TEST: Inov-8 ParkClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017

aktualizováno 
Vybrat správnou univerzální botu je vždy těžký úkol. Inov-8 ale tento problém vyřešil brilantně. Model ParkClaw 275 hledá ve své kategorii konkurenci jen velmi těžko.

TEST: Inov-8 RoadClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017 | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Aby byly co nejuniverzálnější. To je jeden z nejčastějších požadavků při nákupu nových běžeckých bot. Vyrobit dobrou univerzálku ale není jen tak, musí v sobě dobře propojit jednotlivé funkční vlastnosti. Zásadní je především kombinace spolehlivého záběru a odolnosti gumové podešve, měkkého a zároveň stabilního tlumení a pohodlného a zároveň odolného a pevného svršku.

Inov-8 ParkClaw 275

Jednou z mála bot, která má už na první pohled potenciál splnit všechna výše zmíněná kritéria, je ParkClaw 275 od britské značky Inov-8.

Dříve byla známá především díky své kolekci běžeckých bot do terénu. Dříve byly inovejty synonymem pro agresivní krosovky do těch nejhorších podmínek a pro orientační běh. To už ale dávno neplatí, protože v nabídce se stále více prosazují univerzální modely, které jako by byly přímo stvořené pro rozmanitou českou krajinu.

ParkClaw 275 je model, který vznikl na základech oblíbené silniční objemovky RoadClaw. Není to však jen obyčejný klon s hrubší podrážkou. Došlo k drobným úpravám v oblasti podrážky, tlumení i svršku a výsledek je více než uspokojivý.

Univerzálnost nade vše

Primárním účelem této boty je univerzálnost a tomu se podřizuje celá konstrukce. Začneme-li odspodu, narazíme na čtyřmilimetrový vzorek, který je dostatečně agresivní, aby vás podržel i na náročnějším podkladu. Zároveň jsou ale použité drapáky rozeseté tak hustě po celé ploše, že ParkClaw neztrácí kontakt s povrchem ani na hladkých silnicích. Rozumně zvolená je i gumová směs, která kombinuje solidní přilnavost na suchu i mokru se solidní odolností při běhu po asfaltu.

TEST: Inov-8 RoadClaw je nejlepší univerzální bota roku 2017

Inov-8 ParkClaw 275

univerzální běžecké boty na silnici i do terénu

hmotnost: 275 g v UK 8

drop: 8 mm

cena: 3 590 korun

klady:

  • vynikající kombinace pohodlí a stability tlumení
  • spolehlivý vzorek, který dobře funguje i na asfaltu
  • prostorný a pohodlný svršek

zápory:

  • široký tvar svršku nebude vyhovovat běžcům s úzkým chodidlem

Další na řadě je tlumící vrstva. Ta je postavena na osmimilimetrovém dropu s výškou tlumení 20 milimetrů. I díky použité měkké pěně Powerflow je tak dostatečně mohutná, aby se v této botě dal bez potíží odběhnout i dlouhý silniční trénink. Nečekejte vrchol komfortu, na jaký narazíte u tlumených bot značek Hoka One One, Asics nebo Brooks. I tak je ale tlumení dostačující, a pokud nemáte výraznější nadváhu nebo zničená kolena, bude vám ParkClaw spolehlivým společníkem.

Na závěr je třeba zmínit svršek. Na první pohled podobá tomu, na co jsme zvyklí ze silničních bot, ale při podrobnějším zkoumání objevíte několik drobností, které výrazně zlepšují funkční vlastnosti při běhu po nezpevněném terénu. Patří mezi ně pogumovaná obsázka, zpevnění v oblasti nártu, použitá pevnější textilie v přední části a v neposlední řadě i plastová výztuha obepínající patu. Střih svršku je obzvlášť v přední části velmi prostorný, což bude vyhovovat především běžcům s širším tvarem chodidla.

V zimním období někteří běžci jistě ocení skutečnost, že ParkClaw je možné pořídit i v provedení s novou generací nepromokavé membrány Gore-Tex. Díky tomu boty nepromoknou a udržují výrazně vyšší teplotní komfort v nízkých teplotách a při nepřízni počasí.

Inov-8 Park Claw 275

Celkové shrnutí

ParkClaw v žádném případě není bota určená pro běh v hlubokém blátě nebo horském kamenitém terénu. Pokud ale hledáte botu, která vám bude sloužit při běhu po asfaltu stejně dobře jako při pravidelných návštěvách lesních i polních cest, pak je Inov-8 ParkClaw 275 jedním z hlavních favoritů.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz