Proč nás při běhu zlobí trávení

aktualizováno 
Většinou to přičítáme tomu, že nám nesedlo jídlo, nebo že jsme přepískli náročnost tréninku. Jenže příčin, proč nás při běhu trápí žaludek, může být mnohem víc. Patří k nim i emoční stres, příliš vlákniny či koncentrované roztoky cukru.

Trávení může běžce potrápit, nejen když neodhadnou intenzitu tréninku. | foto: Profimedia.cz

1.Úroveň trénovanosti

Netrénovaný začátečník mívá trávicí problémy častěji než trénovaný člověk, který je fyzické námaze více přivyklý. Začínáte-li s během a projevují-li se u vás obtíže trávicího systému, zvyšujte objem a intenzitu tréninku postupně, aby mělo tělo dostatek času zvyknout si.

2.Nezkušenost

Nezkušení běžci také doplácejí na menší znalosti o výživě. Nevědí, jak se před závodem nebo tréninkem stravovat. Zkušení běžci už měli dost času a příležitostí se poučit z předešlých stravovacích pochybení a omylů.

3.Pohlaví

Ženy vykazují v porovnání s muži více žaludečních a střevních problémů, zejména v období menstruace. Hormonální změny, k nimž během menstruace dochází, mohou být důvodem k pomalému pohybu natrávené potravy. Tyto problémy lze částečně kompenzovat suplementací (olej z brutnáku, pupalky).

4.Emoční a duševní stres

Běžcům, kteří jsou v psychickém napětí, zůstává strava v žaludku delší dobu a tlačí je kvůli vysoké hladině adrenalinu.

5.Intenzita běhu

Při lehké a střední intenzitě běžeckého tréninku je organismus schopen dobře trávit a zároveň i pohodlně trénovat, zatímco při velmi intenzivním tréninku nebo závodě bývá přesun krve ze žaludku k pracujícím svalům příčinou žaludečních a střevních potíží. To je spojeno i s dehydratací (viz bod 10).

6.Příjem stravy před během

Žaludeční a střevní problémy může způsobit konzumace velkého množství bílkovin a tuků (míchaná vejce se šunkou, tučný hamburger) před během. Nejbezpečnější volbou jsou vyzkoušené a ověřené nízkotučné vysokosacharidové potraviny (cereálie), které jsou běžnou součástí každodenní stravy běžce.

7.Potraviny přijímané během výkonu

V případě, že není intenzita běhu příliš vysoká, dokáže většina běžců v žaludku snést malé množství dobře známých potravin. Pokud je intenzita nízká až střední (65 až 75 procent TF max), lze současně trénovat i trávit potravu. V případě, že běžec podává výkon v blízkosti maxima, mu však může potrava v žaludku působit problémy.

8.Vláknina

Žaludeční a střevní obtíže zhoršuje strava s vysokým obsahem vlákniny. Pokud jí běžec mnoho cereálií nebo sportovních müsli tyčinek, měl by v případě potíží zkusit jejich příjem na týden omezit.

9.Kofein a koncentrované roztoky cukru

Řada běžců hledá podporu výkonnosti v šálku kávy (větším, než je obvyklé). Výsledkem mohou být křeče, průjem a zhoršení výkonnosti. Žaludeční obtíže způsobují i vysoce koncentrované roztoky cukru. Je tedy třeba rozlišovat vysokosacharidové sportovní regenerační nápoje (okolo 200 kcal energie v 250 ml) a nízkokalorické iontové nápoje, určené jen k doplňování tekutin a iontů (ne energie).

10.Úroveň zavodnění (hydratace)

Dehydratace zvyšuje riziko střevních problémů. Je dobré, aby si vytrvalostní běžec vyzkoušel pít různé nápoje podle předem stanoveného plánu (0,20 - 0,25 litru každých 25 až 30 minut). Sám zjistí, jak jeho tělo reaguje na vodu, odlišné typy sportovních nápojů, zředěné džusy a další nápoje.

11.Hormonální změny během zatížení

Proces trávení se děje pod kontrolou hormonů a zatížení stimuluje změny jejich hladin. V případě vytrvalostního běhu jsou hladiny trávicích hormonů obvykle dvakrát až pětkrát vyšší než klidové. Tyto hormonální změny pak mohou způsobit, že potrava putuje trávicím traktem rychleji než normálně. To vysvětluje, proč někteří běžci pociťují trávicí problémy bez ohledu na typ přijaté potravy.

Miloš Škorpil je zakladatel webu bezeckaskola.cz.

Trápí vás při běhání někdy žaludek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

ne 1241
ano 868
Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz