Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Obezita
Dobrý den. Je mi 12,vážím 52 kilo,mám 160 cm,je toto normální? - otázka upravena poradcem
Anonym 32154
Poradna Hanyšová
Ahoj, doporučuji Ti kalkulátor tělesné hmotnosti na našich stránkách...
http://www.stob.cz/tabulky-a-cisla-co-se-jinam-neveslo/zhodnotte-si-svoji-vahu


Obezita
Měřím 165cm váha 92kg.Jsem po celkové hysterektomii(leden)5kg nahoru.Ujíždím na sladkém a moje tělo je jablko(teď ještě větší břicho)Tady chce výživová poradkyně za sest. jídelníček 5.000,teď na to nemám po delší PN.Poraďte prosím..
Marie
Poradna Hanyšová
Dobrý den Marie,
Váš BMI je 33,8, tedy jste v pásmu obezity, což už znamená, že s nadbytkem v tuku ve Vašem těle může souviset mnoho změn, které mohou negativně ovlivňovat Vaše zdraví. Zvláště když máte sklony k androidnímu ukládání tuku v oblasti pasu, v takovém případě bývá větší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelně docházejte na kontrolu krevního tlaku, glykemie a lipidového spektra (cholesterol, apod.). Snížení váhy by Vám velmi prospělo a věřím, že po hysterektomii, kdy dochází k hormonálním změnám, může být hubnutí ještě obtížnější, ale určitě ne nemožné. Doporučuji Vám proto v rámci ušetření financí nejprve zkusit shlédnout stránky www.stob.cz, kde je mnoho užitečných tipů a rad. Najdete i nabídku kurzů snižování nadváhy, což je intenzivní kurz, kde se scházíte s lektorem 12 týdnů a každý týden máte jedno sezení, celková částka kurzů se po celé republice pohybuje na mnohem nižší částce, než Vám nabízela výživ. poradkyně a navíc můžete získat i příspěvek od pojišťovny. Dále můžete využít zcela zdarma program sebekoučink na www.stobklub.cz, kde je taktéž zdarma mnoho interaktivních lekcí k sestavení vhodného jídelníčku.

Všechny změny můžete konzultovat i se mnou zde v poradně a ráda Vám poradím. Držím palce, abyste svůj boj zvládla. Hezký den, Nikola Hanyšová
Obezita
Dobrý den,již od dětství jsem měla pár kilo navíc.To mě nevadilo až do té doby co jsem cca před 3lety vysadila antikoncepci.Nemůžu zhubnout.Můj problém je v tom,že piji sladké sirupy.Vodu do úst prostě nedám.Mám 27let,167cm a 106kg!!!!Prosím Vás pěkně poraďte mi koho můžu vyhledat v Brně.Jestli jsou nějaké centra kde mi pomůžou.Děkuji.
Petra
Iva Málková
Dobrý den, doporučila bych Vám návštěvu obezitologie či endokrinologie, kde Vás povedou ke snížení váhy pod lékařským dozorem, protože Vaše váha je již v pásmu obezity a mohou se přidružovat zdravotní komplikace. Vhodné je doplnit lékařskou péči například kurzy snižování nadváhy, kde Vám pomohou nalézt snáze rovnováhu po psychické stránce, najít zdravý životní styl. Kurzy snižování váhy jsou po celé ČR v sekci kurzy mimopražské. www.stob.cz
Obezita
Dobrý den, pročetla a vyzkoušela jsem už kdeco, ale vždy narazím na jeden zísadní problém : mám veliké potíže s chrupem. Jakákoliv zelenina, ovce, křupavé rýžové či jiné "chlebíčky" mi dělají zle. Nemůžu je pořádně kousat, mám z nich podrápané dásně a hlavně je mi těžko - nestrávím je a tlačí mě v žaludku.(zelenina, ovoce) Existuje nějaká účiná "dieta" ? Je mi 40 a jsem docela vytížená - na sport mám čas jednou max. 2x týdně, ale "utrácet" za posilovny či fitka nemůžu... Při výšce 163 se moje váha vyškrábala na 73 kg. (částečně léky - zbytek špatná životospráva) Máte i pro mě nějakou radu jak na to? 10 - 13 kg dolů za rok by bylo krásné. Děkuji a přeji hezký den.
Marcela
Iva Málková
Dobrý den, jistě se i pro Vás najde způsob stravování, který bude založen na doporučeních, která najdete na www.stob.cz, nebo můžete absolvovat kurz snižování nadváhy, kde máte možnost konzultovat Vaše specifické problémy. Tepelnou úpravou, vhodným výběrem zeleniny jistě najdete i vhodné druhy zeleniny, které Vám nebudou dělat obtíže. Můžete zkusit i vlákninu v doplňcích stravy, pokud máte pocit, že z přirozených zdrojů to není možné. Pak je důležité jistě i správně složený jídelníček o vhodném poměru jednotlivých živin, jen tak se Vám podaří hnubnout z oblasti tuků a současně docílit pestrého jídelníčku. Co se pohybové aktivity týče, je jen na Vás, jaký způsob aktivity zvolíte a nemusí to být vůbec drahé cvičení. Velmi účinná je i samotná chůze, velmi efektivní je např. nordic walking, jízda na kole, plavání. Jako posilovací cvičení zvláště na ženské problematické partie zvládnete účinně i doma a pokud je doplníte posilovacími cviky na záda, mezilopatkové svaly, břišní svaly, jistě na sobě budete pozorovat zlepšení.
Obezita
Dobrý den, manžel má při výšce 179cm hmotnost 106kg. Nemá silné nohy, ruce, ale má bříško. Jak je tato forma pro něj nebezpečná a jaký má mít denní optimální přísun energie, aby redukoval svou váhu? Jak by měl cvičit - intenzita, čas? Jakou kalorickou hodnotu má krajíc chleba, u kterého se neumí omezit, chutná mu... Děkuji Magda
Magda
Iva Málková
Dobrý den, již jsem odpovídala. Zkuste se ještě podívat také na www.stob.cz, kde naleznete i zdravotní komplikace, rizika obezity, její léčbu a mnoho dalších odborných článků.
Obezita
Nevím na koho se obrátit,aby mi poradil co jíst!Nevím v čem jaké hodnoty jsou a kolik toho mohu sníst.Potřebuji o jídelníček nějak upravit,tím kdo tomu rozumý,abych zhubl bez problému 30kg!Jsem po operaci páteře,artroza ve všech kloubech a já mam 110kg na 178cm.Moc prosím,vážně chci zhubnout.
Standa
Iva Málková
Dobrý den, je od Vás velmi rozumné pomoci Vašemu tělu, snížení váhy odlehčí nejen Vašim kloubům, ale také celé řadě dalších obtíží, které buď již máte, nebo byste je brzy mohl mít.Můžete hubnout sám pomocí např. stránek STOB, které nabízejí celou řadu možností od programu sebekoučink, ve kterém najdete konkrétní rady k jídelníčku, složení potravin, váš celkový denní příjem, program Vás i nabádá k tomu, zda-li již za den máte energie příliš, vnímá i složení Vašeho jídelníčku. Další možností by pro Vás byly konzultace přímo s odborníkem,buď individuálně nebo bych Vám doporučila kurzy snižování nadváhy, které začínají po prázdninách od září. Bývají kurzy i jen pro muže nebo společné a to po mnoha městech ČR. podívejte se na www.stob.cz/kurzy snižování nadváhy. Přejeme Vám mnoho úspěchů nejen při hubnutí.
Obezita
Dobrý den, je mi 59 let, měřím 168cm a vážím 105kg. Celý život jsem byla zvyklá pracovat fyzicky, prodávala jsem a pracovala v expedici. zhruba v 45 letech jsem změnila zaměstnání a nyní sedím celý den u počítače. V té době jsem také začala přibírat na váze a nyní mám zhruba o 40kg více. Navštěvuji interního lékaře kvůli problémům s vysokým takem, ale ty se mi podařilo zredukovat 120/70 a cukrovce, také 4,7 ale pokud při konzultaci ohledně hubnutí narazím na téma diety, slyším strikně NEŽRAT! Snažím se omezovat v jídle, nejím sladké kvůli ohrožrení cukrovkou a také přílohy jím minimálně. Jen s pohybem je to horší. Chodím děnně do práce a z práce dvakrát asi 1,5km, ale to je v podstatě celá moje pohybová aktivita. Ráda bych věděla, zda je možno se obrátit na odborného lékaře i bez doporučení a pokud ano, tak kam. Bydlím v Praze. Děkuji.
Alena
Iva Málková
Dobrý den, jsem ráda, že jste se rozhodla zhubnout, a to především kvůli Vašemu zdraví. Prvně by bylo potřeba změnit Váš celkový pohled na hubnutí. Ikdyž máte vyšší hmotnost, je zapotřebí stanovit si menší - dílčí cíle. Nejprve si tedy zkuste nastavit cíl na 5 kg, tedy "chci zhubnout 5 kg a už je nikdy nepřibrat". Uvidíte, že i 5 kg bude na Vaší postavě a celkovém pocitu velmi znát! Až je zhubnete, budete mít pocit z dobře odvedené práce a můžete si dát další cíl. Je nemožné přeskočit z obezity na normální váhu hned, musíte na to jít postupně. Věřte mi, že je lepší mít dole 10 kg a natrvalo, než snít o 30 kg a trpět neustálými jo-jo efekty. Dále bych Vám ráda vysvětlila, co znamená pravidelná strava. Je to příjem jídla po 2-3 hodinách, tzn. snídaně max. 3 hodiny od probuzení, pak v intervalech 2-3 hodin svačina, oběd, svačina a večeře - ta by měla vyjít opět alespoň 3 hodiny před spaním. Tento režim zvládnete, idkyž budete mít nepravidelné rozvržení směn, času... Jde o to se prostě ráno řádně nasnídat, s sebou do práce si vzít 2 svačiny a oběd (případně si na něj zajít) a doma si dát večeři. Pokud je směna delší, musíte s tím počítat a vzít si s sebou i večeři. Rozhodně Vám nedoporučuji hladovět, tedy pojem "nežrat" je poněkud nevhodný naopak jíst často, ale přiměřené porce. Důležité je omezení tuků, výběrem vhodných druhů potravin, a omezením množství tuku při přípravě jídel. Všechny tuky obsahují dvojnásobné množství energie ve srovnání se sacharidy a bílkovinami, jsou tedy kaloricky dvojnásobně vydatné, přesto mají ze všech základních živin nejmenší sytící schopnost. Bílkoviny mají naopak sytící schopnost nejvyšší. Proto pokud budete mít na něco chuť vždy je lepší dát si i bílkoviny jako jsou sýry, mléčné výrobky, maso, ryby aj. Jednotlivé druhy tuků se liší svým složením. Živočišné tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a cholesterol, které mají nepříznivé zdravotní účinky. Rostlinné a rybí tuky v tekuté formě mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které kladně ovlivňují stav srdce a cév. Zařaďte tedy do Vašeho jídelníčku alespoň 2-3 týdně ryby, místo živočišného másla si raději kupte rostlinné, např. Perla tip, Flora light nebo Flora pro Active. Pokuste se omezit především živočišné tuky, míněno omezit živočišné zdroje tuků, jako jsou tučné uzeniny - paštiky, tvrdé salámy, klobásky, párky apod. Jako zdroje bílkovin vyberte libové druhy masa, jako jsou krůtí a kuřecí prsa, králičí maso, hovězí svíčková, hovězí kližka, vepřová kýta na řízky, atd. viz tabulky energetických hodnot ( maso do 15g tuku na 100g). Tyto libové druhy masa mají menší podíl tuku a kvalitní zdroj bílkovin, které by Ve Vaši stravě měly tvořit také alespoň 30%. Dalším zdrojem bílkovin jsou mléčné výrobky, tvaroh polotučný či nízkotučný, můžete si ho dát nasladko třeba s nastrouhaným jablkem či jako pomazánku se zeleninou, bylinkami. Dále kefírové mléko 2 dcl, tvrdé sýry do 30% t.v.s. kolem 50g, cottage sýr 100g, stříbrńák, lattaio sýr, zottarela light a další. Dále ryby, vejce (raději bílky, kde není žádný obsah tuku), tofu, sojové maso a nakonec luštěniny, které musíte započítat částečně i do přílohy. Velmi ráda podpořím Vaše snažení, ikdyž pouze přes tuto poradnu nelze být až tak velkou podporou, neboť nemám příliš mnoho informací o Vás. Doporučila bych Vám proto i návštěvu www.stob.cz, kde najdete například kurzy snižování nadváhy a to i právě pro diabetiky. Dále celou řadu postupů, receptů, informací z oblasti výživy, odborníků, pomůcky zdarma ke stažení, stejně tak na www.stobklub.cz internetový kurz hubnutí a jiné rady.Najdete zde i kontakty na poradnu snižování nadváhy v praze, ve spolupráci s vaším internistou jistě vše zvládnete. Zkuste vše malinko zlepšit a nezapomeňte opravdu raději pomalu, ale jistě.
Obezita
Má to vůbec cenu psát dotaz když i 3-4 týdny se na dotazy absolutně neodpovídá??? Nebo se odepíše na jeden dotaz a pak opět 3-4 týdny opět ne.Nebylo by lepší toto zrušit, že mi to připadá velmi nefér vůči tazatelům!!!!!!!!!
Růženka
Iva Málková
Dobrý den, omlouváme se, na dotazy jsme odpovídali, ale vznikly asi nějaké potíže, protože se nezobrazovaly tazatelům všechny. Zjistili jsme to až nyní a pokoušíme se vše napravit. Pokud jste tedy poslala dotaz, měl by být už zodpovězen. Děkujeme za pochopení.
Obezita
Dobrý den, ráda bych se zeptala na můj veliký problém a to je obrnadváha, kterou jsem z velké části získala po operaci vnitřku v 45 letech a následném užívání hormonů a pak k tomu přispěla i změna zaměstnání. Celý den sedím u počítače. Velkým problémem u mne je pohyb-bolesti zad, zadýchávání při pár krocich a bolesti kolen. Po plicní stránce jsem v pořádku a vše zřejmně dělá obezita. Ani se mi to nechce psát při 164cm mám 156 kg. Myslím, že to u mne ani tak není jídlo ale pohyb, který ale bohužel nezvládám. Vím, že je také špatné, že netrpím žízní a tak s pitným režimem jsem na tom také zle. Snídám bílou kávu a krajíc chleba se sýrem, nebo šunkou a zeleninu, oběd mám z jídelny /ten je různý/ odpoledne kávu s mlékem a mezi 18-19h večeře většinou opět chleba nebou houska s nějakou oblohou. občas sním jogurt, ovoce. Nejím sladké ani nesladím- nemám to ráda. Nevím, kam se obrátit se svým problémem. Bydlím na Praze 6. Děkuji za radu
Iva
Iva Málková
Dobrý den, takto velkou nadváhu by měl řešit odborník - obezitolog. Existují centra pro diagnostiku a léčbu obezity. Poraďte se se svým praktickým lékařem, dá Vám jistě doporučení na specializované pracoviště.
Obezita
prosím o odpověď,kolik procent tuku má mít žena měřící 164cm,váha 53kg.stáří 54 let .-děkuji
zuzana
Iva Málková
Dobrý den, obsah v tuku těle u dospělé ženy s udává průměrně: Norma: 20-29 %,nadváha 30-34 %,obezita 35-40% nad 41% extrémní obezita. Samozřejmě čím je žena starší, tím více tuku bude mít, proto je i hodnocení tuku mírnější, než u mladé dívky, ale k obecnější orientaci by Vám tyto hodnoty měly stačit.
Obezita
Dobrý den,mohla byste my prosím poradit jak začít s hubnutím.Měřim 165cm,vážim 100kg je mě 30 let a mám lupénku.Nevim jak správně začít nebýt ve stresu,který mě dohání sníst cokoli a do toho ta lupénka.Moc vám děkuji.
Monika01
Iva Málková
Dobrý den, moc informací o Vás nemám, proto Vám mohu uvést spíše obecné, ale zato účinné rady. V prvé řadě se snažte zapracovat na minimalizaci stresových situací, které Vás nutí k větší konzumaci jídla. Nezapomínejte, že v 90 % případů se stresujeme úplně zbytečně. Stejně vždy výsledek "nějak" dopadne a obvykle dobře, nebo špatně, ale když k němu budete přistupovat tak, že vše špatné je k něčemu dobré, pak se nemusíte stresovat vůbec:-)Omezte hlavně dlouhodobě působící stres, který Vám už může činit i zdravotní problémy. Ostatně Vás dohnal k obezitě, která již pro Vás určitá zdravotní omezení a komplikace přináší. V jídelníčku se nejprve naučtě jíst každé 2-3 hodiny malé porce jídla, nastartujete metabolismus a hubnutí se začne dařit. Začněte snídaní, která by měla být do hodiny po probuzení, následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně ještě 1,5 před spaním 2. večeře. Toto jídlo by mělo být cca kolem 400 kJ, raději bílkovinného složení s nízkým obsahem tuku nebo např. zeleninu či kombinmaci zeleniny a bílkovin. Důležitým krokem redukční diety je snížení obsahu tuků na 30 % celkového přijmu energie. Snížení obsahu tuků dosáhnete jednak výběrem vhodných druhů potravin, a rovněž použitím omezeného množství tuku při přípravě jídel. Všechny tuky obsahují dvojnásobné množství energie ve srovnání se sacharidy a bílkovinami, jsou tedy kaloricky dvojnásobně vydatné, přesto mají ze všech základních živin nejmenší sytící schopnost. Jednotlivé druhy tuků se přitom liší svým složením. Živočišné tuky obsahují nasycené mastné kyseliny a cholesterol, které mají nepříznivé zdravotní účinky. Rostlinné a rybí tuky v tekuté formě mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které kladně ovlivňují stav srdce a cév. Zařaďte tedy do Vašeho jídelníčku alespoň 2-3 týdně ryby, místo živočišného másla si raději kupte rostlinné, např. Perla tip, Flora light nebo Flora pro Active. Pokuste se omezit především živočišné tuky, míněno omezit živočišné zdroje tuků, jako jsou tučné uzeniny - paštiky, tvrdé salámy, klobásky, párky apod. Dbejte na dostatečný příjem bílkovin nutných pro udržení svalové hmoty.Doporučuji Vám podívat se na www.istob.cz, kde naleznete program snadně žij zdravě a tento program Vás naučí základním informacím o potravinách, které konzumujete. Budete-li mít pocit, že jste na to sama a nezvládáte to, pak je dobré navštívít individuální konzultace či ještě lépe skupinové kurzy snižování nadváhy, kde se naučíte zvládnout boj s kily navíc. Navíc jste již v pásmu obezity a můžete proto získat i příspěvek od pojišťovny na tyto kurzy. Podívejte se na strábky www.stob.cz, kde všechny informace najdete.
Obezita
dobrý den chtěla sem se zeptat jestli je obezita dána i dědičně....jedna paní doktorka mi tvrdí že nikdy nebudu úplně zdravě hubená , že vždycky budu mít pár kilo navíc(že to mám v genech) a druhá paní doktorka říká že to není pravda....měřím 170cm a vážím 89 kg.....tak jaká je teda pravda?
eva
Iva Málková
Dobrý den, určitě musíme počítat s genetickou dispozicí obezity,stejně tak jako je geneticky dán tvar Vaši postavy,a spousta dalšího... pro Vaši představu, jsou -li oba rodiče obézní je až 70% pravděpodobost výskytu obezity i u dítěte. Určitě však nesouhlasím s názorem, že jsou -li obézní rodiče, již dítě nemá šanci na normální váhu. Určitě pokud je vychováváno ve špatných stravovacích návycích, jsou mu k dispozici pouze nezdravé potraviny a pohybová aktivita je nulová,je ta pravděpodobnost téměř jistá. ALE na druhou stranu, pokud chcete Vaši váhu, určitě je naprosto reálné docílit zdravé váhy a ani nemusíte mít nadváhu. Jde jen o to neupínat se k falešnému alibismu genetických vlohů a skutečně se aktivně a efektivně do cíle ponořit. Je pravdou, že to pro Vás bude obtížnější, než u člověka bez genetické zátěže, ale určitě to není nereálné. Musíte být trpělivá, důsledná a zařadit trvalé změny. Možná paní doktorka měla spíše na mysli třeba Vaši stavbu těla,je mnohem těžší měnit tvar naší postavy, máte-li genticky širší stavbu např. ramen, těžko je zúžíte, těžko zěmníte tvar vašich lýtek hýždí apod, pokud nezapojíte usilovné cvičení...Ale určitě váha ovlivnit lze.
Obezita
Dobrý den, je mi 31 let a jsem v 11 týdnu těhotenství. S nadváhou/obezitou jsem bojovala od puberty při výšce 160 cm se moje váha pohybovala od 53-83kg! Ve 14-16 jsem trpěla bulimií. Teprve před 4 lety jsem se naučila rozumně jíst a hodně (!) pít, moje váha se usadila na 65 kg a já se smířila se svými ženskými tvary (hruška). Nyní jsem otěhotněla, přibírám již v prvních týdnech (2-3kg). Gynekoložka tvrdí, že není důvod se znepokojovat, ale já cítím, že opět ztrácím kontrolu nad jídlem. Poraďte mi, prosím, jak situaci zvládat. Ještě bych chtěla dodat, že jsem váhu udržovala v normě spíš výdejem energie - aerobikem, který v těhotenství není vhodný. Upřímně, od momentu, kdy jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, jsem byla jen jednou na kolečkových bruslích, chybí mi vůle sportovat. Děkuji, j.
Johana
Iva Málková
Dobrý den, v prvních dvou měsících by měla maminka přibrat cca 2 kg a v dalších měsících asi 400 g za týden. Výsledný přírůstek hmotnosti by měl být kolem 7-12 kg, poté bude pro vás snadné vrátit se k původní váze. Je důležité myslet nejen na vaši postavu, ale také miminko, které potřebuje kvalitní stravu. Jistě víte, že během těhotenství už dávno nezastáváme názor, že musíme jíst za "dva" naopak není to o kvantitě, ale kvalitě. Takže neztrácejte hlavu, důležité je stravování pestré, pravidelné, v přiměřeném množství. Měly by v něm být obsaženy všechny důležité složky stravy – jednotlivé živiny a látky ochranné, pokud možno v přirozené formě. Měla byste přijímat dosatek bílkovin, živočišné (maso, vejce, mléko a mléčné výrobky), mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin a proto jsou v těhotenství výhodnější. Volte netučné zdroje masa, mléčných výrobků, ale pozor ne zcela odtučněné mléčné výrobky, optimálně kolem 3% tuku.Sýry kolem 30% t.v.s. Sacharidy pak je vhodné hradit ve formě složených sacharidů, tedy bramborami, rýží, těstovinami, pečivem – vzhledem k častému problému se zácpou jsou lepší hlavně varianty celozrnné. Tuky v podobě rostlinných. Dopřejte si dostatek čerstvé zeleniny, opatrnější bu´dte s ovocem, které má více sacharidů, takže si nedávejte ovoce např. před spaním, ale nejpozději k odpolední svačině. okud nemáte rizikové těhotentví, domluvte se s ošetřujícím gynekologem o vhodné pohybové aktivitě, které těhotentsví nevylučuje. Existují kurzy cvičení pro těhotné, dokonce i aquaaerobik, plavání, svižné procházky můžete jistě zařadit také. Najděte si pohyb, který vám bude dělat radost, vaše udržování kondice během těhotenství vám pomůže po těhotenství ke snadnějšímu snížení váhy.Máte -li pocit, že si nevíte rady, navštivte nutriční poradnu, existují i pro těhotné a domluvte se na způsobu stravování, předejdete tak zbytečnému stresu.
Obezita
Ještě jednou dobrý den. Napadl mě ještě dotaz, jestli Vás jde zkontaktovat bezplatně třeba přes email, nebo jen cestou této poradny. Kdyby to šlo přes mejl, mohla bych o něj poprosit? Děkuji J.
Johanka
Iva Málková
Jistě se na mne s čímkoli obraťte na email N. Hamplova@seznam.cz, pracuji pro společnost STOB jako nutriční terapeut a konzultuji Vaše dotazy. Budete-li chtít přímo na ni najdete jej na stránkách www.istob.cz.
Obezita
dobrý den paní doktorko, v televizi jsem slyšela o metodě kalorimetrie a ráda bych jí podstoupila, chtěla bych se zeptat, kolik stojí a pracoviště
simonka
Iva Málková
Dobrý den, rozlišujeme kalorimetrii přímou a nepřímou, přičemž více je používána nepřímá kalorimetrie, pomocí které se měří spotřeba kyslíku. Množství spotřebovaného kyslíku se pak přepočítává tzv.kalorickým ekvivalentem na výdej energie v kaloriích. Dalším způsobem zjištění bazálního enrget. výdeje,které tektéž stanoví poměr tuku, svalové hmoty a vody v těle je tzv. Bodystat. Neuvedla jste místo vašeho bydliště, nejlepší cestou u Vás bude, pokud navštívíte nějaké obezitologické centrum, vyšetření provádí i některé Poradny zdraví při Zdravotních ústavech, v Praze MUDR. Livia Hajná, kontakt na www.istob.cz, Praha taktéž Katedra antropometrie FTVS UK Praha,laboratoř fakulty všeobecného lékařství při VFN...
Obezita
Dobrý den, nechala jsem si změřit v lékarně množství tuku v těle, ale zda je výsledek otimální.Jaké množství tuku je pro ženu již škodlivé ?/mám na mysli spodní hranici/.182 cm, 72,5 kg,21,8% tuku, čístá hmotnost 58,4 kg.Děkuji Vám za odpověď.Petra
Petra
Iva Málková
Dobrý den, Váš výsledek je naprosto ideální, uvádím pro orientaci tabulku: 10-19 % muži, ženy 20-29%norma, riziko je minimální 20-24 % muži, ženy 30-34 % nadváha, riziko vyšší 25-30 % muži,ženy 35-40% obezita,velmi vysoké riziko, zvláště u obezity s ukládáním tuku v horní polovině těla. >31 % muži, ženy >41 % extrémní obezita, riziko maximální
Obezita
Zapomněla jsem dát v předešlém dotazu meil,nechtěla bych ho prezentovat(dotaz) sháním jen pomoc a slyšela jsem paní Málkovou ve čtvrtek v televizi mluvila moudře tak to zkouším.Děkuji porizkova3@seznam .cz
Porizkova Ladislava
Iva Málková
odpověď odeslána přímo na email
Obezita
mam takovej dotaz vsichni mi rikaji ze sem tlusta a nemam ani kluka. tak bych se chtela zeptat jestli trpim obezitoun kdyz vazim 62 a merim 166 predem dekuji za odpoved
zuz@nk@
Iva Málková
Váš BMI činí 22,49 tedy naprosto ideální. Hodnota do 25 se považuje za normu, nad ní už byste byla v pásmu nadváhy. Problém je ten, že dnešní doba je zlá a závistivá, tedy i její nároky jsou čím dál vyšší. Byť jen malé kilečko navíc již svádí společnost ke kritizování. Jakákoliv nepatrná vada je ideálním útočištěm. Zapomeňte na nevhodné poznámky vašeho okolí a snažte se mít ráda sama sebe. Pokud se nebudete mít ráda vy a nebudete si věřit, nemůže Vás mít rád nikdo z okolí. Ideální zbraní je úsměv, veselá nálada, upřímný pohled a otevřít se světu v tom dobrém světle.
Obezita
Dobrý den, častokrát jsem někde četla, že není možné (vhodné, zdravé...) snažit se zhubnout např. na váhu, kterou jsme kdysi měli a byla pro nás ideální. Kupříkladu člověk v 18ti vážil 60 kg, během 10ti let přibral na 90kg a není vhodné snažit se zhubnout opět na těch 60kg. Ráda bych se zeptala na to proč? Není to možné vůbec, tělo by to nezvládlo (třeba kvůli změněnému metabolismu), nebo by to zvládlo, ale váha by nebyla udržitelná...? Děkuji za vysvětlení, pěkný den!
Iva
Iva Málková
Dobrý den,zcela přirozeně se během života mění složení těla a tím i Vaš váha. S přibývajícím věkem se snižují anabolické děje vyžadující energii a tedy přijatá energie se spíše ukládá v podobě tuku, samotné trávicí pochody,metabolismus se zpomaluje, ubývá pohybová aktivita a aktivní svalová hmota a tedy i energetické nároky člověka. Pro každý věk je tělu přirozená určitá váha a pod jeji hranici je velmi těžké se udržet. Stejně tak jako by se Vám nepodařilo udržet vaši dětskou váhu, stejně tak bude obtížné při stejném energetickém příjmu udržet váhu, kterou měl člověk v tom nejaktivnějším období svého života. Váha a energetické nároky vždy korelují se současným zdravotním stavem,pohybovou a psychickou aktivitou,složením těla, atd. atd. Je určitě vhodné udržovat si rozumné nízké množství tuku, ale nemít na sebe příliš vysoké požadavky. Zaměřte se spíše na Vaše zdraví a kondici, než na samotnou váhu.
Obezita
Může se celulitida vyskytnout i na jiných částech těla např. na pažích? Děkuji.
Štěpánka
Iva Málková
Samozřejmě ano, nejčastěji bříško, zadeček, stehna, ale právě i paže, především na tricepsové části, na lýtkách.
Obezita
Vážená paní doktorko, s váhou jsem měla problémy vždy. Nyní vážím neuvěřitelných 90 kg při výšce 168 cm. Rozhodla jsem se s tím něco dělat - 3x týdně chodím cvičit, snažím se stravovat zdravě a lehce. Před týdnem jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Jsem z toho trochu na nervy, protože mám strach, že mi doktor zakáže cvičit (chodím do dámského fitness) a s dietou je samozřejmě taky utrum. Byl by nějaký problém, kdybych v těhu nepřibrala? Už teď mám zdravotní problémy se svou nadváhou. Děkuji, Terezka
Terezka
Iva Málková
Dobrý den, především gratuluji k Vašemu těhotenství a hlavu vzhůru, buďte za to šťastná a berte to jako výtečnou výzvu a ne neštěstí!Vždyť právě období těhotenství je pro Vás čas nejlepší motivace, jak začít jíst zdravě a správně, protože pro miminko chcete to nejlepší a proto se budete vyhýbat nezdravým stravovacím návyků a ty správné Vám vydrží i po skončení těhotenství! Dále co se týče pohybu, pokud nebudete mít v období těhotenství žádné zdravotní komplikace, nevidím jediný důvod, proč byste nemohla být aktivní i během těhotenství. Vyvarujte se pouze pohybovým aktivitám se zvýšeným rizikem úrazu, jinak určitě můžete zvolit jogging, plavání, tanec, dlouhé tůry, mám paní, které jezdí na kole( hlavně opatrně) a mnoho dalších..S přibýváním váhy to také není nijak drastické, jsou odborníci, kteří tvrdí,že není nutné svou váhu zvyšovat vůbec a tedy s vyšším BMI určitě svou váhu nemusíte zvyšovat. Při normálním BMI by měl být přírůstek první tři měsíce těhotenství cca 1,5 kg a v dalších měsících přibírat nejvýše 400 g týdně tak, tzn. přírůstek hmotnosti za celé těhotenství 8 – 12 kg. Někdy se uvádí, že v prvním trimestru nemusí být přírustek žádný. U Vás bzch se tedy nebála držet si do první poloviny těhotenství váhu stejnou. Zaměřte se na všechny důležité látky, které miminko potřebuje, jezte zdravou a lehkou stravu. Konzultujte to s Vaším gynekologem. A hlavu vzhůru, neboť v době kojení budete mítvelmi vzsoký energetický obrat, tedy případná váha navíc půjde snadno dolů a začnete krásně naplno..
Obezita
ahojky jsem obezni? Je mi 16 mam 163 cm a 67 kg
Lucik
Iva Málková
Orientační zhodnocení váhy se dělá u dospělých podle Body Mass indexu, u dětí pomocí tzv. percentilových grafů. Na stránkách www.istob.cz si můžeš sama zhodnotit svou váhu.
Obezita
Dobrý den,ráda bych se zeptala.Mám 173cm a 85kg.Mám moc,vím, taky se nyní snažím,abych něco pohubla.Dle Vašich odpovědí bych měla mít BMI max.25, tj. cca 73kg.Asi před 7 lety (když mi bylo 31 let) době, jsem 73kg měla, ale byla jsem jak lunt a denně jsem měla pohyb min. 1 hodinu.Při představě BMI 22, tj.70kg, bych se asi musela vypařit :-) Když se kouknu na lidi okolo,myslím, že většina jich má BMI větší než 25. Proč je toto číslo jakousi nepsanou normou,když je,dle mého, mimo realitu? Děkuji
Jana
Iva Málková
Chápu Váš pocit a souhlasím, že s přibývajícím věkem je vždy složitější mít váhu jako ve "dvaceti". Ale, tyto uvedené normy jsou pouze orientační, je to pouze univerzální vzorec, který nebere v úvahu množství svalové hmoty, ani věk. BMI byl vytvořen pro rychlou orientaci k určení případných zdravotních rizik. Stejně tak jsou uvedeny míry v pase, kdy žena mající nad 88 cm má dle tohoto údaje velmi vysoké riziko srdečně-cévních onemocnění a může tvrdit, že nikdy tyto potíže neměla. Určitě je důležitý Váš dobrý pocit z Vašeho těla, než se stresovat holými čísly v tabulkách.
Obezita
Dobrý den. Mám nadváhu celý život ale nokdy tomu nebylo tak jak je tomu ted. Kdyz jsem se drive snazil shodit nejaka ta kila tak to nebyl problem...dokonce se dostavil i tzv. JoJo efekt, ale v žádném drastickém průběhu. Napřiklad před 8 lety při 180cm a 102Kg se mi podařilo zhubnout téměř 18 kilo za necelý rok. Po dostveném JoJo efektu jsem to ještě dokázal podržet na 85-87Kg. S Váhou do 90 kilogramů, jsem vydržel pár let, ano je to obezita, ale cítil jsem se skvěle, ani sporty mi nedělali potíže ba naopak. Vše začalo asi 2,5 zpět. Odcestoval jsem do zahraničí a nastoupil na noční směnu, během 3měsíců jsem shodil (nechtěně) 15kg a cítil jsem se božsky, pln energie, no prostě úžasně! 2roky zpátky, tedy asi po 5 měsích venku z domu se Váha zastavila a začala stoupat. Nezměnil jsem nic jen tělo prostě tloustne a to dost! Před dvěma lety jsem Vážil necelých 80kg. Dnes mám 112kg a váha leze stále nahoru a nahoru. Zkuste poradit nebo spíše odpovědět na moji otázku. PROČ?
Martin
Iva Málková
Dobrý den, doufám, že se mi alepoň z malé části podaří zodopvědět. Neuvedl jste totiž žádné konkrétní informace o Vašem stravování. Nevím zda jste jedl při noční směně či ne. Ale pravděpodobně (oproti dříve kdy jste neměl noční směny) se u Vás výrazně zvýšil energetický výdej Vaši noční aktivitou, nedsotatek spánku, stres, apod... Pokud jste v noci nejedl, Vaše tělo si energii bralo z vašich zásob a váha šla dolů.Při nesprávně složeném jídelníčku však tělo nastaví úsporný režim a jen netrpělivě čeká na přísun energie. Ten pravděpodobně přišel při návratu domů, úbytek pohybové aktivity v noci a tělo veškerou ztracenou energii začalo vydatně ukládat a hromadit na další dobu "půstu".
Obezita
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaká je má optimální váha při výšce 167cm? Vážím 63kg, je to velká nadváha? Děkuji za odpověď. Polina, 19
Polina
Iva Málková
Vaše váha je zcela v normě - můžete si to ověřit na www.istob.cz zhodnoťte si svoji váhu
Obezita
mám nadváhu? Měřím 157cm,a váha 59kg,Dcera 14let má 160cm a váha 45kg a dcera 4 a půl roku má 14 kg a 104cm
sylva křípalová
Iva Málková
podívejte se na www.istob.cz zhodnotťte si svoji váhu
Obezita
jsem obézní,váha 74kg výška 166cm
pavla
Iva Málková
Obézní nejste, jste podle tabulek v pásmu nadváhy.
Obezita
Dobrý den, měřím 185 cm a vážím 92 kg.Chtěla bych se zeptat kolik a jak bych měla zhubnout,abych měla normální váhu.?Děkuji
Lenka
Iva Málková
Velmi obecným pravodlem je, že bychom měli vážit zhruba tolik o kolik naše výška přesahuje metr. Ve Vašem případě by se váha měla pohybovat kolem 85 kg. Existují také tabulky tzv. BMI. BMI kalkulátor je součástí stránek www.istob.cz v rubrice Zhodnoťte si svou váhu.
Obezita
Prosím o radu.Ještě v říjnu jsem při výšce 165 cm jsem vážila 102 kg! Dala jsem se na hubnutí.Pravidelná strava,pohyb-nejradějí rychlá chůze + cviky na zpevnění postavy.Nyní mám 8 kg dole.Jenže jak hubnu začal se mi na břichu tvořit takový převis,prostě vytahaná kůže.Můžete mi poradit co s tím? Nějaké speciální cviky,zpevňovací krémy,jen mi prosím neraďte plastickou operaci.Já chci hubnout ještě dál!Děkuji moc za radu.
Lída
Iva Málková
Gratuluji, že jste se vydala na nelehkou cestu hubnutí. Problémy s vytahanou kůží jsou nepříjemné. Ať se Vám to líbí či ne, v některých případech , bohužel, není jiné zbytí než plastická operace. Na tu je však opravdu čas až ve chvíli, kdy ukončíte redukci. Prozatím doporučuji cvičení a určitě se poradit s lékařem.
Obezita
Dobrý den, měřím 185cm a vážím 92 kg,chtěla bych se zeptat jakou bych měla mít váhu na svou výšku a o kolik mám zhubnout?děkuji
Lenka
Iva Málková
Dobrý den ! Normální váhové rozmezí si spočtete podle tzv. body mass indexu. Vaši výšku v metrech umocníte nadruhou. Tímto číslem vydělíte Vaši váhu v kg. Normální rozpětí je hodnota od 19 - 25. také ovšem záleží na typu kostry- lehká, střední a těžká. Podle toho se pohybujete v daném , dosti širokém, rozpětí normy. Jana kříhová
Obezita
Dobrý den, jsem z Českých Budějovic, je mi 23 let, měřím 183 cm a vážím nyní 107 Kg, už se mi podařilo zhbunout z mých původních 113 Kg. snažím se jíst pětkrát denně,a každý den veřer jezdím hodinu na Orbitracku, piju přes den zelený čaj s citronem, vodu ředěnou džusem. Tukům a sladkostem se vyhýbám, ale jinak jím normálně vše jen menší porce a po 18 hod si dám už jen něco malého, mrkev, rajče, jablko. Zhubla jsem šest kilo za měsíc ale teď už měsíc moje váha nejde dolů ani o deko. V čem myslíte že může být problém? Jsem bezradná. Navštěvovala bych i kurzy Stob,ale nemám na ně kvůli práci čas. Na cvičení mám čas pouze od 19 hod. večer.Děkuji za odpověď.
Veverková Petra
Iva Málková
Dobrý den! Po určité době hubnutí , především je-li nadváha veliká, se u některých hubnoucích vyskytne jev, který se nazývá fáze plató. To znamená, že váha zůstane po nějakou dobu neměnná. Může to znamenat následující: -vyprázdněné tukové buňky v sobě zadržují vodu. Vytrváte-li v dodržování režimu, tuk nebude dále nahrazován, tělo se postup- ně vody zbaví a váha klesne -pokud aktivně cvičíte, je možné, že tuk je nahrazován aktivní svalovou hmotou. V tuto chvíli je lepším ukazatelem úbytku tu- ku centimetr , než váha. Svaly jsou těžší než tuk. -postupně se Vaše tělo začíná přizpůsobovat nižšímu příjmu energie a další hubnutí vyžaduje více aktivity z Vaší strany. Energetický příjem je možné snížit až na 4000 kJ, více v žádném případě ne! Jen tak dostane Váš organismus všechny látky nutné pro bezchybné fungování, ale jen při nejoptimálnějším složení jídelníčku. Proto je lépe energetický příjem zvýšit na 4500-5000 kJ. Pak musíte zvýšit tělesný výdej energie, např. pravidelným cvičením. jana kříhová
Obezita
gjvqiocre lkfoqy eflnqwbxk xdybqwa lueon qhjs cbapf
jhgc djfsqagm
Iva Málková
Dobrý den ! Tak tomuhle nerozumím. Jana Kříhová
Obezita
Dobrý večer paní Málková, Už jsem se na Vás s prosbou o pomoc obracela,ale asi to k vám nedorazilo.Zeptám se tedy ještě jednou.Prosím Vás,já nejsem schopna vydržet.Mám velmi mnoho důvodů proč zhubnout,ale mě prostě nic nedokáže přinutit se v jídle omezit.Chodím k psycholožce,ale vyloženě s přibíráním to je pořád stejné.Jsem 16 měsíců po porodu a zůstalo mi 15 kg.K těm se přidalo od září 06 dalších 9 kg.(176cm-před 75kg-nyní-99,5kg)Já už nevím jak na sebe???Prosím odpovězte.děkuji VendysaH,jsem z Mostu
VendysaH
Iva Málková
Dobrý den, těhotenství a následná mateřská dovolená patří mezi riziková období vzniku obezity. Vy nyní patrně řešíte mnoho problémů či náležitostí a to vás samozřejmě vyčerpává a jídlo má pro vás onu magickou hodnotu "vysvobození". Domnívám se, že po vyřešení vašich současných potíží, které pravděpodobně řešíte se svou psycholožkou, budete mít více klidu na řešení obezity. V Mostě byla vyškolena p.Lilian Sedláčková, která se tuto problematikou zabývá. tel.kontakt je 604 413 925, tak se na ní zkuste obrátit.
Obezita
Dobrý den,mám 50let, nikdy jsem žádnou dietu nedržela,nejsem tlustá ani hubená-173cm,66-67kg,když mám míry 96-73-96 jsem hruška nebo jablko?Celý život jím hodně sladké,každý den zákusek,čokoládu,oplatky,dosti sladím,mám se obávat ,že v tomto věku budu hodně nabírat nebo dostanu cukrovku? Moc nesportuji,někdy kolo, ale mám velké psychické i fyzické zatížení v práci-středoškolská učitelka+8000-1000 schodů denně.Děkuji.
Jarka K.
Iva Málková
Dobrý den, dle vašeho popisu měr jste spíše hruška. Jste patrně typ s dobrým spalováním, takže po sladkostech nepřibíráte, cukrovkou patrně ohrožena nejste, ale pokud budete nadále jíst sladké a dojde k omezení pohybu téměř jistě začnete nabírat.
Obezita
Dobry den .je mi 34let. a 170/79kg a chtěla jsem se zeptat jestli bych se mohla na pani Malkovou obratit jesli by mi sestavila jidelniček abych zhubla pohybu mam v praci dost cely den 8hod.jsem v pohybu .dělam fizicky těžkou praci.Ale asi to bude mit haček ve špatne životospravě.Kam se mam obratit ? mnohokrat děkuji. Roubicova11@seznam.cz
Radka
Iva Málková
Dobrý den, individuální jídelníček nesestavujeme, ale můžete se přihlásit do korespondenčních kurzů, pokud se nemůžete zúčastnit běžných kurzů snižování nadváhy.Napište na malkova@stob.cz
Obezita
Dobrý den.Je mi 40 let.Mám hned po ránu po snídani chuť na sladké a pak tloustnu.Jinak jím zdravě, ale mám odjakživa sklony k přejídání. Dříve jsem se nespravovala, tak mi to nevadilo. Ráda bych s tím něco udělala a proto bych byla moc ráda, kdyby jste mi poradila co s tím.Jsem sportovní člověk, ale mám sedavé zaměstnání. Už jsem zkoušela různé úpravy jídelníčku, ale pak vždycky sklouznu zpět. Děkuji Vám předem za odpověď Eva Böhmová
Eva Böhmová
Iva Málková
Dobrý den, pokud nemáte problémy s váhou , tak si do snídaně včleňte něco sladkého, např. corn flakes nebo musli tyčinku. Při nedodržování stravovacího režimu funguje, když si jídelníček naplánujete dopředu a potom ho jen dodržujete, takže "jedete podle plánu" a není prostor pro "improvizace", které právě sklouzávají k přejídacím epizodám.
Obezita
Dobrý den, prosím o radu. Už několik let "řeším" své problémy jídlem. Obzvlášť, pokud se mi nedaří v partnerském vztahu, tak se přejídám. Taky se jídlem odměňuju. Když jsem se definitivně rozhodla pro rozvod a manžel se odstěhoval, dokázala jsem sníst "na posezení" 20 obložených chlebíčků. Váha mi samozřejmě vadí, ale jakmile přijde nějaká krize, řeknu si: "no a co" a stláskám na co přijdu. Co s tím? Měřím 170 cm a vážím 95 kg. Děkuji za odpověď. (Tuto otázku jsem položila psycholožce paní Douchové a ona mně odkázala na Vás).
Milada
Iva Málková
Dobrý den, je třeba se přeorientovat na jiný druh "řešení", chce to jistě čas, ale stejný pocit libosti jako po jídle ve vás vyvolá sport, nebo se můžete přesměrovat svou pozornost od jídla návštěvou kina, divadla apod., případně zavolat kamarádce.
Obezita
Dobrý den paní doktorko, už jsem opravdu zoufalá, protože nevím, jak zhubnout. Znám dokonale všechnu teorii o hubnutí, ale v praxi mi nic nejde. Doporučovaných 4000-6000 kJ za den je pro mě šíleně málo, vždycky u toho trpím hlady a pak nemyslím na nic jiného jen na jídlo. Mám pročtené všechny příspěvky na www.stob.cz, ale praxe mi nejde. Naštěstí ještě nemám nadváhu, ale jakmile přestanu váhu řešit a nezabývám se dietou, hned přibírám. Už jsem z toho zoufalá a nebaví mě celý život žít jen dietou. Momentálně vážím cca 71-2kg na výšku 172cm, v poslední době jsem přibrala 2 kila a zase je mi půlka šatníku malá a tak je to pořád dokola a už přestávám mít sílu. Navštívila jsem i individuální STOB poradnu v Brně. Byla jsem ale velmi zklamaná, protože jsem se dozvěděla obecné věci, které jsou všude na netu typu 4000-6000kJ za den a nejíst sladké. Musím dodat, že jsem na V3 a sport miluji. Problém je to jídlo, denní příjem cca 3000kcal. :-( Poradíte mi? Předem děkuji za odpověď, hezký den.
Ivka
Iva Málková
Dobrý den, zkuste vyhledat psychologa či psychoterapeuta, který se touto problematikou zabývá, zkuste s níám probrat vaše zátěžové situace a vyrovnávání se s nimi, váš stravovací režim a pod. Domnívám se, že by vám měl ve vašem problému pomoci.
Obezita
Dobrý den paní doktorko,mě zajímá,jak je možné když 4 měsíce cvičím PILÁTES 3x týdně ani deko jsem nezhubla a přesto mám o 3cm méně v pase a o 2cm přes boky. Měřím 165cm-67kg váha.Ráda bych ta 2 kg zhubla, ale váha se mi nehne i když jím zdravě a po 18 hod.už vůbec. Vůbec to nechápu jelikož nemám na váze ani o trochu méně.Nikdy jsem netušila jak je těžké zhubnout i ta 2kg.Je mi přes 50let a jsem v klimakteriu.Děkuji za odpověď a hezký den.
Božena
Iva Málková
Dobrý den, vaše váha je vzhledem k výšce a věku naprosto v normě. To, že se věnujete cvičení a zdravému životnímu stylu je skvělé. Změny na váze nemusejí být patrné proto, že tuk se vlivem cvičení mění ve svaly, které váží více než tuk, ale jsou méně objemné.
Obezita
Dobrý den, od minulého týdne jsem rozšířila řady hubnoucích i já, při 176 cm jsem se "dopracovala" až na 98 kg, ráda bych zhubla na 70kg, o jeden kg týdně méně. Vyzbrojila jsem se Vaší knihou, tabulkami, a jsem rozhodnutá bojovat! :-) Mám ale malý problém - za ten jeden týden, co dietu držím, jsem zhubla už 3,5 kila. Energetický příjem mám kolem 5500 kJ denně, hodně piji (přes tři litry určitě, nedělá mi to žádné problémy), jím dost zeleniny, bílkovin, mléčných výrobků... Ale ty tři kila dole mě trochu děsí - nerada bych takhle překotně hubla a zhubla, a skončila nakonec s pořádným jojo efektem či s příšerně vytahanou kůží...:-( Je tenhle velký váhový úbytek na začátku hubnutí normální? A ráda bych se poptala i na tu kůži - jak co nejlépe o ni pečovat, aby ji hubnutí "nevytahalo" - pomohou masáže, krémy...?Děkuji za odpověď, krásný den!
Lucie
Iva Málková
Dobrý den, je skvělé, že jste se rozhodla zdravě hubnout. V první fázi je opravdu možné, že jste zhubla 3,5 kg za týden, záleží na předchozím jídelníčku a jeho současné úpravě. POkud budete dále dodržovat nastavený režim, měla by se situace normalizovat na 1/2 - 1 kg týdně. O kůži pečujte komplexním cvičením, které můžete doplnit také kosmetickou péčí.
Obezita
Dobrý den moje výška je 180cm věk 13,5let a váha 68,5 je to v normě?Nebo kolik bych měl zhubnout?děkuji
lukáš
Iva Málková
Tvoje váha ne naprosto v normě.
Obezita
Dobry den, je mi 24let a vazim na 107kg a merim 177cm. Pred 3 tydny jsem se rozhodla ze zhubnu kolem 30kg a tak jsem zacala sportovat 3krat tydne a vyhybam se cemukoliv tucnemu, jim pouze zeleninu, ovoce, tmave pecivo a bile maso, nesladim, piju neslazenou vodu atd....ale kdyz se zvazim tak mam porad stejnou vahu ne-li vyssi :(( a to je pro me strasne. Tak co mam jeste vice delat???
Linda
Iva Málková
Dobrý den, někdy tělu trvá nějakou dobu, než začne upouštět zásoby, které jste mu vytvořila. Děláte vše jistě dobře (nezmiňujete se o stravovacím režimu, tzn. jíst 4-5xdenně po 3-4 hod.), vydržet , určitě budete odměněna (zhubnete). Pokud to nepůjde doporučovala bych vám návštěvu obezitologického centra.
Obezita
Dobrý den, strašně ráda by jsem zhubla. při svých 165 cm vážím 95kg, už jsem vyzkoušela snad vše, ale nemám pevnou vůli, aby jsem vydržela bez sladkosti a bez jídla večer po někdy i dvacáté hodině.Mám teď 7 měsíců staré dítě, stále ještě kojím, lékařka mi řekla, že teď není na nějaké diety vhodná doba.Pohybu taky moc nemám, protože není moc času.Mám doma rotoped, ale kamarádka mi říkala, že musím nejprve zhubnout a pak začít cvičit, aby se mi z tuku neutvořila svalová hmota. Její známé se to prý stalo, tak nevím. Je možná nějaká rada na překonání toho večerního přejídání, i když se snažím, je to prostě silnější než já.Děkuji
Petra
Iva Málková
Hubnutí po porodu musí byt velmi pozvolné, tedy 1-2 kg za měsíc... Měla byste jíst hodně nesladkých zakysaných mléčných výrobků, méně tučné druhy sýrů, vařené bílky a občas celé vejce, rybí a drůbeží i libové hovězí maso. K těmto potravinám jezte co nejvíce nenadýmavé zeleniny, ovoce stačí 2 kusy za den. Výše uvedené by mělo být základem každého z 5 denních jídel. To, co budete muset regulovat, jsou sacharidové potraviny. Cukr, slazené nápoje a cukrovinky můžete vyloučit zcela, váš organismus je nepotřebuje. Přílohy zkuste omezit na 2 porce denně. Nevynechávejte žádné z 5 denních jídel a myslete každý den na pitný režim. Pokud byste hubla více než 0.5 kg týdně, přidejte si 1 porci pečiva nebo přílohy. Na rotopedu klidně cvičte, bez zátěže minimálně 20 min. Večerní přejídání je chápáno jako uvolnění od celodenního zatížení. Stejné uvolnění vám nabídne např. aromakoupel. V momentě, kdy zamíříte k lednici, tak změňte směr do koupelnyy a dopřejte si příjemnou lázeň. Uvidíte, že to zabere.
Obezita
Jak si upravit jídelníček,abych nepřibírala,ale zhubla. Jsem zaměstnaná v nepřetržitém provozu. To je 12h směna: raní , noční a dny odpočinku. Je mi 30let, měřím 163/vážím 70kg
Petra n
Iva Málková
Dobrý den, důležité je, abyste se snažila o pravidelný režim, i když máte noční. Měla byste jíst 4-5x denně po 3-4 hod., 4-6000kJ/den, omezit sladké, pečivo a přílohy. Také byste si měla najít čas na pravidelnou pohybovou aktivitu.
Obezita
Dobrý den,je možné paní doktorko že tělo dokáže takhle hrůzně reagovat? Jeden den se o trochu více najím a druhý den mám o 1/2 kg více na váze.Mám to vyzkoušené, opravdu to tak je.Přitom na váhu o tolik více nesním. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Božena
Iva Málková
Dobrý den, je to prostý zákon o zachování energie, něco sníte, tak tím vaše hmotnost naroste, dále můžete počítat např. se zadržováním vody nebo naopak odvodněním, je mnoho mechanismů, ketré njsou do aktuální změny hmotnosti zapojeny. Počítáte do přijatého množství potravin i tekutiny (i ty mají svou hmotnost).
Obezita
Dobrý den,je mi 53 let a vážím 55 kg.Vše mi ale bohužel sedí od pasu dolů.Celý život sportuji.Nyní chodím 2 roky 2x tý na spinning a 1x do fitka bez efektu.Prsa mám max l a tak vypadám jako divná kuželka s velkýma ramenama-jezdila jsem leta na kanoi.Uzeniny a maso nejím od 40, nyní jen kuřecí rybí.Sladké nejím.Je mým řešením liposukce nebo se dá ještě něco vysportovat?Nemám asi 160 cm a tak je pro mne horror koupit si hezké kalhoty na vršek velikost 36 a na spodek -vše se šije na tyče k rajčatům....děkuji za radu předem.
Maťa
Iva Málková
Dobrý den, váš problém je dán vaší postavou a tu cvičením zcela změnit nemůžete. Je spousta žen, které si stěžují na opačný problém. Některé vlastnosti jsou dané a zcela je změnit nemůžeme.
Obezita
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jsem už rok ve svém prvním zaměstnání, žiji s přítelem v krajském městě, kam jsme za ním odešla z Prahy. V práci jsem spokojená a s přítelem také. Měřím 168 a vážím 68 Kg, je mi 26 let.Tlustá si nepřipadám, i když bych chtěla cca 8 kg zhubnout. Sportuji pravidelně, 4x týdně. Bohužel, jakmile se nezbývám nějakou aktivní činností, musím neustále něco jíst. Pokaždé je to něco jiného, nespecializuji se na sladké nebo slané. Jím třeba oříšky, nebo slunečnice, také zobám zelelninu, ovoce ale i čokoládu a slané....nikdy toho není velký objem, spíš malé kousky,ale pořád mám pocit že musím něco jíst. Nepřipadám si nijak ve stresu a tak vůbec netuším, co tyhle potřeby vyvolává. Dietu nedržím. Celý den v práci a i večer doma musím pořád alespon něco malého jíst.Přitom ani nemám hlad. Poradte mi prosím, jak se tohoto návyku zbavit. Děkuji Eva
Eva
Iva Málková
Dobrý den, toto chování, které vám nyní vadí jste si "vypěstovala" během života. Stejně jako jste se ho naučila, můžete ho i odstranit. Je třeba si zvolit nějaké jiné, přijatelné, tzv. náhradní" chování, které budete vykonávat místo svého současného "uďobávání". Případně změňte to, co uzobáváte, nahraďte to zeleninou.
Obezita
Dobrý den. Mám dotaz. Je mi 43 let, měřím 159cm, vážím 64-3kg.. Před půl rokem jsem zhubla asi šest, sedm kilo a váha tek nějak kolísá dvě kila sem, dvě kila tam. Bohužel mám ještě bříško, ale i to co jsem zhubla mám povysloukůži. Je toto možno spravit cvičením nebo nějakými kosmetickými přípravky?
Pali
Iva Málková
Bříško se dá jistě zpevnit pravidelným cvičením.
Obezita
Dobrý den paní doktorko, tak jako ostatní i já se trápím svou váhou, ktrá není pro ostatní nadváhou, ale já při 170 cm vážím 66kg to prostě vidím v zrcadle i na oblečení. Pracuji v kanceláři od rána do pozdních večerních hodin, nemám čas ( to je asi ta výmluva nebo nechuť se hýbat ) chodit na cvičení od 18 hod. Nejím pravidelně, pouze snídám a večeřím dost pozdě, protože když mi do kanceláře chodí klienti, nerada bych měla pusu celou od jídla. Každý den si večer říkám, to bude mojje poslední večeře a zítra začnu ... ale opět nezačnu ... Pak mívám období že dokáži chodit dva týdny v kuse každý den na spinning a pak zase dělám šílený pauzy. Necvičím ani doma. Je mi 35 nemám děti, tak bych přece měla mít elán a snad hezkou postavu. Ale nemám...a opět začarovaný kruh. Zkoušela jsem Herbailife, ale nefungovalo, zbytečně vyhozené peníze. Poraďte mi paní doktorko, jak z toho začarovaného kruhu ... Děkuji
Doubravka
Iva Málková
Dobrý den, váš životní styl je, jak jste sama naznačila samá výmluva, proč to nejde správně. Je třeba se rozhodnout, ale to je na vás a nikdo to za vás neudělá. Domnívám se, že by vám mohlo pomoci "kolektivní" hubnutí, v rámci kurzů snižování nadváhy. Skupinová podpora a porovnávání se s ostatními často působí jako výborný mootivační prvek. Podívejte se na www.stob.plus.cz, kde najdete seznam míst, kde kurzy probíhají.
Obezita
Dobrý den, mám 47 let,168 cm a 87 kg, hubnutí vždy přineslo jo jo efekt, mívám vlčí hlady.Také baštím pro uklidnění, i když se snažím méně.Teď se mi ale dosti zvýšil tk,lékař mi předepsal lomir, ráda bych něco podnikla rázněji.Chodím jen s pejskem na procházky. děkuji za odpověď
Jana
Iva Málková
Dobrý den, nepíšete nic o skladbě jídelníčku ani o vašem stravovacím režimu. Zkuste se podívat na www.stob-plus.cz, kde naleznete informace k sestavení vhodného jídelníčku. Vlčím hladům a také jo-jo efektu můžete předcházet pravidelným stravovacím režimem (4-5 porcí po 3-4 hod/den) Procházka se psem je ze zdravotního hlediska jistě vhodná, ale pro hubnutí byste do své životosprávy měla zařadit ještě jinou pravidelnou pohybovou aktivitu.