Štiplavé pálení v krku, bolest za hrudní kostí nebo v nadbřišku, pocit plnosti, nadýmání, pocit na zvracení a hořkokyselá pachuť v ústech. Tyto projevy pálení žáhy zažila většina lidí. Jak se jich zbavit?
Vznik pálení žáhy
Obvyklou příčinou pálení žáhy je návrat žaludečního obsahu do oblasti jícnu (reflux jícnu). Kyselý obsah žaludku dráždí sliznici jícnu a vyvolává známé potíže označované jako pálení žáhy. Pronikne-li až do úst, způsobí odpornou hořkokyselou pachuť.
Při častém a dlouhotrvajícím pálení žáhy může dojít k poškození sliznice jícnu či k tvorbě jícnových vředů. V těhotenství vyvolává pálení žáhy plod, který tlačí na žaludek.
Chyby, které škodí trávení. Zbavte se jich a uleví se vám![]() |
První pomoc při pálení žáhy
Jako první pomoc se doporučuje vypít sklenici vody s jedlou sodou. Po chvíli obvykle pálení žáhy odezní. Úlevu může přinést také vlažná voda se šťávou z citronu.
U některých lidí naopak může pálení žáhy vyvolat. Je proto třeba vypozorovat, které potraviny a nápoje problém způsobují, a vyhnout se jim.
Jak se s tím vypořádat
Pálení žáhy často vyvolává nadbytek tučných, smažených jídel a sladkostí, pití sycených vod a alkoholu, ale i kouření. Proto se doporučuje nepřejídat se a vyhýbat se těžce stravitelným pokrmům.
Trávení zlepšují a pálení žáhy zmírňují pomalé jedení a důkladné žvýkání. Často pálí žáha po požití alkoholu, sycených vodách i cigaretě, je proto dobré tyto zlozvyky omezit.
Při pálení žáhy pomůže také zůstat ve vzpřímené poloze, předklon naopak potíže zhoršuje. V noci pomáhá ležet na levém boku s vyvýšenou hlavou.
Další častou příčinou pálení žáhy je stres. Ne vždy se mu lze vyhnout, je proto třeba naučit se ho správně zvládat.
Pálení žáhy dokáže zmírnit také čaj z meduňky lékařské, měsíčku lékařského, jilmu plavého i odvar z kmínu, který podporuje trávení.
Občasné pálení žáhy lze zvládnout samoléčbou. Pokud však trvá dlouho nebo se objevuje příliš často a potíže se zhoršují, je třeba vyhledat pomoc lékaře.
Kdy je nutné navštívit lékaře?
Jít k lékaři je nutné také při neobvyklých bolestech břicha, zvracení nebo pokud některý člen rodiny trpěl nádorovým onemocněním žaludku nebo jícnu.
Léčba pálení žáhy spočívá v užívání léků, které snižují kyselost žaludečních šťáv nebo tvorbu žaludečních kyselin. Někdy lékař předepíše léky, které ovlivňují správný pohyb trávicí trubice.
Mýty o pálení žáhyO pálení žáhy kolují některé mýty. Pokud se jimi někdo bude řídit, potíže, které ho provázejí, se nezmírní, ale naopak se mohou zhoršit. Na internetu se lze setkat s radou uvařit si mátový čaj nebo vypít před spaním sklenici mléka. Mléko sice přinese krátkodobou úlevu, avšak velké množství vápníku, obsaženého v mléce, donutí žaludek vytvořit více kyseliny, což může pálení žáhy naopak vyvolat. Máta nezklidní žaludek a příznaky pálení žáhy nezmírní, ale naopak zhorší. K dalším mýtům patří doporučení vzdát se kávy a pálivých jídel. Některým lidem to opravdu může pomoci, u jiných to však na pálení žáhy nemá žádný vliv. |