Pět důvodů, proč byste neměli běhat

Člověk se nedostane do kondice tím, že začne běhat, člověk musí být v kondici, aby běhat vůbec mohl začít. Tahle provokativní slova říká Gray Cook, renomovaný fyzioterapeut světového jména. Spolu s ním si zahraju na ďáblova advokáta a předložím pět důvodů, proč byste neměli běhat – ne vůbec, ale proč ne teď.
Běh není vstupní brána. Naopak, musíte se na něj připravit.

Běh není vstupní brána. Naopak, musíte se na něj připravit. | foto: Profimedia.cz

1. důvod: bolest

Pokud to bolí, není to běhání, ale rychlostní kulhání. Bolí koleno, záda? Dobrý fyzioterapeut bude hledat příčinu, ne léčit následky. Bolest totiž není problém, ale signál. Obecně to platí pro jakoukoliv sportovní aktivitu, je jedno, jestli hrajete tenis, běháte, nebo zvedáte železo.

Poslouchejte signály svého těla a řešte je, a to hned - ono to "samo" nepřejde.

2. důvod: asymetrie a dysbalance

Běh jako typicky unilaterální, asymetrická pohybová činnost vyžaduje symetrii – má-li auto vyfouklou zadní pneumatiku, nelze s ním jet ani rychle, ani daleko. Otázka není, jestli nastane nehoda, ale jestli nastane teď, zítra, nebo pozítří – předchozí zranění nebo asymetrie/dysbalance jsou totiž nejjistějšími ukazateli pravděpodobnosti dalšího zranění.

Asymetrie a dysbalance se mohou týkat mobility, například kotníku nebo kyčlí, nebo síly, především takzvané reflexivní stabilizace. Nejprve je totiž třeba hýbat se dobře, pak teprve často a pod zátěží – a běhání je na tělo pořádná zátěž, viz níže.

3. důvod: běhání je vrcholek neurovývojové sekvence

Ano, přesně tak! Běhání je – na rozdíl od obecného přesvědčení - jedním z vrcholů pyramidy (!), ne základ.

Jak jste na tom s dýcháním, myslím tím správným dýcháním? S přetáčením se vleže na břicho a zpět? S lezením po zemi po čtyřech, v různých variacích? Co přechodové pozice z leže či sedu do rozděleného dřepu? Co dřep samotný?

Takto jsme se jako děti učili hýbat a "posilovali". Bohužel jsme to u computerů tak nějak pozapomněli – když se od počítače zvedne hrbatý, slabý a obézní opičák a rozeběhne se, bude to běhající hrbatý, slabý a obézní opičák.

4. důvod: nedostatek síly

Víte, že při běhu na pět kilometrů je na každou nohu zátěž kolem 250 tun (!)? Opravdu je na to nováček připraven? Už dlouho vůbec nic necvičil. Samozřejmě, že není. Před vytrvalostí musí být nejprve silný, aby měl vůbec CO "vytrvat".

Co s tím? Klasická posilka, předkopávání, zakopávání, bicepsový zdvih, leg press, a podobně? Kdepak – izolovaný trénink jednotlivých svalů je pro funkční pohyb, jakým běh bezesporu je, nejen slepou uličkou, ale cestou do pekel.

"Železa" se netřeba bát, je to to nejlepší, co se běžci v jeho přípravě může přihodit, ovšem závisí na tom jaké železo, a především na tom, co s ním dělat. Více opět níže.

5. důvod: běhání je dovednost

Vyžaduje profesionální coaching, cvičení a jasný program. Nestačí si obout kecky, do uší si dát pecky a vyběhnout. Naučte se (znovu) běhat od profíků!

Jak bychom tedy měli s nováčkem, který chce začít běhat, začít pracovat?

Následuje příklad jasného, ověřeného postupu – žádný "pokus/omyl", ale "systém/úspěch".

Přečtěte si, co je to kettlebell

Je mi naprosto jasné, že běžci budou mít přirozený odpor k jakémukoli "posilování". K jejich škodě - neví, co to ve skutečnosti obnáší, natož aby tušili, jak moc by se mohli zlepšit. Z tohoto důvodu dám běžci na úvod jednoduchý program bez vybavení, vycházející ze systému Original Strength. Je to takový "reset", bod obnovy, řešící zábavnou formou velkou část asymetrií a dysbalancí.

Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v...

Intro program by měl být de facto návratem do dětství – přesně tak je strukturovaná systematická výuka naší školy KB5. Žáka položím na zem a budu chtít vědět, jak dýchá. Budu chtít vědět, jak se umí přetočit z břicha na záda a zpátky – bez pomoci rukou nebo bez pomoci nohou. Jak je na tom s mobilitou a reflexivní "sílou", jak dobře umí lézt po zemi. Budeme ladit dřep. Dětinské "cviky", doslova, ale člověk se nestačí divit, kolik dospělých atletů je na zemi úplně ztracených, jak špatně jsou na tom s pohybem, jak jsou slabí.

Patří do skupiny cviků, jimž se říká resety: mají resetovat tělo, připravit ho

Různé varianty lezení na zemi jsou jednou z nejpřínosnějších regresí na základnu pyramidy pohybu. Než se dítě postaví a rozeběhne, leze po zemi – je to základní reciproční pohyb končetin s x bonusy, základní "silový" trénink, je to běh v horizontální poloze.

Seznamte se s kettlebell

Základní cviky s vlastní vahou máme za sebou – přichází správný čas na to je zatížit. Jako ideální minimalistický nástroj nelze než doporučit kettlebell. Jakkoliv máme velký respekt k cvičení s velkou činkou či posilování s vlastní vahou, žádné jiné náčiní nenabídne kompletní balíček maximální síly, svalové vytrvalosti, výbušné síly, kardia a funkčního pohybu jako právě kettlebell. Co více, není třeba se učit desítky cviků – vystačíte si v zásadě s pár cviky.

Takzvaný kettlebell Get Up navazuje na "reset" – začínáme opět vleže, přecházíme do sedu, kleku a následně do stoje, tentokrát však se zátěží. Kettlebell Get Up obsahuje všechny základní pohybové vzorce – je nejen testem pohybu a síly, ale i nápravným a posilovacím cvikem. Výše zmiňovaný fyzioterapeut Gray Cook se kdysi nechal slyšet, že kdyby si měl vybrat jen jediný cvik, byl by to právě kettlebell Get Up.

3, 2, 1, start!

Druhou stranou mince je kettlebell Swing – výbušný, dynamický cvik, střídající zpevnění a uvolnění, kladoucí důraz na generaci síly z nohou, posílení "svalů" prdelních, břišních, zádových. Kettlebell Swing v jednoruční variantě též klade důraz na takzvanou antirotaci, což je pro běhání jedna z klíčových dovedností. Na téma kettlebell Swingu bylo mimo jiné již publikována řada studií, prokazují jeho prospěšnost pro vytrvalostní disciplíny typu cyklistika nebo právě běhání.

Dáme-li do pořádku základy, je čas na běžecký koučink. To už ale není práce pro mě, zájemce odkazuji k jiným odborníkům, jakými jsou třeba Miloš Škorpil anebo coach bosonohého/barefoot běhu Daniel Visser, kamarádi a profesionálové na slovo vzatí.

Moc komplikované, zbytečně složité? Naopak, je to velmi jednoduchý, lehce následovatelný, ověřený a fungující blueprint. Jak jsem již říkal – "žádný pokus/omyl, ale "systém/úspěch" – zkratka totiž může být tou nejdelší vzdáleností mezi oběma body.

Pavel Macek

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Pavel Macek je pionýrem cvičení s kettlebells a vůdčí osobností kettlebell liftingu v České republice, šéfinstruktorem školy  Kettlebell 5: KB5. Je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst (SFG) v Česku, instruktorský kurz absolvoval pod vedením šéfinstruktora Pavla Tsatsoulina, Petera Lakatose, Davida Whitley a Fabio Zonina. Vyučuje též čínské bojové umění Hung Kyun a MMA.

Autor:

Nejčtenější

Chlapec má extrémní ochlupení, pod vrstvami chlupů ani nejde poznat

Devatenáctiletý Lalit Patidar z Indie je na obličeji tak chlupatý, že se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů za nejchlupatější mužskou tvář. Na jednom centimetru čtverečním má totiž podle...

Všechno bylo v hlavě. Dominika v Extrémních proměnách shodila 60 kilo

Dominika rozhodně není žádný gaučový povaleč. Žije na venkově, kde se stará o farmu a pole, i přesto váží 135 kilogramů. Jídlo je její hlavní útěchou a zároveň neporazitelnou nemesis. Pomoct se jí...

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Festival v Rio de Janeiru: Přehlídka nahoty i krásných kostýmů

Světoznámý karneval v brazilském Rio de Janeiru opět přinesl přehlídku dokonalých propracovaných kostýmů, odhalených těl a samby. Podívejte se do galerie na tanečnice a tanečníky, kteří si festival...

Jak se zbavit stresu? Pomohou bylinky, sport, ale také jedno malé morče

Málokdo vám řekne, že není ve stresu. Tato věta je tak běžná, že se nad ní téměř nikdo nepozastavuje. Stres je zkrátka součástí lidských životů. To ale nic nemění na faktu, že vám pěkně škodí, proto...

17. března 2025

Citrusy jsou skutečné životabudiče. Využijte je pro svoji krásu

Kalendářně jsme vstoupili do jara a už se těšíme, až propukne naplno. Chceme si ho užít, ale možná i vám k tomu chybí energie, pleť je unavená a zašedlá, vlasy matné a zplihlé. Chce to nějaké...

17. března 2025

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

17. března 2025

Oči mohou varovat před nemocí. Upozorní na anémii i mozkovou příhodu

Říká se, že oko je do duše okno. Ono je ale také oknem do těla. Nemoci díky němu odhalí nejen lékaři, ale některé také laici. Na které choroby mohou vaše oči upozornit?

17. března 2025

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 17. do 23. března

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

17. března 2025

Profiterolky s čokoládovým krémem

Profiterolky s čokoládovým krémem
Recept

Střední

70 min

Plněné profiterolky jsou ideální pro slavnostní chvíle.

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Tajemství barev léků. Co která znamená a proč jsou důležité. Lékárník vypráví

Premium

Magie barev ovlivňuje náš život víc, než si připouštíme. Zbarvení tablety bylo dokonce ve farmacii povýšeno na základní součást charakteristiky léku, protože má vliv i na jeho vnímaný účinek. „Barva...

16. března 2025

Býval líným chlapíkem s kily navíc, dnes je muž díky dřině sexy svalovcem

Sedmačtyřicetiletý IT specialista Ryan Macdonald z Londýna dříve seděl především u počítače a zvedal se od něj minimálně. Dnes je z něj svalnatý muž, který miluje pobyt v posilovně a cvičení a...

16. března 2025  11:12

Důchodce chtěl potetovat celý. Připadal si neviditelný, říká tatér. Kérku povolil i dětem

Premium

„Mladí při tetování koukají do mobilu, to se u starší generace nestane,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz tatér Ivo Rafan Traxmandl. Podle něj je v dnešní době sice mnohem více tetovaných, zároveň ale...

16. března 2025

Parfémy od A do Z. Kdy a jak vznikly a proč nikdy nepřebijí naši vůni

Vůně vám připomínají doby bezstarostného dětství, něco příjemného, vzrušivého, milého. Je to tím, že v mysli každého se nachází tajemné zákoutí, díky kterému můžete být během chvilky šťastní.

16. března 2025

Nejvyšší čas na úklid šatníku. Nebojte se vyhazovat a skládejte chytře

Uvažujete už o velkém jarním úklidu? Nezapomeňte na skříně. Využijte tipy od profesionální organizátorky a uděláte si v nich pořádek jednou provždy.

16. března 2025

Celebrity, které už oslavily devadesátku. Jak vypadaly dřív a jak nyní

Zazářily na stříbrných plátnech i pódiích v dobách, kdy ještě nebyly barevné televizory nebo mobilní telefony. Řeč je o slavných hollywoodských hvězdách, které už oslavily devadesátku a na svou slávu...

16. března 2025