Chcete běhat bez ohledu na sníh a led? Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Běhání v zimě pravidelně trápí jak rekreační, tak výkonnostní běžce. Zima s sebou totiž přináší celou řadu nástrah, které musí odhodlaný běžec překonávat. Kromě mrazivého počasí jsou tu dva úhlavní nepřátelé zimního tréninku - sníh a led.

RUNGO.cz test na ledové dráze | foto: RUNGO.cz

Sníh a led představují vážnou komplikaci ve většině situací. Je jedno, jestli mrzne, nebo je nad nulou, oba zmíněné podklady umí běžcům zatopit v teplotách nad i pod bodem mrazu. Umrzlý a uklouzaný sníh nebo led znamená, že se z vaší obvyklé tréninkové trasy stane jedna velká klouzačka a mokrý sníh pro změnu okamžitě promočí lehký svršek běžeckých bot, které pak nepříjemně studí na každém kroku

Běh po kluzkém povrchu

Na začátek se budeme věnovat situaci, kdy teploměr ukazuje záporná čísla a chodníky, cyklostezky i silnice jsou pokryté nebezpečnou ledovkou. Na tu vám nepomůže ani ta nejlepší gumová podešev a je třeba sáhnout po ještě silnějším kalibru, který představují buď nesmeky, nebo speciální běžecké boty s hřeby. Více o tomto tématu se rozepsal Nikola Havlík a jeho postřehy ze srovnání obou variant si můžete přečíst v tomto článku.

Technika běhu po sněhu a ledu

Občas se ale stane, že ledovka hrozí pouze několik dní za celou zimu, nebo se na ni dostanete zcela neočekávaně. V tu chvíli budete mít pravděpodobně na nohách obyčejné boty bez hřebů a ani nesmeky nebudou nikde po ruce. V tu chvíli se musíte spolehnout pouze na své vlastní schopnosti.

Pokud bude ledová vrstva opravdu rozlehlá a uklouzaná, pak to raději rovnou otočte a vyražte domů. To samé platí v případě, že vás čeká náročný profil plný stoupání i seběhů. V těchto podmínkách nemáte bez podpory hrotů šanci a jakákoliv snaha o pokračování v běhu hrozí zraněním.

Ne vždy je ale situace tak extrémní, led se například objevuje pouze ojediněle nebo je jeho plocha natolik členitá, že umožňuje opatrný běh. V takovém případě vám pomůže výrazně zkrátit krok a dávat si pozor, abyste dopadali na celou plochu chodidla přesně pod těžiště. Pak se vám pravděpodobné podaří ledovou překážkou překonat bez ztráty kytičky. Kromě rychlejší kadence není od věci snížit těžiště lehkým pokrčením kolen a samozřejmostí je výběr správné stopy, která umožní klást chodidla mimo nejuklouzanější místa.

Přihlaste se do Ostravy hned

a získejte motivaci k tréninku!

V dubnu jsme si pro vás přichystali závod s domácí atmosférou i občerstvením, zaregistrujte se nyní a získáte i tričko s běžeckou tématikou „Kdo věří, dokáže...“.

Motiv pro trička pro Craft RUNGO razovitý běh 2018

Běh v mokrém sněhu

Led a kluzký povrch hrozí výhradně při nízkých teplotách, ale zimní měsíce nabízí celou řadu dalších překážek, které okoření váš zimní běžecký trénink. Jednou z nich je i rozmoklý sníh, který osobně hodnotím jako nejohavnější podklad pro běhání ze všech.

Mokrý sníh sice neklouže jako hladký led a nebudete se do něj bořit tak hluboko jako do čerstvého prašanu, ale zato vám bleskurychle promáčí svršek běžeckých bot, což má za následek velmi rychlé prochladnutí chodidel od prstů až k patám.

Trocha vlhkosti obvykle nevadí a většina běžců se bez problémů obejde bez nepromokavých bot bez ohledu na počasí. Lidské tělo totiž při běhu generuje obrovské množství tepla, takže zmrzlá chodidla z pravidla nebývají nijak zásadní problém. Jenže hodinový běh mokrým sněhem je něco jiného než jednou šlápnout do kaluže.

Chodidla v suchu a teple

Problém se dá v tomto případě částečně vyřešit pomocí návleků na kotníky, které zabrání zapadávání sněhu do vnitřku boty, ale nejvyššího komfortu dosáhnete pomocí kombinace návleků a bot s nepromokavou membránou. U takových bot sice počítejte s jejich nízkou prodyšností, která limituje jejich využití v letních měsících, ale pro pravidelné zimní tréninky je to naprosto neocenitelný společník.

Levnější řešení než investice do dalšího páru bot představují speciální neoprenové běžecké ponožky, které s oblibou používají například orientační běžci. Tyto ponožky jsou vyrobeny z dvoumilimetrového neoprenu, který velmi dobře udržuje tělesnou teplotu i při konfrontaci s ledově studeným sněhem, ale počítejte s tím, že dojde k výraznému snížení komfortu a do těsnějších bot se s těmito ponožkami vůbec nemusíte vejít.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz