Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Jak přibrat
Dobrý den, je mi 15 let, měřím 162 cm a vážím 42 kg. Podle doktorů mám přibližně 10 kg podváhu. Když jsem začala mít kvůli váze problémy, šli jsem k doktorce, ale ta mi jen udělala test na štítnou žlázu a tu mám v pořádku. Řekla mi, že s tím nemůže nic dělat, že mám prostě rychlí metabolismus. Doporučila mi jíst vitamín B, ale ten beru každý den už roky... Každý den vyjím půl lednice a stejně nepřiberu. Prosím co mám dělat? Děkuji za odpověď.
Dominika
Iva Málková

Dobrý den Dominiko,

určitě bych doporučila ještě další návštěvu specialisty, protože porucha štítné žlázy nemusí být jediným důvodem snížené hmotnosti. Bylo by také vhodné zjistit podrobně složení Vašeho jídelníčku, jestli skutečně energetický příjem odpovídá Vašim fyziologickým nárokům, pohybové aktivitě...

Zkuste mi ještě prosím zaslat podrobnější detaily Vašeho jídelníčku a dennímu režimu, doby spánku a všech vašich aktivit.

Hezký den.

Jak přibrat
Dobrý den, mám takový problém v jednom období sem vážil 71 kilo na 182 cm, ale minulý rok jsem prošel stresem a zhubl jsem na 57 a ted mi vubec nejde pribrat rano snim 2 nebo 3 rohlík, potom se cpu sušenkami potom velkej oběd potom zase naky to ovoce sušenky večeře a po večeři zase neco jako třeba brambůrky a piju jenom džusy už nevim co mám dělat :( děkuji.
John
Iva Málková
Dobrý den, doporučila bych začít přibírat nutričně plnějšími a hodnotnějším způsobem, než je navyšování příjmu tzv. "prázdnými kaloriemi. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Vy můžete jíst bez obav je i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Nebudete-li schopen přijímat dostatek živin běžnou stravou, pak je možné zvolit tekuté formy jídla- Doporučila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Dokonce i v některých posilovnách. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. K tomu ideálně zapojit i silový trénink zaměřený na podporu svalové hmoty.
Jak přibrat
Dobrý den, taky mám opačný problém, nemůžu přibrat, měřím 183 a vážím 68 , mužete mi poradit? existují nějaké tabletky na podporu stravy,,, nejde mi o svaly, chci jenom přibrat.. Děkuji
Jarek
Iva Málková
Dobrý den, určitě jsme už nějaké základní rady uváděly, tedy se spíše budu opakovat. nevím, jestli jste již Vaši podváhu konzultovala i s lékařem, protože Vaše váha je skutečně k relativně vysoké postavě velmi nízká. Prvním předpokladem je nezapomínat na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažte se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Vy můžete jíst bez obav je i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Nebudete-li schopna přijímat dostatek živin běžnou stravou, pak je možné zvolit tekuté formy jídla- nutridrinky v lékárnách, různé proteinové nápoje a jiné nutričně výživné potraviny.
Jak přibrat
Dobrý den, taky mám opačný problém, nemůžu přibrat, měřím 183 a vážím 68 , mužete mi poradit? existují nějaké tabletky na podporu stravy,,, nejde mi o svaly, chci jenom přibrat.. Děkuji
Jarek
Iva Málková
Dobrý den, zksute Vaši podváhu v prvé řadě konzultovat s lékařem, zda hubnutí není projevem některého onemocnění. Prvním předpokladem je nezapomínat na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažte se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Vy můžete jíst bez obav je i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Nebudete-li schopna přijímat dostatek živin běžnou stravou, pak je možné zvolit tekuté formy jídla- Doporučila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Dokonce i v některých posilovnách. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. Obecně si můžete vybrat jakýkoli syrovátkový protein, dělají se i koktejly, které jsou kombinací 50% sacharidů a z 50% bílkovin. Tím doplníte energii i ze sacharidů a právě i sacharidy jsou důležité pro lepší budování svalové hmoty, pokud byste jich měla málo, nemusel by být výsledný efekt tak dobrý.
Jak přibrat
Má úplně opačný problém než ostatní,ale přesto se zeptám. Můj muž je hrozně hubený a nemůže přibrat ,ma 195cm a 60kg. Jí úplně všechno,hodně masa. Stravu má kvůli práci nepravidelnou, jí spíš odpoledne a v noci, ráno jídlo nesnese.co změnit,aby přibral?
jana
Iva Málková
Dobrý den, Prvním předpokladem je nezapomínat na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažte se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin. Může si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Lze používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav lze jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Nebude -li moci přijímat dostatek živin běžnou stravou, pak je možné zvolit tekuté formy jídla- Doporučila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. Obecně si může vybrat jakýkoli syrovátkový protein, dělají se i koktejly, které jsou kombinací 50% sacharidů a z 50% bílkovin. Tím doplní energii i ze sacharidů a právě i sacharidy jsou důležité pro lepší budování svalové hmoty, pokud by jich měla málo, nemusel by být výsledný efekt tak dobrý. V lékárnách jsou často k dispozici koktejly vhodné pro redukční dietu k náhradě jednoho z denních jídel, může toto jídlo využít jako zdravou náhradu vydatné svačinky. Prodávají se výrobky značky Nutriline, Redita, Modifast a další. Různé proteinové tyčinky. Občas můžete vyzkoušet i nápoje v krabičkách, která se taktéž prodávají v lékárně pod názvem Nutridrink, který je určen pro pacienty s velmi nízkou váhou a pomocí této malé asi 200ml krabičky s nápojem tak pacient uhradí celé velké jídlo se všemi potřebnými živinami a vitaminy. Současně je vhodné podpořit tvorbu svalové hmoty pomocí cvičení anabolického efektu, to znamená v anaerobním pásmu aktivity, tedy použijte přesný opak, než toho, který tu vždy doporučuji. To jest cvičit spíše o malých počtech opakování, dělat větší přestávky mezi jednotlivými cviky, použít větší zatížení na jednotlivé svalové partie. Omezit aktivity dlouhotrvajícího charakteru a dopřávat si dostatek odpočinku.
Jak přibrat
Dobrý den, můj dotaz se netýká ani tak hubnutí jako spíš naopak. Mám v práci kolegyni, která při výšce 165cm váží 46kg. Hodně tím trpí, jak říká všude jí trčí kosti. Chtěla by přibrat, ale zatím nic nezabírá, lékaři na nic nepřišli. Děkuji
Eva
Iva Málková
Dobrý den, budu předpokládat, že netrpí žádným závažnějším zdravotním problémem a zaměřím své rady pouze k úpravě jídelníčku. Pokud by chtěla zvýšit především nárust svalové hmoty, bude určitě důležité spolu s úpravou jídelníčku začít i s posilovacím, objemovým tréninkem. U takového tréninku je vhodné mít přibližně 2 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti, 0,5 g tuku/ kg hmotnosti a cca 5 g sacharidů/kg váhy. Nezapomínat na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažit se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin. Může přijímat i kvalitní tuky, především různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Může používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej. Obecně příjem energie zvýší vyšší konzumací sušeného ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů, samozřejmě celozrnné pečivo, rýže těstoviny. Je nutné omezit aktivity dlouhotrvajího charakteru a zaměřit se na dostatek odpočinku...
Jak přibrat
Dobrý den, měřím 165 cm a díky sebekoučinku a vpočítanému příjmu 5000 kj jsem zhubla z 63 na 53 kg. Byla jsem ráda, okolí mi říkalo, jak mi to sluší a tak jsem svůj příjem nijak nenavyšovala, ani jsem neměla proč - neměla jsem hlad, jen jsem přestala používat sebekoučink. Výsledek je takový, že teď mám 48 kg a všichni mi říkají, že vypadám hrozně, ani já se sama sobě nelíbím, zřejmě jsem to přehnala. Chtěla bych teď nějak zdravě přibrat, můžete mi poradit, jak na to? Nechci se samozřejmě začít cpát sladkostmi a tučnými věcmi.
Dana
Iva Málková
Dobrý den, při přechodu z redukčního na normální jídelníček je potřeba postupovat pozvolně a postupně. Doporučuje se navýšit denní ener. příjem cca o 400 kJ po dobu 14 dní. Pokud budete stále hubnout, tak si denní enr. příjem navýšíte o dalších 400 kJ, opět cca na 14 dní atd. atd. Až se dostanete k příjmu, při kterém začnete přibírat, tak se vrátíte o krok zpět, tj. k příjmu o 400 kJ menšímu. Tímto postupným navyšováním si zjistíte Váš ideální denní ener. příjem, při kterém nebudete ani hubnout ani nabírat a ten se pak snažte dodržovat. Ve Vašem případě si můžete energetický příjem navyšovat tak dlouho, dokud se nedostanete na váhu, při které se budete cítit dobře, tedy asi pravděpodobně 53 kg. Pro představu o poměru jednotlivých živin si v programu sebekoučink vždy navyšte potřebný energetický příjem, či se orientačně podívejte na ukázkový jídelníček na www.stob.cz v sekci pomůcky na hubnutí - Talířky - jídelníček na celý den.
Jak přibrat
Dobrý den já mám opačný problém mám po mentální anorexii a nedaří se mi přibrat. Je mi 17 let měřím 162 a vážím 46 někdy i více, ale nedaří se mi přibrat více. Pokud nepřiberu budu se muset opět vrátit do nemocnice. Jsem už zoufalá prosím poraďte mi na koho se případně obrátit. Potíž je, že nejím maso pouze ryby a to po dobu dvou let.
anonym
Iva Málková
Dobrý den, nenapsala jste mi, jak dlouho již nemáte problém s anorexií, je velmi důležité, jak dlouho se již pokoušíte stravovat normálně a zda-li jste navázala kontakt i s psychologem či jiným specialistou na výživu, ještě lépe na poruchy příjmu potravy. Jedná se o nemoc, která má velmi dlouhý průběh léčby a i jen nesprávné doporučení v jídelním režimu může způsobit opětovné zhoršení. Je tedy velmi nesnadné Vám jen přes tyto věty poradit. Určitě nic nezkazíte tím, pokud se pokusíte mít vyvážený jídelníček, dopřejte si hodně zeleniny, tím zlepšíte imunitu Vašeho těla, mléčné výrobky k doplnění vápníku. Začněte pracovat na pozvolném doplnění chybějících živin, vitamínů a minerálních látek. Je vhodné začít jíst vícekrát za den, to znamená 5-6x a po malých porcích. Vždy se nasnídete, dejte si např. kousek celozrnného pečiva, 2 plátky 30 % sýra, klidně i tenkou vrtsvičku másla ( I TUKY potřebujeme, máme vitaminy rozpustné v tucích a ty Vaše tělo bez tuku nedokáže přijmout.) Celou snídani doplňte zeleninou, udělejte si např. mrkvový salát s kouskem jablka. Vhodný je třeba i ovocný tvaroh, např. Ovofit, k tomu ovesné vločky a trošku např. slunečnicových semínek. 2) Váš jídelníček musí být nyní maximálně pestrý, napište si klidně na papír, kterým potravinám jste se úplně vyhýbala a znovu je zařaďte pomalu do jídelníčku. Mnohdy i potraviny, které jste si zakazovala jsou velmi vhodné a zdravé, jen je dobré se naučit v jakém množství a v jakých kombinacích. Nemusíte zařazovat sladkosti a tučná jídla, ta tělo opravdu nepotřebuje, ale měla byste mít v jídelníčku každý den zástupce obilovin, luštěniny, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky se středním obsahem tuku, stejně tak sýry, maso všech druhů, optimálně 2-3x týdně ryby. K obědu i večeři si dejte alespoň malinkou přílohu, kousek masa nebo ryby a opět zeleninový salát. Ve Vašem případě bych nedoporučovala počítat kJ, ale jen naslouchejte svému tělu!!! Zbytečně nedejte příležitost Vaším myšlenkám stále se zabývat jídelníčkem, sledujte co všechno konzumují lidé kolem Vás, všímejte si i štíhlých lidí a uvidíte, že i mnoho štíhlých lidí nejedí tak málo a vypadají dobře, velmi často jedí pomalu, uváženě. Pokud potřebujete inspiraci k jídelníčku, můžete se podívat na stránky www.stob.cz Najdete tam i kontakty na odborníky, kteří Vám mohou poradit, mnoho štěstí na Vaši cestě.
Jak přibrat
dobrý den, mám naopak problém opačný. jsem hubená až moc, a ráda bych trochu přibrala. hodně jím, ale kila furt nenaskakují...
pavla
Iva Málková
Dobrý den, nevím, zda-li máte velkou podváhu, či jen chcete přibrat svalovou hmotu. Budu předpokládat, že netrpíte žádným závažnějším zdravotním problémem a zaměřím své rady pouze k úpravě jídelníčku. Pokud byste chtěla zvýšit především nárust svalové hmoty, bude určitě důležité spolu s úpravou jídelníčku začít i s posilovacím, objemovým tréninkem. U takového tréninku je vhodné mít přibližně 2 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti, 0,5 g tuku/ kg hmotnosti a cca 5 g sacharidů/kg váhy. Nezapomínejte na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažte se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin. Můžete přijímat i kvalitní tuky, především různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej. Obecně příjem energie zvýšíte vyšší konzumací sušeného ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů, samozřejmě celozrnné pečivo, rýže a těstoviny. Pokud budete mít potíže doplnit živiny přirozenou stravou, můžete doplnit i proteinové doplňky stravy jako jsou např. různé proteinové koktejly. Podívejte e např. na estimdrinks.cz Obecně si můžete vybrat jakýkoli syrovátkový protein, dělají se i koktejly, které jsou kombinací 50% sacharidů a z 50% bílkovin. Tím doplníte energii i ze sacharidů a právě i sacharidy jsou důležité pro lepší budování svalové hmoty, pokud byste jich měl málo, nemusel by být výsledný efekt tak dobrý. Upřednostnila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Dokonce i v některých posilovnách. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. Podpořte tvorbu svalové hmoty pomocí cvičení anabolického efektu, to znamená v anaerobním pásmu aktivity, tedy použijte přesný opak, než toho, který tu vždy doporučuji. To jest cvičit spíše o malých počtech opakování, dělat větší přestávky mezi jednotlivými cviky, použít větší zatížení na jednotlivé svalové partie. Omezte aktivity dlouhotrvajícího charakteru a dopřávejte si dostatek odpočinku.
Jak přibrat
Pokud se mohu zeptat, má dceara má opačný problém. Je stále štíhlá až hubená, v těhotenství přibrala jen 5 kilo a i nyní 20 měsíců po porodu nemůže přibrat "ani deko", přitom jí dost velké porce. Má s tím problémy již od mládí. Nyní jí je 33 let. V naší rodině mějí většinou všichni opačný problém, ona nejí sladké, nevíte jak by mohla přibrat, protože je z toho i ona neštastná. Měří asi 174 cm a váží většinou těch 58 kilo. Můžete nám poradit?
Jarmila Danielová
Iva Málková
Dobrý den, my, co s Váhou bojujeme naopak, bychom řekli - šťastná to žena - ale vím, jak je přibírání těžké - rozhodně těžší než hubnutí. Často s tím nelze nic moc jiného dělat, než jíst větší porce jídla. Pro "zdravé" přibírání bych doporučila - jíst pravidelně 6x denně, každé jídlo by mělo obsahovat bílkovinu (maso vč. rybího, tvrdé a příodní sýry, mléčné zakysané výrobky - tvarohy, jogurty, z uzenin doporučuji šunku od kosti nebo drůbeží a pod.), dostatek sacharidů (dopřejte si větší přílohu - nemusí to být zrovna knedlíky, ale brambory, rýži, těstoviny, celozrnné pečivo apod.), nezapomínejte na ovoce a zeleninu, z tuků si vybírejte raději tuky rostlinné. Zkrátka - dopřejte si větší množsví vhodných potravin.
Jak přibrat
Dobry den,poradila by jste mi prosim naopak s pribirani?
Robert
Iva Málková
Dobrý den, nevím, zda-li máte velkou podváhu, či jen chcete přibrat svalovou hmotu. Budu předpokládat, že netrpíte žádným závažnějším zdravotním problémem a zaměřím své rady pouze k úpravě jídelníčku. Pokud byste chtěl zvýšit především nárust svalové hmoty, bude určitě důležité spolu s úpravou jídelníčku začít i s posilovacím, objemovým tréninkem. U takového tréninku je vhodné mít přibližně 2 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti, 0,5 g tuku/ kg hmotnosti a cca 5 g sacharidů/kg váhy. Nezapomínejte na pravidelnou stravu. Ideální je zařadit dokonce dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Nesnažte se přibrat rychle a za pomocí potravin s vysokým obsahem energie – důležitá je především kvalita zvolených potravin.Můžete přijímat i kvalitní tuky, především různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej.Obecně příjem energie zvýšíte vyšší konzumací sušeného ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů, samozřejmě celozrnné pečivo, rýže těstoviny. Pokud budete mít potíže doplnit živiny přirozenou stravou, můžete doplnit i proteinové doplňky stravy jako jsou např. Obecně si můžete vybrat jakýkoli syrovátkový protein, dělají se i koktejly, které jsou kombinací 50% sacharidů a z 50% bílkovin. Tím doplníte energii i ze sacharidů a právě i sacharidy jsou důležité pro lepší budování svalové hmoty, pokud byste jich měl málo, nemusel by být výsledný efekt tak dobrý. Upřednostnila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Dokonce i v některých posilovnách. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. Podpořte tvorbu svalové hmoty pomocí cvičení anabolického efektu, to znamená v anaerobním pásmu aktivity, tedy použijte přesný opak, než toho, který tu vždy doporučuji. To jest cvičit spíše o malých počtech opakování, dělat větší přestávky mezi jednotlivými cviky, použít větší zatížení na jednotlivé svalové partie. Omezte aktivity dlouhotrvajícího charakteru a dopřávejte si dostatek odpočinku.
Jak přibrat
Dobrý den, mám 42 kg na 160cm. Snažím se otěhotnět a stále se nedaří. Můj lékař mi doporučil přibrat. Je to tak správně? Můžete mi případně poradit jak na to, aby to bylo zdravě? A jaký by měl být optimální váhový přírůstek? Děkuji, v.
Věrka
Iva Málková
Dobrý den, taktéž bych souhlasila s přírustkem Vaši váhy, neboť jste v pásmu podváhy a do normální váhy Vám chybí minimálně 5 kg a to ještě pořád budete ve velmi nízké honotě BMI. Na Vašem místě bych se vůbec nebála přibrat až klidně na těch 50 kg. Důležité je, aby Vaše přibývání na váze bylo stejně pozvolné, jako se snažíme o váhový úbytek. Bohužel neznám příčinu Vaši nízké váhy, snad jste prošla všemi potřebnými vyšetřeními, doporučila bych Vám i celkové lékařské vyšetření nejen u gynekologa. Zjistíte tak i lépe všechny důležité chybějíci živiny a ty se poté snažte doplnit. Pokud u Vás bude zjištěna výrazná malnutrice( tedy podvýživa) je nutná velmi pozvolná realimentace. Dbejte na to, aby i při usilování zvýšení výhy byla vaše strava složena ze zdravých potravin. Není rozumné zvyšovat svou váhu příjmem nezdravých smažených jídel, příliš tučných či sladkých potravin. Určitě si zvyšte příjem sacharidů, ovoce,nemusíte se bát volit zdravé, ale kalorické kombinace jídel, jako jsou např. různé druhy musslia jiných obilovin, kaloričtější ovoce jako je banán, hroznové víno,z tuků se nemusíte bát ořechů, určitě se však nepřejídejte a jezte zdravě. Bohužel pro konkrétní rady bych potřebovala znát Váš jídelníček a důvod Vaši nízké váhy. Přeji Vám mnoho štěstí.
Jak přibrat
Potřebuji přibrat,poraďte prosím.Stella
Stella
Iva Málková
Dobrý den, musíte se pokusit docílit zvýšení Vašeho příjmu energie, což je Vám zřejmě jasné. Já bohužel neznám Vaše pohybové a stravovací návyky. Nedoporučovala bych Vám dohánět energii nezdravými kalorickými jídly, i člověk s rychlým metabolismem by běl dodržovat zásady zdravého stravování. Pro dospělou zdravou ženu se uvádí energetický doporučený příjem od 8500 kJ až 11000 kJ dle fyz.aktivity, věku, atd.. Dbejte na dostatek sacharidů, řekla bych minimálně 4g na 1 kg váhy.U bílkovin minimálně 1 g na kg váhy. Zkuste obměňovat jídelníček a zjistíte, jestli se Vám váha změní. Možná máte příliš velkou pohybovou aktivitu, nedostatek spánku, ověřte si zda jste zcela zdráva a nízká váha není příčinou nějakého onemocnění..
Jak přibrat
Dobrý den,já mám opačný problém,ale nikde taková diskuze nebo portál o tomto problému není.Všichni se snaží zhubnout,ale já by sem potřeboval pár kil přibrat,ale pořád se mi to nějak nedaří.Měřím 173 cm a važím pouhých 62kg.Hraji fotbal a tam je váhový deficit při osobních soubojích hodně znát.Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Filip
Iva Málková
Váš problém s váhou bude s největší pravděpodobností spočívat ve Vašem nadměrném energetickém výdeji, musíte o to více zvýšit Váš energetický příjem. Bazální metabolismus (kcal/24 hod) = 66,0 + (13,7 x hmotnost v kg) + (5,0 x výška v cm) - (6,8 x věk v rocích) Podle tohoto vzorce si vypočítáte Energetickou hodnotu v Kcal - 66 + ( 13,7 x 62 kg)+ (5x173cm) - ( 6,8 x Váš věk) Konečný výsledek vynásobíte koeficientem 4,2, který Vám uvede hodnotu v kJ. Toto je pro Vás orientační hodnota bazálního metabolismu,tedy minimální potřebné energie pro základní životní funkce. K tomu musíte připočítat energii na pohybovou aktivitu ( Vaši rutinní i sportovní), popřípadě stresový faktor. Podívejte se na naše stránky, kde jsou uvedené energet.výdeje při různých pohzbových aktivitách. Dbejte na dostatek bílkovin, pro sportovce se uvádí až 2g na kg váhy, množství sacharidů min. 4g na kg váhy, u Vás klidně až 8g. Nelze tu pro Vás určit přesné množství. Můžete taktéž kontaktovat naše poradce výživy. Odkaz taktéž na www.istob.cz
Jak přibrat
mam problem s podvahou je mi 27 let merim 170 a ma vaha je 52 at se snazim jist jak to jde tak neni sance na zvyseni vahy stava se mi kdyz onemocnim tak mi vaha rapidne klesa i o 3 kila muzete mi poradit s pozdravem eva
eva
Iva Málková
Váš BMI činí 17,99, tedy skutečně spadáte pod normální hodnoty BMI. Určitě kontaktujte lékaře, zda-li jste zcela zdráva, neboť existuje řada hormonálních poruch spojených s metabolickými poruchami a také řada dalších onemocnění představující stres pro organismus, při kterých se nutriční požadavky organismu výynamně zvyšují. Pokud by Váš zdravotní stav byl v pořádku a přesto se Vám nedařilo zvýšit svou váhu, poraďte se s nutričním specialistou.
Jak přibrat
Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.Měřím 160cm,vážím 33kg a je mi 14 let,jsem hodně štíhlá a chtěla bych přibrat.Cítím se zdravá,přestože jím dostatečně,nemůžu přibrat.Můžete mi poradit nějaký jídelníček a nějakou radu?Děkuji...
Eliška L
Iva Málková
Přibírání na váze, pokud to nejde samo od sebe, je velmi problematické. Každému z nás příroda nadělila nějakou postavu a je tedy velmi těžké jít proti ní. Nicméně, chce to nevynechjávat jídlo, jíst dostatečně a pravidelně. Pokud nemáte žádné zdravotní problému kvůli své štíhlosti, pak bych to ze zdravotního hlediska jako velký problém neviděla.A vězte, že přijdou v životě ženy období, kdy má tendenci přibírat - těhotenství a tak dále. Vy je, narozdíl od jiných žen, které jsou při těle, zvládnete z hlediska váhy jistě velmi dobře.
Jak přibrat
Zdravím stále se mluví o obezitě, ale já mám opačný problém, je mi 14 let, vážim 43 kg a měřim 157 cm. Nevíte co dělat abych zvýšil váhu a výšku? Jsem vegetarian, co mám tedy jíst? Díky za radu a věřim že mi pomůžete, díky.
Petr T.
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jen na jednu věc,všude se píše jak hubnout,ale co mají dělat lidi jako já,kteří se cpou a nepřiberou ani gram na víc , měřím 171 cm a vážím 56kg,když se zadaří tak 59kg a více to prostě nejde.tak máte třeba radu jak přibrat?Děkuji mnohokrate.Luki
Lukáš
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
Dobrý den paní doktorko,můžete mi poradit, kam se obrátit, když chci přibrat na váze? Nikde jsem nic nenašel. Existují nějaké doplňky stravy na přibrání? Měřím 183 cm a váha 63 kg, což je podváha. Jím normálně všechno, ale přibrat se mi nedaří. Děkuji předem
Jan
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
všude se píše jak zhubnout ale nikde sem se nedočetl jak přibrat je mi 22 let měřim 178cm a mam 55 kg. Jak přibrat. Děkuji za odpověd
David
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý- je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
mam problem je mi 22 let a vazim 59 kg jaky zpusobem muzu zvysit svou telesnou hmotnost? odpovezte na mail prosim robertstrelec@seznam.cz
robert strelec
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
psal jsem sem už,že bych chtěl přibrat,jenže mi nikdo neodpověděl,jak a čím mám přibrat co nejrychleji(nejefektivněji)? P.S.:chtěl bych,aby odpovědět na tento dotaz byla zařazena do:Jak přibrat
Olda
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout. Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a nepřibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona,, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách.. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
dobrý den,trpím podváhou a chci se zeptat,jaké jídla bych měl jíst,abych co nejvíce(nejrychleji)přibral a jak často(za den)?
Olda
Iva Málková
Pokud se u Vás nejedná o nadměrnou štíhlost v důsledku nějaké poruchy organismu (štítná žláza, poruchy vstřebávání živin apod.) a nemáte zdravotní problémy, je zbytečné věnovat nadměrné množství životní energie otázce přibrání váhy. Přibrat - pokud je Vám geneticky dáno být štíhlý - je opravdu těžší než zhubnout.Všechny znaky včetně výšky, inteligence i váhy jsou rozloženy podle Gausovy křivky. To znamená, že 50 % lidí je v daném znaku v průměru, 25 % v podprůměru a 25 % v nadprůměru. To se týká i obezity či podváhy a je to jedna z příčin nespravedlnosti, proč si někteří dopřávají, co hrdlo ráčí, a jiní ne a ne zhubnout a jiní ne a přibrat.. Každému je dána do vínku nějaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedeme, záleží samozřejmě na našem životním stylu. Pokud chceme přibrat, je zbytečné se přejídat, ale asi byste měla dbát více na rovnoměrný příjem potravy, který by se energeticky měl pohybovat okolo 10 000 kJ. Základem úspěchu je jíst pravidelně, udělat si na jídlo čas a nevynechávat jednotlivá hlavní jídla. Ideální je zařadit dvě i více svačin a celkový přísun potravy konzumovat po dobu celého dne. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Musli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Bez obav je možno jíst i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Můžete zkusit přidat k normálnímu jídelníčku nízkoenergetické bílkovinné diety - to jsou přípravky, které někdy používají hubnoucí místo jídla- mají kvalitní složení bílkoviny, vitaminy,minerály. Jsou v různých formách - polévky, koktejly, pudinky, případně na cesty tyčinky. Kvalitní diety jsou např. od firmy Redita, NutraBona, Guareta, Modifast a další. Prodávají se v lékárnách. Vy si je tedy dejte navíc k jídlu. Zhodnoťte též svůj energetický výdej.
Jak přibrat
Dobrý den, je mi 23let a mám trochu opačný problém s váhou než se tady většinou objevuje.Během roku jsem zhubla asi 10kg,zprvu chtěně, i když jsem nedržela žádné drastické diety, jen jsem omezila tuky. Momentálně vážím 52kg k výšce 173cm, chci přibrat, ale nedaří se.Byla jsem na endokrinologickém vyšetření, kde mi zjistili vysokou hadinu kortizolu, chci se zeptat,co to pro mě znamená.Děkuji za odpověď
anonym
Iva Málková
Kortizol je hormon, který je vyplavován do krve při nadměrné zátěži organismu a to jak fyzické (u sportovců), tak i psychické - nadmíra stresu. Kortizol je zřejmě jedním z řetězce činitelů, které ovlivňují chuť k jídlu. Je tedy možné, že jste prožila v poslední době řadu stresů, které někdy působí úbytek na váze. Pokud tomu tak je a Vaše tělo je možná ve fázi stresu akutního - vyhledejte odborníka psychologa. Pokuj jen mnoho sportujete a ubrala jste razantně tuky, pak je třeba se začít chovat rozumně a více odpočívat. Tělo potřebuje všechny živiny, protože i v tucích se skrývají důležité látky. Tedy - všechno se vším souvisí. Nevím, co Vám řekli na endokrinologii, ale pokud nic, tak se zeptejte - záleží také na poměru k dalším hormonům a látkám. Zkuste začít jíst vyvážené - nepřehánějte to s omezováním ani s přemírou některých živin a pokud nebudete dále přibírat respektive budete dálo hubnout, je na čase opravdu navštívit odborníka. Kontakty a informace naleznete i na www.stob.cz.