TEST: Inov-8 ParkClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017

aktualizováno 
Vybrat správnou univerzální botu je vždy těžký úkol. Inov-8 ale tento problém vyřešil brilantně. Model ParkClaw 275 hledá ve své kategorii konkurenci jen velmi těžko.

TEST: Inov-8 RoadClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017 | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Aby byly co nejuniverzálnější. To je jeden z nejčastějších požadavků při nákupu nových běžeckých bot. Vyrobit dobrou univerzálku ale není jen tak, musí v sobě dobře propojit jednotlivé funkční vlastnosti. Zásadní je především kombinace spolehlivého záběru a odolnosti gumové podešve, měkkého a zároveň stabilního tlumení a pohodlného a zároveň odolného a pevného svršku.

Inov-8 ParkClaw 275

Jednou z mála bot, která má už na první pohled potenciál splnit všechna výše zmíněná kritéria, je ParkClaw 275 od britské značky Inov-8.

Dříve byla známá především díky své kolekci běžeckých bot do terénu. Dříve byly inovejty synonymem pro agresivní krosovky do těch nejhorších podmínek a pro orientační běh. To už ale dávno neplatí, protože v nabídce se stále více prosazují univerzální modely, které jako by byly přímo stvořené pro rozmanitou českou krajinu.

ParkClaw 275 je model, který vznikl na základech oblíbené silniční objemovky RoadClaw. Není to však jen obyčejný klon s hrubší podrážkou. Došlo k drobným úpravám v oblasti podrážky, tlumení i svršku a výsledek je více než uspokojivý.

Univerzálnost nade vše

Primárním účelem této boty je univerzálnost a tomu se podřizuje celá konstrukce. Začneme-li odspodu, narazíme na čtyřmilimetrový vzorek, který je dostatečně agresivní, aby vás podržel i na náročnějším podkladu. Zároveň jsou ale použité drapáky rozeseté tak hustě po celé ploše, že ParkClaw neztrácí kontakt s povrchem ani na hladkých silnicích. Rozumně zvolená je i gumová směs, která kombinuje solidní přilnavost na suchu i mokru se solidní odolností při běhu po asfaltu.

TEST: Inov-8 RoadClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017

Inov-8 ParkClaw 275

univerzální běžecké boty na silnici i do terénu

hmotnost: 275 g v UK 8

drop: 8 mm

cena: 3 590 korun

klady:

  • vynikající kombinace pohodlí a stability tlumení
  • spolehlivý vzorek, který dobře funguje i na asfaltu
  • prostorný a pohodlný svršek

zápory:

  • široký tvar svršku nebude vyhovovat běžcům s úzkým chodidlem

Další na řadě je tlumící vrstva. Ta je postavena na osmimilimetrovém dropu s výškou tlumení 20 milimetrů. I díky použité měkké pěně Powerflow je tak dostatečně mohutná, aby se v této botě dal bez potíží odběhnout i dlouhý silniční trénink. Nečekejte vrchol komfortu, na jaký narazíte u tlumených bot značek Hoka One One, Asics nebo Brooks. I tak je ale tlumení dostačující, a pokud nemáte výraznější nadváhu nebo zničená kolena, bude vám ParkClaw spolehlivým společníkem.

Na závěr je třeba zmínit svršek. Na první pohled podobá tomu, na co jsme zvyklí ze silničních bot, ale při podrobnějším zkoumání objevíte několik drobností, které výrazně zlepšují funkční vlastnosti při běhu po nezpevněném terénu. Patří mezi ně pogumovaná obsázka, zpevnění v oblasti nártu, použitá pevnější textilie v přední části a v neposlední řadě i plastová výztuha obepínající patu. Střih svršku je obzvlášť v přední části velmi prostorný, což bude vyhovovat především běžcům s širším tvarem chodidla.

V zimním období někteří běžci jistě ocení skutečnost, že ParkClaw je možné pořídit i v provedení s novou generací nepromokavé membrány Gore-Tex. Díky tomu boty nepromoknou a udržují výrazně vyšší teplotní komfort v nízkých teplotách a při nepřízni počasí.

Inov-8 Park Claw 275

Celkové shrnutí

ParkClaw v žádném případě není bota určená pro běh v hlubokém blátě nebo horském kamenitém terénu. Pokud ale hledáte botu, která vám bude sloužit při běhu po asfaltu stejně dobře jako při pravidelných návštěvách lesních i polních cest, pak je Inov-8 ParkClaw 275 jedním z hlavních favoritů.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz