Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Age of Mythology: Retold je slušný remake legendární strategie

  16:00
Age of Mythology: Retold je slušný remake, který se svou náloží obsahu vydrží opravdu dlouho, navíc za sympatickou cenu. Přesto jsou místa, u kterých jsme od autorů očekávali víc.

Age of Mythology: Retold

Microsoft 04.09.2024 PC

iDNES.cz

75%
Herní karta
  • Velké množství obsahu za skvělou cenu
  • Zábavné výpravné kampaně
  • Systém božstev a rozmanitost národů
  • Slabší grafika
  • Nevyvážená obtížnost a balanc
  • Menší bugy a neresponzivnost jednotek

Série Age of Empires patří mezi ty umírněnější strategie. Žádná fantaskní divočina. Série se snaží být při zemi a asi největší odvaz je cheat na auto Cobra. Historie ovšem není exaktní, je plná mýtických střetů, legendárních hrdinů, bájí a pověstí, které mohly i nemusely být založené na pravdě. Ve starověku byli hrdiny bohové a lidé v příbězích často vystupovali jen jako figurky ve vrtkavé partii božstev. Age of Mythology tento fantastický svět mýtů zvěčnil v roce 2002 (číst dobovou recenzi) a my si můžeme ono epické putování opět osvěžit v lepší grafice a s pár úpravami.

Řecká odysea

Když jsem byl malý, má četba obsahovala hlavně kompendia mýtů z celého světa. Naprosto jsem hltal křiklavé ilustrace vyobrazující scény z těch nejproslulejších mýtů, ať už šlo o mýty mayské, egyptské nebo aboriginské. Tím nejucelenějším, k čemu jsem se dostal, byla v té době bezesporu mytologie řecká – Odyssea. Krásně ilustrovaný epický příběh Odyssea a jeho zápolení s náladovým Poseidonem. Bylo to vzrušující dobrodružství. Zhruba tak lze popsat i hlavní kampaň hry.

Age of Mythology: Retold

Nenechte se zmýlit, že v nabídce kampaní není možnost hrát za Egypt. Všechny tři kultury si totiž osvojíte v prvním obřím scénáři. V něm sledujete známé hrdiny řeckých bájí při dobrodružstvích napříč celým světem. Čekají vás nejen známé lokace, ale i proslulé skutečné i mytologické události.

Nejde o doslovné převyprávění mýtů, ale inspirace je značná. V prvním aktu je ústředním motivem boj o nedobytnou Troju. Několik na sebe navazujících misí, které završí známá kulišárna s dřevěným koněm. Již na první pohled je vidět, že Age of Mythology je víc výpravný než původní Age of Empires. Začátky i konce misí jsou doprovázeny in game cut-scénami, které uvedou do děje a udržují kontinuitu.

Samo sebou nečekají na vás jen kampaně, ale i skirmish, legendární bitvy i nějaký ten dodatečný obsah. Součástí je i expanze The Titans – přidávající Atlanťany. Co se však do Retold nedostalo, je čínský přídavek z roku 2016, Tale of the Dragon. Je také škoda, že se nedočkáme žádných nových kultur nebo aspoň plnohodnotné kampaně za Egypt. Pořád tu je ovšem jistá šance, že se titul bude časem rozšiřovat i tímto směrem, protože jsou dopředu slíbené dvě expanze. Jejich obsah je ovšem zatím neznámý. I tak však autoři netroškaří a jen kampaňových misí je přes 50. K tomu i další herní mody a mapy. Titul má i integrovaného správce modů, takže se obsah může rozrůstat i díky šikovným fanouškům.

Age of Empires s monstry

Age of Mythology byl a je hlavně spin-off Age of Empires. Každý, kdo sérii hrál, se neztratí, a pro nováčky je možné si pustit pro každou kulturu výukovou lekci a zjistit si její specifika. Má to svůj smysl. Za každý národ se hraje trochu jinak. Tím hlavním spojovníkem je ovšem víra – přízeň bohů. Bohové jsou odjakživa mrchy ješitné a nespokojí se s málem. Pokud jim však dáte to, co chtějí, tak se vám férově odvděčí. A jejich přízeň dokáže pořádně zamíchat kartami.

Age of Mythology: Retold

Age of Mythology: Retold

Za přízeň bohů se toho dá dělat opravdu hodně. Rekrutovat mytické jednotky, stavět pokročilejší stavby a také sesílat různá kouzla. Už nejsou na jedno použití, ale lze je po uplynutí časového limitu a získání dostatečné přízně používat donekonečna.

Nejklasičtější hratelnost mají Řekové, získávají přízeň modlením vesničanů u chrámu. Jsou také první, koho si v kampani osaháte. Egypťané – s těmi je to těžší. Musí stavět modly a pokud chtějí vytěžit maximum přízně, tak ještě poslat kněží, aby spojení se světem hořejším ještě posilnili. Model je možné postavit jen pět, takže přízně nikdy není dost. Při hře za Egypt zabolí každá ztráta mytické jednotky. Proto disponují kněžími, mohou armádu léčit a tak minimalizovat ztráty.

Vikingové mají také rozdílnou hratelnost, jsou to bojovníci a jejich bohové si libují v konfliktech. Pokud chtějí přízeň, musí se řezat s nepřáteli. Vikingové jsou také mnohem mobilnější než ostatní národy. Při sběru surovin nejsou vázáni na budovy, ale speciální vozy, se kterými mohou migrovat po mapě, jak se jim zlíbí. Atlanťané, kteří jsou na zvládnutí nejobtížnější, mají nejdražší jednotky, dlouho se staví, ale jsou nejsilnější a také jistým způsobem mobilní. Přízeň získávají pomocí věštců.

Nejen výběr kultury definuje herní styl. Také volba bohů. Každý národ má panteon, ze kterého si při přestupu na další věk vyberete ze dvou možností. Bůh, kterého se rozhodnete uctívat, vám odemkne jedinečné speciality: unikátní mytologické jednotky, vylepšení, ale i jedno mocné kouzlo. Hra tak může být pokaždé trochu jiná, podle zvolených božstev. Ještě víc se to projeví ve hře více hráčů, kam vnáší o to větší pocit nejistoty a nutnost umět se přizpůsobit nejen proti stojícímu národu, ale i zvoleným bohům. Kromě těchto menších obměn jde o klasický kámen, nůžky, papír. Některé jednotky jsou dobré proti pěšákům, jiné proti jízdě a pak je speciální skupina mytologických bijců – hrdinů, kteří si poradí s kdejakou obludou.

Age of Mythology: Retold

Hra se snaží i o trochu toho zjednodušování, a to hlavně ve správě vašich dělníků. Lze si nastavit procentuální rozdělení na jednotlivé suroviny. Vaši pracanti tak nebudou nikde lelkovat. V teorii je to dobrý nápad, v praxi jsem možnost přestal používat po pár misích. Dělníky nemáte pod kontrolou, jsou plně ovládáni programem, který poslouchají nadevše. Nelze je ani manuálně přerozdělit. Dělníci navíc často úplně zmrznou, pokud se příliš vzdálí od skladu. Pak jen s plným nákladem čučí do blba a vy nic nepoznáte, protože jsou stále programem vedeni jako aktivní. Víc než o usnadnění šlo pro mě o soustavný boj. Určitě by mohlo jít o dobrého pomocníka hlavně pro skirmish, pokud ho autoři dopilují.

Hra má i mnoho „moderních“, opravdu užitečných vymožeností. Přehled máte o všem. O výcviku jednotek, postupu vývoje technologií, i kolik vesničanů sbírá tu kterou surovinu. Skvělou funkcí je i možnost jedním klikem přeskakovat z hrdiny na hrdinu nebo poznat, kolik vesničanů není zaúkolovaných. A pokud máte v grupě nechtěnou jednotku, snadno jí vyselektuje kombinací Ctrl a tlačítka myši.

Do Hádu a ještě dál

Kampaně jsou i dnes zábavné a mají dostatečně pestré úkoly. Ty nejzábavnější jsou také nejoriginálnější. Opravdu povedená je jedna z pozdních misí, kde se dostanete na ostrov Kirké. Samozřejmě že jen tam vkročíte, proměníte se v prase, ale ne v ledajaké – pořádného zuřivého kance. Vaše spolubojovníky z trojské války si chtějí dát vesničané k hostině, a tak je čas na pořádné vepří povstání. Okouzlen prasečím běsněním jsem ignoroval úkoly a po asi půl hodině probourávání zdí pouze kly misi dohrál zbořením očividně úkolové budovy bez toho, aniž bych se přeměnil zpět v člověka a postavil základnu. Skoro jako bych byl vepřík asasín. Takových originálních a vtipných misí by klidně mohlo být víc.

Age of Mythology: Retold

Age of Mythology: Retold

K misím mám jen jednu výhradu, obtížnost je nevyvážená a zbytečně skoková. Střední obtížnost dokáže být opravdu výzva. Abych se u některých misí nezasekl na pět hodin, čas od času jsem slevil a přepnul na obtížnost normální. Naneštěstí, skok je obrovský a hra je poté triviální. Chybí zlatý střed, který by poskytl výzvu, ale zbytečně nefrustroval. Obtížnost skáče i uprostřed kampaně, několik misí bude i na vyšší obtížnost relaxační procházka a pak přijde z ničeho nic očistec, který budete dlouhé hodiny opakovat. Balanc chce ještě vychytat.

Učíme se starověké jazyky

Retold mě trochu graficky zklamal, mnoho map působí v dnešní době stroze a bez detailu. O to větší kontrast jsou menší mapy, které vypadají opravdu působivě. Hlavně prostředí Hádu se povedlo na výbornou. Trochu to skřípe i se zvuky. Od monster čekám děsivé, hrozivé skřeky, že by naskočila husina i argonautům, ale to, co občas monstra vyluzují z tlamiček, je spíš roztomilé brblání a vrkání. Dabing se povedl a pokud máte rádi pestrost jazyků, tak každá kultura hovoří „autenticky“. Jak je u série zvykem, titul má českou lokalizaci. Příběh je přeložen dobře, ale některé výrazy v UI či menu nejsou nejšťastnější. Jisté texty nejsou přeložené vůbec.

Age of Mythology: Retold

Technicky běží hra v pohodě, chybí ovšem DLSS, což je škoda, když podporuje ray tracing. Opravdu jsem se snažil poznat rozdíl mezi zapnutým sledováním paprsků a vypnutým, ale hra vypadala téměř totožně, jen s větším nárokem na stroj. Jediným „bugem“, který ovšem dovede dost znepříjemnit hraní, bylo zpomalování jednotek, pokud byly v příliš velké skupině. Tempo klidně kleslo i o 50 % a útok tak připomínal spíš dramatickou zpomalovačku od Michaela Baye, ale naneštěstí jednostrannou, protože nepřítel se pohyboval normální rychlostí. Velmi zřídka se i stávalo, že některé jednotky ve skupině úplně přestaly reagovat na rozkazy.

Fanoušky série potěší

Tak máme konečně modernizovanou ságu Age of kompletní. Age of Mythology: Retold je slušný remake, který se svou náloží obsahu vydrží opravdu dlouho, navíc za sympatickou cenu. Není ovšem tak promyšlený, jak je u autorů zvykem. Některá vylepšení a zjednodušení zatím spíš hází klacky pod nohy a vizuálně by hra také snesla víc péče. Jako old school real-time strategie modernizovaná pro dnešní publikum však obstojí bez problému.

Autor:

iDNES.cz

75%

Čtenáři

69% Ohodnoťte hru

Pro ohodnocení se musíte přihlásit

%
  • Nejčtenější

Fanoušci jí na OnlyFans posílají stamiliony, Amouranth jim ukázala, jak bydlí

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se pochlubila svým bydlením, které si zaplatila z příspěvků od fanoušků na sociálních sítích Twitch a Only Fans. Má tolik...

7. září 2024 50

Sony vypne servery a vrátí peníze. Propadák jako Concord se jen tak nevidí

Týmová superhrdinská sci-fi střílečka Concord si vede tak špatně, že Sony Interactive Entertainment, tedy vydavatel a vlastník studia Firewalk, přistoupil k nepříliš častému kroku – rychlému vypnutí...

4. září 2024  10:11 35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl to být nový herní hit, Sony nakonec může prodělat až 200 milionů dolarů

Herní tituly vydávané Sony na konzole playstation a v posledních letech také na PC obvykle patří k tomu nejlepšímu na trhu. Týmová střílečka Concord je ovšem pořádný přešlap. Je špatná, nikdo ji...

3. září 2024  11:14 26

Dostane se Kingdom Come do Guinessovy knihy? Délkou scénáře vydá za 100 filmů

Vývojář Daniel Vávra se na sociálních sítích pochlubil, že celý scénář nadcházející hry Kingdom Come: Deliverance má více než 2 miliony slov. To by znamenalo, že by v této kategorii mohl soupeřit s...

9. září 2024 32

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chystaný film podle Minecraftu zavání průšvihem, lidé se traileru smějí

Jedna z nejúspěšnějších videoher všech dob se konečně dočká své filmové adaptace. Je to dobrá zpráva? Navzdory účasti hollywoodských celebrit jako je Jack Black nebo Jason Momoa vypadá první ukázka…...

5. září 2024 38

Udělali z mého hrdiny reklamní karikaturu, naštval se autor Days Gone

Ne každého těší úspěch playstationové novinky Astro Bot. Do hry se opřel bývalý scenárista a kreativní ředitel hry Days Gone, kterému se nelíbí reference na hlavního hrdinu jeho hry v Astro Botovi....

10. září 2024 1

Herní Indiana Jones si cestu neprostřílí, spolehne se na důvtip a bič

Hráči se ještě letos v prosinci dočkají dobrodružství Indiana Jones and the Great Circle, očekávat ovšem nemají klasickou akci, v níž si cestu vpřed jednoduše prostřílejí.

9. září 2024  10:37 2

Dostane se Kingdom Come do Guinessovy knihy? Délkou scénáře vydá za 100 filmů

Vývojář Daniel Vávra se na sociálních sítích pochlubil, že celý scénář nadcházející hry Kingdom Come: Deliverance má více než 2 miliony slov. To by znamenalo, že by v této kategorii mohl soupeřit s...

9. září 2024 32

Videoherní filmy, na kterých studia prodělala i kalhoty

Zlé jazyky tvrdí, že jsou filmové adaptace videoher prokleté, a ano, pokud se budeme bavit čistě o pravděpodobnosti, je mnohem větší šance, že videoherní film propadne, než to, že se z něj stane hit....

8. září 2024 12

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...