Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Jak zhubnout
Dobrý den , je mi 14 let , vážím 65 kg a měřím 174 cm , chtěla bych do měsíce zhubnout 5 kg a vytvarovat si lepší postavu.. Bylo by to možné ? Pokud ano , chtěla jsem se ještě zeptat jaké cvičení by bylo to pravé nebo jestli si musím sestavit speciální jídelníček ? Děkuji
Alenka
Poradna Hanyšová
Dobrý den, Tvá váha je v pásmu normy, není tedy potřeba používat radikální změny v jídelníčku.

Vlastně ani u dospělých není úplně vhodné radikálně změnit své stravování, jelikož by to způsobovalo tělu stres, ale spíše se zaměřujeme na správné stravovací návyky, pravidelnost v jídle, pestrost jídelníčku, přirozený a vhodný pohyb. O to více by to mělo být u Tebe Bohužel jsi ve věku, kde může špatné zvolení jídelního režimu a nedostatek výživy způsobit různé psychické problémy, od únavy, zhoršené soustředěnosti ve škole, zhoršení paměti až např. k poruchám příjmu potravy...

 

Proto je nezbytné na prvním místě zajistit potřebné dávky všech živin, vitamínů a minerálních látek.

Vhodná skladba jídelníčku se liší v různém věku, je proto třeba brát zřetel i na celkový režim, zejména pohybovou aktivitu, výdej během dne, náročnost jednotlivých dnů nejen ve škole. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy.

Prvním předpokladem je naučit se zásadám správné skladby stravy, znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí, správně sladit jídlo mimo domov se stravováním doma. Uzpůsobit jídelníček v závislosti na velikosti pohybu.

Nemusíš se bát omezit sladkosti, čokolády, slazené nápoje, různé nezdravé majonézové saláty, tučné salámy, ale na druhé straně si je nemusíte úplně zakazovat. najdi si zdravý jídelníček, základ by měly tvořit zdravé potraviny, hodně zeleniny, dostatečný pitný režim.

Pokud vyrážíš mimo domov, vždy mysli včas na zdravé jídlo s sebou.

Dbej na to, aby den začínal vždy snídaní a měla jsi s sebou do školy zdravou svačinu, teplý oběd a doma lehkou večeři. Zkus zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu, ideálně klidně jen rychlou chůzi, může být střídána s během, dále kolečkové brusle, tanec, velmi vhodné doplnit např. i vedenými lekcemi kombinovanými s lehkým posilováním.

Hezký den Nikola Hanyšová

Jak zhubnout
Dobrý den, bude mi už skoro 19 let, měřím 187 cm a váhu mám právě 83kg, ale stále se mění v okruhu 80-90kg někdy i více okolo. Můj problém je, že nejsem moc aktivní ve sportování a většinou sedím (škola,sezení u počítače) a všechna obezita se mi uskladňuje především na bocích, břichu a okolo zadku/stehen. Do plavek před lidi nemohu, jelikož moje tělo vypadá až moc špatně, není to typická obezita, ale u chlapa nemůže být rozdíl průměru hrudi a průměru boku tak obrovitý. Na pohled je to velice znepokojující. Komplikuje mi to život, nějaké rady prosím?
Kryštof.S.
Poradna Hanyšová
Dobrý den Kryštofe,
asi to neuslyšíš příliš rád, ale nejlepší radou, kterou Ti mohu dát, je zařazení pohybové aktivity, která Ti pomůže nejvíce. Zkus se zaregistrovat zdarma na www.stobklub.cz, kde společně můžeme konzultovat Tvůj jídelníček i pohyb. Můžeš mne dokonce přidat i jako lektora, pod jménem Nikola. 
Ráda pomohu, bude-li to v mých silách.
Těším se na stobklubu,
s pozdravem Nikola Hanyšová
Jak zhubnout
Dobrý den :) mám problém .muj život byl driv celkem aktivni.. s váhou jsem ani tak problém neměla ale za poslední 3 roky jsem hodně přibrala.cca 20 kg..mometalně vážím 90kg a měřím 160,,zhruba před měsícem jsem ze dne na den změnila život řekla bych že k lepšímu .5 denne jím zdravé jídlo menšich porcích chodim na procházky ,2x denne 9 pater do schodu. a pak jeste 40 min aerobně cvičím.kouknu a ono nic?ze začátku jsem měla na vše energii ale posledni pár dnu jsem uplně bez nalady chute neco dělat,a hlavně energie:/nevíte kde muže být problém?je mi 20 a jsem odhodlaná konečně změnit život ale jak? když na to moje tělo asi nereaguje .. děkuji za odpověd:)
Lee
Poradna Hanyšová
Dobrý den, 
určitě si zkuste zkontrolovat jídelníček na www.stobklub.cz v programu sebekoučink, který Vám pomůže s nastavením jídelníčku. Když jste tak krásně odhodlaná, nevzdávejte svůj boj, tělu to bude nějakou dobu trvat, však i nárůst váhy trval 3 roky, nemůže to jít proto za jeden měsíc. Určitě vydržte a uvidíte rozdíl. Jakmile uvidíte první výsledky určitě zase budete mít energii pokračovat dál.
Možná jste také Váš kalorický příjem snížila až velmi dramaticky, někdy i méně znamená více. Naslouchejte svému tělu, možná pokud se skutečně cítíte vyčerpaná, je toho na Vás moc a pomůže trošku zvolnit, ale ne polevit úplně. 
Držíme Vám palce, ať se vše podaří!
Jak zhubnout
Dobrý den, měřím 170 cm, vážím 77 kg a je mi 25 let. 2x týdně chodím na zumbu a před týdnem jsem přidala i program pro zpevnění 30 day shred, kdy každý den intenzivně 20 minut zpevňuji tělo. Od té doby jsem přibrala a nemohu se toho zbavit ať jím sebe míň a cvičím sebevíc. Svaly na rukou a nohou jsou pevnější, ale ani váhově ani na centimetry dolů nejdu. Jím 4x denně malé porce, celozrnné pečivo, ale jen ráno, kuřecí maso, hodně zeleniny, večer už žádné sacharidy jen bílkoviny a zeleninu. Jak mohu docílit nějakého dalšího váhového úbytku? Děkuji - otázka upravena poradcem
Hana
Poradna Hanyšová
Dobrý den, 
vzhledem k tomu, že jste zařadila posilovací cvičení, zcela jistě Vám přibyla svalová hmota, pokud by neubyl žádný tuk a přibyla pouze svalová hmota, šla byste s cm dokonce i nahoru. Takto lze usuzovat, že šly nějaké cm dolů z tukové tkáně a zase nějaké přibyly do svalové hmoty. 
Nejlepší přehled byste měla, pokud byste kontrolovala nejen váhu a cm, ale i složení těla.
Můžete zkusit umocnit úbytek tukové tkáně zařazením aerobní aktivity alespoň 3 x týdně v trvání 45-60 minut v aerobním pásmu (Tepová frekvence kolem 127-137/min pro Váš věk).
Co se týká jídelníčku, tak zde mohu nejlépe poradit zkontrolovat jej na stobklubu v programu sebekoučink. Na to kolik máte pohybu, budete mít v jídelníčku s velkou pravděpodobností malý podíl sacharidů, což neznamená, že budete hubnout snáze, spíše naopak. Zkontrolujte v jídelníčku kolik máte bílkovin na den, těch byste vzhledem k cvičební aktivitě měla mát kolem 100 g/den. Při cvičení se uvádí kolem 1,5 g/kg váhy. Nebojte se přijímat sacharidy i k večeři, zvláště po silovém tréninku. Jen je nekonzumujte 3-4 hodiny před spaním. 
Hezký den přeje za celý STOB Nikola Hanyšová 
Jak zhubnout
Dobrý den, již několik měsíců se snažím nejíst více než 1200 kca denně, ale nehubnu spíš mi přijde, že trochu tloustnu, je mi 18 let. Tak mě zajímá. jestli je možné při nízkém příjmu kca spíš přibírat.A kolik kca bych měla jíst, když si chci postavu udržet? Děkuji
Domča
Poradna Hanyšová
Dobrý den,
určitě je možné, že při nízkém kalorickém příjmu nehubneme, spíše naopak. Tělo vystavujeme příliš nízkým příjmem do situace, kdy musí s tím málem energie a potřebnými živinami zacházet opatrněji, dostáváme se do stavu, kdy naše tělo sepne obranné mechanismy a dostává se do úsporného režimu. Začne odbourávat sval. hmotu, sníží termoregulaci, zpomalí procesy trávení, ukládá více do zásob. Zkuste si nastavit optimální energetický příjem pomocí sebekoučinku na www.stobklub.cz. Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny a zkuste tělu pomoci pohybovou aktivitou...
Jak zhubnout
Dobrý den paní doktorko, od prosince 2012 jsem zhubla ze 100 kg na 88 kg (měřím 178 cm). V tuto chvíli mám bohužel pocit, že se hubnutí zastavilo a víc už mi dolů nejde. Chtěla jsem se Vás zeptat zda je tento stav normální a zda mám setrvat a držet dále stejným i způsobem, i když se váha nemění, nebo zda dělám zřejmě někde chybu. Děkuji Kamila
Kamila
Poradna Hanyšová
Dobrý den Kamilo, 
je opravdu zcela běžné, že se po určité době hubnutí na chvilku zastaví, tato fáze "plató" se po určité době dostaví a buď stačí chvilku počkat a poté váha zase spadne dolů, ikdyž ne tak radikálně jako třeba na počátku hubnutí. Pokud by váha dolů nešla, pak stačí jen opětovná malá úprava jídelníčku, zařazení nové pohybové aktivity a váha se zase posune dolů. Držím palečky, ať se Vám všechno podaří. Hezký den, Nikola Hanyšová
Jak zhubnout
Dobry den,chtěla bych se zeptat co mám dělat,mám přes 70 kilo a je mi 18 let zkouším všelijaké diety ale bohužel nevidím výsledky děkuji
Zuzana
Iva Málková
Dobrý den, zhubnutí je především o dlouhodobé změně v jídelníčku a v pohybovém režimu a více než jakákoli dieta v tom známém slova smyslu, je nalezení dlouhodobých změn, které mnohdy nejsou tak radikální...Zkuste se nechat inspirovat na www.stob.cz nebo na stobklub.cz, kde najdete i interaktivní lekce hubnutí :-). 
Jak zhubnout
Zdravím, zajímá mě, proč se nedá po 60 tce také zhubnout!Nemyslím mít pod výšku a být vyloženě štíhlá,ani by to nebylo hezké v pokročilém věku, ale 2-3 kg nad výšku. 90% lidí po 60tce má menší nebo větší nadváhu včetně lékařů. A proč také nastane v těle velmi malé spalování po 60 tce! Je mi jasné, že štíhlost patří k mládí a sluší jim, ale aby váha ve věku át vyletěla o 10-20kg nahoru, to mi prostě hlava nebere. Děkuji za odpověď,hezký den.
Barbora
Iva Málková
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Je to především proto, že čím jsme starší, tím více nám ubývá svalová hmota a tudíž náš energetický výdej je výrazně nižší než v mládí. Proto s přibývajícím věkem nenápadně přibýváme, protože jídelníček je stále stejný, ale fyzický výdej nižší, u mnohých i psychický výdej, těch faktorů, které způsobují nižší bazální výdej je vícero...Trávení může být pomalejší, termoregulace, která se také podílí na fyzickém výdeji může být snížena. Často se ve vyšším věku objevují poruchy spánku, tím se opět může prohlubovat problém s nadváhou a takto bychom mohli s důvody pokračovat:-).Je tedy důležité neustále se snažit udržovat se v kondici, věnovat se pravidelnému pohybu, klidně i jen chůzi, chůzi s holemi, plavání, procházky s pejskem, cvičení a sezení na balónu apod. Hezký den i Vám...
Jak zhubnout
Dobrý den, již řadu let mám problémy s dietami a jojo efektem, většinou se mi po zhubnutí váha zase vrátila a přidalo se pár kg navíc. Vloni od ledna do května se mi podařilo zhubnout z 68 kg na 52 kg při výšce 167 cm díky pravidelné konzumaci 5 menších jídel denně s větším podílem ovoce a zeleniny . Zhruba od listopadu se váha zvedla o cca 3 kg, tedy na 55 kg, od té doby se nijak nemění. Jím vše na co mám chuť, ale v malém množství, nicméně nehladovím, nemám pocit žádného omezení. Myslíte, že už se jojo efekt tentokrát neobjeví? Děkuji za odpověď.
OlgaV.
Iva Málková
Dobrý den, myslím si, že jste již našla způsob stravování, který by Vám mohl vyhovovat a váha by se mohla ustálit. Samozřejmě mohu jen těžko predikovat případný jojo efekt, avšak udržíte -li si současný režim, není důvod se bát. Počítejte s přibývajícím věkem, že se může stát, že přirozeně ubývá svalová hmota a tím se zpomaluje bazální metabolismus, tedy snižuje energetický výdej. Je proto potřeba udržovat si váhu i pravidelným pohybem, který přispívá k udržení aktivní svalové hmoty.
Jak zhubnout
dobrý den, je mi 12 let a vážím 58 kg při výšce 154 cm . mohli byste mi prosím poradit jak mám těch pár kilo zhubnout doma? děkuji. *s
esime
Iva Málková

Ahojky Esime,

Tvá váha je zcela v pásmu normy, tedy není zapotřebí radikální hubnutí. V Tvém případě bude bohatě stačit jíst pravidelně, vybírat zdravější potraviny, dostatek zeleniny, mít dostatečný pitný režim a kompenzovat případné nedostatky pouze cvičením a pravidelnou pohybovou aktivitou...

 

Inspirovat se můžeš také na stránkách www.hravezijzdrave.cz.

 

Jak zhubnout
Dobrý den, jsem je mi 35 let,vážím 75kg a měřím 170cm, 15kg mi zůstalo po narození dcery, jsem typ věčné dietářky, vždy od pondělí, všechno o správné výživě vím, snad bych to mohla i vyučovat,vydržím 3, 4 dny a pak se takzvaně zprasím... začne to jedním kolečkem sušenky a pak sním úplně všechno co doma najdu a pořád dokola, nemám vůbec vůli a nevím co s tím? psychicky jsem na dně, jelikož pořád pomaličku přibírám... prosím Vás moc a moc o radu, děkuji - otázka upravena poradcem
Michaela
Iva Málková

Dobrý den,

právě pro Vás by mohly být vhodné kurzy snižování nadváhy, které jsou zaměřeny právě nejen na teorii zdravého hubnutí, ale především převedení do praxe.

Jsou založeny na kognitivně-behaviorální psychoterapii. To znamená, že na kurzech se naučíte pracovat s nevhodnými návyky, s vnitřními a vnějšími podněty, které úspěch zpomalují nebo zastavují.

Podívejte se na aktuální nabídku, věříme, že Vás zaujmou. Lze je absolvovat v Praze i mimo Prahu.

Kurz probíhá po dobu 12 týdnů, avšak v nabídce je kurz i pro uspěchané.

Přeji pevné zdraví.

Jak zhubnout
Prosím o radu pro svoji dceru. Je jí 34 let a ani po narození dvojčat se jí nedaří zhubnout naopak ještě přibírá. Její obezita je vysoká (přes 100 kg), bohužel přestože zná všechno co se výživy týče, díky stresu nezvládá hubnout, spíš naopak. Můžete mi doporučit nějakou poradnu v blízkosti Mostu. Díky Lenka
Lenka
Iva Málková

Dobrý den, při takové hmotnosti již mohou být přidružené závažné zdravotní problémy a bylo by vhodné konzultovat s odborníky. Jednou z možností je navštívení kurzů snižování nadváhy, které právě od října startují! Podívejte se na nabídku zde:

Kurzy v Praze:

http://www.stob.cz/kurzy-v-praze/blog

Kurzy mimopražské:

http://www.stob.cz/kurzy-mimoprazske-uvodni-slovo/kurzy-mimoprazske-uvodni-slovo

 

Jak zhubnout
Dobry den chtela bych se zeptat jak bych mela zhubnot 5 kg za 2mesice jsem vysoka 155 a vazim 53kg
Agata14
Iva Málková

Dobrý den Agáto,

obecných rad tu zaznělo již opravdu mnoho a bohužel žádné konkrétnější Ti dát nemohu, protože neznám způsob stravování, pohybové aktivity, ani Tvůj režim dne.

 

Zkus se inspirovat na stránkách www.stob.cz, nebo využij zdarma program stobklub.cz, kde jsou i lekce hubnutí.

Pusť se do toho třeba hned teď! :-)

Jak zhubnout
moje normalni vaha byla 70-71 kg pri 175 cm,2 měs jsem byla na prac. nesch. a pribrala jsem 4 kg. Jsem zoufala nejde to dolů,nevím jak a co mam jíst odpoledne abych nebyla nafoukla. ráno jím snidani potom oběd menší,žadne knedlíky, piju 2.5 litru tekutin \zeleny čaj,vodu\.Je mi 44 let. dekuji
jenka
Iva Málková

Dobrý den,

ve Vašem případě je potřeba snížit energetický příjem v závislosti na sníženém energetickém výdeji.

Zaměřte se na pravidelnou stravu, 5 -6 jídel za den. V současném jídelníčku zcela chybí svačina a zbytek dne jste bohužel neuvedla. Využijte www.stobklub.cz.

 

Jak zhubnout
Vážená paní doktorko, je mi 59 let a obracím se na Vás jako absolventka kurzu z roku 2006, kdy se mi podařilo zhubnout 10 kg na BMI 25. Nějakou dobu jsem se držela, ale postupně jsem ztracená kila zase nabrala. Dost mě to trápí, že jsem "selhala", myslím, že svou ulohu hraje i zvýšená úzkost a tím nutkavá touha po sladkém. Mám teď od psychiatra Aurorix, cítím se lépe, ale váha nejde dolů. Mám se znovu přihlásit jako repetent do základního kurzu nebo byste spíš doporučila individuální terapii? Děkuji za brzkou odpověď.
Pavla
Iva Málková
Dobrý den individuální terapie je jednou z možností, dále jsme otevřeli také nově kurzy - Intenzivní pokračovací kurz pro všechny, kteří si chtějí udržet váhové úbytky, případně pokračovat v hubnutí http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-specifikace-kurzu/intenzivni-pokracovaci-kurz-pro-vsechny-kteri-si-chteji-udrzet-vahove-ubytky-pripadne-pokracovat-v-hubnuti Přes léto by Vám velmi prospěly redukční pobyty a aktivní dovolená. http://www.stob.cz/redukcni-pobyty-zahranicni-kdy-a-kde/blog
Jak zhubnout
Dobrý den, mám dotaz ohledně hubnutí na centimetry (váhu doma nemám a ani ji neplánuji zakoupit). Je mi 24 let, 177 cm a vážím kolem 66 kilogramů. Ráda bych výrazně zhubla pŕes boky (jsem typ postavy hruška) ale nevim, jaké jsou parametry pro hubnutí, jinými slovy, kolik centimetrů mohu zhubnout? Jde mi o to, jaký si mám vytyčit cíl - 5cm? 10cm? Nejsem nijak obézní, mám štíhlou postavu, ale ráda bych shodila jednu konfekční velikost a zvýšila fyzičku. Děkuji za odpověď
Kristýna
Iva Málková
Dobrý den Týnko, co ubytý cm v pase, to by měl znamenat ubytý kg. Tedy za měsíc bych Vám doporučila zhubnout max. 4 cm v pase, týdně pak 0,5-1 cm. Sledujte všechny rozměry, pokud by Vám pas neubýval a ubývaly především ostatní partie těla, mohlo by to být i známkou úbytku svalové hmoty, nikoli tuku. Zaměřte se také na to, abyste se cítila dobře a někdy během hubnutí zavítejte i do lékárny, kde se můžete zvážit a proměřit i tuk.
Jak zhubnout
Dobrý den, mám dotaz ohledně hubnutí na centimetry (váhu doma nemám a ani ji neplánuji zakoupit). Je mi 24 let, 177 cm a vážím kolem 66 kilogramů. Ráda bych výrazně zhubla pŕes boky (jsem typ postavy hruška) ale nevim, jaké jsou parametry pro hubnutí, jinými slovy, kolik centimetrů mohu zhubnout? Jde mi o to, jaký si mám vytyčit cíl - 5cm? 10cm? Nejsem nijak obézní, mám štíhlou postavu, ale ráda bych shodila jednu konfekční velikost a zvýšila fyzičku. Děkuji za odpověď
Kristýna
Iva Málková
Dobrý den Týnko, co ubytý cm v pase, to by měl znamenat ubytý kg. Tedy za měsíc bych Vám doporučila zhubnout max. 4 cm v pase, týdně pak 0,5-1 cm. Sledujte všechny rozměry, pokud by Vám pas neubýval a ubývaly především ostatní partie těla, mohlo by to být i známkou úbytku svalové hmoty, nikoli tuku. Zaměřte se také na to, abyste se cítila dobře a někdy během hubnutí zavítejte i do lékárny, kde se můžete zvážit a proměřit i tuk.
Jak zhubnout
Dobrý den,je mi 33 let meřím 165 cm a vážím 75 kg.Leřim se s štítnou žlazou.Prosím o radu nebo o sestavení jidelního lístku.děkuji
Jana
Iva Málková
Dobrý den Jani, z Vašeho dotazu předpokládám, že máte problémy se sníženou funkcí štítné žlázy. Jedním z příznaků tohoto onemocnění je zpomalení metabolismu a proto pacienti mohou přibírat na váze. Při nasazení léků (hormonů) by se tyto problémy měly srovnat, ale vždy záleží na mnoha faktorech. Obecně platí, že každému z nás jinak pracuje metabolismus, někdo ho má „rychlejší“ a spálí vše, co přijme, někdo má větší tendence si přijatou energii ukládat. Množství energie, které tělo potřebuje ke svému spalování je částečně ovlivněno jak genetickou výbavou, věkem, pohlavím, nějakým onemocněním a poměru tukové a svalové tkáně. Čím více máte svalové hmoty, tím lépe Váš metabolismus spaluje. Na metabolismus mají zároveň vliv i dlouhodobé diety, které vedou k jeho zpomalení. Tělo si zvyká na nižší energetický příjem a přirozeně začíná s energií šetřit. Rady pro sestavení jídelníčku budou platit úplně stejně jako u zdravého či obézního člověka, který chce hubnout. Takových rad již zaznělo mnoho a nejvíce Vám pomohou stránky ZDARMA na www.stobklub.cz, případně i www.stob.cz
Jak zhubnout
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bych měla denně přijmout kilojoulů, abych si udržela svou hmotnost, když měřím 176 cm vážím 55 kg. Vím že je to o něco méně než bych měla vážit,ale když jsem byla na měření tuků, atd. měla jsem poměry v těle zastoupeny takto: 9 kg tuků, 12 kg svalů a kostí a 34 kg vody, což se mi zdá optimální. Mám za sebou několik bílkovinových diet ( např. 10 dnů pouze čisté bílkoviny - vajíčka) .Jinak řekla bych že mám i docela dost pohybu, nachodím denně asi 2-3 hodiny a asi 5x týdně 45 min cvičím, bohužel neustále bojuji s tím že bud mám nezvladatelnou chut k jídlu a přejím se a pak následně držím dietu abych si svou váhu udržela. Prosím poradte mi kolik kilojoulů mám denně sníst, abych si váhu udržela a neměla chutě. Děkuji moc.
Eunika
Iva Málková
Dobrý den, určitě Vám bude velkou pomůckou www.stobklub.cz, kde je zdarma program sebekoučink a po zadání vstupních údajů Vám program doporučí nejen množství kJ, ale i jednotlivých živin. Přejeme brzké nalezení spokojeného jídelníčku...
Jak zhubnout
Dobrý den..Je mi 13 let měřím 187 cm a vážím kolem 100 kilo..Postavu mám hodně statnou a mám i docela těžké kosti...Trápí mě ale má tloušťka a to už docela dlouho..Hlavně v bocích a na břiše..Už se to trochu zlepšilo, ale přesto potřebuji ještě hodně zhubnout..Závodně tancuji už 6 let a mám tréninky 2x týdně 1,5 hodiny...Do toho chodím se psem a snažím se posilovat a hýbat se...Jídlo jsem taky hodně změnil a snažím se jíst ryby,maso,mléčné výrobky,zeleninu,ovoce,(Tu se snažím jíst jen dopoledne, odpoledne spíš zeleninu),hodně bílkovin...Do fastfoodu se snažím chodit opravdu minimálně..Jím pravidelně aby si tělo nezačlo ukládat tuky a v menších porcích..Pít se taky snažím..Na vyšetřeních jsem byl a nic se mnou není.Prosím poraďte mi!..Předem díky!..:))
Petr
Iva Málková
Dobrý den, zkus nahlédnout do našich stránek www.hravezijzdrave.cz, kde je spousta zajímavých rad a tipů. Mohla by Ti pomoci i linka výživa dětí, kde můžeš podrobně poznat svůj jídelníček i váhu. Pořádáme kurzy snižování nadváhy i pro mladistvé, což by Ti přineslo mnoho rad a každý týden spoustu nových informací... www.stob.cz www.hravezijzdrave.cz www.vyzivadeti.cz Máme také výbornou poradkyni Janu Divokou, kontakt na ni najdeš na stob stránkách.
Jak zhubnout
Dobrý den,jsem půl roku po porodu a kojím.Mám 10kilo navíc,tak vás prosím o radu,když bych chtěla zhubnout,tak kolik si můžu počítat KJ na den?děkuji za odpověď
Renata H.
Iva Málková
Dobrý den, pro kojící ženy častý a pravidelný příjem stravy, nejlépe v pěti až sedmi malých porcích denně. Hladovění snáší špatně nejen matka, ale hlavně plod, který je odkázán na rovnoměrný přívod cukru mateřskou krví. Aby nedocházelo k velkým výkyvům cukru v krvi, měla by strava matky obsahovat vysoký podíl škrobu, obsaženého především v bramborách, obilovinách, ( luštěninách a zelenině – zde však pozor na nadýmání). Důležitý je i pitný režim, jehož součástí by mělo být mléko jako důležitý zdroj vápníku, fosforu, dalších minerálních látek a vitaminů skupiny B, hlavně riboflavinu. Vhodné jsou i minerální vody s vysokým obsahem vápníku a hořčíku, ale s nízkým obsahem sodíku a dále kvalitní pramenité stolní vody. Jelikož chcete zhubnout je potřeba se vyhýbat sladkostem a určitě se nepřejídat. Chce to opravdu jíst menší porce, ale častěji za den, nejlépe po 2-3 hodinách. Určitě byste měla zařazovat dostatek bílkovin, tj. libové maso (kuřecí, krůtí, vepřová kýta), sýry do 30% tuku v sušině a samozřejmě velice důležité jsou i mléčné výrobky do 3 g tuku (jogurty, mléko, zakysané mléčné výrobky). Nekupujte zcela odtučněné mléko a odtučněné jogurty, zároveň však nekupujte smetanové a tučné mléčné výrobky. Vyvážený příjem sacharidů – pokud máte problémy s váhou, doporučují se 3 porce přílohy na den, tedy 1 ke snídani, k obědu a večeři, tzn. pečivo, brambory, rýže, těstoviny, bramborová kaše, luštěniny(pozor však na nadýmání) měla byste ji zredukovat na polovinu porce, jakou jste normálně zvyklá jíst. Pro vaší orientaci – 1 porce je 60g pečiva, 80g vařené rýže, 80g vařených těstovin, 150g brambor, 150g bramborové kaše, případně 100g luštěnin. Pokud by šla Vaše váha rychleji dolů, můžete porce o trošku zvýšit, naopak budete-li přibírat, uberte. Pokud budete mít vysoký příjem sacharidů, tak se Vám budou ukládat ve formě tuku. Určitě byste také měla zařazovat dostatečné množství ovoce a především zeleniny, jelikož jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Zařazovat je můžete buď jako svačiny spolu s malou porcí bílkovin, zeleninu můžete klidně doplňovat ke každému jídlu. Ovoce si raději dávejte v porci maximálně 200g na den, zbytek nahraďte zeleninou. Nekonzumujte ovoce v pozdějších večerních hodinách. Vždy však zachovejte 3 hlavní jídla za den, která se budou skládat z přiměřené přílohy, porce bílkovin( masa, ryby, sýru, libové uzeniny) a dostatku zeleniny.
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 22 let měřím 169 cm a momentálně vážím 65 kilo. Není to bůhví jaká váha, oproti mé výšce. Ovšem před 5 měsíci jsem vysadila HA. Pravidelně se stravuji, pravidelně chodím cvičit, ovšem váha každým měsícem nabývá. Nenapadá mne jak bych upravila jídelníček ani životní styl. Začaly mi vypadávat vlasy a dokonce mám pravidelně zpoždění cca týden. Bojím se že pokud to tak půjde dál, tak naberu o dost více. Nevím už jak si poradit. Na internetu jsem se dočetla, že mohu zadržovat vodu v těle. Také jsem si vědoma, toho že mám rozhozené hormony, je nějaká možnost, klidně léků, jak zvyšování váhy předejít. Během těchto 5 měsíců jsem nabrala 10 kg a už bych to opravdu ráda zastavila. Je nějaká možnost? Děkuji za odpověď.
Sára
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě bych doporučila konzultaci s gynekologem, který by mohl ve Vašem případě pomoci. Pro vyrovnání hladiny estrogenu se dají použít přírodní fytoestrogeny, které byste našla např. v pupalkovém oleji, dají se koupit i v lékárně tabletky, ale i tak bych v prvé řadě konzultovala důsledek vysazení HA s lékařem. Je potřeba rozlišit zda Vaše problémy skutečně spadají do souvislosti s vysazením HA či zda není ještě jiný důvod...
Jak zhubnout
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak zhubnout? Je mi 55 let. Během půl roku jsem po zlomenině nohy přibrala 6kg a nedaří se je zhubnout. Jím malé porce každé 3-4 hodiny, snažím se hodně chodit a doma 2x týdně cvičím. V současné době užívám anastrozol, vitamin D a kaltrát. Před 4 měsíci jsem přestala kouřit. Mám šanci se vráti na původní váhu ? 53kg při výšce158cm. Moc děkuji
Eliška
Iva Málková
Dobrý den, bylo by vhodné sladit energetický výdej spolu s energetickým příjmem, doporučuji Vám proto shlédnout a vyzkoušet stránky www.stobklub.cz, kde Vám program doporučí optimální příjem energie a Vy si jej můžete každý den sledovat. Přihlaste se také do našeho projektu 7S, věřím, že s ním spojené články a aktivity Vám zpříjemní Vaši cestu hubnutím.
Jak zhubnout
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mam začít s jídelníčkem? Vážím 96 a merim172 31let.Nebyvala jsem takova mela jsem vzdy mezi 55az 60.po stitne zlaze odstraneni leveho laloku jsem zacala byt unavena tim i lina po case a jeste mam tedy hormony,se sportem nemívam problem tet jsem sama zacala delat velke prochazky a pomali pridavam.jen nevim jak jist spravne kjsi vazit neumim ani tomu nerozumim.Dekuji Za radu Jana:M
Jana.M.
Iva Málková
Dobrý den, snížená funkce štítné žlázy je spojená s určitým zpomalením Vašeho těla, cítíte se unavená, ospalá, zpomalí se metabolismus a pokud vůbec nezměníte jídelníček může se stát, že přiberete na váze. Snížená funkce štítné žlázy vzniká při sníženém uvolňování hormonů štítné žlázy do Vaší krve, nejčastější příčinou je nedostatečným vylučování regulačních hormonů štítné žlázy mozkem, chronický zánět štítné žlázy, dlouhodobý nedostatek jódu...speciální dieta pro onemocnění se štítnou žlázou tak jako je např. pro diabetes a jiná onemocnění není, můžete si dát pozor na konzumaci potravin, které obsahují tzv. strumogeny, látky, které brání štítné žláze v hromadění a využití jódu. Jsou to např. růžičková kapusta, brokolice, květák, kedlubny, ředkvičky nebo zelí. Ale pokud máte pestrý jídelníček, a jen v přiměřeném množství tuto zeleninu zařadíte do jídelníčku, žádné riziko nehrozí. Měla byste se ještě více než normálně zaměřit na zdravý jídelníček a správné stravovací návyky. Doporučuji zrychlovat metabolismus přirozeným způsobem, jak jen to půjde. To znamená: Prvním předpokladem je pravidelná strava, udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi, tím si dopřejete pravidelnou energii a předejdete únavě. Vhodné je zkusit volit potraviny s nízkým glykemickým indexem. Začněte snídaní, která by měla být do hodiny po probuzení, následuje dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, případně ještě 1,5 před spaním 2. večeře. Důležitým krokem redukční diety je snížení obsahu tuků na 30 % celkového přijmu energie. Snížení obsahu tuků dosáhnete jednak výběrem vhodných druhů potravin, a rovněž použitím omezeného množství tuku při přípravě jídel. Všechny tuky obsahují dvojnásobné množství energie ve srovnání se sacharidy a bílkovinami, jsou tedy kaloricky dvojnásobně vydatné, přesto mají ze všech základních živin nejmenší sytící schopnost. Proto je lepší volit zdroje bílkovin a tuky hradit např. volbou mořské ryby s vhodným složením tuků (obsahují tzv. omega 3 MK). Mořské ryby jsou ostatně i vhodným zdrojem jodu. Jako další zdroje bílkovin vyberte libové druhy masa jako jsou krůtí a kuřecí prsa, králičí maso, hovězí svíčková, hovězí kližka, vepřová kýta na řízky, atd. viz tabulky energetických hodnot ( maso do 15g tuku na 100g, jogurty do 3% tuku, tvaroh polotučný...). Bílkoviny získáváme z poloviny z živočišných zdrojů, tedy z masa a masných výrobků, mléka a mléčných výrobků se sníženým obsahem tuku. Druhou polovinu by měly tvořit rostlinné zdroje, tedy luštěniny, tofu, soja, Robi maso, obilné výrobky aj. Zelenina obsahuje velké množství vitaminů, minerálů a současně i vlákniny, která navozuje pocit sytosti a má příznivý účinek na metabolické poruchy provázející nadváhu. Denně ji zařazujte nejméně 2-3 x (cca 300 -400 g/den). V neposlední řadě se soustřeďte i na dostatečný příjem tekutin ve formě neslazených nápojů (neslazená a minerální voda, ovocné, bylinné či zelené NEslazené čaje).
Jak zhubnout
Dobrý den,mám 5ti měsíční holčičku kterou plně kojím.Vůbec nic jsem nezhubla,ale ted´bych jsem se do toho chtela pomaličku pustit.Můžete mi prosím poradit kolik KJ můžu za den sníst aby mi to šlo na trvalo dolů.Děkuji za odpověd´.
Renata
Iva Málková
Dobrý den, v každém případě je důležitá pravidelná strava, a to nejméně 5 porcí za den, Vy jste zmínila jídla 4, zařaďte si tedy ještě odpolední svačinu, a pokud jste často v noci vzhůru nebo chodíte spát pozdě, můžete si dovolit i 6.jídlo v podobě II. večeře. Pokud chcete hubnout, doporučují se 3 porce přílohy na den, tedy 1 ke snídani, k obědu a večeři, tzn. pečivo, brambory, rýže, těstoviny, bramborová kaše, luštěniny, měla byste ji zredukovat na měnší porce, než jste byla zvyklá jíst. Pro vaší orientaci – 1 porce je 50g pečiva, 70g vařené rýže, 70g vařených těstovin, 130g vařených brambor, 130g bramborové kaše, případně 90g vařených luštěnin. Pokud by šla Vaše váha rychleji dolů, můžete porce o trošku zvýšit, naopak budete-li přibírat nebo se nebude s váhou nic dít, uberte. Pokud budete mít vysoký příjem sacharidů, tak se Vám budou ukládat ve formě tuku. Určitě byste také měla zařazovat dostatečné množství zeleniny, méně pak ovoce, jelikož jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Zařazovat je můžete buď jako svačiny spolu s malou porcí bílkovin, zeleninu můžete klidně doplňovat ke každému jídlu. Ovoce si raději dávejte v porci maximálně 200g na den, zbytek nahraďte zeleninou. Nekonzumujte ovoce v pozdějších večerních hodinách. Jelikož chcete zhubnout je potřeba se vyhýbat sladkostem a určitě se nepřejídat. Chce to opravdu jíst menší porce, ale častěji za den, nejlépe po 2-3 hodinách. Určitě byste měla zařazovat dostatek bílkovin, tj. libové maso (kuřecí, krůtí, vepřová kýta), sýry do 30% tuku v sušině a samozřejmě velice důležité jsou i mléčné výrobky do 3 g tuku (jogurty, mléko, zakysané mléčné výrobky). Nekupujte zcela odtučněné mléko a odtučněné jogurty, zároveň však nekupujte smetanové a tučné mléčné výrobky. Vždy zachovejte 3 hlavní jídla za den, která se budou skládat z přiměřené přílohy, porce bílkovin (masa, ryby, sýru, libové uzeniny) a dostatku zeleniny. Dbejte na dostatečný pitný režim hrazený neslazenými nápoji. Zkuste změnit i režim cvičení na 3-4x týdně, ale 50-60 minut v kuse. 2x v týdnu doplňte posilovací cvičení na problematické partie, tím, že prodloužíte dobu aerobní aktivity, zvýší se podíl spalování energie z tukových zásob a tím, že zařadíte posilovací cvičení zvýšíte svalovou hmotu a tím zvýšíte i energetický výdej během dne, dokonce i v klidové fázi, což je důležité. Buďte trpělivá, těhotenství trvalo 9 měsíců, máte tedy ještě nárok být mimo formu, ne každé mamince to jde rychle a Vy se snažíte, což je důležité a přinese brzy výsledky:-)
Jak zhubnout
měřím 172 cm a važím 69 sem obézní ?? :/
PETRA
Iva Málková
Dobrý den Vaše váha je ještě stále v pásmu normy. Zhodnoťe se Vaši váhu na www.stob.cz
Jak zhubnout
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mam začít s jídelníčkem? Vážím 96 a merim172 31let.Nebyvala jsem takova mela jsem vzdy mezi 55az 60.po stitne zlaze odstraneni leveho laloku jsem zacala byt unavena tim i lina po case a jeste mam tedy hormony,se sportem nemívam problem tet jsem sama zacala delat velke prochazky a pomali pridavam.jen nevim jak jist spravne kjsi vazit neumim ani tomu nerozumim.Dekuji Za radu Jana:M
Jana.M.
Iva Málková
Dobrý den Jano, bylo by zapotřebí se více naučit pracovat s informacemi a zařadit je do jídleníčku a pohybové aktivity. Můžete navštívit kurzy snižování nadváhy, pokud máte pocit, že byste časově nezvládala kurz navštěvovat, pak máte mnoho dalších možností. Společnost STOB nabízí i konzultace po skypu, internetový program sebekoučink, který naleznete na www.stobklub.cz po bezplatné registraci. Komunitní web STOBklub.cz nabízí i řadu příspěvků od odborníků, databázi receptů, potravin, program k počítání jídelníčku. Dále nabízí STOB řadu brožur, například kalendář Kam kráčíš, kde najdete kroky a tipy k hubnutí na každý den a celý rok. Podívejte se na www.stob.cz sekce pomůcky na hubnutí. Pomocníkem by mohla být i kniha Hubneme s rozumem nebo novinkou je například Hubneme s rozumem tvořivě-Variabilní jídelníček pro hubnutí a udržení váhy. Vše od paní doktorky Málkové. Zkuste se podívat zde: http://www.stob.cz/pomucky-na-hubnuti-pomucky-na-hubnuti/knihy Bohužel Vám nemůžu napsat více konkrétních rad, protože mám k tomu od Vás příliš málo informací. Přeji Vám, ať svůj boj zvládnete...
Jak zhubnout
Dobrý den, mám velmi pěknou štíhlou postavu, aniž bych cvičila, bylo mi 30 let, a moje břicho začíná mít špek- prosím o radu, co s tím, jaké cviky dělat, případně co nemám jíst - omezila jsem mouku,ale nezdá se mi, že by se cokoliv zlepšilo. Mám komplexy a narušený intimní život, protože jsem se od muže dozvěděla, že mám tlustý břicho. Děkuji Vam a zdravím.
Patricia
Iva Málková
Dobrý den, ve Vašem případě bych určitě doporučila konzultaci s odborníkem, který Vám pomůže komplexně řešit Vaši nadváhu, jídelníček i psychické problémy. Sama budete bojovat mnohem náročněji a zdlouhavěji. Přeji Vám brzké zlepšení ve všech směrech!
Jak zhubnout
Dobrý Den, chtěla bych se zeptat, jaký sport je nejvíce na hubnutí a jestli je účinné hubnutí na trampolínkách? Dá se na trampolínkách zhubnout zhruba 15 kilo? Děkuji za odpověď :)
Nikol
Iva Málková
Cvičení na trampolínkách je velmi efektivní cvičení, ale zase nemůžeme v tomto případě paušalizovat, každý cvičitel má hodinu směřovanou jinak. Výhodou však je, že se zapojují i velmi hluboké svaly a dochází k posílení těla. Na druhé straně určitě nebude cvičení vhodné pro osoby s velkou nadváhou. Dalším faktorem je vždy doplnění pohybové aktivity vhodným jídelníčkem. Jen tak docílíte skutečného a efektivního úbytku nejen hmotnosti jako takové, ale především tukové tkáně se současným zachováním hmoty svalové.
Jak zhubnout
Dobrý den prosím můžete mi poradit kam se mám obrátit .Můj manžel i syn 11 letý jsou řekla bych mírně tlustý .Oba to trápí a já se snažím jím dávat to správné jídlo.Jenže každý nechce todle nebo tamto nebo večer mají hlad či chuť.Existuje poradna ne moc drahá ,která by napsala jídelníček aby se zhruba hodil pro oba ,mojí dceru 16letou bych vlastně vzala také.A aby jídelníček byl rozepsán na všechny chody a dny v týdnu?Stímhle si nevím moc rady.Velmi děkuji za odpověď . o.janiskova@seznam.cz
Olga
Iva Málková
Dobrý den, obrátím se na Váš email a vše můžeme zkusit probrat. Případně se ještě nechte inspirovat na našich stránkách www.stobklub.cz
Jak zhubnout
Před 2 roky jsem užívala od firmy LR hubnoucí koktejly,zhubla jsem 30 kg, poté jsem začala jíst 5xd dietně,do roka je mám zase nahoře.Je možné znovu zhubnout?
Zuzana Tůmová
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě, jen je právě z tohoto důvodu zvolit způsob hubnutí, který je přirozený, složený z přirozeně dostupných potravin. Nechte se inspirovat na www.stobklub.cz. nyní máte šanci i v projektu 7S.
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 25 let, už 2 roky mám stálou váhu 53 kg. Posledních 11 dní v červnu jsem brala 2x denně Norethisteron. Menstruace se pak dostavila za 2 dny po užívání Norethisteronu. Od konce července jsem přibrala na 54 kg a celé prázdniny jsem se snažila zhubnout a nic. Teď od října mám dokonce už 55 kg, hodinu denně šlapu na trenažéru.. V srpnu jsem si nechala píchnout Agolutin na vyvolání menstruace. V září menstr.přišla s 10 dením zpožděním. Jsem z toho už bezradná jím pořád stejně. Mohlo by to bý Norethisteronem, když jsem ho brala tak dávno (červen)? Děkuji
MARTA
Iva Málková
Dobrý den, HA a jiné ženské hormony podporují ukládání tuku a mohou způsobit větší chutě k jídlu. Dva kg mohou být způsobeny i vyšším zadržováním vody v těle, spíše se zaměřte na skladbu jídelníčku a snažte se kompenzovat větším množstvím pohybové aktivity.
Jak zhubnout
Dobrý den, velice ráda by jsem se zeptala, jak začít hubnout. Každý můj pokus skončil zase u cukrovinek. Nejsem schopná a hlavně nevím jaké potraviny můžu, kdy mám jíst a kdy nejíst. Prosím o radu.
Zuzana
Iva Málková
Dobrý den, chutě na sladké jsou způsobeny nevyváženým jídelníčkem, proto pokud jste měla nevhodně nastavený příjem energie a jednotlivých živin, pak jste měla důvod selhat, protože tělo bylo vystaveno příliš velkému tlaku, stresu. Zkuste najít rozumný jídelníček, díky www.stobklub.cz můžete nalézt pomůcku během Vašeho hubnutí. Nyní i velký projekt 7S pomáhá lidem se změnou k lepšímu. Další pomůcky, i ukázkový jídelníček najdete na www.stob.cz v sekci pomůcky na hubnutí.
Jak zhubnout
Ahoj všem! Prosím vás, nemáte někdo tip na dobře měřící váhu, která umí měřit hmotnost + vodu a tuky v těle? Díky moc za radu!
Petruša
Iva Málková
Dobrý den, podívejte se na stránky www.tanita.cz.
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 22 let mám164cm a 76kg, chtěla bych se zeptat které domácí cvičení by bylo nejůčinější na hubnutí a zpevnění počasí, jsem z vesnice a ve škole nemám čas na kroužky, proto bych chtěla aspoŇ cvičit doma a taky ten jídelníček, pokaždé mi někdo radí něco jiného:(
Lenka
Iva Málková
Dobrý den, co se týká jídelníčku i pohybové aktivity, najdete spoustu informací na našem webu www.stobklub.cz, kde najdete i pomůcky na hubnutí jako je DVD podle kterého můžete cvičit i doma. Pohybová aktivita by měla být alespoň 3x týdně, raději 4 x. Ostatní dny vyhraďte na regeneraci. Snažte se co nejvíce chodit pěšky. Pohybovou aktivitu vybírejte takovou, u které se zadýcháte, zapotíte, ale nelapáte po dechu, to už by bylo příliš namáhavé cvičení, při kterém nespalujeme tuky...Jídelníček zaznamenávejte na www.stobklub.cz.Případně navštivte kurzy snižování nadváhy STOB.
Jak zhubnout
Dobrý den, co si myslíte o dietě podle krevních skupin? Moc tomu nevěřím, ale jsem krevní skupina 0 a musím uznat, že po mléčných výrobcích je mi těžko, divně mi kručí v břiše a špatně trávím. Masa můžu sníst kolik chci a je mi hej :) .. Ale mléčné výrobky mám nejraději. Díky tvarohu přijímám spoustu bílkovin, nemám možnost jíst každý den maso. Co si o tom myslíte? Děkuji :)
Barča
Iva Málková
Dobrý den, metoda hubnutí podle krevních skupin nemá žádné opodstatněné lékařské vysvětlení, žádná studie nepotvrdila její úspěšnost a je založena pouze na restrikci některých ze složek potravin a tím i snížení energetického příjmu. Určitě doporučujeme hubnout rozumným způsobem, který nevynechává žádnou z důležitých složek výživy. Využijte našeho portálu www.stobklub.cz či nyní nově celorepublikový projekt 7S. Více informací najdete na www.stob.cz či www.stobklub.cz
Jak zhubnout
Dobrý den.Jsem půl roku v důchodu a když jsem přestala chodit do práce,přišla jsem o pohyb,proto mi váha vylítla o 8 kg nahoru za necelý půlrok.Jídelníček jsem si nyní upravila podle Vašich stránek Stob.Ale s pohybem mám problém.Vlastně nesportuji, jen 1-2 měsíčně navštívím fitko.Kdysi jsem tam chodívala pravidelně,mám dokonce vypracovaný cvičební plán,ale finanční důvody mi docházku moc nedovolují.Mám ale ráda procházky.Dá se zhubnout i chůzí? Jak často a jak dlouhou trasu bych měla ujít abych pomocí chůze zhubla? A za jaký čas bych měla doporučené km ujít? Děkuji.Věra
Věra
Iva Málková
Dobrý den, určitě je chůze velmi dobrým prostředkem ke zvyšování výdeje energie. Doporučuje se začínat i pozvolna, postupně se můžete dostat až na 10000 kroků/den, můžete pořídit i krokometr a sledovat tak vaši aktivitu. Po určité době, až již budete na chůzi zvyklá, můžete zkusit pořídit nordic hole, které Vám úžasně zapojí celé tělo do pohybu a výsledky budou ještě lepší..
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 55let a podle Vašich doporučení jsem už několik kil zhubla. I když na kila to dolů docela jde, tak v pase se to nemění. Chtěla bych vědět kolik může člověk v mém věku sníst pečiva aby netloustl nebo v čem asi dělám chybu, že pas nejde dolů. Děkuji Jitka
Jitka M.
Iva Málková
Dobrý den Jitko, zkusila bych Vám ještě doporučit zaznamenat jídelníček do programu sebekoučink na www.stobklub.cz a ověřit, zda máte dobře nastavený příjem jednotlivých živin. Mohlo by se stát, že ubýváte ze svalové hmoty a nikoli z tuků a proto pas zůstává stejný, beze změny. O výsledcích Vás může dobře informovat tělesná dianostika, kde zjistíte snadno, zda hubnete jen ze svalové hmoty či hlavně z oblasti tuků...
Jak zhubnout
Ahoj Je mi 14 měřím 154cm a mám 67kg kolik bych měla zhubnout? a jestli ano tak kolik? a mohla bych poprosit o jídelníček? Děkují ;)
Barča
Iva Málková
Dobrý den, svou váhu můžeš zhodnotit na www.rustovyhormon.cz, kde jsou růstové grafy, tedy i hmotnostní. Ve Tvém věku není vhodné bez uvážení radikálně menit jídelníček, proto bych Ti doporučila buď kurzy snižování nadváhy pro teenagery u STOBu či jiného odborníka. Inspirací Ti mohou být stránky www.hravezijzdrave.cz
Jak zhubnout
Mám největší přání aby moje mamka měla ráda své tělo ale nemá prosím pomocte my jak může shazovat kila protože váží 98 kg má tlusté břicho, stehna, ruce , pusu a lýtka . zkúšal jsem sní cvičit ale bolíjí to a nefunguje to tak prosím poraďte co má jest a dělat. Když byla u doktora tak ji pokaždé řekli jenom nežrat a tohle je vážně od nich sprosté tak prosím buďte jiní než doktoři a pomocte mojí mamince !! - :( :)
David- Pro moji mamku
Iva Málková
Dobrý den, přístup, který popisujete je opravud velmi nevhodný a smutný. Vaše maminka by potřebovala vstřícný přístup a čas, který ji v běžné ordinaci lékaře nemohou poskytnout. Velmi vhodnou volbou by pro ni bylo, navštívit naše kurzy snižování nadváhy STOB, které začnou momentálně v novém roce. V tuto dobu se také můžete velmi těšit na velmi efektivní a zajímavý projekt skupinového hubnutí, který vypukne začátkem roku. Sledujte proto stránky STOBu a určitě tam najdete pomoc...
Jak zhubnout
Zdravím,velice mě zajímá,zda je možné po 60tém roku života ještě zhubnout!Po celý život jsem měla 2až 3kg pod výšku(tedy ideální váha)od 55 let šla váha postupně nahoru až jsem se dostala na 9kg nadváhy 163cm+72kg.Jsem z toho zoufalá.Jezdím na rotopedu 2xaž 3xtýdně 45min.jím opravdu zdravě.Kdybych jedla takové porcičky a tak zdravě v mládí jako teď tak by ze mě byla těžká anorektička.Slyšela jsem,že se věkem velmi zpomaluje metabolizmus,spalování.Proto ten dotaz.Venku na ulici vidím, že starší lidé nad 60let jsou většinou tlustí. Je to opravdu úděl stáří,ztráta spalování??? Děkuji za odpověď.
Bára
Iva Málková
Dobrý den, za nadváhu v pozdním věku může hned několikero faktorů najednou... Bohužel je to opravdu tak, že s přibývajícím věkem se metabolismus zpomaluje, zpomaluje se i rychlost trávení, často dochází k různým metabomickým poruchám, dále redistribuci tuku, který se centralizuje, přesouvá do oblasti pasu. Dále s přibývajícím věkem ubývá jednak pohybová aktivita, ale třeba i pracovní, což má za následek snižování výdeje energie. Kvůli různým vadám chrupu může docházet k preferenci potravin s nižším obsahem bílkovin (vynechání např. masa), což má opět negativní vliv na váhu. Dále ubývá s věkem i aktivní svalová hmota, čímž se opět snižuje výdej energie. Tedy lze hubnout i ve stáří, ale člověk musí vydat mnohem více energie na to, aby aktivoval a posiloval svalovou hmotu, podporoval rychlost svého metabolismu...
Jak zhubnout
Dobrý den, vím, že má každý geneticky danou jinou postavu, ale povedlo se mi pomocí diety a cvičení (zumba, kolo, orbitrek) shodit za půl roku 12 kilo, na 166 cm teď mám 58 kg. Vím, že by to ještě chtělo dát něco dolů, ale nevím jak neboť tuky u mě odchází pouze z horní poloviny těla, z nohou minimálně. Jak docílit toho, aby začala hubnout i spodní polovina těla? Na trupu už mi koukají žebra, pas úzký, prsa mám menší než na základní škole, ale stehna jak zápasník sumo. Nemůžu sehnat padnoucí kalhoty. Díky za radu.
Danča
Iva Málková
Dobrý den, bohužel pokud máte typ postavy, která není vyvážená, pak jedinou cestou k souměrnosti bude zapojení cvičení, tvarování těla pomocí specificky zaměřených cviků a i tak počítejte, že boj s přírodou dá zabrat a vyžaduje hodně trpělivosti a času k viditelným výsledkům. Poraďte se proto s trenérkou či jiným zkušeným lektorem v oblasti cvičení.
Jak zhubnout
Dobrý den, paní doktorko, je mi 28 let let, měřím 176cm a vážím 86kg...poradila byste mi prosím, jak se dostat na váhu v rozmezí max. 60-65kg? a jak dlouho si myslíte, že by mi mělo trvat se na tuto váhu dostat. Bohužel mám s jídlem asi hlubší problém, protože mám pocit, že mi pomáhá zahánět neduhy a celkově mi dělá dobře, když se přejím. Vždycky čas od času se snažím cvičit 3x týdně na rotopedu, posilovat bříško 5min. denně a snažím se jíst pravidelně a co nejméně nezdravě, ale bohužel to vydržím max. týden. Nemůžu se smířit s tím, že si nedám znrzku, kdy chci nebo čabajku či hranolky a při jakémkoli problému se přejím a je mi hnedka dobře. Moje váha se pohybuje většinou kolem 84kg- plus minus, podle toho, jak se přejim či jak jim, ale na míň se nedostanu a je jasné proč. Jak můžu sama v sobě odblokovat chutě a právě to přejídání. Nechci k psychologovi nebo něco podobného. Zvládli to jiní a já bych ráda taky. Předem Vám děkuji za odpověď a přeji přijemný den. Zdraví Katka
Katka
Iva Málková
Dobrý den, z několika málo vět, které jste uvedla je zřejmé, že máte vždy buď všechno a nebo nic, jinými slovy, černobílé vnímání, rozdělování potravin na vhodné a zakázané. Zkuste se tomuto vnímání a rozdělování potravin vyhnout. I když si jednou za čas dopřejete kousek zmrzliny či nepříliš vhodnou uzeninu, je možné zhubnout, ale je vhodné nenechat se pohltit tímto černobílým vnímáním. Když už jsem svou "dietu" porušila, tak ať ty výčitky alespoň stojí za to! Takhle by to nemělo fungovat, naopak byste si měla zmrzlinu zařadit cíleně a plánovaně a užít si ji, mít z toho dobrý pocit a nikdo nejsme dokonalí, takže poté se naopak snažte vybírat potraviny zdravé, zařadit nějaký pohyb a najít nad svým tělem kontrolu. Nemějte výčitky z každého drobnějšího selhání, jsme lidé a máme nárok dělat tu a tam nějakou tu chybu a život je od toho naučit se s chybami pracovat. Zkuste místo režimu "všechno nebo nic" začít zařazovat pomalé, pozvolní změny, které Vám ve Vašem snažení velmi ulehčí a pomohou. Chutě a přejídání způsobuje právě ono přejídání a psychický blok zakazování si potravin, protože samozřejmě zakázané ovoce nejvíce chutná a Vaše tělo tak po něm touží více než pokud byste věděla, že si je tu a tam můžete dopřát... Držím Vám moc palečky a nechte se inspirovat na www.stobklub.cz
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 15 a zhubla jsem 10 kg. Mám 160cm a 49kg. Kolik kj deně teď mohu sníst abych nepřibrala? Denně intenzivně cvičím 12 minut a každý výkend chodím plavat. Moc prosím o odpověď. Děkuji.
pavla
Iva Málková
Dobrý den, doporučuje se navýšit denní ener. příjem cca o 400 kJ po dobu 14 dní. Pokud budete stále hubnout, tak si denní enr. příjem navýšíte o dalších 400 kJ, opět cca na 14 dní atd. atd. Až se dostanete k příjmu, při kterém začnete přibírat, tak se vrátíte o krok zpět, tj. k příjmu o 400 kJ menšímu. Tímto postupným navyšováním si zjistíte Váš ideální denní ener. příjem, při kterém nebudete ani hubnout ani nabírat a ten se pak snažte dodržovat. Těžko Vám mohu takto doporučit více informací. Každopádně je potřeba ve Vašem případě řešit váhu spíše cvičením, než-li jídelníčkem. Nyní ji máte spíše v pásmu nižší váhy, ale zatím v normě.
Jak zhubnout
dobrý den jsem natálie je mi 10 a vážím42 kg prosím poraďte mi jak bych mohla zhubnout. prosím o rychlou odbověď děkuji
natálie
Iva Málková
Dobrý den Natálko, základem redukčních diet je vždy snížení energetického příjmu tak, aby byl nižší než energetická potřeba, optimálně při zajištění příjmu všech základních živin, vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Ve Tvém věku, ještě vývoj není ukončen, proto se nedoporučuje výraznější omezování v jídle. Vlastně ani u dospělých není úplně vhodné radikálně změnit své stravování, jelikož by to způsobovalo tělu stres, ale spíše se zaměřujeme na správné stravovací návyky, pravidelnost v jídle, pestrost jídelníčku, přirozený a vhodný pohyb. Bohužel jsi ve věku, kde může špatné zvolení jídelního režimu a nedostatek výživy způsobit různé psychické problémy, od únavy, zhoršené soustředěnosti ve škole, zhoršení paměti až např. k poruchám příjmu potravy...a také mnohem těžší hubnutí v dospělosti. Pokud se objeví problémy s váhou již v nízkém věku, je potřeba se co nejdříve naučit správně a hlavně zdravě a střídmě jíst. Proto je pro Tebe nezbytné na prvním místě zajistit potřebné dávky všech živin, vitamínů a minerálních látek potřebných pro konkrétní dítě v konkrétní situaci. Vhodná skladba jídelníčku se liší v různém věku, je proto třeba brát zřetel i na celkový režim dne, na pohybovou aktivitu, výdej během dne, náročnost jednotlivých dnů nejen ve škole. Rozhodně nelze pouze bez rozmyslu a obecně snížit příjem konzumované stravy. Prvním předpokladem je naučit se zásadám správné skladby stravy, znát přiměřenou velikost jednotlivých porcí, správně sladit jídlo mimo domov se stravováním doma. Uzpůsobit jídelníček v závislosti na velikosti pohybu. Nemusíš se bát omezit sladkosti, čokolády, slazené nápoje, různé nezdravé majonézové saláty, tučné salámy, ale na druhé straně si je nemusíš úplně zakazovat. Najdi si zdravý jídelníček, do kterého občas pro zpestření zařadíš např. ovocnou zmrzlinu, hořkou čokoládu apod. Základ by, ale měly tvořit zdravé potraviny, hodně zeleniny, dostatečný pitný režim. Pokud vyrážíš mimo domov, vždy mysli již dopředu a včas na zdravé jídlo s sebou. Dbej na to, aby den začínal vždy snídaní a měla jsi s sebou do školy zdravou svačinu, teplý oběd a doma lehkou večeři. Budeš-li potřebovat více informací, pak existuje linka výživy dětí, kde Ti mohou přesně na Tvůj věk doporučit potřebné množství živin a i zhodnotit váhu. Také se zkus podívat na stránky www.hravezijzdrave.cz, kde je celá řada tipů právě pro děti, které chtějí hubnout.
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 14 let a měřím skoro 160cm. Má váha je 50-51kg. A mám bříško přece jenom jsem se chtěla poradit jestly můžu něco udělat abych mohla nak zhubnout děkuji za odpověd.
Anonymka
Iva Málková
Dobrý den, Vaše váha je naprosto v pořádku, tedy bych doporučila zaměřit se spíše na úpravu stavu cvičením... Zvláště u břišních svalů je velmi důležitá technika cvičení, nikdy se nesnažte dělat cviky švihem, ale maximálně se soustřeďte na kontrakce břišních svalů, každý pohyb proto provádějte pomalu, nezapomeňte u cviku správně dýchat a ideálně začněte posilovat alespoň 3x týdně. Doporučila bych cvičit i klidně 4x týdně, neboť břišní svaly snesou mnohem častější trénink než jiné větší svalové partie. Obvykle je vhodné cvičit jako první spodní část břicha, kde máme svaly nejochablejší, posléze šikmé břišní svaly a nakonec přímé břišní svaly. Zkusila bych u Vás kombinovat 2 druhy posilování břišních svalů: velký počet opakování do maxima a s pocity pálení bříška, to znamená, že si zvolíte na každou partii břicha 1 cvik a ten zopakujete 3x po maximálním počtu opakování. Maximální počet je právě takový, kdy už bříško tak pálí, že se ani nezvednete. Pokud byste pouze posilovala, úbytek tukové tkáně nebude tak výrazný a výsledky byste viděla později, proto je vhodné ještě alespoň 2x v týdnu zajít na rotoped, orbitrack, eliptical, rychlou chůzi, jízda na bruslích aj.
Jak zhubnout
Dobrý den, jsem 23 měsíců po čtvrtém porodu. děti v rozmezí 5,45 roku. V prvním těhotenství jsem přibrala 8kg u posledního 20kg, ale byly otoky. Jsem slabý astmatik a alergik. V minulosti jsem měla trochu problémy s příjmem potravy. Spíše úplně slabá anorexie, vždy jsem zvládla bez lékaře, s potporou přátel a manžela. Nyní jsem v pořádku, ale mám obavy, že se to při pokusu o hubnutí může znovu objevit. Letos první půlrok jsem měla neustále zdravotní potíže, alergie, astma (po každém porodu jsou tyto obtíže o něco větší) a únava, trvající 6 měsíců. Vše to vyvrcholilo měsíční virózou, zánět průdušek a dutin. Mám 182cm a cca 110kg. Dříve jsem měla váhu 73 - 75kg. Mám ráda pohyb. Po třetím porodu běh 5-7km 2x až 3x v týdnu. Letos pokus o rotoped, ale ze zdravotních důvodů jen týden, ale každý den 30 až 55 min, tepovka cca 130. Ráda bych si udržela svou váhu a případně trochu hubla. Snažím se zbavit závislosti na sladkém, nyní jen ke kávě, jím 4x denně snažím se zdravě, ale nehubnu. Děkuji
Andy
Iva Málková
Dobrý den, ve Vašem případě bych určitě doporučovala snižování váhy ve spolupráci s odborníkem. Takto na dálku bych Vám mohla více uškodit, než-li poradit. Budu Vám moc držet palce.
Jak zhubnout
Dobrý den Je možné shodit za měsíc 5 kg,když běhat 30-40 min asi 5x týdně. a z jídelníčku vyřadím sladké a tučné?
Martina
Iva Málková
Dobrý den, optimální doporučený úbytek je max.4 kg za měsíc. Úspěšnost závisí na celé řadě faktorů, tedy Vám nemohu jednoznačně napsat ano či ne...
Jak zhubnout
Dobrý den, vážím 64kg a měřím 163cm, je mi 16let a hrozně se snažím zhubnout. Snažím se jíst zdravě, nepřejídat se, omezit sladké a cvičím podle videí, ale nevidím žádný výsledek, ani neklesá váha, ani se mi nezmenšily objemy. Prosím o odpověď, začínám být zoufalá.
Suze
Iva Málková
Dobrý den, neuvedla jste mi, jak dlouho se takto snažíte, ale je pravda, že hubnutí vyžaduje určitou trpělivost. Zkuste mi napsat více o Vašem snažení. jistě najdete rady a tipy i na www.stob.cz či na www.stobklub.cz
Jak zhubnout
Dobrý den.Je mi 35 let.Vždy jsem měla normální postavu.Až po dítěti mi zůstala lehká nadváha.Během rozvodu jsem drasticky zhubla na svou původní váhu.Nyní jsem již přes rok ve spokojeném vztahu,nicméně začínám opět nabírat.Nemám pocit že bych hodně jedla,jím i spousty zeleniny,ale pohyb mi chybí.Poradíte mi jak začít a s čím,když jsem nikdy pořádně nesportovala?Pracuji od 8-19 hod,tudíž času moc není a po večerech se věnuji dítěti,které letos skončilo 1.třídu.Nevím co dělat,jen nechci opět bojovat s váhou.Děkuji Kamila.
Kamča
Iva Málková
Dobrý den Kamilo, pravděpodoně jste v období stresu a vypětí jedla velmi málo, nyní jste se již stabilizovala a aniž byste to musela zpozorovat, pravděpodobně jíte více než v období předchozím. Zkuste využít www.stobklub.cz, sebekoučink, kde si zaznamenávejte Váš jídelníček a sama uvidíte, jak na tom jste. Poté případně opět napište. Inspiraci jistě najdete i na www.stob.cz