"Nevyroste. Obezita z dětství často přetrvává do dospělosti," shodují se Hana Zamrazilová a Petr Hlavatý z Endokrinologického ústavu v Praze. Z jejich čerstvého výzkumu mezi dětskými lékaři plyne, že celá třetina rodičů nemá zájem s obézním dítětem cokoliv dělat. A to ani přesto, že by si leckdy i samy děti přály zhubnout.
Dospělí Češi jsou co do obezity na třetím až čtvrtém místě v Evropě. České děti jsou sice na průměru Evropy (obézních je u nás pětina dětí), ale už za pár let může být mnohem hůře.
"Zlomem, kdy se rozhoduje o tom, jak bude člověk vypadat a zda zemře na kardiovaskulární nemoci, je přitom puberta," říká obezitoložka Marie Kunešová z Endokrinologického ústavu.
Puberta je zlomová
A právě na dospívající a jejich lékaře je zaměřen speciální projekt COPAT. Čeští lékaři totiž získali peníze z norského grantu na boj proti dětské obezitě. A nejprve začali školit dětské lékaře, jak obezitu dětí poznat. Dítě může být totiž na první pohled normální, teprve měření podkožního a útrobního tuku ukáže, že má problém.
"Navíc, jak se ukázalo z dotazníkového šetření mezi více než 40 procenty dětskými lékaři u nás, pouze něco přes třetinu lékařů se cíleně věnuje léčbě dětí s nadváhou a obezitou," říká Hana Zamrazilová.
Jedním z cílů projektu COPAT je proto vytvoření sítě speciálních pracovišť pro boj s dětskou obezitou. "Kromě toho budeme na vzorku zhruba šesti set dětí porovnávat, jak úspěšná je léčba obezity, když se děti léčí pobytem v lázních, když docházejí do poradny či když lékař zvolí jiné způsoby léčby. Chceme najít nejvhodnější a nejefektivnější model léčby obezity u dětí a dospívajících," říká šéf endokrinologického ústavu Vojtěch Hainer.
Na otázky odpovídali společně Hana Zamrazilová a Petr Hlavatý z Endokrinologického ústavu. Kolik obézních dětí dětští lékaři v průměru mají? Téměř 71 procent lékařů, kteří se zapojili do dotazníkového šetření, odhaduje, že děti a dospívající s nadváhou a obezitou tvoří pět až dvacet procent jejich pacientů. Každý druhý lékař říká, že reálně jde asi o 50 až 100 dětí z jejich ambulance. Jak se lékařům spolupracuje s rodiči, když jim řeknou, že jejich dítě je obézní a musí se léčit? Z dotazníků vyplývá, že léčbu iniciuje většinou dětský lékař (ze 70 procent). Pouze v necelých 18 procentech případů vychází zájem o řešení ze strany rodičů a z 12 procent chtějí hubnout samy děti. Tady se ukazuje, jak důležitá je úloha dětských lékařů v boji proti obezitě. A kolik je rodičů, které toto téma vůbec nezajímá? Bohužel asi ve třetině případů nejeví o nabízenou pomoc zájem ani rodiče, ani děti. Ještě smutnější je, že téměř ve 12 procentech případů takto postižené dítě zájem projeví, ale nemá dostatečnou podporu v rodině. A protože děti samy příliš neovlivní druhy nakupovaných potravin či frekvenci jídla, je jejich snaha o zhubnutí velmi svízelná. Říká se, že když je dítě baculaté, tak to nevadí, je přece ve vývinu, však ono z toho vyroste... Je třeba důrazně říct, že tento názor je zcela mylný. Řada studií už prokázala, že obezita z dětství často přetrvává až do dospělosti. Čím dříve nastane a čím těžšího je stupně, tím závažnější komplikace člověka provázejí v dospělosti. Prokázal se silný vztah mezi věkem, stupněm obezity a délkou života. Jsou jasné souvislosti mezi časnou obezitou a srdečně-cévními riziky, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou tuků v krvi. Důležitou roli hraje už výživa matky během těhotenství. Ochranný vliv správné výživy se projevuje už od nejnižšího věku. Málo se třeba ví, že významnou prevencí je kojení. Podvýživa dítěte v obou těchto obdobích může vést k rozvoji obezity v době dospívání. Proč tolik zdůrazňujete právě pubertu? V tomto období mimo jiné dochází k ukončování tělesného růstu a k dokončování vývoje tělesných orgánů a tkání. A redukce hmotnosti je obtížná. Obecně však platí, že pokud nezmění obézní dítě životosprávu, zůstává obézní i v době dospívání a poté v dospělosti – a to až v 70 procentech případů. Vraťme se k lékařům. Jaký výsledek jejich péče má? Kolik dětí po zahájení léčby skutečně zhubne? Dvacet procent lékařů uvádí, že se jim podaří u dětí zredukovat hmotnost. Téměř třicet procent uvádí, že dosáhnou alespoň udržení váhy a zabrání jejímu dalšímu vzestupu. Varující je, že více než polovina dětských lékařů přiznává, že jejich snaha o zlepšení tělesné hmotnosti dětí s nadváhou a obezitou nemá žádný efekt. Co lékařům nejvíc chybí? Hlavně čas. Mají na jedno obézní dítě při vyšetření 10 až 15 minut a optimální by bylo půl hodiny a více. |