Běžecká poradna Rungo

Poradna ukončena

Poradna

Na otázky odpovídá

Vít Kněžínek

Vítek Kněžínek Spletitými cestami osudu jsem se skrze nejrůznější sportovní odvětví prokousal až k běhu, kterým žiji a který mě živí. Mám vášeň poznávat a zkoušet nejrůznější výstroj všeho druhu. Miluji pohyb po horách a lesích, ale i tvrdou a hladkou silnici a když na běhání nemám zrovna náladu, snažím se objevovat další disciplíny, které by mohly běžcův život okořenit. Přestože je Vítek je konzultant běžecké speciálky Triexpert, tak je Poradna 100% nezávislá.

Nejvíce se ptáte

Výživa
Pěkný den,
chtěla bych se zeptat na radu ohledně jídla před ranním během. Sice bych ráda běhala nalačno, ale po pár krocích bych odpadla, protože mám ráno velmi nízkou hladinu cukru, a tak vždy musím něco sníst. Zatím si dávám banán (samotný či s tvarohem a medem) nebo knäckebroty se zeleninou. Bohužel už se mi to trochu přejídá. Mohu dostat nějaký tip, co je dobré ráno před během sníst?
Děkuji.
Ovečka
Honza Jakubíček
Ahoj Ovečko
Ráno je ideální dát si jen něco lehkého, často stačí třeba ovocná šťáva, neo ovoce samotné. Pokudpotřebuješ mít zároveň něco v břiše, tak je dobré bílé pečivo s marmeládou nebo medem. Případně třeba rýže  na sladko, s banánem, kakaem, ananasem a podobně. Tvaroh o kterém jsi psala není moc vhodný před během. Je to velká porce bílkovin, která hodně zatížítrávicí soustavu. 
Výživa
Ahoj. Michal Činčiala ve své reportáži při 24 hodinovém běhu na pásu píše o rýžové a bramborové pastě. Dal by se někde sehnat recept? Vzhledem k tomu, že mám problémy se žaludkem normálně, natož při dlouhých závodech, bych pasty rád vyzkoušel. Mos díky za odpověd. Mates
Mates Borek
Honza Jakubíček
Ahoj Matesi
Předpokládám že se jedná o uvařenou a rozmixovanou rýži případně bramboty, které ti dodají  pomalé cukry. Případně do toho můžeš přidat i nějaké další  věci co bys mohl ocenit, minerály a tak. Jinak určitě neváhej a klidně si přesný popis napiš přímo Michalovi
Výživa
Dobrý den,
chtěl jsem znát Váš názor na použití kávy před tréninkem. Běhám 3 - 4 týdně vzdálenosti v týdnu cca 10-15 km o víkendu pak okolo 20km. O víkendu běhám ráno – většinou po vypití šálku kávy. Má tepové frekvence je pak při tréninku o cca 15 tepů za minutu vyšší než když kávu nepiji. Efekt se projevuje hlavně v první fázi výběhu (prvních cca 30 min.) Pocitově je vše OK.
Děkuji za Váš čas.
S pozdravem

Daniel S.
Daniel S.
Honza Jakubíček
Ahoj Danieli
Káva obecně vzato nevadí, Ale před během bych si být Tebou dal spíš menší porci než na kterou jsi zvyklý, protože má diuretické účinky
Výživa
Dobrý den, o víkendu běžím 3km na MČR v hale ale běžím až v 17:15 a to nejsem zvyklá a tak nevím jaké jídlo mám volit.A zda mám pít nějakou rychlou energii v podobě gelu.
NAtalie
Honza Jakubíček
Ahoj Natálie
Ráno se to chce určitě pořádně nasnídat, ideálně velkou, ale lehkou snídani a pak přes den už jen střídmě. K tomu dostatečně přes den pít. Před startem už nejsou na 3 km potřeba žádné gely a podobně. maximálně něco na způsob Gutar a Shleha a podobně, co tě trošku nakopne.

Výživa
Dobrý den,
jmenuji se Lucie, měřím 176cm a má váha je 58kg a věj 26let. Jak je vidět, nepatřím mezi lidi, kteří mají problém s nadváhou, spíše naopak. Vždy jsem tak nějak sportovala, ale až od letoška jsem se vrhla na běhání. První tři výběhy pro mě byli kritické, kdy jsem nebyla schopná uběhnout ani 1km. Během 5.tého výběhu jsem si postavila hlavu a uběhla 10km. Dnes jsem absolvoala 6.tý výběh, který měřil 15km s časem 2h 23min. Začínám si pokládat otázku, jak bych se měla správně stravovat, protože nechci ztrácet na své váze. Naopak bych si ráda váhu udržela, nebo nějaké to kilo přibrala. Co by jste mi doporučil? Jak bych se měla stravovat? Děkuji Lucie
Lucie
Honza Jakubíček
Ahoj Lucko
Je to jednoduché, Chce si to spočítat celodenní výdej a příjem kalorií a podle toho se orientovat, Dnes Ti chytřejší sporttestery řeknou kolik jsi spálila a spočítat si příjem je jednoduché, Pak už je přibližně udržovat rovnováhu a hlavně jíst jen kvalitní apestré jídlo
Výživa
Zdravím Vás, rád bych se poradil ohledně stravy. Je mi 30let, měřím 178cm, 75kg, 14,5%tuk. Do 22let jsem aktivně hrál hokej, takže jsem zvyklý na zátěž. Nyní mám, ale sedavé zaměstnání a snažím se aktivně "hýbat" 2-3 týdně nějaký sport či trocha tělocvičny. Plus 2-3/ týdně HIIT běh ráno (5min zahřátí, poté 15s sprint a 30s volně to 10 opakování a pak vyklusání) - zejména kvůli časové úspoře a baví mi více než kardio 1hod. Můj cíl je optimalizovat ještě tuk v těle cíl 12% a nabrat ještě svalovinu cca na 77kg. Můj dotaz je zejména na skladbu stravy. Co před během, po něm a během dne? (dříve běh na lačno), což neberu jako nejlepší - nyní min. banán či nějaké rychlé sacharidy. Po běhu či ráno větší snídaně a obědy. Dopoledne vyvážěně (ovoce, kefír) obědy dle možností restaurací a k večeru převážně stravu s protejnem (ryby,maso,zelenina) a min sacharidů.Doplňěk občas po cvičení protejnový nápoj a zkouším nějaký spalovač tuku před během. Máte nějaké rady či výtky? Díky za vaši ZV a rady! - otázka upravena poradcem
Honza
Honza Jakubíček
Ahoj Honzo
Běh na lačno je na redukci váhy docela dobrý. Je ale potřeba držet nízkou intenzitu cca do 70% TFmax. tréninky delší než 30 min Po běhu je pak lepší trošku s jídlem počkat. Jinak samozřejmě chce jíst pravidelně, ideálně ovoce a zeleninu, případně i kvalitní bílkoviny. Podrobněji by Ti poradil vyýživový poradce.
Výživa
Dobrý den,

je mi let, mám 185 cm a vážím 64kg, velmi rád a pravidelně běhám a to dlouhé tratě. Problém mám ale ten, že bych také rád trochu přibral na váze, což se s během moc neslučuje. Mohl by jste mi poradit stravování při pravidelném běhání? Děkuji
Jakub
Honza Jakubíček
Ahoj Jakube
To je otázka spíš pro výživového poradce, nicméně  chce to určitě zvýšit příjem bílkovina  zařazovat i silové cvičení, případně kratší běžecké úseky, schody sprinty, kopce a podobně.
Výživa
Dobrý den,

jelikož běhám čím dál delší tratě, rozhodl jsem se koupit "ionták" od Isostaru - hydrate & perform, kde doporučují namíchání na izotonický nápoj 40g na 0,5l. Na základě několika článků jsem ale zjistil, že pro běh je lepší si namíchat nápoj hypotonický, proto Vás prosím o radu, jak z takového poměru udělat nápoj hypotonický..mám dát méně prášku a zanechat 0,5l? nebo zanechat gramáž prášku a přidat více vody?

Děkuji za odpověd a přeji hezký den - otázka upravena poradcem
Ondra
Honza Jakubíček
Ahoj Ondro
Ano je to tak. Nicméně je podle mě úplně jedno, jestli zvýšíš podíl vody, nebo snížíš podíl prášku. Ono to vyjde úplně nastejno. Lepší by ale bylo koupit si přímo hypotonický drink a tento si pošetřit, až se Ti bude hodit, třeba po treninku.
Výživa
Ahoj Honzo, přečetl jsem si spoustu zdejších dotazů a jsem udiven, že nikdo neřeší, jak se má po běhání stravovat. Téměř každý chce zhubnout, stejně jako já pár kil, a tak stále řeším, jak moc můžu po hodinovém běhu v mírném tempu najíst, abych stále shodil nějaké ty kila. Jím pravidelně - snídaně, oběd večeře a nějaké svačiny mezi tím, asi každé tři hodiny tedy něco sním. Běhám něco přes měsíc, 4 km trasu, kterou teď pomalu prodlužuji.

Děkuji za odpověď.

Jakub - otázka upravena poradcem
Jakub
Honza Jakubíček
Ahoj Jakube
S jídlem po tréninku je to tak že pokud chceš zhubnout měl bys  ještě po doběhnutí cca 30-60 min počkat. Tělo ještě výrazně spaluje a pokud by ses najedl začne spalovat tu sváču a ne tukové zásoby. Jinak jak správně jíst při sportu a při hubnutí je poměrně komplexní záležitost a pro každého člověka platí trošku jiné věci. Nejlepší je poradit se s výživovým poradcem. To co píšeš, pravidelné menší porce ale rozhodně platí u všech. Různa je pak hlavně skladba jídelníčku.
Výživa
Dobrý den, může vyřazení mléčných výrobků ovlivnit kvalitu sportovního výkonu?Mám 8 let bezlepkovou dietu, čemuž jsem vděčná, protože mě to nasměrovalo daleko od klasické české kuchyně. Ze zdravotních důvodů jsem postupně vyřazovala potraviny, jako maso a před půl rokem i mléčné výrobky. Moje trávení začalo poprvé v životě normálně fungovat. I přes naše 4 děti mám téměř každý den půl hodinu nějakého intenzivního pohybu.Běh v minulosti ztroskotal na několika pokusech, kdy jsem začala mít problémy s dechem a pálivé hleny na průduškách mě dusily.Byli jsme teď mimo domov a nebyla jiná možnost pohybu, než chodit běhat 30-45 min pozvolného běhu každý den.Dýchání no problem,nenapadá mě jiná souvislost, než že mě mléčné výrobky beznadějně zahleňovaly. Víte o tom něco? Mohu to pro sebe použít jako vysvětlení?
Pokračuji a nejlépe se cítím, když se ráno napiji a jdu běhat na 30min na lačno.Je to vhodný postup,kdyz bych chtela schodit asi 5kg?Zatim chodim behat denne,je to ok?
S díky Lída - otázka upravena poradcem
Lída
Honza Jakubíček
Ahoj Lído
Ano je to skutečně tak, mléčné výrobky zahleňují. n Na druhou stranu je mléko cenným zdrojem vitamínů a minerálů, takže když ho vyřadíš, musíš si je opatřit v jiných potravinách. Co se týká ranního běhu na lačno, tak je to  ideální způsob jak zhubnout. Důležité ale je udržet nízkou intenzitu, při které tělo spaluje tuky což je cca mezi 65-80% maximální tepové frekvence.
Výživa
Zachytil jsem názor ohledně používaní energetických gelú s kofeinem - že nejsou vhodné do kopcovitého terénu, kde zbytečně zvyšujú tepovku, která už je samotným během dokopce často vyskočená na max. a pusobí teda kontraproduktivně. Prý jsou ideální gely bez kofeinu. Co si o tom myslíte? Děkuji.
Marek
Honza Jakubíček
Ahoj Marku
Přes maximum ti už kofein tepovku nezvedne, to se neboj.  a klidně i do kopcovitého trénu takový gel můžeš vzít. Kofein není vhodný spíš na dlouhé traťe, jako maraton a delší, protože je diuretický - dehydruje tělo a mohl bys tak mít s tím spojené problémy. Na kratší závody bych neváhal si ho vzít.
Výživa
Dobrý den, měl bych možná trochu netradiční dotaz. Běhám teď zhruba půl roku 2-4 krát týdně, mám 75 kg, 175 cm. Už zvládám i 10 km souvislý běh při tempu 6 minut/km. Při běhu ale neustále říhám - sice se to postupně dost zlepšilo, ale stejně to přetrvává a zdá se, že na to nemá vůbec vliv kdy a co před během jím nebo v kterou denní dobu běžím. Je to v pořádku, zmizí to časem nebo mohu mít nějaký zdravotní problém? Děkuji.
Karel
Honza Jakubíček
Ahoj Karle
To jsem bohužel ještě nezažil. Samozřejmě jen když chodím občas běhat a nemám dostatečnou pauzu po jídle. Zkus to třeba někdy ráno, na lačno, jen se před během napij a uvidíš. Celkově vzato by na to mohla mít vliv i skladba tvého jídelníčku obecně. Některé potraviny jsou hůře stravitelné a pak leží v břiše velmi dlouho.
Výživa
Zdravím Honzo,
dovoluji si tykat . Nesnáším,když potkám běžce a řekne mi dobrý den. Je mi 50 /164cm,58 kg. Běhám dlouhé roky, protože mně to baví !!! Ráda bych si nechala poradit , co snídat ráno. Od jara do podzimu(kvůli světlu) chodím běhat ráno v pět na hodinu, pak sprcha a rychle do práce.Tam si vezmu obvykle sýr cotage, rajče, kousek chleba. Pak chodím běhat ještě odpoledne na hodinu. Co jíst před během a po. Ráda bych tak 4 kg zhubla. Děkuji za radu a krásné slunečné dny ! - otázka upravena poradcem
Lenka
Honza Jakubíček
Ahoj Lenko
Pokud chodíš běhat ráno před prací, tak je ideální běhat na lačno. Je to dobré pro rozvoj vytrvalosti i hubnutí. Důležité je ale držet se v aerobním pásmu. PO běhu je kvůli hubnutí ideální ještě chvíli s jídlem počkat. Ale samozřejmě doplnit tekutiny. Po běhu pak už začít s běžnou starvou, ideální je třeba ovoce a zelenina, nebo pečivo.
Výživa
Zdravim Vas Honzo, prosim Vas o radu. Beham pravidelne od dubna 2014 cca 5 km trat, snazim se 3x tydne, ale vubec se mi nedari zhubnout, naopak jsem ted pres leto pribral. Mam sedave zamestnani a stava se mi, ze kdyz prijdu domu, tak jsem unaven a tak se pred behanim poradne najim...pak to jde lip. Mate nejakou radu? Je mozne, ze je problem v jidelnicku? Vazim 92 kg, je mi 35....Dekuju
Honza Z.
Honza Jakubíček
Ahoj Honzo
V jídelníčku má v dnešní době problém většina lidí. Asi by nebylo od věci zajít se poradit s výživovým poradcem. Co se týká běhu tak najíst se před během není moc dobré. Jednak se Ti těžko poběží, ale zastavíš tím do značné míry i spalování podkožního tuku. Nejlepší je dát si lehkou sváču nejpozději 2 hodiny před během. Další důležitá věc je, držet správnou intenzitu, která by na hubnutí měla být  nízká, tak říkajíc konverzační tempo a tréninky postupně, pomalinku prodlužovat. Zatím ještě neběháš moc dlouho a v těle většina změn přichází pomalu, tak vydrž.
Výživa
Dobrý den Honzo, zhruba před rokem jsem začala běhat (sedavé zaměstnání). Kombinací chůze, běh jsem se dopracovala na 6km- 45 min 3x týdně. Během školního roku září -červen ještě navštěvuji 1x týdně power jogu. Upravila jsem jídelníček, připravuji si jídlo sebou. Sem tam jdu s dětmi na kolo , brusle. Udržuji jídelníček v kalorických hodnotách 7500-8000KJ při snížení jsem unavená, hladová. Moje váha je stejná jako před rokem 153/55 je mi 39 let.Kde je chyba?Děkuji za odpověď Eva
Eva
Honza Jakubíček
Ahoj Evo
Ideální by bylo ještě trochu snížit kalorický příjem. Není ale nutné to udělat snížením objemu potravy, spíš její skladbou. K tomu i postupně, zlehka přidávat na tréninkovém objemu, 3x45 min týdně není moc. Zkus začít běhat zatím obden a prodlužovat  tréninky, nebo i zařazovat další vytrvalostní sport.
Výživa
Dobrý den, běhám spíše rekreačně, mám za sebou jeden půl maratón a chystám se na druhý :) tréninky mám tak do hoďky a půl. Problém je, že ačkoli jím hodně, stejně po běhu strašně hubnu. Před během mám sacharidy, po běhu mám sacharidy, pak svačím co nejvíc bílkovin, jím zdravě a správně, ale běh mě prostě připravuje o kila. Je to normální, nebo s tím můžu něco udělat, případně jak? Energetický příjem se snažím držet hodně nahoře. Díky!
Alex
Honza Jakubíček
Zdravím Alexi
Běh jako vytrvalostní činnost Ti vždy bude odbourávat tělesnou hmotu s tím je třeba počítat. Chtělo by to ale detailnější rozbor se specialistou na výživu.Z8leží nejen na tom kolik kalorií přijmeš, Ale také v jaké formě.
Výživa
Dobrý den,

chtěl bych zase začít běhat. Nechci běhat kvůli hubnutí, ale kvůli kondici a well-being. Z čeho by se měl skládat můj jídelníček, abych zbytečně nehubnul popř jak dlouho je ideálně běhat?

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Jirka
Honza Jakubíček
Ahoj Jirko
Toto je velmi komplexní otázka a těžko na ni odpovědět v pár řádcích. Co se týká výživy tak by bylo ideální poradit se osobně s výživovým poradcem, nebo s někým v Tvém okolí, kdo se v tom orientuje. S tréninkem je to tak že bys měl vše dělat postupně. Postupně si přidávat na délce tréninků a poté i na intenzitě. Obecně by to mělo být maximálně cca 5-10% týdně. Hlavně proto, aby sis nezpůsobil nějaké zdravotní potíže. Zez začátku se cíleně snaž běhat spíš volněji.
Výživa
Dobrý den,

prosím o radu ohledně stravy. Chtěl bych začít běhat kvůli kondici a ne kvůli hubnutí. Jsem docela hubený. Nechci ztrácet svalovou hmotu. Byl bych rád za rady ohledně stravy a popř. jak dlouho běhat. Nechci běhat maratony, jen pro zábavu.

Děkuji za odpověď :) - otázka upravena poradcem
Jirka
Honza Jakubíček
Ahoj Jirko
úbytku svalové hmoty bych se nebál, pokud jak píšeš jsi hubený tak tělo nebude mít potřebu se jí zbavovat. Pro lehké nabrání, nebo udržení svalů bych si dal akorát pozor na dostatečný příjem proteinů v běžné stravě. Což si myslím není vůbec žádný problém pokud nejsi vegan. V tom případě by bylo dobré si to hlídat především příjem esenciálních aminokyselin. Doporučený příjem bílkovin  je v rozmezí 0,8-1,2g na Kg tělesné hmotnosti denně.
Výživa
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně užívání proteinového nápoje po běhání. Chodím pravidelně běhat 10 km 3x -4x týdně. Chci se zeptat jestli to bude mít nějaké účinky. Do posilovny nechodím. Děkuji za odpověď.
Radim
Honza Jakubíček
Ahoj Radime
Po běhu pravděpodobně nevyužiješ všechno to, co do sebe dostaneš v proteinovém nápoji. Pokud si ho dáváš stačí jen malá dávka. Většinou postačí dát si Aminokyseliny BCAA, na opravení bolavých svalů. Jinak po vytrvalostním běhu Ti příliš svalové hmoty nejspíš nepřibude ani s proteinovým drinkem.
Výživa
Dobrý den,

chci se zeptat na jídlo před a po běhání. Je možné si dát chvíli před běháním např. půl banánu abych neběžela úplně na lačno? Jaká je vhodná snídaně po běhání? Je dobré si dát vločky s jogurtem, míchaná vajíčka, nebo je lepší nějaké celozrnné pečivo se šunkou? Běhám kvůli redukci váhy.

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Zuzana
Honza Jakubíček
Ahoj Zuzko
Pokud běháš kvůli hubnutí, tak je ideální běhat na lačno, pokud však něco v žaludku potřebuješ tak banán je dobrá volba. Po tréninku  je pak dobré dát si něco s  nízkým glykemickým indexem, takže vejce, mléčné výrobky atd... a to ještě s mírným odstupem po tréninku, cca 30-45 min
Výživa
Ahoj Honzo,
většina mých dotazů byla zodpovězena v jiných komentářích. Spíše jsem se chtěl zeptat, když běhám ráno na lačno, rád bych si vzal ještě před během L-carnitin. Má to smysl nebo je to pouze marketingový tah.
Díky za odpověď. - otázka upravena poradcem
Martin
Honza Jakubíček
Ahoj Martine
Myslím že Carnitin není jen marketingovým trikem. Na druhou stranu, výrazný účinek také neočekávej, To že běháš na lačno má myslím mnohem větší význam.
Výživa
Dobrý den. Mám dotaz ohledně pití/jídla při běhu. Běhám cca rok, posledních pár měsíců se snažím běhat obden tak 5-10 km. Párkrát jsem uběhl 15km a jelikož je to už delší dobu a na konci zbylo ještě trochu sil, chystám se zkusit 20km což mi zabere určitě něco něco okolo 2 a půl hodiny. Doteď jsem při běhu nijak neřešil ani vodu, ani jídlo, ale v tomhle případě bych se rád zeptal co s sebou na běh 2 a půl hodiny. Díky za jakoukoliv radu/odkaz. Přeji krásný den. M
Martin
Honza Jakubíček
Ahoj Martine
NA delší běhy přes hodinu a půl je už dobré vzít si s sebou nějaké pití, hlavně v létě. Pokud běháš někde v parku tak si ho jednoduše nech schované někde u trati a vždy udělej malou zastávkuna napití. Pokud běháš jeden velký okruh  musíš vyřešit jak si vodu sbalit, nebo si jednoduše vem dvacku do kapsy a u nějakého bistra si to můžeš koupit. Stačí většinou pít voda, nebo ionťák. S jídlem je to těžší. Obecně bys měl vydržet bez něj, pouze bych sebou nosil pro jistotu nějaký gel, nebo energetickou tyčku, pokud by Ti někde na trati došlo. Když ale budeš dodržovat nízkou intenzitu běhu a budeš tréninky prodlužovat postupně, neměl bys s tím mít problémy.
Výživa
Dobry den,
vidim ve vasem medailonu, ze pracujete s Nike, tak bych se rada poradila. Mam kamaradku, ktera ma oblibene boty Nike. Sama o Nike prehled nemam. Potrebovala bych doporuceni na boty pro objemovy a tempovy trenink na silnici a obcas na ovalu pro bezkyni s neutralnim doslapem. Kamaradka beha pres predni cast chodidla - dopad. Kilometraz prumerne 200/mesic a je lehka - 50kg pri 160cm. Nemuze napsat sama, nemluvi cesky a zije v zahranici, ale znalost tamnich prodejcu je zoufala, o specializovane bezecke prodejne je nemozne uvazovat. Budu vdecna za jakoukoliv radu po kterych modelovych radach Nike se divat v souvislosti s kterym typem treninku - objem vs. zavod. Predem dekuji za jakekoliv doporuceni. Lucie N. - otázka upravena poradcem
Jana
Honza Jakubíček
Ahoj Lucko
Co se týká tempovek tak mám velmi oblíbené boty- Nike Zoom Elite, nebo Nike Lunar flyknit 2, případně ještě rychlejší boty, spíš už trošku závodky, ale pořád dost odtlumené - Nike Lunaracer. Co se týká objemovek tak univerzální boty Nike Zoom Pegasus a Nike Zoom Vomero které jseou ještě měkčí, případně Nike Lunar flyknit One
Výživa
Dobrý den.
11.5. bych chtěla zkusit zaběhnout maraton. Jsem hobík. Na maraton se připravuji od ledna s tím, že běhám 4x týdně, cca kolem 60 km. Jinak souvisleji běhám asi 3 roky. V sobotu 17.5. bych chtěla běžet 10 km runtour. Je to úplný nesmysl nebo je to alespoň trochu reálné? Popř. jak co nejlépe regenerovat v týdnu mezi maratonem a desítkou? Ani na jeden závod nemám žádné výrazné časové ambice.
<br>Děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Lenka. - otázka upravena poradcem
Lenka
Honza Jakubíček
Ahoj Lenko
Reálné to je, ale jestli to doopravdy zvládneš to nevím. Rozhodnutí o té desítce bych nechal klidně až na dobu pár dní před startem a uvidíš jak se budeš cítit. Pokud budeš vědět že nejsi úplně v pohodě, tak to raději vynechej. Regeneraci zkrátíš pokud budeš mít namožené svaly, takze začátku tím že si dáš zcela volno, dokud bolest nepřejde a později nějakým lehkým pohybem, ideálně plavání cyklistika, ale vše jen zlehka. Pomáhá i saunování, výřivka a podobně. Masáži se ale po maratonu, pokud budou svaly namožené, raději vyhni
Výživa
Hezké odpoledne,

běhám většinou ráno a stále řeším otázku,zda na lačno nebo ne?? Každý tvrdí něco jiného... :( pokud mi jde o spalování, měla bych si něco malého dát a nebo vydržet a nasnídat se po doběhnutí? A případně,jak dlouho po doběhnutí? Dííííky za opodvěď:) Ivet - otázka upravena poradcem
Ivet
Honza Jakubíček
Ahoj Ivet
Co se týká hubnutí tak je opravdu ideální běžet ráno na lačno, Spalování tuků tak začne rychleji. Důležité je ale hlídat si správnou - nízkou intenzitu běhu. Pokud běháš podle sporttesteru tak by se měla pohybovat okolo 65-80% maximálky. Pokud bys běžela příliš rychle a to se ani nebavíme o nějakém závodním tempu. Mohlo by to pro Tebe být velmi nepříjemné a hlavně tak ani moc nezhubneš. Po doběhu je organismus ještě asi půl hodiny ve vyšších obrátkách a dále spaluje tuky, proto je dobré po tuhle dobu ještě vydžet bez snídaně.
Výživa
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, ohledně proteinových nápojů, ráda bych je zařadila jako doplněk stravy, kromě toho, že běhám a chodím do posilovny , snažím se připravit na B7, můžete mi prosím doporučit vhodný protein, jestli 100 % koncentrát syrovátky nebo méně, mám v tom trochu zmatek.. ve všech těch pojmech.


Díky Bára - otázka upravena poradcem
BaraB
Honza Jakubíček
Ahoj Báro
Co se týká běhu jako takového tak proteinové nápoje nejsou nijak zvlášť potřeba. Plně si vystačíš s aminokyselinami BCAA případně s nějakým sacharidovým nápojem na urychlení regenerace. Pakliže do posilovny nechodíš proto, abys nabrala velkou svalovou hmotu tak bych čistý protein úplně vynechal. Po těžkém běhu bych si dal maximálně nějaký 30% proteinový nápoj nebo i s nižším obsahem.
Výživa
Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Všude čtu, že je nejlepší běhat na lačno. Já to ale nedokážu - za chvilku po běhání ztrácím sílu, rozklepu se a dál běžet nejde. Pro mě je ideální vyběhnout tak půl hodiny po odpolední svačince (ovoce, musli tycinka apod.) - tedy ne s plným žaludkem, ale také ne na lačno. Stále ale čtu - běhejte minimálně dvě hodiny po jídle. Jak to tedy je? Dodám, že běhám volněji, kolem 10 km. Každý den. Díky a hezký běh všem! - otázka upravena poradcem
Michal
Honza Jakubíček
Ahoj Michale
Běhání na lačno je dobré, nikoli nezbytné. Pokud běžíš na lačno, začíná se daleko dříve následně efektivněji zapojovat aerobní mechanismus čerpání energie z tuků, což je nezbytné pro dobrou vytrvalostní výkonnost. nezbytné je ale, abys na lačno běhal jen nízkou intenzitou, jinak se Ti bude stávat přesně to co popisuješ, což je velmi nepříjemné a měl by ses tomu za každou cenu snažit vyhnout. Co se týká dvouhodinového odstupu běhu po jídle, jde především o to abys neběhal s plným břichem a jídlo pak třeba nenechal někde v u cesty. Pokud si dáš třeba jen něco lehkého a malého, tak samozřejmě odstup být takový nemusí. Vždyť i při závodech se často jedí energetické tyčky a podobně a nikdo si kvůli tomu nedá během závodu pauzičku