Chcete běhat bez ohledu na sníh a led? Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Běhání v zimě pravidelně trápí jak rekreační, tak výkonnostní běžce. Zima s sebou totiž přináší celou řadu nástrah, které musí odhodlaný běžec překonávat. Kromě mrazivého počasí jsou tu dva úhlavní nepřátelé zimního tréninku - sníh a led.

RUNGO.cz test na ledové dráze | foto: RUNGO.cz

Sníh a led představují vážnou komplikaci ve většině situací. Je jedno, jestli mrzne, nebo je nad nulou, oba zmíněné podklady umí běžcům zatopit v teplotách nad i pod bodem mrazu. Umrzlý a uklouzaný sníh nebo led znamená, že se z vaší obvyklé tréninkové trasy stane jedna velká klouzačka a mokrý sníh pro změnu okamžitě promočí lehký svršek běžeckých bot, které pak nepříjemně studí na každém kroku

Běh po kluzkém povrchu

Na začátek se budeme věnovat situaci, kdy teploměr ukazuje záporná čísla a chodníky, cyklostezky i silnice jsou pokryté nebezpečnou ledovkou. Na tu vám nepomůže ani ta nejlepší gumová podešev a je třeba sáhnout po ještě silnějším kalibru, který představují buď nesmeky, nebo speciální běžecké boty s hřeby. Více o tomto tématu se rozepsal Nikola Havlík a jeho postřehy ze srovnání obou variant si můžete přečíst v tomto článku.

Technika běhu po sněhu a ledu

Občas se ale stane, že ledovka hrozí pouze několik dní za celou zimu, nebo se na ni dostanete zcela neočekávaně. V tu chvíli budete mít pravděpodobně na nohách obyčejné boty bez hřebů a ani nesmeky nebudou nikde po ruce. V tu chvíli se musíte spolehnout pouze na své vlastní schopnosti.

Pokud bude ledová vrstva opravdu rozlehlá a uklouzaná, pak to raději rovnou otočte a vyražte domů. To samé platí v případě, že vás čeká náročný profil plný stoupání i seběhů. V těchto podmínkách nemáte bez podpory hrotů šanci a jakákoliv snaha o pokračování v běhu hrozí zraněním.

Ne vždy je ale situace tak extrémní, led se například objevuje pouze ojediněle nebo je jeho plocha natolik členitá, že umožňuje opatrný běh. V takovém případě vám pomůže výrazně zkrátit krok a dávat si pozor, abyste dopadali na celou plochu chodidla přesně pod těžiště. Pak se vám pravděpodobné podaří ledovou překážkou překonat bez ztráty kytičky. Kromě rychlejší kadence není od věci snížit těžiště lehkým pokrčením kolen a samozřejmostí je výběr správné stopy, která umožní klást chodidla mimo nejuklouzanější místa.

Přihlaste se do Ostravy hned

a získejte motivaci k tréninku!

V dubnu jsme si pro vás přichystali závod s domácí atmosférou i občerstvením, zaregistrujte se nyní a získáte i tričko s běžeckou tématikou „Kdo věří, dokáže...“.

Motiv pro trička pro Craft RUNGO razovitý běh 2018

Běh v mokrém sněhu

Led a kluzký povrch hrozí výhradně při nízkých teplotách, ale zimní měsíce nabízí celou řadu dalších překážek, které okoření váš zimní běžecký trénink. Jednou z nich je i rozmoklý sníh, který osobně hodnotím jako nejohavnější podklad pro běhání ze všech.

Mokrý sníh sice neklouže jako hladký led a nebudete se do něj bořit tak hluboko jako do čerstvého prašanu, ale zato vám bleskurychle promáčí svršek běžeckých bot, což má za následek velmi rychlé prochladnutí chodidel od prstů až k patám.

Trocha vlhkosti obvykle nevadí a většina běžců se bez problémů obejde bez nepromokavých bot bez ohledu na počasí. Lidské tělo totiž při běhu generuje obrovské množství tepla, takže zmrzlá chodidla z pravidla nebývají nijak zásadní problém. Jenže hodinový běh mokrým sněhem je něco jiného než jednou šlápnout do kaluže.

Chodidla v suchu a teple

Problém se dá v tomto případě částečně vyřešit pomocí návleků na kotníky, které zabrání zapadávání sněhu do vnitřku boty, ale nejvyššího komfortu dosáhnete pomocí kombinace návleků a bot s nepromokavou membránou. U takových bot sice počítejte s jejich nízkou prodyšností, která limituje jejich využití v letních měsících, ale pro pravidelné zimní tréninky je to naprosto neocenitelný společník.

Levnější řešení než investice do dalšího páru bot představují speciální neoprenové běžecké ponožky, které s oblibou používají například orientační běžci. Tyto ponožky jsou vyrobeny z dvoumilimetrového neoprenu, který velmi dobře udržuje tělesnou teplotu i při konfrontaci s ledově studeným sněhem, ale počítejte s tím, že dojde k výraznému snížení komfortu a do těsnějších bot se s těmito ponožkami vůbec nemusíte vejít.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz