Chyťte si svou „mušku zlatou“. Dobrá zpráva je, že štěstí se dá natrénovat

Umíte být šťastní? Nebo alespoň spokojení? Možná nevíte, že tento pocit si lze osvojit. Zkrátka, můžete si ho natrénovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Štěstí zkoumají vědci po celém světě. Na otázku, jak ho dosáhnout, se snaží nalézt odpověď pozitivističtí psychologové i relativně nová disciplína „psychologie osobní pohody“. Zajímají se o něj ústavy pro kvalitu života, dokonce vychází akademický časopis Journal of Happiness Studies, zabývající se jeho výzkumem.

Vybavuje se mi jedno známé přísloví. Lepší než být nemocný a bohatý je být zdravý a chudý. Někteří odborníci tvrdí, že náš pocit subjektivního štěstí závisí na míře naší úspěšnosti. Tedy na tom, do jaké míry jsme bohatší, hezčí a úspěšnější než ti druzí. Jiní přidávají i další faktory, jako jsou zdraví, svoboda a přítomnost blízkých v našich životech.

Obecně definovat štěstí je ovšem docela obtížné. Podle psychoterapeutky Jany Tamchynové z Netofislands.cz jde sice o krásný, přesto krátký a rychle pomíjivý pocit. „Velmi opojný, ale z dlouhodobého hlediska ne dobře udržitelný. Spíš než o krátkodobé štěstí bychom proto měli usilovat o dlouhodobou spokojenost.“

Štěstí a peníze

Pojďme se spolu ještě na chvilku zastavit u štěstí, u toho opravdu omamného pocitu, v mnoha ohledech srovnatelného s drogou. Odpověď na otázku, co to vlastně je štěstí a kde ho najít, člověk hledá snad odnepaměti. Snažili se ji najít i starověcí filozofové. Nenašli. Ale přišli na to, že cesta ke štěstí nevede přes blahobyt a materiální bohatství.

Francouzský osvícenský filozof Claude-Adrien Helvétius dokonce v bohatství viděl překážku štěstí. „Kdo má všechno, jako by neměl nic. Nic ho neposouvá vpřed a po ničem netouží,“ prohlašoval. A dodal také, že když člověku nic neschází, přichází o sny a touhy, které ho právě ženou dál. A je to pravda. Schválně, kdy si připadáte šťastnější a spokojenější? Když se na něco těšíte, anebo když objekt své touhy zdoláte a svých tužeb dosáhnete?

Zajímavé je i zjištění, že od druhé světové války se počet relativně spokojených lidí nezvýšil, a to i přesto, že naše životní úroveň mnohonásobně stoupla. Vybavuje se mi v této souvislosti výčet majetku Vladimira Putina, který byl nedávno zveřejněn na nejmenovaném serveru. Rozlehlé sídlo u moře, toaleta ze zlata a sedm tisíc aut, domníváte se, že je šťastný?

Ilustrační snímek

Je to v genech

Psychologie pojmy pohoda a štěstí definuje jako subjektivní emoční stavy. Důležitý je pojem subjektivní. Co učiní šťastným jednoho, zanechá druhého chladným. Velké rozdíly jsou také v prožitcích. Existují lidé, kterým nic nechybí, mají práci, žijí v uspokojivém vztahu, nijak nestrádají, a přesto se za šťastné nepovažují. Velká část odborníků se proto domnívá, že životní radost je z velké míry dědičná. Šťastní lidé zkrátka plodí šťastné děti.

Muži versus ženy

Muži a ženy čerpají pocit štěstí z rozdílných věcí. Čtyřicet procent mužů v jednom výzkumu uvedlo jako zdroj štěstí sex a třicet procent vítězství oblíbeného sportovního týmu. Pro sedmdesát procent žen pak je štěstím, když mohou trávit dostatek času s rodinou. A každá čtvrtá by byla šťastná, kdyby se jí podařilo zhubnout.

Geny podle nich stojí až za polovinou vlastností, které nás udržují ve stavu spokojenosti. Druhá polovina souvisí se životním stylem, kariérou a mezilidskými vztahy.

Před několika lety proběhl na toto téma v britském Edinburghu zajímavý výzkum s téměř tisícovkou jednovaječných a vícevaječných dvojčat. Výzkum vycházel z toho, že jednovaječná dvojčata jsou po genetické stránce identická.

Rozdíly mezi výsledky každopádně naznačují, že naše povahové rysy jsou až z padesáti procent ovlivňovány geny. To také vysvětluje, proč se dva lidé se srovnatelným zázemím i kvalitou života cítí subjektivně odlišně.

Svou troškou do mlýna přispívá i chemie, především nedostatečná hladina hormonu serotoninu, kterému se přezdívá právě hormon štěstí. Badatelé došli také k dalšímu zjištění, a sice, že lidský mozek je konstruován tak, že touží po trvalém pocitu štěstí, ale nedaří se mu ho dosáhnout vlivem tzv. záporných emocí.

Ty jsou přitom v psychologii klíčové a nelze se jich jen tak snadno zbavit. Svádět všechno na genetiku by ovšem bylo chybou. Zatímco zkrátka nelze žít v permanentním štěstí, pocitu dlouhodobé pohody a spokojenosti rozhodně dosáhnout lze.

TEST: Co potřebujete ke štěstí?

Jak to vidí odbornice?

„Zjednodušeně se dá říct, že pocit spokojenosti je otázkou našeho rozhodnutí,“ vysvětluje psychoterapeutka Jana Tamchynová. „Znamená to, že se necítíme jako oběti okolností ani osudu a umíme pracovat s pocity bezmoci. V mnoha případech je to opravdu těžké, ale už jen uvědomění si, že máme možnost volby, nás osvobozuje,“ konstatuje odbornice. A dodává, že takový dospělý postoj nepřichází sám od sebe.

Koučka a mediátorka Jana Tamchynová

Kde jsou nejšťastnější?

Podle zprávy World Happiness Report 2021 jsme osmnáctou nejšťastnější zemí na světě. První příčku žebříčku, který každoročně sestavuje OSN, už počtvrté za sebou obsadilo Finsko. Naopak nejméně šťastní lidé jsou v Afghánistánu, Zimbabwe, Rwandě, Botswaně a Lesothu.

„Často k němu vede dlouhá a mnohdy velmi trnitá cesta sebepoznávání a zkušeností, na níž však máme jedinečnou příležitost poznat vlastní možnosti. Zjistit, v čem a kde máme hranice, které nám umožní vymezit se vůči všemu, co ve svém životě nechceme mít. Zpracovat své nevýhodné nevědomé strategie, které nám sice usnadnily život v dětství, ovšem v dospělosti nám spíš podrážejí nohy,“ pokračuje psychoterapeutka.

Proto je podle ní tak důležité naučit se zvládat stres, nakládat se složitými situacemi a osvojit si pozitivní náhled na život. „Ten nemá nic společného se zametáním nevyřešených bolístek pod koberec a životem v pozitivistické iluzi, ale naopak v sobě ukrývá vstřícnost a vědomí vlastní moci řešit vše zapeklité i těžké. Paradoxně s tímto poznáním se pak můžeme směle oddat svému hravému dětskému Já. Začít opět vidět svět jeho rozzářenýma očima, dennodenně žasnout nad krásou drobností, vůní květiny, letem motýla, nad padajícími sněhovými vločkami či plujícími oblaky a prožívat zázrak každého nádechu. Umět se zastavit a navodit si pocit štěstí rozhodně není k zahození, zejména v současné době plné instantních řešení a nečekaných zvratů, jež nás vykolejují,“ uzavírá Jana Tamchynová.

Hygge, lykke i fika. Jak hledat severské štěstí, útulno i odolnost

Jak docílit pocitu dlouhodobé pohody a spokojenosti

podle koučky a mediátorky Jany Tamchynové

Ozdravte svůj vztah k sobě. Snažte se o zdravou sebereflexi, budujte si nadhled.
Zůstávejte otevření a komunikujte o tom, co potřebujete nebo chcete. Ale také naslouchejte druhým lidem. Osvobodí vás to od manipulativních her.
Poznávejte své mantinely a učte se zdravě upřednostňovat sebe. Včas říkejte dost a ne.
Přijměte své nedostatky a omezení. Nechtějte být tím, koho z vás chtějí mít rodiče či okolí.
Nesrovnávejte se příliš s druhými. Je to jen známka nezdravých pochybností o sobě a tápání.
Nedávejte si přehnané či nedosažitelné cíle jen proto, aby vás přijali druzí. Jestliže vás nejsou schopni přijmout takové, jací jste, stejně se jim nikdy nezavděčíte.
Učte se radovat i z dílčích úspěchů a postupných kroků. Mnohdy je důležitější cesta, po níž jdete, než samotný cíl.
Nebojte se chybovat. Jde o cenné zkušenosti, díky nimž spíše rostete než ztrácíte. Pokud vám někdo tvrdí, že chyby ubližují, je motivován strachem a vy se jeho pohledem nenechte otrávit.
Nechtějte změnit, co změnit nelze. Minulost nepředěláte. Život v křivdě nebo s pocitem oběti (či viníka) je toxický. A už vůbec nevede k pocitu naplnění a štěstí.
Pracujte se svým tělem. Cvičte, choďte, běhejte, zkrátka se hýbejte, sami sobě tím dáte najevo zájem o sebe samé. V mnoha stresových a tísnivých situacích je právě fyzický postoj s narovnanými zády, pevnýma nohama na zemi a čelem natočeným k problému tím jediným, co v dané chvíli můžete udělat. I přesto své psychice vysíláte signál, že jste sebevědomí a připraveni všemu čelit. Zkrátka, že máte věc pod kontrolou.
A konečně to nejdůležitější: Nezapomeňte se smát a radovat s druhými lidmi. Usmívejte se navenek i sami v sobě. Každá situace skrývá prvek humoru, který může vše odlehčit a někdy i vyřešit.

Autor:
  • Nejčtenější

Smrti se nebojím. Vím, že nás po ní čeká něco nádherného, říká Jana Holcová

2. června 2024

Premium Miluje slunce a moře. Proto tak ráda jezdí do Itálie. S herečkou Janou Holcovou, jednou ze...

Každý druhý muž do pětadvaceti let ještě neměl sex, říká psychosexuoložka

5. června 2024

Premium Osm procent dospělých mužů nikdy nemělo sex, ale i u ostatních skupin zájem o něj opadá. Přesto je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Žena finguje zlomeniny, muži z jejích fotek šílí a platí za ně tisíce

7. června 2024  8:58

Chloe Welshová si před lety zlomila nohu a přišla na skvělý způsob, jak si přivydělat. Kvůli...

Boha jsem pocítila až v bolívijském vězení, říká návrhářka Vojtková

3. června 2024

Z Česka utíkala před třiceti lety nešťastná a plná touhy dokázat světu, že na ni může být pyšný....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Identická dvojčata si vzala identická dvojčata, díky festivalu dvojčat

8. června 2024  12:08

Sedmatřicetiletá dvojčata Brittany a Briana potkala své budoucí partnery rovněž identická dvojčata...

Buďte fit díky olivovému oleji. Prospěje srdci, mozku i pleti

9. června 2024

Patří k nejlepším kuchyňským olejům světa a pro zdraví je skutečným zázrakem. No ano, řeč je o...

OBRAZEM: Slavní, kteří si vzali svou první lásku

9. června 2024

Málokdo v dnešní době může říct, že si vzal svou první lásku a je s ní dodnes. O to větší je to...

Važte si Vah i Býka. Čtyři znamení zvěrokruhu, která jsou pro vztah poklad

9. června 2024

Pokud žijete ve vztahu s někým kdo se na narodil v jednom z následujících čtyř znamení, máte vyšší...

Identická dvojčata si vzala identická dvojčata, díky festivalu dvojčat

8. června 2024  12:08

Sedmatřicetiletá dvojčata Brittany a Briana potkala své budoucí partnery rovněž identická dvojčata...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Modelka Huntington-Whiteleyová se vyfotila nahá. Přestaňte, jste matka, píší jí

Britská modelka a herečka Rosie Huntington-Whiteleyová (37) zveřejnila na Instagramu fotku, na které leží zcela nahá na...