednotlivých baleních o maximálním objemu 100 ml umístěných v jediném průhledném, opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu sáčku 1 litr. Sáček poté musíte předložit k samostatné kontrole mimo kabinové zavazadlo. Pokud neumístíte předměty obsahující tekutiny a gely uvedeným způsobem, nebude jejich přeprava povolena. Výše uvedené tekutiny a gely budou připuštěny k přepravě v kabinovém zavazadle pouze tehdy, projdou-li na letišti při odletu stanovenou detekční kontrolou. Detailní seznam povolených nebo zakázaných předmětů u bezpečnostních kontrol na pražském letišti naleznete na webových stránkách pražského letiště. |