Pět věcí, které jste měli vědět, když jste začínali běhat

aktualizováno 
Představte si, že byste měli možnost vrátit se v čase a sdělit svému mladšímu já několik rad a tipů, které by mu pomohly překonat těžké běžecké začátky. Vybrali jsme pět doporučení, která by zkušenější běžci toužili znát, když začínali s během.

Pět věcí, které jste měli vědět, když jste začínali běhat | foto: Archiv Ondry FejfaraRungo.cz

1.Naučte se vyplnit tréninkový výpadek

Dostatečný odpočinek je jeden z klíčových prvků každého dobrého tréninkového plánu. Pokud ale vaši běžeckou sezónu přeruší zranění, je potřeba udržet se ve formě, abyste mohli plynule navázat tam, kde jste s tréninkem skončili.

Místo toho, abyste věšeli hlavu a zbytek sezóny nadobro odpískali, je dobré zamyslet se nad tím, jak se v pravidelném tréninku udržet. Důležitý je samozřejmě charakter zranění nebo nemoci, která vás z běhání vyřadila, ale ve většině případů se nabízí množství alternativ, jimiž můžete běh nahradit. Mezi nejčastější z nich patří plavání, cyklistika, spinning nebo posilování. Kromě nich je tu ale i exotičtější běh v bazénu nebo veslování.

Žádný z těchto sportů sice běh dokonale nenahradí, ale alespoň částečně vám pomůže přečkat dlouhý běžecký výpadek bez výraznějšího poklesu ve výkonnosti.

2.Buďte trpěliví

Vytrvalostní běh je sportovní disciplína, která více než co jiného vyžaduje trpělivost. Spousta běžců si prošla frustrací z toho, když je na závodě hravě porazí kamarád, který se z hecu a bez přípravy vypravil na svou první běžeckou akci. Pamatujte, že velkou roli ve výkonnosti hraje sportovní minulost, proto je možné, že vám bude trvat mnohem déle, než se dostanete na výkonnostní úroveň, která je pro jiné odrazovým můstkem.

Vytrvalým a systematickým tréninkem jste schopní toto manko smazat, časem dosáhnout na vysněné časy a na závodech porážet běžce, kteří kdysi patřili mezi nedostižné. Zároveň je však důležité se k výkonnostnímu posunu příliš neupínat a nepanikařit, pokud nepřichází v očekávaném čase. Pokud vaše výkonnost začne stagnovat, nevěšte hlavu a trénujte dál. Od věci také není své tréninkové postupy konzultovat se zkušenějšími běžeckými kolegy, nebo ještě lépe s atletickým trenérem, abyste měli jistotu, že má váš trénink hlavu a patu.

3.Nepouštějte se příliš brzy do maratonu

Maratónská distance je fenomén dneška, který ročně přiláká desítky tisíc sportovců. Z pokoření maratonu se totiž stala událost, která ve společenské hierarchii posouvá běžce o několik příček vzhůru. Více ceněné už je snad jen úspěšné dokončení Beskydské sedmičky nebo jiného extrémního horského závodu.

Velkou zásluhu na rostoucím počtu prvomaratonců má i množství tréninkových plánů, které slibují adekvátní přípravu za velmi krátkou dobu. Maraton však není považován za královskou a zároveň jednu z nejtěžších atletických disciplín náhodou. Není radno ho podceňovat.

Říká se, že zdravý dospělý člověk by měl bez vážnějších potíží zaběhnout půlmaraton. Maraton však v žádném případě nejsou dva půlmaratony za sebou a na jeho start by se měli postavit výhradně zkušení běžci s dostatečným množstvím tréninkových kilometrů v nohách. V opačném případě vystavujete tělo extrémní zátěži, která je všechno, jen ne zdraví prospěšná. Doporučujeme vám tedy, abyste si na svůj první maraton počkali až do doby, kdy ho budete schopni zaběhnout v důstojném čase a s dobrým pocitem v cíli.

4.Nepodceňujte rozehřátí a strečink

Běhání patří mezi sporty s velmi vysokým výskytem úrazů a zranění. Nejčastěji jsou to potíže s koleny, zády, kyčlemi nebo achilovkami. Velký vliv na snížení rizika poranění má správná technika běhu a posílení středu těla, ale kromě těchto dvou věcí vám může pomoci ještě něco.

Řeč je o kvalitním rozehřátí a protažení zatuhlých svalů před i po tréninku. Každý, dokonce i kratší a volnější běh by měl začínat rozehřátím (je na vás, jestli zvolíte ostrou chůzi, lehký klus nebo posilovací rozcvičku) a dynamickým strečinkem. Na konci běhu by mělo následovat pozvolné zklidnění organismu (ideálně několikaminutová volná chůze) a tentokrát už statické protažení zejména dolních končetin. I když většina běžců bude argumentovat tím, že na tuto proceduru nemá dostatek času, měli byste si alespoň pár minut vyšetřit a vyhnout se za každou cenu tomu, abyste po doběhu uřícení přešli ze sprchy rovnou na gauč.

5.Běh do práce je také trénink

Nahromadilo se vám množství pracovních povinností a abyste nezanedbávali rodinu, musíte omezit objem běžeckého tréninku? Je tu řešení, které by mohlo časový problém vyřešit. Běhání do práce se těší stále větší oblibě, ale v Česku je stále spíše raritou.

Pokud však máte na pracovišti k dispozici sprchu, dělí vás od pravidelného dobíhání do práce jen pořízení libovolného běžeckého batohu, do něhož se vejde civilní oblečení a pár dalších nezbytností.

Oplátkou vám bude několik odtrénovaných hodin týdně, které vám nezaberou prakticky žádný volný čas navíc. Pro dobíhání je ideální vzdálenost pracoviště od domova mezi pěti a deseti kilometry, ale improvizovat se dá i na delších distancích, které můžete překonávat na kole nebo koloběžce. Řešením může být i kombinace dojíždění do bližší vzdálenosti a následný běh.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz