Čeští slavíci mají jména. Překvapení se nekoná: Lucie Bílá, Karel Gott a Kabát

  3:22aktualizováno  22:28
V posledních třech letech v anketě Český slavík vždy zvítězili zpěvák Karel Gott, zpěvačka Lucie Bílá a skupina Kabát. A letošní 45. ročník nebyl výjimkou. Slavnostní ceremoniál předávání cen proběhl v sobotu 27. listopadu ve Státní opeře Praha.

Po úvodní písni v podání Martina Chodúra Let´s Celebrate obstaral start večera stručný sestřih záběrů z několika posledních ročníků. Poněkud monotematický sestřih, dlužno dodat, neboť výskyt tradičních vítězů Karla Gotta a Lucie Bílé zcela zastínil kterékoli jiné tváře.

SLAVÍCI 2010

ZPĚVAČKA
Lucie Bílá

SLAVÍK BEZ HRANIC
No Name

SKUPINA
Kabát

ZPĚVÁK
Karel Gott

OBJEV ROKU
Markéta Konvičková

Jako první přišla na řadu kategorie zpěvaček. Po přehledu nominací došlo k prvnímu překvapení: na pódium byla pozvána legenda českého popu Yvetta Simonová. Nesmírně elegantní dvaaosmdesátileté dámě byl dodatečně předán symbolický Zlatý slavík za první ročník ankety v roce 1962, kdy se sice umístila jako druhá za Waldemarem Matuškou, avšak byly spojeny kategorie mužů i žen.

Jako bronzovou slavici poté vyhlásil ředitel agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský Ewu Farnou.Po vtipkování na téma hitu kapely Nightwork Tepláky předal herec a zpěvák Vojta Dyk cenu pro stříbrnou slavici Lucii Vondráčkové. Pěveckou vložku před vyvrcholením první kategorie obstaral Marek Ztracený.

Zlatou slavicí pak vyhlásila - nepřekvapivě - Lucii Bílou jedna z nominovaných, zpěvačka Anna K. Pro Lucii Bílou to je již třinácté vítězství v této anketě.

Český slavík 2010: Lucie Bílá a Anna K.

Vítěze kategorie Slavík bez hranic přišel vyhlásit houslista Pavel Šporcl. V tradičním pirátském šátku předal sošku slovenské zpěvačce Janě Kirschner, která ji převzala za nezúčastněné košické No Name. Šestinásobný zlatý slavík, kapela Olympic, pak zahrála píseň Je to tvá vina. To předznamenalo druhou vyhlašovanou kategorii, jíž byly skupiny.

Český slavík 2010: Nightwork

Bronzový post získali Dykovi Nightwork, kteří napochodovali na´jeviště Státní opery v teplákových soupravách a la 80. léta. Úspěšný motocyklista Karel Abrhám po poněkud rozpačitém dialogu s moderátorem předal stříbrnou cenu skupině Chinaski. Písnička Maska v podání Ewy Farne byla předělem před vyhlášením vítěze této kategorie.

Český slavík 2010: Ewa Farna

Tuto cenu přišel předat Miroslav Žbirka - a překvapení se opět nekonalo: Kabát. Ten se osobně nedostavil a šéf jejího vydavatelství Vladimír Kočandrle při převzetí nelenil a jako schopný byznysmen udělal reklamu kabátovskému albu, chystanému na konec roku. Chinaski v tělových trikotech s falešným tetováním pak zahráli Kérku z aktuálního alba.

V kategorii Zpěvák roku získal od Gábiny Osvaldové bronz stále oteplákovaný Vojta Dyk, stříbro předali zástupci české basketbalové reprezentace Petru Kolářovi. Ten zazpíval píseň Petra Muka Tančíš sama.

Český slavík 2010: Vojta Dyk

Těsně před desátou večerní moderátor zastavil hlasování v kategorii Objev roku a zazpívala dvojice Jana Kirschner a Tomáš Klus. Ochraptělá operní pěvkyně Eva Urbanová poté nepředala Zlatého slavíka nikomu jinému než Karlu Gottovi. Na jeho poličce je již šestatřicátý.

Český slavík 2010: Karel Gott

Za obřího žabáka převlečený Ondřej Brzobohatý přišel předat cenu v kategorii Skokan roku. Ze 110. na 10. místo "poskočil" Xindl X. Ten také vzápětí s Olgou Lounovou zazpíval Lásku v housce. Markéta Konvičková převzala z rukou tradičně vtipného Jana Krause cenu pro Objev roku. Absolutním vítězem s maximálním počtem hlasů se stala Lucie Bílá. Závěrečnou píseň večera, svůj první hit Láska, zazpívala Anna K.

Kdo se ucházEL o Českého slavíka?

Zpěvačky
Monika Absolonová, Anna K, Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová, Lucie Vondráčková

Zpěváci
Michal David, Vojtěch Dyk, Karel Gott, Martin Chodúr, Petr Kolář, Daniel Landa

Skupiny
Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Nightwork, Olympic

Slavíci bez hranic
Elán, Marika Gombitová, No Name

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u "slavíků" výhradně na hlasování fanoušků.

Hlasování do letošního Českého slavíka začalo 6. října a skončilo 21. listopadu. Do ankety přišlo 138 551 hlasů, to je téměř o 30 tisíc více než v roce 2009. "O anketu je velký zájem, všechny lístky do Státní opery, kam se dostanou pouze pozvaní hosté, byly rozebrány," řekl Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz