Proč nás při běhu zlobí trávení

aktualizováno 
Většinou to přičítáme tomu, že nám nesedlo jídlo, nebo že jsme přepískli náročnost tréninku. Jenže příčin, proč nás při běhu trápí žaludek, může být mnohem víc. Patří k nim i emoční stres, příliš vlákniny či koncentrované roztoky cukru.

Trávení může běžce potrápit, nejen když neodhadnou intenzitu tréninku. | foto: Profimedia.cz

1.Úroveň trénovanosti

Netrénovaný začátečník mívá trávicí problémy častěji než trénovaný člověk, který je fyzické námaze více přivyklý. Začínáte-li s během a projevují-li se u vás obtíže trávicího systému, zvyšujte objem a intenzitu tréninku postupně, aby mělo tělo dostatek času zvyknout si.

2.Nezkušenost

Nezkušení běžci také doplácejí na menší znalosti o výživě. Nevědí, jak se před závodem nebo tréninkem stravovat. Zkušení běžci už měli dost času a příležitostí se poučit z předešlých stravovacích pochybení a omylů.

3.Pohlaví

Ženy vykazují v porovnání s muži více žaludečních a střevních problémů, zejména v období menstruace. Hormonální změny, k nimž během menstruace dochází, mohou být důvodem k pomalému pohybu natrávené potravy. Tyto problémy lze částečně kompenzovat suplementací (olej z brutnáku, pupalky).

4.Emoční a duševní stres

Běžcům, kteří jsou v psychickém napětí, zůstává strava v žaludku delší dobu a tlačí je kvůli vysoké hladině adrenalinu.

5.Intenzita běhu

Při lehké a střední intenzitě běžeckého tréninku je organismus schopen dobře trávit a zároveň i pohodlně trénovat, zatímco při velmi intenzivním tréninku nebo závodě bývá přesun krve ze žaludku k pracujícím svalům příčinou žaludečních a střevních potíží. To je spojeno i s dehydratací (viz bod 10).

6.Příjem stravy před během

Žaludeční a střevní problémy může způsobit konzumace velkého množství bílkovin a tuků (míchaná vejce se šunkou, tučný hamburger) před během. Nejbezpečnější volbou jsou vyzkoušené a ověřené nízkotučné vysokosacharidové potraviny (cereálie), které jsou běžnou součástí každodenní stravy běžce.

7.Potraviny přijímané během výkonu

V případě, že není intenzita běhu příliš vysoká, dokáže většina běžců v žaludku snést malé množství dobře známých potravin. Pokud je intenzita nízká až střední (65 až 75 procent TF max), lze současně trénovat i trávit potravu. V případě, že běžec podává výkon v blízkosti maxima, mu však může potrava v žaludku působit problémy.

8.Vláknina

Žaludeční a střevní obtíže zhoršuje strava s vysokým obsahem vlákniny. Pokud jí běžec mnoho cereálií nebo sportovních müsli tyčinek, měl by v případě potíží zkusit jejich příjem na týden omezit.

9.Kofein a koncentrované roztoky cukru

Řada běžců hledá podporu výkonnosti v šálku kávy (větším, než je obvyklé). Výsledkem mohou být křeče, průjem a zhoršení výkonnosti. Žaludeční obtíže způsobují i vysoce koncentrované roztoky cukru. Je tedy třeba rozlišovat vysokosacharidové sportovní regenerační nápoje (okolo 200 kcal energie v 250 ml) a nízkokalorické iontové nápoje, určené jen k doplňování tekutin a iontů (ne energie).

10.Úroveň zavodnění (hydratace)

Dehydratace zvyšuje riziko střevních problémů. Je dobré, aby si vytrvalostní běžec vyzkoušel pít různé nápoje podle předem stanoveného plánu (0,20 - 0,25 litru každých 25 až 30 minut). Sám zjistí, jak jeho tělo reaguje na vodu, odlišné typy sportovních nápojů, zředěné džusy a další nápoje.

11.Hormonální změny během zatížení

Proces trávení se děje pod kontrolou hormonů a zatížení stimuluje změny jejich hladin. V případě vytrvalostního běhu jsou hladiny trávicích hormonů obvykle dvakrát až pětkrát vyšší než klidové. Tyto hormonální změny pak mohou způsobit, že potrava putuje trávicím traktem rychleji než normálně. To vysvětluje, proč někteří běžci pociťují trávicí problémy bez ohledu na typ přijaté potravy.

Miloš Škorpil je zakladatel webu bezeckaskola.cz.

Trápí vás při běhání někdy žaludek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

ne 1241
ano 868
Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz