Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Seriál   15:31
Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice za společenskou rovnost a uměleckou svobodu. Ve svých dílech analyzovala dobové společenské problémy. Její literární odkaz, i když ne vždy oceněn a pochopen v době jeho vzniku, se stal důležitým symbolem literárního odporu vůči tehdejším konvencím.

Gabriela Preissová | foto: Profimedia.cz

Zobrazována je často v klobouku a se sepnutými tmavými vlasy a šaty, které mají límeček až ke krku. Příběh Gabriely Preissové se začal psát 23. března 1962 v Kutné Hoře, kde se narodila do rodiny řeznického mistra jako Gabriela Sekerová. Již od dětství milovala vyprávění pohádek, které slýchávala například od své babičky nebo ve škole. Od osmi let chodila do divadla, které se pro ni stalo velkou vášní a nedílnou součástí jejího života.

V dětství se Preissová hodně stěhovala, ve svých osmi letech se s rodinou odstěhovala do Plaňan. Právě zde se datuje také její první tvorba, Preissová vytvořila „hru“ Divadlo o hodné mamince a zlé Kačce, a to v pouhých deseti letech. Svůj výtvor následně předvedla společně s kamarády.

Z města ji poté matka poslala za rodinou své sestry, rodinou Dvorských, do Prahy. Tam měla studovat dívčí školu na Smíchově. Právě v této době se Preissová dostala blíže k literárnímu světu a potkala se například Karolinou Světlou, Sofií Podlipskou, Eliškou Krásnohorskou či Jakubem Arbesem. Život v rodině Dvorských utvrdil v Gabriele lásku k četbě, prohloubil její vlastenectví a cit slovanské sounáležitosti.

Nějaký čas strávila také u strýce v Hodoníně, aby se naučila německy. I zde Preissová pokračovala ve své literární tvorbě a ve čtrnácti letech napsala povídku Čeledín a dcera ze statku, ve které se snažila zobrazit skutečný svět. Právě v Hodoníně narazila na svého prvního muže a v roce 1880 se provdala za úředníka hodonínského cukrovaru Jana Nepomuka Preisse, který byl o 24 let starší.

Milované Slovácko

Kromě jazyka se však mladá žena učila v Hodoníně a okolí také místní kultuře. Ze zážitků následně čerpala inspiraci pro svou tvorbu. Mezi její záliby patřilo objevování Moravského Slovácka, jeho bohaté přírody, lidu a lidových zvyků, které byly doprovázeny písněmi. Snažila se o pravé poznání a zachycení venkovského života na Moravě a mnoho jejích pro vycházelo z času, který strávila v těchto místech. V čase, kdy její manžel pracoval v cukrovaru, se učila ruštině, francouzštině, hrála na klavír, sportovala nebo četla knihy českých i zahraničních spisovatelů.

Inspirativní ženy - profily

Preissová označovala obyvatele a území Moravského Slovenska i Slovenska souhrnně názvy Slováci, Slovač. Právě tuto tématiku přenesla v roce 1886 do svého knižního debutu Obrázky ze Slovácka. Nejčastěji však byly její prózy vydávané v časopisech jako byl tehdejší Světozor či Osvěta nebo v kalendářích. Svým realistickým a naturalistickým zobrazením venkovského života se odlišovala od tehdejší tvorby. Její díla jsou plná konkrétních detailů a jasně zobrazuje život prostých lidí v jejich každodenním boji o přežití.

Preissová se během své kariéry potkávala s dalšími významnými umělci. Vánoční povídku Ovečka doprovodil roku 1884 v časopise Ruch čtyřmi kresbami Mikoláš Aleš. Na žádost redakce napsala autorka ironicky ztvárněnou povídku Počátek románu, která doplňovala obraz umělce Jaroslava Věšína. Tato práce se stala podkladem pro moravskou operu Leoše Janáčka, která však neměla výrazný ohlas.

Nejčastějším námětem jejích děl je láska a společenské překážky a předsudky, v centru pozornosti však stála především ženská problematika. Preissová byla jednou z prvních českých spisovatelek, které se věnovaly problematice ženského osudu. V té době bylo téma ženských práv a rovnoprávnosti stále tabu a ženy byly často považovány za podřízené mužům. Preissová se však v mnoha svých dílech zabývala postavením žen ve společnosti a jejich právy. Její díla byla často kritická vůči tehdejším společenským poměrům a pomáhala tak k emancipaci žen.

Nejúspěšnější dramata napsala na zakázku

I tato tematika se propsala mezi dvě její nejvýznamnější dramata, které napsala ještě před svými 30 narozeninami. Jde o Gazdinu robu (1889) a Její pastorkyňu (1890), které vytvořila na zakázku pro Národní divadlo v Praze. Až po divadelních premiérách byly publikovány tiskem. Žádná z jejích dalších divadelních her již nedosáhla takového úspěchu.

Obě hry Preissové zachycují ženské hrdinky, které jsou plné vášně a nerozpakují se jít za svou láskou bez ohledu na následky. V Gazdině robě mladá žena Eva opouští nešťastné manželství a kvůli slabosti svého milence se nakonec rozhodne pro smrt. V Její pastorkyni společenská tabu přinutí kostelničku a její schovanku skrývat její nemanželské dítě, které stojí v cestě vztahu své matky. Proto jej kostelnička zabije.

Ukázka z knihy Její pastorkyňa

KOSTELNIČKA: Pořád sa jen s tím děckem mažeš, místo abys Pánaboha prosila, aby ti od něho raději odlehčil.

JENÚFA: Však on je tak milý a tichúčký; co je těch osm dní na světě, skoro nezaplakal.

KOSTELNIČKA: Ale bude sa ozývat – bude domrzat. Krve, rozumu mi to upíjí – prozradí sa to, že ťa s tú hanbú schovávám! Och, Bože!

Oproti tehdejším autorům se Preissová pouštěla také do detailního popisu psychologie svých postav, ne jejich zjednodušování. Současná kritika její hry kritizovala za jejich naturalismus a nemravnost. Obě hry však získaly světovou proslulost díky zhudebnění. J. B. Foerster složil podle Gazdiny roby operu Eva a Leoše Janáčka inspirovala Její pastorkyňa.

Inspiraci pro svá díla sbírala spisovatelka také i díky častému stěhování – nejdříve se z Hodonína přestěhovali do Oslavan, později na statek Jelenik u Celovce v Korutanech. Po odchodu Preisse do důchodu se přestěhovali do Prahy, kde se v roce 1908 Preissová stává vdovou. S Preissem měla dohromady tři děti – dva syny Richarda a Dimitrije a dceru Gabrielu zvanou Elu.

Pomáhala během války

Dlouho však spisovatelka sama nezůstala, ve stejném roce se znovu provdala za plukovníka rakouské armády Adolfa Halbaertha a přestěhovala se s ním do chorvatské Puly. Během první světové války pomáhala ruským zajatcům v táboře v Milovicích, cestovala do Ruska, Haliče, Francie, Itálie. Byla také obviněna z pobuřování, když se ostře veřejně vyslovila proti ubodání jednoho z ruských zajatců.

V roce 1917 mezi prvními podepsala Manifest českých spisovatelů. Po válce se vrátila zpátky do Prahy a během léta pobývala ve vilce u Třeboně. Od této doby se začala spíše stranit veřejného politického života a věnovala se pouze literární tvorbě. Při příležitosti Svatováclavského milénia v roce 1929 napsala poslední dokončené drama Svatý Václav. Posledním spisovatelčiným pokusem bylo drama Chlapík na stráži.

Slovácko naposledy navštívila v roce 1944. O dva roky později, čtyři dny po svých 84. narozeninách zemřela Preissová v Praze na následky nezdařené operace zlomené nohy. Pochována je na Vyšehradě.

Po smrti byla Gabriela Preissová oceněna mnoha poctami. V roce 1949 byla po ní pojmenována ulice v Praze, v roce 1955 byla in memoriam jmenována národní umělkyní, o čtyři roky později byla její busta umístěna v Národním divadle.

Článek vychází z knihy Čeští spisovatelé 19. a počátku 20. století a následujících prací: Jazyk a styl vybraných dramatických děl Gabriely Preissové (BP, Eva Grdinová), Ženské hrdinky a Gabriela Preissová. Ženské postavy v českém realistickém dramatu (BP, Iveta Fialová), Žena v díle Gabriely Preissové (DP, Eva Křivánková).

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Autor:

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

Žen je v našem oboru málo. Diskriminaci ale necítím, říká úspěšná matematička

Když se měla matematička rychle rozhodnout, co při focení napíše na tabuli, bez...

Seriál Jako malá chtěla být Lenka Slavíková spisovatelkou. Nakonec se z ní stala matematička. A velmi...

Oblečení i půjčujeme, musí být spojené s hodnotou, říká zakladatelka módní značky

Zakladatelka značky Wo-Mum, vyrábějící elegantní oblečení pro těhotné a kojící...

Seriál Udržitelnost, nadčasovost, pohodlí a elegance i pro těhotné a kojící ženy. To všechno podnikatelce...

Rozkrytí Berdychova gangu inspirovalo ženy přidat se k policii, říká vyšetřovatelka

Kapitánka cizinecké policie Helena Kahnová. (4. října 2023)

VIDEO Před téměř 20 lety vyšetřovatelka Helena Kahnová spolu s partnerem rozkryli nekalé praktiky...

O handicapované kočky je zájem, říká majitelka útulku s úrazovou pohotovostí

Majitelka útulku Srdcem pro kočky Kristýna Kacálková

Seriál Teta od koček. Tak samu sebe nazývá Kristýna Kacálková, která těmto zvířatům zasvětila svůj život....

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

28. května 2024  15:59,  aktualizováno  17:37

V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  17:27

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Majitel rotvajlerů, kteří pokousali školačku, dostal peněžitý trest a zákaz chovu

28. května 2024  16:41

Domažlický okresní soud potrestal peněžitým trestem 90 tisíc korun a tříletým zákazem chovu zvířat...

Okamurovi hrozí pokuta za to, že přirovnal lidovce Bartoška k Hitlerovi

28. května 2024  16:30

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny zahájil disciplinární řízení proti předsedovi opozičního hnutí...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...