Dejte svým blízkým vědět, kde běháte, s novinkou Strava Beacon

Možná se vám již stalo, že o vás měli blízcí starost jen proto, že jste se při výběhu o něco déle zdrželi. Možná jste někdy uvízli při delším běhu divokou přírodou a pomoc opravdu potřebovali. Strava Beacon dá vašim blízkým vědět, kde jste a zda jste v pohybu, nebo jste imobilní.

Dejte svým blízkým vědět, kde běháte s novinkou Strava Beacon | foto: Digital Trends, Strava.comRungo.cz

Strava Beacon neboli maják je vylepšení, které vzniklo ve spolupráci s uživateli tohoto tréninkového deníku a výrazným způsobem ovlivňuje bezpečnosti při každodenním tréninku. Když si jdete na půl hodiny zaběhat do parku, pravděpodobně si s sebou ani nevezmete mobilní telefon. Proč taky, za chvíli jste zpět a v případě jakéhokoliv problému je kolem množství lidí, kteří mohou přivolat pomoc.

Zcela opačná situace však nastává v momentě, kdy se chystáte na několikahodinový výběh do přírody, kde kromě divoké zvěře nepotkáte živou duši. Nikdo v tu chvíli ani netuší, kde přesně se nacházíte, a jakýkoliv úraz se tak stává velmi nebezpečným. Než se k vám dostane pomoc, totiž může trvat i několik hodin.

Maják od Stravy dokáže tento problém velmi efektivně vyřešit. Potřebujete k tomu jen chytrý telefon s nainstalovanou aplikací Strava a přístupem k internetu. Celý princip spočívá v tom, že si před začátkem tréninku vyberete ze seznamu kontaktů až tři jména, jimž se má odeslat bezpečnostní zpráva.

V momentě, kdy trénink zahájíte, odešle za vás strava těmto kontaktům SMS s odkazem na živé sledování vaší polohy. Tento odkaz se dá otevřít jak na mobilním telefonu, tak v počítači a s minimální odezvou je na něm vidět pohybující se tečka značící polohu sportovce na mapě. Sledující nemusí být nikde přihlášený a odkaz může poslat komukoliv dalšímu.

Rychlá pomoc v případě nouze

Pokud jste například doma oznámili, že se jdete proběhnout a za dvě hodiny jste zpět, nemusí se už nikdo stresovat, když o vás o půl hodiny později není vidu ani slechu. Rychlé zkontrolování odkazu z majáku odhalí, že už se blížíte k domovu a že jste si plánovaný výběh pouze o něco prodloužili.

Jestli se ale vaše tečka na mapě dlouhou dobu nepohybuje a poslední oznámená poloha je uprostřed lesů, budou vaši blízcí přesně vědět, kde vás hledat. A případná pomoc tak dorazí mnohem rychleji, než pokud by bylo nutné plošně pročesávat celou oblast vašeho tréninku.

Nebude to zadarmo

Aplikace Strava, skrze kterou Beacon vysílá, je zdarma, ale tato funkce patří mezi prémiové. To znamená, že pro její odemčení si budete muset předplatit prémiové členství, které stojí 150 korun měsíčně. Další nevýhodou může být, že i když máte na ruce GPS sporttester, veškerý záznam vaší polohy obstarává chytrý telefon a kombinace zapnuté GPS a mobilních dat může velmi rychle vybíjet baterii. U novějších přístrojů by však neměl být problém s tím, aby maják pokryl i půldenní pohybovou aktivitu. Bát se nemusíte ani přílišné spotřeby dat, padesát kilometrů běhu spotřebuje jen něco kolem 35 megabajtů.

Alternativa Garmin Live Track

Pokud vás princip této funkce zaujal, ale hledáte něco, co bude fungovat zdarma a navíc s využitím GPS z vašeho draze zakoupeného sporttesteru, je tu alternativa, která potěší majitele garminů.

Mobilní aplikace Garmin Connect totiž nabízí zdarma velmi podobnou službu s názvem Garmin Connect. Liší se pouze tím, že nezasílá SMS, ale e-mail a nevyužívá GPS z telefonu, ale data si nechá posílat skrze Bluetooth přímo z hodinek.

Podle našeho testování však tato možnost vysává baterii stejně rychle jako maják od Stravy a jste vázaní pouze na sporttestery jedné značky.

Runtastic a Endomondo

Jinou neplacenou alternativu k těmto funkcím nabízejí i sportovní aplikace jako například Runtastic a Endomondo. V tomto případě se nejedná o ryze bezpečnostní záležitost, jako v případě Stravy nebo Garminu. Místo toho míří obě aplikace na sociální sítě, kam se nasdílí odkaz, na kterém vás mohou přátelé nejen sledovat, ale rovnou povzbudit některým z předdefinovaných pokřiků, které vám váš telefon v reálném čase přehraje.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • Nejčtenější

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Slavné osobnosti, které zemřely příliš mladé

8. května 2024  8:39

Podívejte se do galerie na hvězdy, které z tohoto světa odešly příliš mladé. Příčinou smrti byly...

Vzpomínky se dají vymazat světlem i pomocí chemických látek, říká neurovědec

12. května 2024

Premium Podle odhadů má průměrný mozek schopnost uložit neuvěřitelných 2,5 milionu gigabajtů digitální...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

Pět mýtů o pylových alergiích. Ochrání vás med a ve městě bude lépe

12. května 2024

Pylové alergie v jarních a letních měsících ztěžují život stále většímu počtu lidí. Navíc okolo...

Záhada svatebních šatů císařovny Sissi. Pomohl ji rozluštit obraz z Opavy?

12. května 2024

Rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, byla jednou z nejlépe oblékaných žen své doby. Řadu jejích...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...