Menšík si příležitosti k premiérovému postupu do grandslamového osmifinále vypracoval v tiebreaku čtvrté sady, ale ani jednu proměnit nedokázal. V pátém dějství pak zcela odpadl a utržil kanára.
Menšík vs. BorgesReportáž z utkání |
Jeho výkon se do značné míry odvíjel od podání: blýskl se 19 esy, ale brzdilo ho 13 nevynucených chyb.
„Samozřejmě jsem smutný a zklamaný, vítězství bylo extrémně blízko. Porážka mě hodně bolí a ještě nějakou dobu bolet bude,“ soukal ze sebe.
První set nabídl vyrovnanou podívanou, celý se totiž obešel bez jediného brejku. Menšík o jeho zisku rozhodl až ve zkrácené hře, v níž za stavu 5:5 jen tak tak dosáhl na bekhend, míč lehce škrtnul o pásku sítě a zaskočený Borges zkazil snadný forhend. Vzápětí český mladík proměnil setbol esem.
Jenže vydřený dílčí úspěch mu do druhé sady paradoxně vůbec nepomohl. Hned v ní ztrácel 0:4, v této pasáži vyhrál jen pět fiftýnů z 21. Bylo na něm patrné, že na něj doléhá vyčerpání z předchozího kola, v němž bojoval více než čtyři hodiny.
Když dějství prohrál 1:6 a ve třetím po rychlé ztrátě podání zaostával 1:2, zdálo se, že aktivnějšímu Portugalci brzy podlehne. V ten moment ale Borges zakolísal. Znervózněl, začal chybovat, dvakrát za sebou neuhájil podání a pomohl Menšíkovi vrátit se do zápasu.
Čech za stavu 5:4 vymazal čtyři brejkboly a svůj první setbol zužitkoval opět esem.
US Openpříloha iDNES.cz |
Ani čtvrtou sadu nezahájil dobře, čelil v ní stavu 2:5 a dvěma setbolům. Obě hrozby ale zlikvidoval a o chvíli později manko dotáhl. Set následně dotlačil do dalšího tiebreaku, v němž zprvu působil sebevědomě.
Po forhendu soupeře do sítě vedl 6:3, měl k dispozici dva servisy… Ale ani jeden ze tří mečbolů neproměnil a duel tak po třech a čtvrt hodinách musela rozhodnout pátá sada.
V ní se projevilo fyzické i psychické rozpoložení obou rivalů. Zatímco Menšíka nevyužité šance položily, Borgese povstání nastartovalo.
Český tenista neuhájil první dva servisy, prohrával 0:3 a bylo jasné, že na obrat už síly nenajde. Nakonec utržil kanára a s US Open se rozloučil stejně jako loni ve třetím kole.
V téměř čtyřhodinové řeži ukázal 51 winnerů a 57 nevynucených chyb, Borges měl poměr podobný 49:55. Portugalec narazí příště na turnajovou pětku Daniila Medveděva z Ruska.
Macháč dosáhl na grandslamové maximum
Macháč se s Goffinem potkal už letos ve Wimbledonu, kde proti němu povstal ze stavu 0:2 na sety a 0:5 v páté sadě. Tentokrát podobné drama nepřipustil, průběh od začátku pevně kontroloval a vítězství slavil za pouhou hodinu a 34 minut.
Macháč vs. GoffinReportáž z utkání |
„Předvádím skvělý tenis a doufám, že v tom budu pokračovat,“ prohlásil. „Zůstanu pokorný a věřím, že to takhle půjde dál.“
V prvním dějství mu k výhodě pomohl protivník, který v pátém gamu odevzdal svůj servis dvojchybou. Rozjetý český tenista poté vedl už 5:2, a přestože jeden brejk ztratil, vzápětí na returnu zaúřadoval znovu. Setbol proměnil vítězným bekhendem po čáře.
Druhou sadu si přivlastnil za svižnou půlhodinu: rychle utekl na 3:0 a bývalého člena první světové desítky dál drtil.
Kurt je hrozný, říkal si Macháč. Teď je česká jednička, ale hlásí: To není můj cíl |
Těžil i z nepřesností 33letého Belgičana, jenž stále patří mezi nepříjemné soupeře – v prvních dvou kolech ztratil jediný set a vyřadil nasazeného Alejandra Tabila a Adriana Mannarina.
Nicméně proti o deset let mladšímu Čechovi na stadionu číslo 17 neměl nárok.
Macháč zahájil výborně i třetí sadu, když v ní vedl 2:0, hnala ho série pěti vyhraných gamů za sebou.
Za stavu 4:2 znovu udeřil na příjmu, a když si vzápětí při mečbolu pomohl přímým bodem z podání, mohl se radovat z premiérového postupu do grandslamového osmifinále.
Blýskl se jedenácti esy a 32 vítěznými údery, Goffin jich vypálil jen polovinu. A nevynucených chyb měli oba podobně.
Český tenista v pondělním osmifinále vyzve Brita Jacka Drapera, jenž si ve třech setech poradil s Nizozemcem Boticem Van De Zandschulpem, přemožitelem Carlose Alcaraze.
Muchová potřetí bez ztráty setu
Muchová si v předchozím kole poradila s dvojnásobnou šampionkou turnaje Naomi Ósakaovou a skvělý výkon vytáhla i proti Potapovové.
Muchová vs. PotapovováReportáž z utkání |
„Jsem ráda, že jsem i třetí zápas vyhrála ve dvou setech. Lepší to být nemohlo, ušetřila jsem nějakou energii,“ pochvalovala si.
Proti 38. hráčce žebříčku ji nastartovalo, že v úvodní sadě za stavu 1:2 odvrátila dva brejkboly. Hned v následujícím gamu si – i s přispěním pásky – sama vypracovala dvě šance a po forhendu Rusky do autu šla do vedení 3:2.
První setbol měla už za stavu 5:3, soupeřka jí ho darovala dvojchybou, nicméně Češka příležitost nevyužila.
Evertová řekla, že hraju jako muž? Zle to neberu, líčí Muchová. Zpovídal ji Kyrgios |
Dlouho ji to ale nemrzelo: o chvíli později po přímém bodu z druhého podání získala první sadu 6:4. Zaznamenala v ní 13 vítězných úderů, z toho pět es, a jen šest nevynucených chyb. Potapovová jich nasbírala o deset více.
Ve druhém dějství pokračovala Češka v báječném představení, zatímco Ruska se propadla do hluboké mizérie. Kupila dvojchyby, kazila snadné míče a na Grandstandu, třetím největším dvorci areálu, působila sklesle.
Své kvality připomněla až za stavu 1:5, kdy odvrátila tři mečboly, Muchová se ale nenechala rozhodit a vzápětí díky ukrytému kraťasu z forhendu triumfovala 6:4 a 6:2.
Na kurtu strávila jen hodinu a 13 minut, zazářila osmi esy a 24 vítěznými údery. Do osmifinále US Open prošla potřetí v kariéře, loni vypadla až mezi nejlepší čtyřkou. V pondělí zabojuje o čtvrtfinále s pátou nasazenou Jasmine Paoliniovou z Itálie.
Sinner a Šwiateková dominovali
První nasazený Ital Jannik Sinner porazil Christophera O’Connella hladce 6:1, 6:4, 6:2 a stejně jako loni postoupil v New Yorku do osmifinále. Dalším soupeřem světové jedničky bude vítěz duelu mezi domácím Tommym Paulem a Gabrielem Diallem z Kanady.
Třiadvacetiletý Sinner, jenž letos na Australian Open získal první grandslamový titul kariéry, potvrdil roli favorita. Australana porazil za necelé dvě hodiny a v dalším zápase bude útočit na vyrovnání svého newyorského maxima, kterým je čtvrtfinálová účast z roku 2022.
Ve třetím kole naopak skončil Van De Zandschulp, který nedokázal navázat na předchozí nečekanou výhru nad Alcarazem. Nizozemský tenista dva dny po senzačním postupu přes úřadujícího šampiona Roland Garros a Wimbledonu podlehl Draperovi 3:6, 4:6, 2:6.
Do osmifinále postoupila i ženská světová jednička Iga Šwiateková. Předloňská vítězka turnaje porazila nasazenou pětadvacítku Anastasiu Pavljučenkovovou z Ruska 6:4 a 6:2, o čtvrtfinále se varšavská rodačka střetne s další Ruskou Ljudmilou Samsonovovou.
Pětinásobná grandslamová šampionka Šwiateková nečelila v duelu proti Pavljučenkovové jedinému brejkbolu, soupeřce naopak servis třikrát vzala. Udělala pouze devět nevynucených chyb a zvítězila za hodinu a 32 minut. Do osmifinále US Open se probojovala počtvrté za sebou.
„Dnes jsem si zápas opravdu užila. Moc děkuji fanouškům, že vytvořili takovou atmosféru. Cítím se tu velmi dobře,“ řekla na kurtu Šwiateková. Turnajem pokračuje také bez ztraceného setu.
Tenisový turnaj US Opentvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů Muži Čtyřhra - 2. kolo: Ženy Smíšená čtyřhra - 2. kolo: |