Známe tajemství matek úspěšných sportovců: na děti netlačí

  3:42
Zanedlouho se k olympijským sportovcům budou upínat oči milionů lidí po celém světě. Kromě talentu a nespočetně hodin tréninku vděčí za svůj úspěch mladí sportovci i svým rodičům. Jak se z dítěte vychová olympijský vítěz?
Mezi české olympijské naděje na hry v Soči patří i biatlonistka Gabriela Soukalová. Pamětníkům možná utkvěla v hlavě její maminka pod jménem Gabriela Svobodová, když vybojovala stříbrnou medaili ve štafetě v běhu na lyžích na ZOH v Sarajevu 1984.

Mezi české olympijské naděje na hry v Soči patří i biatlonistka Gabriela Soukalová. Pamětníkům možná utkvěla v hlavě její maminka pod jménem Gabriela Svobodová, když vybojovala stříbrnou medaili ve štafetě v běhu na lyžích na ZOH v Sarajevu 1984. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Téměř polovina žen dotázaných Výzkumným ústavem Maison ve Varšavě dává při výchově přednost rovnocennému přístupu k dítěti, s respektem k jeho potřebám.

České "sportovní" matky ale vyjadřují častěji přesvědčení, že děti potřebují disciplínu. "Přesto výpovědi vrcholových sportovců ukazují, že v jejich případě se pozitivně uplatnila spíše mírnější a demokraticky pojatá výchova," doplňuje data z výzkumu psycholožka Markéta Šauerová, která na téma vedla rozhovory s vybranými českými olympioniky a paralympioniky.

"Při motivaci ke sportu je velice důležitým faktorem respektování zájmů dítěte. Jak z mezinárodního průzkumu, tak i z výpovědí českých olympioniků, je zřejmé, že podpora svobodné volby dítěte je pro dosažení sportovního úspěchu velmi podstatná. Z průzkumu vyplynulo, že téměř 80 % matek respektovalo výběr dítěte, dalším důvodem výběru dané sportovní disciplíny byla jeho atraktivita," říká psycholožka z VŠTVS Palestra. V České republice dosáhl přitom faktor atraktivity sportu až 25 %, zatímco v Polsku a Maďarsku dosáhl tento důvod jen 7 % a 4 %.

Tlak vede pouze ke stresu

Šauerová by matky olympioniků a sportovců vůbec hodnotila spíše jako nedominantní typy žen, které na děti nevyvíjely tlak na dosažení úspěchu.

"Tlak rodičů na úspěch v řadě případů vede ke stresu dítěte. Dítě cítí zodpovědnost vůči požadavkům rodičů, což často vede k útlumu při podávání dobrého výkonu. Dostává se do začarovaného kruhu – čím nižší podává výkon, tím více ambiciózní rodiče tlak stupňují. Bohužel jsem se nejednou setkala s nepochopením ze strany rodičů. Na doporučení ke změně sportu a snížení nároků na dítě reagovali rodiče tak, že ono se to zlomí, že z nich to také rodiče vytloukli, a také dál sportovali… Dnes se ale tito rodiče sportu nevěnují a nesplněné ambice z vlastního neúspěchu přenášejí na svou ratolest. Ani toto dítě ale u daného sportu nezůstane, a pokud nebude mít pozitivní vztah ke sportu, pokud nebude cítit podporu od rodičů, pravděpodobně ani nebude stát na stupních vítězů," varuje rodiče psycholožka.

Podle ní je také mnohem důležitější vypěstovat v dítěti radost z pohybu, která mu zůstane až do dospělosti a usnadní mu prevenci obezity a dalších civilizačních onemocnění. Matky úspěšných sportovců podporovaly dítě i ve sportu, kterým jim nebyl zcela blízký, a dokázaly se radovat z jakéhokoliv úspěchu. Příkladem může být Eva Sáblíková, která se sama v dětství věnovala lyžování. O rychlobruslení se tu nic nevědělo, přesto děti ve sportu podporovala. A rozhodně na ně netlačila: " Marťa byla vždy velký dříč, ba naopak trénovala víc, než měla," vzpomíná matka několikanásobné české olympijské vítězky.

Rodiče by měli ubrat

O tom, že mnoho rodičů zastává opačný názor, se ale může přesvědčit každý návštěvník dětských fotbalových (a určitě i jiných) turnajů. Nad mírou emocionality i vulgarity některých rodičů zůstává rozum stát. Dítěti tím ale k lepšímu výkonu nepomohou. 

17. ledna 2014

"Stres se může projevit psychosomaticky, jako bolesti hlavy, nevolnost, bolesti kloubů, svalů, které nemají žádný fyziologický podklad. To ve svém důsledku znemožňuje dítěti docházet na trénink. Bohužel tlak na výkon dítěte v jakékoliv oblasti může končit i tragicky. Příklon k drogám, anorexie, útěk z domova, sebepoškozování," vyjmenovává psycholožka jen některé z možných problémů, které mohou vygradovat až v pokusu o sebevraždu. 

Maximální podpora

Jak dopadl výzkum:

Výzkumný ústav Maison ve Varšavě provedl pro společnost Procter & Gamble dotazníkové šetření mezi matkami sportujících a nesportujících dětí v Česku, Polsku a Maďarsku. Matky sportujících dětí jsou podle výsledků optimističtější, spokojenější se svým vzhledem, úrovní dosaženého vzdělání (bez ohledu na jeho výši) a s prací, kterou vykonávají. Počet spokojených matek sportujících dětí se pohyboval nad 94 % respondentek. Sportovní matky také dokážou podle výsledků mnohem lépe organizovat chod rodiny a domácnosti a lépe využívají svůj volný čas (kterého podle průzkumu mají méně než matky nesportujících dětí).

Vraťme se ale zpět k těm matkám, které jsou spokojené a své děti ve sportu podporují. "Podle vrcholových sportovců jim maminky dokázaly spolu s dalšími členy rodiny poskytnout maximální podporu, včetně finanční. Přitom se ukazuje, že rodiny vrcholových sportovců patří spíše mezi rodiny s průměrnou či mírně nadprůměrnou ekonomickou situací," popisuje Markéta Šauerová. 

Takovou zkušenost má i Eva Sáblíková, jejíž obě děti se věnují rychlobruslení: "Fandila jsem jim. Jenže ten sport stál strašné peníze. Tak jsem přes internet oslovovala různé firmy s prosbou o podporu, ale většinou mi odpověděly, že tenhle sport není lukrativní a nemá perspektivu. Lítala jsem po Žďáru ode dveří ke dveřím a prosila. Občas to bylo ponižující. Naštěstí byli tací, mezi mými účetnickými zákazníky, kteří finančně přispěli. Já sama měla otevřené úvěry a bylo hodně těžké je splácet. Jsem ráda, že je za námi období, kdy jsem chodila v jedněch džínách a jedné mikině, a když děti odjely ven, jedly se doma topinky," svěřila se Radce Červinkové v knize Martina Sáblíková - Sama proti času. Jakmile se dostavily první úspěchy, Martina pomohla matce dluhy splatit. 

Pro Evu Sáblíkovou její role pečovatelky o sportující dceru nekončí, je připravena se pro sport obětovat i nadále. Třeba kdyby se Martina v budoucnu zamilovala a založila rodinu. "Bruslařky se vracejí po mateřské zpátky a ona ví, že já jako babička budu fungovat klidně na sto procent. Když bude chtít brát mimčo s sebou, není problém. Pojedu s ní a budu hlídat. Já jsem ochotna se kvůli roli babičky na plný úvazek vzdát práce. Udělám to ráda. A ona to ví," svěřila se.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

Plastický chirurg: Už děti přicházejí do styku s nereálnými vzory

10. května 2024

Rozstřel „Estetická chirurgie je psychochirurgie. Ať operuji cokoliv, vlastně operuji mozek,“ říká o své...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...