Mezi zpěváky skončil za Markem Ztraceným Vojta Dyk a třetí místo bral Richard Krajčo.
Kategorii Hip hop a Rap ovládl Atmo music, na druhém místě stanul Calin a na třetím Marpo.
Raper Calin se stal také objevem roku.
V kategorii Hudební skupina zvítězil Kabát před loňským vítězem Mirai a kapelou Kryštof.
Mezi zpěvačkami triumfovala Lucie Bílá, která za sebou nechala Ewu Farnou a Evu Burešovou.
Nejoblíbenější písničkou posluchačů Rádia Impuls za rok 2022 se stal Originál od Marka Ztraceného.
Večer moderovali Aleš Háma a Ondřej Sokol. Po pětadvaceti letech se do Českého slavíka vrátila Tereza Pergnerová, ve speciální VIP backstage room zpovídá legendy české populární hudby.
Nova nachystala logo speciálně k oslavě šedesátého výročí ankety. Novinkou ročníku byl systém hlasování. Každý mohl do konce října hlasovat na webu ankety v kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Hudební skupina, Hip Hop a Rap a Objev roku.
V roce 2021 se anketa konala po čtyřleté pauze. Absolutním slavíkem byl vyhlášen Marek Ztracený, vítěz kategorie Zpěvák a také autor nejposlouchanější písničky Rádia Impuls. Druhé místo v kategorii Zpěvák obsadil Pokáč, bronzového slavíka si odnesl Richard Krajčo.
Zlatého slavíka v kategorii Zpěvačka z rukou Dagmar Havlové převzala Ewa Farna, stříbrnou slavicí se stala Lucie Bílá a bronz má Eva Burešová.
V kategorii Skupina zvítězila formace Mirai, na druhém místě stanul Kryštof, bronzového Slavíka získal Kabát.
Zlatého slavíka v kategorii Hip Hop a Rap obdržel kontroverzní raper Řezník, druhé místo obsadil Marpo a třetí příčku raper Raego.
Objevem roku se stal zpěvák Michal Horák. Nejstreamovanější skladbou na českém internetu byla vyhlášena píseň Rozdělený světy Viktora Sheena.
Nejoblíbenější písní posluchačů Rádia Impuls se stala Moje milá od Marka Ztraceného.
Významné ročníky
|
Anketa se konala pod patronací miliardáře a matematika Karla Janečka. Posluchači hlasovali za užití jeho hlasovací metody D21. Celkem v anketě hlasovalo téměř 210 tisíc účastníků. Rozdali přes 1,6 milionu hlasů.
Do sošky Slavíka tvůrci přidali tuzemské nerosty český granát a vltavín. Sošku zpěvného ptáka doplnil podstavec ve tvaru dvanáctistěnu.
Sporné výsledky v roce 2017
V roce 2017 pořadatelská agentura Musica Bohemica tehdy původně s poukazem na porušení pravidel fair play označila za vítěze skupinu Kabát, zatímco Ortelu připsala body z předchozího ročníku a uvedla ho na druhém místě. Z neupravených čísel, která po několika dnech zveřejnil pořadatel, ale vyplynulo, že nejvíc hlasů v Českém slavíku dostal ze skupin Ortel, Kabát byl druhý. Mezi zpěváky byl Tomáš Ortel druhý za Gottem.
Ortel, vlastním jménem Tomáš Hnídek, má hudebně velmi problematickou minulost. Svého času působil jako bubeník v neonacistické kapele Conflict 88 (dvě osmičky jsou akronym pro zkratku HH, tedy Heil Hitler) a při zaznění jeho jména při slavnostním ceremoniálu sál demonstrativně opustili zpěvák Radoslav Banga alias Gipsy.cz a herečka Iva Pazderková.
Kontroverzi vzbudilo i vyškrtnutí rapera Řezníka, známého silně explicitními, s ničím se nepárajícími texty. Na jeho obranu tehdy vystoupili Matěj Ruppert, Tomáš Klus nebo Xindl X. Kuriozitou pak bylo páté místo pro Joakima Brodéna, zpěváka švédské metalové kapely Sabaton, jenž má po matce české kořeny.
Anketě Český slavík předcházelo 30 ročníků ankety Zlatý slavík. Anketa je neodmyslitelně spjata se zpěvákem Karlem Gottem, který získal úctyhodných 42 slavíků. Dalším rekordmanem je Lucie Bílá.