Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Zlatý slavík - nesmrtelná anketa

  11:52
Karel Gott dostal prvního Zlatého slavíka. Pak přišly zásahy režimu, objevily se falešné hlasovací lístky, ale on zůstal. Podesáté, podvacáté. Na začátku devadesátých let anketa skončila, po pěti letech se vrátila a s ní... Karel Gott. Loni po osmadvacáté. Něco se ale změnilo: Slavík je Český a nikoliv Zlatý.

HLASUJTE V ANKETĚ iDNES


Dávno pryč jsou časy, kdy před redakcí Mladého světa stávaly pytle nacpané hlasovacími lístky. Sekretářky je rozbalovaly, dělaly čárky a kdo jich měl nejvíc, stal se Slavíkem.

Po čtyřiceti letech stihnete hlasovat mezi dvěma zastávkami tramvaje. Z kapsy vytáhnete telefon, naťukáte GOTT, odešlete. A když se tramvaj vleče, stihnete i delší jméno.

Ale bez ironie. Karel Gott je fenomén a Zlatý slavík taky. Žádná jiná anketa se mu u nás nemůže rovnat: prvně se vyhlašovalo už v roce 1962 a před pěti hlasovalo tři sta tisíc lidí!

Není divu, že byl Slavík od začátku populární. V době, kdy tu byla volba jedné strany, jednoho televizního programu a jednoho Tuzexu, mohli lidé najednou volit mezi desítkami zpěváků. Mohli si hrát, k něčemu vyjádřit svůj názor a nikdo je nevyslýchal, když na lístek napsali toho a ne onoho.

Slavík vznikl dřív než všechny hitparády. Bylo by ale pošetilé si myslet, že si celá ta léta žil svým vlastním životem a že ho utažený režim nechal na pokoji. Nenechal. Komise zkoumaly texty písniček, neposlušní zpěváci měli zákaz a ti poslušní sbírali tituly zasloužilých umělců. Ze Slavíka byla vymazána Marta Kubišová a třeba i Pražský výběr. Komunisté vždy uměli najít cestu, jak se umělců zbavit. Kdo ze zpěváků říká, že ho anketa nezajímá, většinou přehání. A že je Slavík nedůvěryhodný? Ne víc než kterákoliv jiná anketa.

Pozor, to je důležité: anketa, tedy hra, nikoliv soutěž. Pokusy o upravení výsledků tu byly, to ano. Jenže těžko se přít o to, zda jich bylo víc, když hlasy zpracovávaly primitivní počítače nebo teď v době mobilních telefonů. "Nikdy nebylo ovlivněno pořadí mezi nejlepšími, říká bývalý redaktor Mladého světa Jan Krůta, který o historii ankety nedávno vydal knihu Klec na Slavíky. "Nikdo nemá šanci do pořadí zasáhnout. Ani já ne, tvrdí Jaroslav Těšínský, jediný majitel firmy Musica Bohemica, jež Slavíka pořádá dnes.

Slavík? Podle dětské hračky
Než se však objevily první aféry, musel se objevit nápad. Při pravidelné poradě v Mladém světě - kde se redaktoři bavili o zavedení zpěvácké ankety - vzal si slovo nesmělý mladíček Ladislav Smoljak. "Znáte takovou tu hračku, co se prodává na poutích a v puse píská? My jsme jí říkali slavík. Psal se rok 1962. Rostla popularita taneční hudby, z Ameriky se k nám dostává rokenrol a divadlo Semafor už je pojmem.

Výsledky ankety
se dozvíte 6.12.
on-line.
V pondělí 8.12. od 14 hodin odpoví na vaše dotazy moderátor sobotního večera LEOŠ MAREŠ.

 V Anglii propuká šílenství kolem Beatles, vznikají první klipy a songy se hrají v rozhlase a televizi víc než kdy předtím. Komunisté chtějí uchovat tradici velkých souborů a masových písní, ale jen v Praze už fungují dvě stovky kytarových skupin. Do prvního ročníku Zlatého slavíka přichází 797 hlasů a lidé určují následující pořadí: Matuška, Simonová, Pilarová. Mezi písničkami vítězí Láska nebeská a dvojice Suchý, Šlitr má v první dvacítce ještě osm hitů.

"Člověk má pocit, že když napíše na první místo Matušku, koná málem něco ilegálního, nesmírně odvážného a revolučního, napsal tehdy básník Miroslav Holub.

Nebudeme se Slavíkem probírat rok po roku, ale ten následující zkrátka nelze vynechat. Zrodila se totiž legenda, zrodilo se první vítězství pro Karla Gotta. Natáčí se muzikál Kdyby tisíc klarinetů, vlna rokenrolu je v plném proudu a soutěž hledáme nové talenty vyhrává sedmnáctiletá blondýnka Helena Vondráčková.

"Přiznám se, že jsem Gotta zpočátku moc rád neposlouchal. Zdálo se mi, že zpívá v těch výškách opravdu trochu komicky, prohlásil tehdy Ladislav Smoljak. Hlasy do Slavíka chodí ze sedmdesáti procent od žen, ale dlouhé vlasy začínají nosit i muži. Blíží se doba normalizace a objevují se první zásahy režimu.

Kubišová vyhrát nesměla
Koncem léta 1965 přichází z vedení komunistické strany tajný příkaz omezit popularizaci Gotta a Pilarové. To ještě nebylo tak hrozné, ostřejší omezení s sebou nese až rok 1969. Výsledky se tehdy nesměly zveřejnit. V tisku se objevuje pouze malá zpráva o počtu hlasujících a hned vedle velká reportáž o úloze ženy v socialistické společnosti.

Martě Kubišové byl Slavík předán s omluvou až o 21 let později. "Do ankety bylo zasahováno shora, třeba z Českého úřadu pro tisk a informace. Byly nám uloženy podmínky, jak smí dopadnout, vysvětloval Miloš Matula, který zpracovával výsledky.

Kdo má kolik Slavíků

* Karel Gott:
28
* Hana Zagorová: 9
* Lucie Bílá: 7
* Olympic: 6
* Naďa Urbánková: 5
* Elán a Lucie: 4
* Eva Pilarová, Petra Janů, Iveta Bartošová, Marta Kubišová, Dalibor Janda, Team: 3
* Waldemar Matuška, Orchestr L. Štaidla, Katapult: 2
* Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, Citron, Miro Žbirka, Peter Nagy, Pavol Habera: 1

Také v roce 1970 hrozilo vítězství Kubišové. Skandální! Nepřijatelné! Straně by to ublížilo, a tak znovu zasáhla. Sloučila obě kategorie a vyhrál Gott. Sekretářky v Mladém světě měly přesné instrukce. Do koše musely naházet všechny lístky se jménem Karel Kryl a později je následoval Michal Kocáb s celým Pražským výběrem.

Komunisté to dělali šikovně. Nebo si to alespoň mysleli. Do seznamů pro hlasování směli jen zpěváci, kteří měli přehrávky před komisí, kteří ten rok natočili něco nového nebo veřejně vystupovali. To vše dovolovala strana. Přesto pro Kocába a spol. lidé hlasovali. A nejen pro ně. Dva roky po smrti dostal 291 hlasů Jiří Schelinger a také výsledků budících smích bylo dost. Například v roce 1973 skončila na 156. místě místě Stella Zázvorková, 108. byl Vladimír Menšík a 88. skončila Jiřina Bohdalová.

Šest nej... z historie Slavíka

* Nejmíň hlasů pro Gotta
rok 1962 - 3 hlasy
* Největší počet hlasujících
rok 1998 - 294 950 došlých lístků
* Největší překvapení
rok 1982 - Gotta sesadil Žbirka
* Největší potlesk pro poraženého
rok 2002 - Helena Vondráčková
* Nejlepší výrok
rok 1976 - otázka pro Hanu Zagorovou: přežije Slavík rok 2000? "Kolik je Gottovi? Sedmatřicet? Tak přežije!
* Největší pochyby
rok 2000 - páté místo pro zpěváka Shimiho
* Kdo nikdy Slavíka nevyhrál
- Václav Neckář (čtyřikrát druhý a desetkrát třetí)
- Marika Gombitová (třikrát druhá a dvakrát třetí)
- Ilona Csáková (třikrát druhá a jednou třetí)
- Janek Ledecký (jednou druhý a čtyřikrát třetí)
- Jiří Korn (jednou druhý a třikrát třetí)
- Plavci (jednou druzí a dvakrát třetí)
- Marie Rottrová (jednou třetí)

A bylo ještě veseleji. V roce 1980 se na devátém místě mezi zpěváky zjevil Ladislav Štaidl a byl výš než Mišík, Matuška či Suchý. Jeho orchestr, který nebyl klasickou kapelou a především doprovázel Gotta, dokonce vyhrál dva Slavíky! Ono upřímně: kdybyste se tehdy znali se Štaidlem, Janečkem nebo Vágnerem a měli alespoň dvojku ze zpěvu, mohli jste být v desítce Slavíka taky.

Jak to bylo s Rudym Kovandou
Hlasy dostávali Spejbl s Hurvínkem, princezny z pohádek, ale ještě jeden příběh stojí za to. Miroslav Donutil často vypráví, jak Slavíka 1975 málem vyhrál Rudy Kovanda ze skupiny Los Brňos. Není to úplný výmysl, ale do pravdy taky něco chybí. Známý silák Franta Kocourek opravdu vymyslel akci, při níž měli lidé posílat hlasy Kovandovi. Ten už v roce 1974 vyšplhal na 34. místo a dostal se tedy na oficiální seznam pro rok další. Patřil mu kód 021, mezi Kornem a Laufrem. Hlasy chodily z Brna po stovkách, ale podle tehdejších členů redakce by stačily jen na třinácté místo. Ale i to bylo smazáno, Kovanda totiž neměl přehrávky před komisí.

Kamarádi mu dali Slavíka alespoň neoficiálně, vydali desku jeho hitů a uspořádali výstavu jeho fotografií. Kovandův případ přispěl k utažení pravidel. Jenže v jeho případě šlo o recesi, nikoliv o podvod. I ty se brzy objevily a nebylo jich málo. Ne snad, že by manažeři volali do redakce a nabízeli peníze za lepší umístění svých zpěváků, ale...

"Chodili do tiskárny, podplatili tiskaře, on jim vyjel pár stovek výtisků s kupony navíc a pak je vykázal jako vadné, říká bývalý redaktor Jan Krůta, ale o jménech radši mlčí.

"Povím vám jen, jak to fungovalo. Domluvili se dva manažeři. Ten od zpěváka posílal hlasy zpěvačce a naopak. Hromadné odesílání stejných tipů bylo prvně zjištěno v roce 1965. Redakce proto zavedla hlasovací kupon a později dokonce tři v předem neohlášených číslech. Anketa byla dokonce zúžena na předplatitele, později znovu uvolněna a v roce 1984 se objevilo dalších 643 podvodných hlasů. Pochyby nemizely a v roce 1988 přišel do Mladého světa tento dopis. "Vzhledem k tomu, že bylo zahájeno vyšetřování ohledně ankety Zlatý slavík a je téměř jisté, že bylo natištěno množství falešných lístků, vzdáváme se cti vystupovat na koncertě, kde budou neregulérní výsledky vyhlášeny. Týká se to Karla Gotta, Ivety Bartošové, Darinky Rolincové a Michala Penka. S přátelským pozdravem, Ladislav Štaidl.

Šéfredaktorka odpověděla: "Nevím, odkud má zasloužilý umělec Štaidl informace, ale jsou poměrně přesné. Vskutku jsme ještě před vyhlášením tohoto ročníku požádali o spolupráci Bezpečnost. Část hlasovacích lístků byla zadržena a ve výsledcích zahrnuta není. Vyšetřování celé záležitosti pokračuje."

Další rok už musejí hlasující napsat adresu. Od roku 1996 patří Slavík do soukromých rukou, jmenuje se Český a jeho regulérnosti mnozí znovu nevěří. A ono není divu: třeba v roce 2000 se na pátém místě před Bártou či Jandou z ničeho nic zjevil Jarek Šimek, uměleckým jménem Shimi. "Chtěli ho dostat do desítky, ale někdo to přehnal, říkalo se. Mezi umělci kolují částky, za které se dá umístění ve Slavíku koupit.

"Všechno jsou to nesmysly, tvrdí majitel ankety Jaroslav Těšínský. "Nic nelze ovlivnit. Výsledky neznají ani lidé z Novy, která vysílá přenos. Slavík má své nepřátele a podle mnohých je už jen výnosným byznysem. Skupina Lucie vyhlášení tradičně bojkotuje a Richard Krajčo na něm před dvěma lety zpíval se stříbrnou páskou přes ústa.

Moderátoři? Dřív Vladimír Dvořák či Miloslav Šimek, dnes Tereza Pergnerová, Lucie Vondráčková a Leoš Mareš. Také hlasujících poslední roky ubývá. Letos jich bylo padesát tisíc a koho že volili nejvíc? Počkejme do soboty, ale jedno jméno se přece jen na mobilní telefon vyťukává snadno...

Ladislav Smoljak: Slavík byl můj nápad

Popište, jak se to zrodil myšlenka uspořádat Zlatého slavíka.
Anketa samotná byl můj nápad, se kterým jsem přišel na jedno pravidelné týdenní sezení redakce Mladého světa. O názvu jsme pak debatovali. Chtěli jsme, aby se dal vtělit i do nějakého předmětu, který by vítěz dostal na památku. Padaly různé návrhy - vzpomínám si na "Zlaté hrdlo, které bychom zhmotnili zlatým hrdlem skleněné lahve. Nakonec se objevil "Zlatý slavík a jeho ztvárnění dětským pískátkem.

Co bylo dál?
Jediný problém: aby to šéfredaktor dokázal prosadit nahoře, což byl v tomto případě Ústřední výbor Svazu československé mládeže, čili ÚV SČM, nebo už ten další název ÚV ČSM. Čert ví.

Jaké byly ohlasy lidí?
Negativní nepřišel žádný.

A co samotní zpěváci? Chodili za vámi do redakce?
Chodili, ale kdo všechno to byl...? Vzpomínám si jen na dva, na kterých mi nejvíc záleželo - přišli spolu: Suchý a Šlitr. Pokecali s námi, vzali si cenu za nejlepší píseň a řekli: "Příští rok na shledanou. Bylo to trochu neskromné, ale sedělo to. Jako autoři byli tehdy v Československu bez konkurence.

Jak jste se díval na podvody kolem Slavíka?
Byl jsem členem redakce jen v letech 1961 - 1963. Nastoupil jsem pak o patro výš - prostorově, nikoli kariérně -, a to do knižního nakladatelství Mladá fronta. Vím jen, že se dělaly kupóny a že si redaktoři z Mladého světa stěžovali na nějaké čachry. Pak už byl Slavík čím dál víc o komerci a mě přestal zajímat.

Co říkáte jeho současné podobě? Například tomu, že se hlasuje pomocí mobilních telefonů.
Řekl bych dávnou terminologií Václava Klause: Je to pod mou rozlišovací schopností.

Patnáct významných ročníků Slavíka

* 1962 Časopis Mladý svět vyhlásil první ročník ankety. Přišlo 797 hlasů a vyhrál Waldemar Matuška.
* 1963 Poprvé zvítězil Karel Gott.
* 1964 Anketa byla rozdělena na zpěváky a zpěvačky.
* 1966 Slavíka poprvé vysílala televize.
* 1969 Český úřad pro tisk zakázal zveřejnit výsledky. Martě Kubišové byl Slavík předán až v roce 1990.
* 1970 Kvůli dalšímu očekávanému vítězství Kubišové byly kategorie sjednoceny, zvítězil Gott.
* 1972 Výsledky poprvé zpracovává počítač.
* 1977 Poprvé zavedena kategorie skupin. Vyhrál ji orchestr Ladislava Štaidla.
* 1984 Karel Gott získal dvacátého Slavíka a prohlásil, že už nechce soutěžit.
* 1986 Dva nováčci na špici: Iveta Bartošová a Dalibor Janda.
* 1988 Objevily se falešné hlasovací lístky. Probíhá vyšetřování.
* 1991 Hlasuje už jen pět tisíc lidí. Mladý svět píše: "Sbohem, Slavíku. Nemá cenu to protahovat.
* 1996 Slavík se znovu rozjíždí, tentokrát jako Český.
* 1998 Gotta poráží Daniel Hůlka a prvně se uděluje i cena Skokan roku. Získává ji skupina Lunetic.
* 2002 Začíná se hlasovat pomocí SMS zpráv.

 

Lídr skupiny Lucie David Koller právě převzal ocenění za vítězství své kapely v anketě Český slavík 1999

Absolutní vítězkou ankety Český slavík 2001 se stala zpěvačka Lucie Bílá. Získala celkem 251 444 bodů.

Karel Gott vyhrál anketu v kategorii zpěvák již po osmadvacáté.

Karel Gott přebírá ocenění pro nejlepšího zpěváka na slavnostním vyhlášení ankety Český slavík 2002 ve Státní opeře Praha (7. prosince 2002).

Karel Gott se zlatým slavíkem na slavnostním vyhlášení ankety Český slavík 2002 ve Státní opeře Praha (7. prosince 2002).

Na slavnostním vyhlášení ankety Český slavík 2002 ve Státní opeře Praha vystoupila také oceněná skupina Olympic. (7. prosince 2002).

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary probíhá od 1. do 9. července. Znělka je věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce. Hostem festivalu bude herec Liev Schreiber, hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro.

  • Nejčtenější

Jestli Putin dostane Ukrajinu, utíkám do USA, říká umělec David Černý

Je to třináct let, co umělec David Černý a jeho tým šokoval Evropu plastikou Entropa. Bulharsko vyobrazil jako...

Do Thermalu vkročili herci i fotbalisté. Hvězdou však zůstává Eva Zaoralová

Loni v srpnu, předloni vůbec. Po dvou nezvyklých rocích se karlovarský filmový festival opět koná ve svém tradičním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někdy byla maminka ostrá, ale zároveň velmi vtipná, říká Tereza Brodská

Rozstřel Tereza Brodská společně s manželem Herbertem Slavíkem a novinářkou Janou Podskalskou vytvořila knihu Moje máma Jana...

VIDEO: Šokuje tě to? Film Hranice lásky poodhaluje sexuální svobodu

Petr a Hana, partneři v životě i práci, se po letech rozhodnou pro sdílení svých dosud nevyřčených erotických fantazií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik má sledovatelů na sítích? Tak málo? Přeobsadit, slyší herci

Premium Kolik u nás žije herců, nikdo přesně neví. Nicméně značnou část z nich, bezmála už třináct set jmen, eviduje profesní...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

GLOSA: Litomyšlský víkend plný vody, politiků a hlavně skvělé hudby

Na festivalu Smetanova Litomyšl zase jednou úřadovala příroda. Ale i když narušila koncert k zahájení českého...

RECENZE: Regina Spektor i nadále produkuje chytrý, civilní pop

Rodačka z Moskvy, od roku 1989 ovšem domestikovaná v USA, vydala další povedený příspěvek do své diskografie. Silnější...

Zásadní tuzemské gothic rockové album Amulet se dočkalo reedice

Jihlavská gothic rocková skupina XIII. století připomněla 30. výročí vydání debutového alba Amulet remasterovanou...

McCartney rozpálil Glastonbury, Kendrick Lamar bojoval za ženská práva

Bývalý člen The Beatles Paul McCartney v sobotu večer vystoupil před mnohatisícovým davem na festivalu Glastonbury....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...