Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Lékárník radí a pomáhá - poradna uzavřena

Poradna ukončena

Poradna Alphega lékárny

Na otázky odpovídá

Logo Alphega lékárny

Alphega lékárna je sdružení 197 soukromých lékáren z celé České republiky. Máte-li zdravotní problémy či jen potřebujete poradit s čímkoli z oblasti lékárenství, zeptejte se skutečných odborníků. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Bolest
Dobrý den, dva dny mě trápí bolest v horní části zad a ramenou. Nevím jestli je to fyzickou námahou či prochladnutím, což z mé práce ve skladě může být. Nyní se do toho přidala bolest na hrudní kosti, tíha v této oblasti i mě tam párkrát píchlo při nádechu. Žádnou dušnost bo celkově špatné dýchání nemám. Může to být vše jen od té bolesti zad?
žanet
Logo Alphega lékárny

Dobrý den, 


domnívám se, že by to mohlo být z prochladnutí nebo námahy, jak popisujete. Může dojít ke skřípnutí nervu, a to by mohlo způsobovat onu bolest. Jako léčbu můžete proti bolesti a zánětu použít například ibuprofen navíc v kombinaci s léky uvolňujícími kosterní svaly, jako je například guajacuran. Léčbu bych podpořil ještě aplikací suchých teplých zábalů například ve formě hřejivých náplastí produkujících terapeutické teplo (40 °C). Podobné příznaky může mít ale i infarkt myokardu, ale v tomto případě bývá bolest velmi intenzivní, může vystřelovat do levé paže a lopatky, doprovázená pocením, stavy úzkosti a dušností.


PharmDr. Lukáš Páleník, Alphega Lékárna Šumava, Karla Šafáře 887, České Budějovice

Bolest
Dobrý den,na artrozu kyčelního kloubur /stupeň 2/ beru piascledine 300,2roky žádná bolest,teď se zase ozvala,i když rentgen zhoršení nepotvrdil.Je možno k tomuto léku ještě přidat Enzycol ?Děkuji .
Kamila
Logo Alphega lékárny

Dobrý den, 


oba léky lze kombinovat. K dispozici jsou však kromě Enyzcolu i volně prodejné přípravky, u nichž byla účinnost doložena klinickými zkouškami. Jedná se o Condrosulf 400, který lze rovněž užívat současně s Piascledinem.


PharmDr. Hana Chudobová, Alphega Lékárna Ve Spálené, Spálená 12, Praha 1
Bolest
Dobry den, mam glaukom-uzivam xalatan, mam zaludecni vredy a reflux jicnu uzivamPantoprazol.Chtela bych vedet,co mohu uzivat ev.jake mazani na bolesti patere.Moc dekuji
Honcová věra
Logo Alphega lékárny

Dobrý den,


vzhledem k refluxní chorobě jícnu je spektrum analgetik ve Vašem případě omezený. Musí se volit léky, které mají minimální vliv na gastrointestinální trakt. Z volně prodejných perorálních analgetik můžete užívat přípravky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol), případně kombinaci paracetamolu s kofeinem a guafenesinem (Ataralgin). Lokálně můžete postižené místo natírat mastí či gelem s obsahem ibuprofenu, diclofenaku (Dolgit krém, Voltaren Forte), neboť systémová absorpce při topické aplikaci je nízká a negativní vliv na gastrointestinální trakt velmi nepravděpodobný. Určitou alternativou mohou být i různé masážní, hřejivé bylinné masti, př. Muskusan.


Mgr. Jitka Dvořáková, Alphega Lékárna Kaufland Blansko, Na Řadech 3, Blansko

Bolest
Dobrý den mám problém z bolavou plotýnkou víc jak měsíc,bolest střílí až do chodidla bolesti mám od plotýnky kyčelního kloubu stašná bolest špatně semi stojí na jednom místě,nejhorší to je při zátěži a chůzi.Injekce a prášky už nepomáhají.Prosím oradu děkuji
HoráčekTomáš
Logo Alphega lékárny

Dobrý den,


pravděpodobně se jedná o vyhřezlou ploténku, která tlačí na nerv, což způsobuje vystřelování bolesti až do kyčle. V případě, že selhává medikamentózní léčba, může se přistoupit k léčbě ozónem, implantátem (DiscoGel) nebo k operaci. 

Prozatím doporučuji užívat biologický vápník (Biologický vápník Tiens), který má vysokou 95% vstřebatelnost. Navíc obsahuje celou řadu vitaminů, minerálů a další složky důležité pro pohybový aparát. Vyzkoušela bych také rehabilitační cvičení, dbala na udržení ideální váhy (nadváha způsobuje nadbytečnou zátěž pro páteř) a nezapomínejte na správné držení těla.


Mgr. Jitka Dvořáková, Alphega Lékárna Kaufland Blansko, Na Řadech 3, Blansko

Bolest
Dobrý den, jsem téměř 6 let po kombinované transplantaci jater a ledviny, je mi 67 let. Po zlomené páteři(2 obratle - před asi 10 lety) mě trápí bolesti hlavně hrudní a bederní páteře. Od lékaře mám předepsaný MABROM RETARD, max. jeden denně, ale vůbec nepomáhá. Nemůžete mi poradit jaké analgetikum bych mohla v případě opravdu bolesti užít? Vyloučeny mám Ibu..., Ibalgin a dalží z této žady. Děkuji za radu.
Milada
Logo Alphega lékárny

Dobrý den,


vzhledem k vaší osobní anamnéze (zejména transplantaci jater a ledvin) radím navštívit ošetřujícího lékaře, který upraví dávkování analgetik, popřípadě nahradí stávající lék jiným (při dlouhodobém užívání Mabronu může totiž dojít k rozvoji tolerance). Většina analgetik se odbourává a vylučuje z těla ven přes ledviny nebo játra. Kvůli riziku zvýšené zátěže těchto orgánů vyžaduje váš stav individuální řešení dle aktuálních výsledků renálních a jaterních funkcí. Z nefarmakologických opatření vám mohu doporučit lehké rehabilitační cvičení zaměřené na páteř vedené zkušeným fyzioterapeutem.


Mgr. Jitka Dvořáková, Alphega lékárna Pálava, Pálavské náměstí 14, Brno - Vinohrady


Bolest
dobry den,včera jsem sekala dřívi a dnes me bolí ruka,je to silná bolest,mám to jen namožene,a co na bolest,neudržím nic v ruce,nevím co stím
nikol
Logo Alphega lékárny

Dobrý den,


ruku můžete mazat například gelem Voltaren Forte a navíc zafixovat do dlahy, nebo použít na zpevnění elastický obvaz a ponechat několik dní v klidu. Pokud by se ovšem po více než 3 dnech od aplikace přípravku proti bolesti nedostavovala úleva, doporučuji navštívit lékaře.


PharmDr. Lukáš Páleník, Alphega Lékárna Šumava, Karla Šafáře 887, České Budějovice
Bolest
Dobrý den. Je mi 57 let a mám víc jak 3 týdny bolesti krční páteře , mezi levou lopatkou při každém pohybu bolest vystřeluje jako by do mě někdo bodal dýkou . Taky mám bolesti bederní páteře . Řeším to různými léky jako ibalgin , brufen , aullin a různými masážními gely i na noc ,nebo od bolesti nejde spát ! Vždy to jen na nějakou dobu utlumí ! Pracuji jako prodavačka v supermarketu a bez těch prášků by snad nemohla ani fungovat ! Mohli by jste mi poradit jestli není i jiná možnost jak se těch problémů zbavit ,nebo mi nezbývá nic jiného než se s tím naučit žít a zvyknout si na tu bolest ! V tom případě se už ani na ten důchod ,kterého by se měla dočkat za čtyři roky netěším . Děkuji Dagmar
Bolest
Logo Alphega lékárny

Dobrý den,


léčba léky, které užíváte, je pouze symptomatická, neřeší tudíž příčinu vzniku bolesti. Doporučil bych obrátit se na dobrého rehabilitačního specialistu, který by vám pomohl problém vyřešit. Při jednostranné zátěži může docházet k ochabnutí některých svalů a přetěžování jiných, což může vyústit ve vámi popisované problémy. Prozatím vyzkoušejte na záda léčbu suchým teplem, například hřejivé zábaly Thermacare se snadno nosí a poskytují terapeutické teplo přibližně na 8 hodin.


PharmDr. Lukáš Páleník, Alphega Lékárna Šumava, Karla Šafáře 887, České Budějovice
Bolest
Dobrý den, měla jsem 3 dny zablokovanou krční páteř i bolest mezi lopatkami. Teď už je to lepší, ale již 2 dny mě píchá na levé krkavici. Zhoršuje se to, pomáhá mi brufen, který si musím vzít i v noci, protože mě bolest nedá spát. Je to jako kdyby mi tam někdo píchal opakovaně nůž. Může to být od páteře? Děkuji
Petra
Logo Alphega lékárny

Příčinou obtíží, které mají svůj původ v oblasti krční páteře, jsou nejčastěji tzv. degenerativní změny. Jedná se o přirozené změny meziobratlových plotének, obratlů, kloubů a vazů, které se objevují v průběhu stárnutí, vlivem přetěžování páteře, vadným držením těla apod. Zaznamenatelné jsou již od 20. roku života. U každého člověka se rozvíjejí různě rychle a v různém rozsahu.

Ve svém důsledku mohou vést všechny tyto změny k dráždění a útlaku nervů vystupujících z páteře, nebo přímo míchy.

Nejčastější obtíží je bolest, která je zpravidla ostrá a vystřeluje do horní končetiny. Často je doprovázena mravenčením či brněním. V některých případech se přidává slabost svalů a snížení, nebo ztráta citlivosti. Tyto obtíže bývají v typické lokalizaci odpovídající postiženému nervu. Odborně stav nazýváme cervikobrachiální syndrom.

Při výraznějším postižení krční páteře může dojít k poruše funkce míchy. To se může projevit brněním horních i dolních končetin, zhoršením chůze, častým zakopáváním až neschopností chůze - odborně se stav nazývá cervikální myelopatie.

V chronickém stadiu však mohou být obtíže natolik komplexní (překryty řadou podobných obtíží s jinou příčinou), že lze tyto typické příznaky jen obtížně vysledovat. Vyšetřování a léčba je pak mnohem obtížnější.

PharmDr. Jindřich Šmíd, Alphega Lékárna Varnsdorf, Legií 1954, Varnsdorf
Bolest
Dobrý den, je mi 21 let a trpím endometriózou IV. stupně. Ložiska se necházejí v celé pánvi, především na vaječnících. Již jsem absolvovala 7 operací (6 laparo a 1 klasickým řezem), 2 punkce a 2 hormonální terapie. Účinek byl pouze dočasný. Navíc mi nyní byl zjištěn adenom hypofýzy, takže další hormony již brát nemůžu. Chci se poradit, jak zvládat silné pánevní bolesti, které mám při menstruaci. Často vedou ke stavům kolapsu až bezvědomí a s analgetiky jako je paralen ani algifen se mi je nedaři zvládat. Mnohokrát mě tyto bolesti vyřadily z normálního života a musela mi být přivolána lékařská pomoc. Děkuji za rady a přeji hezký den.
Andrea
Logo Alphega lékárny

Dobrý den, 

zvládání silných bolestí je výsadou lékaře. Silně působící léky proti bolesti nelze vydat bez lékařského předpisu a je velmi důležité zvážit správné dávkování. Existují centra specializovaná na léčbu bolesti. Existují různé lékové formy silně působících analgetik s různě rychlým nástupem účinku a různě dlouhou dobou působení. S jejich užíváním je ale spojené určité riziko vzniku návyku.


PharmDr. Lukáš Páleník, Alphega Lékárna Šumava, Karla Šafáře 887, České Budějovice

Bolest
Zdravím Vás.
Dotaz, který k Vám směřuji - je bolest hlavy a týká
se dcery. Ta trpí závažnou duševní poruchou, musí
proto užívat silná antidepresiva. Krom toho má nízkou hladinu železa - na to bere podpůrný lék.
Obvodní lékař ji doporučil v okamžiku, kdy se to
projeví pít kávu.Tato informace byla pro mne trochu
překvapující z důvodů stahování vody z těla.
Někde jsem zjistil informaci,že než přistoupit k této variantě by mohla pomoci obyčejná voda bez
bublinek.Jakýkoliv lék proti bolesti je tou poslední
instancí.Projev této zátěže není tak častý.

Děkuji za informaci.
S přáním hezkého dne F. Dvořák- otázka upravena poradcem
František Dvořák
Logo Alphega lékárny

Bolest hlavy může mít různé příčiny. Může jít o doprovodný jev nějakého onemocnění (například i obyčejné chřipky), nežádoucí účinek některých léků, které dcera užívá, dále může být bolest způsobena změnou počasí, stresem, nedostatkem tekutin... Pití kávy neřeší příčinu, nýbrž symptomy. Vaší dceři bych doporučila dodržovat zejména pitný režim, dostatek spánku, pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, může zkusit lehké cvičení, např. jógu a doplnit magnesium.


Mgr. Jitka Dvořáková, Alphega lékárna Pálava, Pálavské náměstí 14, Brno - Vinohrady

Bolest
dobrý den,měl jsem uraz bederní páteře v pravo na boku mam kontuzi žeber,nataženi beru leky na bolest aulin jednu tabletu ráno mam bolesti i na druhou stranu žeber i pod lopatkou mam takový tlak , protože cítím takový mravenčeni v oblasti třísel a hohou směrem dolu do chodidel tak se vás chci zeptat jestli je to vlivem toho urazu.
mirek
Logo Alphega lékárny
  1. Každý úraz může mít následky, tak je to nejspíše i ve Vašem případě. Někdy se následky úrazu projeví až po delší době. Mravenčení a svědění je příznakem špatného prokrvení určité oblasti nebo poškození nervových tkání a vedení vzruchu. Přípravek Aulin slouží k utlumení bolestí, ale není určen pro dlouhodobé užívání. Doporučuji co nejdříve se poradit s Vaším lékařem, který Vás popřípadě pošle na podrobnější vyšetření k neurologovi.

  2. PharmDr. Vladislav Jeřábek, Alphega lékárna U Černého orla, Mírové náměstí 38, Litoměřice
Bolest
Dobrý den,jsem měsíc na neschopence.Mám problémy s krční a hrudní páteří.měla jsem ji zablokovanou.Po odblokování jsem chodila na rehabilitaci,bývalo mě špatně a bolelo mě v zádech,špatně se mi dýchalo.Doktorka mě záda zase odblokovala a dala obstřik,tak se mi ulevilo.Po pár dnech je to tak,že se mě zas z ničeho nic udělá špatně,jako dřív,dva,tři dny je klid a pak se vše opakuje znovu.Někdy to trvá víc jak hodinu..Jsem z toho zoufalá.Prý to od páteře někdy bývá,mám ale obavy jestli tyto problémy nemají jinou příčinuJe mi 48 let a nedovedu si představit,že budu mít tyto problémy napořád.Nevím co dělat,jestli by bylo dobré nějaké vyšetření ,kt. by odhalilo příčinu mých potížíDoktorka mě naznačila,že bych mohla už jít do práceMám z toho hrůzu,jak bych takto ,,fungovala,,v práci,Pracuju v pekárně,zvedám suroviny kt. váží až 15kg,což taky není dobréPoradte,prosím,může jít i o jiné problémy než od páteře a hlavně,co dělat.Děkuju Vám za radu.čtenářka Iva. .
iva
Logo Alphega lékárny

Vzhledem k Vaší poměrně namáhavé práci Vám, paní Ivo, doporučuji znovu se obrátit na lékaře a vyžádat si odborné vyšetření. Vaše problémy mohou být od páteře nebo od plotýnek, ale příčina může být také někde jinde. V takových případech, jako je Váš, doporučuji obrátit se na odborného lékaře, neurologa, který by měl provést odborné vyšetření. Pošlou Vás na RTG, popř. na CT nebo magnetickou resonanci. Na základě těchto snímků může specialista dost přesně stanovit příčinu Vašich bolestí, ložisko vzniku. Pak teprve doporučí další postup. Další možností je návštěva dobrého fyzioterapeuta, který připraví individuální cviky vedoucí k posílení svalů v okolí vzniku a příčiny bolesti, chce to ve cvičení vytrvat a účinek se často dostaví v nebývalé míře. V Alphega lékárnách prodáváme mnoho analgetik, které bolesti sníží, např. Ibalgin nebo Brufen, popř. Voltaren nebo Ataralgin.


PharmDr. Vladislav Jeřábek, Alphega lékárna U Černého orla, Mírové náměstí 38, Litoměřice

Bolest
Jsem týden po operaci hemoroidů a mám stále docela velké bolesti.Mohli byste mi prosím poradit nějaký opravdu účinný lék na bolest?Děkuji !ZDENEK
Zdeněk
Logo Alphega lékárny

Dobrý den Zdeňku, 

týden po operaci se rána ještě hojí a mohou nastat bolesti. Můžete použít čípky určené na hemoroidy s adstringentním účinkem, kombinované s lokálním anestetikem, například Faktu nebo Dobexil H. Mohly by ránu stáhnout a zároveň lokálně utišit bolesti. Toto se případně dá kombinovat i s běžně dostupnými perorálními analgetiky (ibuprofen, paracetamol, atd.)


PharmDr. Vladislav Jeřábek, Alphega lékárna U Černého orla, Mírové náměstí 38, Litoměřice

Bolest
Dobrý den,jsem cca 4 roky po operaci bederní páteře,4-5 obratel.V poslední době mám bolesti zad v oblasti těsně pod lopatkami.Beru různé léky proti bolestem,ale nechci se jimi i nadále dopovat.Beru totiž řadu léků na vysoký tlak,na srdce apod.Co bych měl děat?
Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Antonín
Logo Alphega lékárny

Doporučuji Vám navštívit odborného lékaře, který by stanovil příčinu potíží a určil pak vhodnou rehabilitaci, léky či jiný způsob odstranění Vašich bolestí.


PharmDr. Hana Chudobová, Alphega lékárna Ve Spálené, Spálená 12, Praha 1

Bolest
Dobrý den, asi týden mám neurčité bolesti na vnitřní straně stehna, začalo to asi po jízdě na kole, ale přesně si neuvědomuji. Jsou chvíle, kdy je to zcela v pořádku, aleobčas mi projede vnitžní stranou stehna bolest. Nevím, co s tím. díky za odpověď. Jana
jana
Logo Alphega lékárny
Dobrý den, 
může se jednat o namožený sval, někdy může vlivem námahy dojít i k poškození svalu. Obvykle bolest po čase ustoupí. Pro utlumení bolesti lze použít mast nebo gel s analgetickým a protizánětlivým účinkem jako Flector nebo Voltaren gel. Jestliže se příznaky delší dobu nezlepšují, vyhledejte lékařskou pomoc.

PharmDr. Lukáš Páleník, Alphega Lékárna Šumava, Karla Šafáře 887, České Budějovice
Bolest
DOBRY DEN DCERA MA CASTE BOLENI HLAVY NEKDY I ZVRACI DOKTOR JI DAL PRASKY ALE TY MOC NEZABIRAJI A BOLESTI SE VRACI.MUZETE NAM PORADIT?DEKUJI.VRABLOVA
JANA
Logo Alphega lékárny
Tak jak popisujete, Vaše dcera pravděpodobně trpí častými migrénami. Doporučuji návštěvu odborného lékaře (neurologa), který předepíše léky na tyto bolesti - tzv. antimigrenika. V lékárně Vám pak poradíme, jak léky správně užívat, a zároveň Vám sdělíme opatření, která pomáhají předcházet bolestem. Mezi preventivní opatření patří jednak vyvarovat se spouštěcích mechanismů, jako je stres, nedostatek spánku, alkohol a dále je nutný například dostatečný příjem tekutin, užívání hořčíku.

PharmDr. Hana Chudobová, Alphega lékárna Ve Spálené, Spálená 12, Praha 1
Bolest
Dobrý den chtěla jsem se zeptat,jsem po čisařkom reze 12 mesicu a strasne me boly v boku vedle jizvy us skoeo 2 mesice nevim co mam delat a k doktorovi mam strach jit mohly by jste my poradit.Dekuji za odpoved
Etela Duždová
Logo Alphega lékárny

Určitě překonejte strach a běžte k lékaři co nejrychleji. Silná bolest vždy signalizuje nějaký problém a s císařským řezem spojitost mít může, ale nemusí. Bez pořádného lékařského vyšetření se potíže určitě nevyřeší.


Mgr. Lubora Bednaříková, Alphega lékárna Pálava, Pálavské náměstí 14, Brno - Vinohrady

Bolest
Dobrý den,je to asi dva měsíce co mně začaly bolet oba lokty a ruce,hlavně v zápěstí.Bolest je přes den,ale i v noci,budí mně a nemůžu bolestí spát.Pracuji v kuchyni jako pomocná síla necelé dva měsíce.Na internetu jsem četla o tenisovém lokti,ale příznaky natažení prostředníčku,kdy by měla vystřelit bolest do lokte nemám.Na omak loketních kostí bolí ta vnitřní.Ruce mně často brněj a mám problémy unést něco těžkého,což v kuchyni musím.Děkuji za odpověd a radu,s pozdravem Dana.
Dana
Logo Alphega lékárny

Podle vašeho popisu se zřejmě jedná o zánětlivé onemocnění. Jeho příčinou může být enormní zátěž či prochladnutí, eventuálně střídání tepla v kuchyni a chladu. Doporučuji návštěvu odborného lékaře – ortopeda, který předepíše léčbu, včetně rehabilitace. Dále je vhodné bolavé klouby ošetřovat lokálními prostředky (masti, gely, náplasti obsahující protizánětlivé látky), příliš je nezatěžovat a chránit před prochladnutím.


PharmDr. Hana Chudobová, Alphega lékárna Ve Spálené, Spálená 12, Praha 1

Bolest
DOBRÝ DEN, MANŽEL MÁ OD LISTOPADU VELKÉ BOLESTI BEDERNÍ PÁTEŘE PO VYŠETŘENÍ MAGNETICKÉ REZONANCE MÁ VYHŘEZLOU PLOTÝNKU A BOLEST MU VYSTŘELUJE DO LEVÉ NOHY AŽ KE KOLENU.BERE DOLOCODON A NA OPERACI MÁ JÍT AŽ V ÚNORU,PRAKTICKÝ DOKTOR NÁM ŘEKL ŽE TO MUSÍ VYDRŽET,ALE KDYŽ JSOU STÁLE BOLESTI A NEZABÍRAJÍ PRÁŠKY,TAK NEVÍM CO MÁME DĚLAT.MASÁŽE A AKUPRESURA TAKY NEPOMÁHÁ PROSÍM O RADU CO BYCH JEŠTĚ MĚLA UDĚLAT ,ABY SE ZMÍRNILI BOLESTI.NEVÍM JESTLI MŮŽEME DĚLAT MASÁŽE NEBO CVIČIT PILATES, JE OBJEDNANÝ NA NEUROCHIRURGII DO Č.BUDĚJOVIC. PORADÍTE NÁM JESTLI MÁME NĚJAKOU ŠANCI ODSTRANIT TY VELKÉ BOLESTI,KDYŽ MUSÍME ČEKAT JEŠTĚ TAK DLOUHO.DĚKUJI ZA RADU.
JANA ,VODNˇANY
Logo Alphega lékárny
Magnetická rezonance lékaři jasně ukáže, v jakém stavu plotýnky jsou a jak moc jsou vyhřezlé. Masáže, kapačky a akupresura pomůžou často jen na krátkou chvíli. Osvědčují se speciální cviky, vedoucí k posílení svalů v okolí výhřezu plotýnek, které navrhne dobrý fyzioterapeut. Cviky jsou podobné cvičení pilates. Úspěch se dostavuje po několika měsících, ale chce to trpělivost. Stává se, že například po roce bolesti mizí zcela. Další možností je obstřik kořenu nervu, takzvaná PRT. O tom, zda je toto v konkrétním případě vhodné, rozhoduje lékař (např. neurochirurg). Ujistěte se, je-li ve vašem případě operace opravdu nevyhnutelná.

PharmDr. Vladislav Jeřábek, Alphega lékárna U Černého orla, Mírové náměstí 38, Litoměřice 
Bolest
Dobrý den, už druhým dnem mě bolí jazyk. Vůbec nevím z čeho by to mohlo být. Mám piercing v jazyku, ale nemyslím si že by to bylo tím, mám ho už rok a bezproblému. Ale ta bolest je pobná jako po propíchnutí. Vystřeluje po straně jazyku, hlavně když se snažím najíst. Tím pádem se moc nenajím a pak je mi přes den zle. Prosím o radu. Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Anička
Logo Alphega lékárny

Dobrý den, bolest jazyka může signalizovat více onemocnění – zánět slinné žlázy, retenční cysta, afty, alergie na potraviny, alergie na kov atd.

Určitě se objednejte na ORL vyšetření, kde lékař určí příčinu vaší bolesti. V závislosti na tomto onemocnění se snažte vždy dodržovat ústní hygienu, chodit na pravidelné preventivní zubní prohlídky. Možná se budete vzdát vaší jazykové ozdoby. Mgr. Lubora Bednaříková, Alphega lékárnice Brno 

Bolest
Dobrý den, před 6 lety jsem byla na altroskopii kolene-degenerace menisku,schaving chrupavek..Teď už měsíc nemohu chodit do schodů a ze schodů.Dostala jsem injekci na bolest u ortopeda, ale bolest je stejná.Mám altrozu II stupně, je mi 50 let, měřím 180 a vážím 80 kg. Mažu koleno Voltarenem a nevím, jestli by nepomohly nějaké tablety nebo zábaly na toto, ale koleno mě jinak nebolí, jen mi vadí ty schody-musím po nich chodit denně.
Hanka
Logo Alphega lékárny
Dobrý den, artróza II. stupně může být opravdu velmi bolestivá. Doporučila bych návštěvu ortopeda. Určitě by pomohlo dobré rehabilitační cvičení, užívání nějakého chondroprotektivního přípravku /např. Condrosulf/ a stálo by za to snažit se shodit nějaké to kilo, a tím kloubům ulevit. Mazat Voltaren můžete klidně dál, nejlépe 2 x denně Voltaren forte a léky na zánět a bolest užívat pouze na doporučení lékaře. Mgr. Lubora Bednaříková, Alphega lékárnice Brno
Bolest
Dobrý den,mám zablokováný nerv nad lopatkou,bolest vystřeluje do ruky.Lze nějak cvičit či je nějaká mast na uvolnění,která opravdu zabere.Děkuji za odpověď
Pavel
Logo Alphega lékárny
Na bolest vystřelující od lopatky do ruky doporučuji navštívit odborného lékaře, neurologa, který nasadí vhodnou terapii. Obecně lze říci, že pomáhá teplo, určitý druh cvičení (ne přes bolest), lokální přípravky obsahující protizánětlivé látky. Jde o velké množství gelů a krémů, v lékárně Vám poradíme konkrétně. PharmDr. Hana Chudobová, Alphega Lékárna ve Spálené, Praha
Bolest
Dobrý den,mám 3 roky od operace,kde jsem podstoupila hysterektomii,ale má neustále bolesti a problémy,jak střevní,tak bolest v podbřišku,mám tam mnoho srustu,které se mi objevili po druhé operaci,nemužu nikde pracovat pro bolesti,jak dál,prosím poradte mi,děkuji.Alena
Alena
Logo Alphega lékárny
Dobrý den, takovéto operace s sebou zajisté nesou mnoho potenciálních komplikací a rizik. S těmito přetrvávajícími problémy byste se v prvé řadě měla svěřit svému ošetřujícímu lékaři. Pokud však operace byla provedena správně a nebylo nic zanedbáno, mohla by pomoci enzymoterapie přípravky typu APO-Curenzym či Wobenzym, které napomáhají odstraňování jizev a hojení srůstů. Analgetika typu ibuprofenu nebo paracetamolu jsou určena pouze pro přechodné tišení bolestivých stavů a nejsou řešením vašeho problému. PharmDr. Vladislav Jeřábek, Litoměřice
Bolest
mám dotaz ted v poslední době trpím bolestmi hlavy v minulosti jsem trpěl na migrenu a ted mám pocit slabých nohou a častými bolestmi hlavy a občas mám pocit,že se mi točí hlava.
Lubomír Chládek
Logo Alphega lékárny
Dobrý den, ve vašem případě bych doporuči vyhledat lékařskou pomoc. Nemuselo by se jednat o banalitu zvlášť jedná-li se o dlouhodobý jev. PharmDr. Lukáš Páleník, České Budějovice
Bolest
Je mi 38 let a mám občasné bolesti v bederní páteři. Podle magnetické rezonance je páteř v pořádku, docházel jsem i na rehabilitaci. Nechci polykat prášky na bolest, spíše bych uvítal nějaké lokální ošetření. Co byste mi doporučil?
Jan, Ústí n. Labem
Logo Alphega lékárny
Bolesti zad v bederní oblasti můžou způsobovat posunuté (vyhřezlé) meziobratlové plotýnky. Při sedavém zaměstnání nebo nedostatku pohybu někdy dochází k vybočení plotýnek mimo osu páteře. Plotýnka pak tlačí na nervová zakončení a způsobuje tím bolest v zádech, která se někdy rozšiřuje až do nohy. Pokud nechcete užívat léky na tišení bolesti, doporučuji hřejivé náplasti Voltaren nebo Voltaren emulgel. Dalším preparátem s účinnou látkou může být Flector. Velice dobrým řešením je návštěva dobrého fyzioterapeuta, který Vás naučí několika cvikům, posilujícím a zpevňujícím svaly okolo páteře. Svaly se pravidelným cvičením posílí a tím dojde ke zmírnění nebo i odstranění bolesti. Proti bolestem zad je možné užívat Brufen nebo APO-Ibuprofen. Tyto preparáty se berou pouze krátkodobě jako první pomoc, je vhodné je užívat po menším jídle a zapít nealko tekutinou. Kromě výše uvedených postupů se objevila metoda kořenového obstřiku nazvaná PRT (periradikulární terapie), při které se do oblasti nervového zakončení vpíchne směs s ozónem. Tato moderní metoda musí být indikována odborným lékařem. PharmDr.Vladislav Jeřábek, Litoměřice
Bolest
Jsem astmatik. Jaké léky proti bolesti mohu používat?
Jaroslav Mišík, Brno
Logo Alphega lékárny
Pro léčbu bolesti u astmatika je třeba vyloučit léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové a nesteroindní antiflogistika to zejména v přítomnosti nosních polypů nebo rekurentních sinusitid. V nutných případech je lze užít pouze pokud je indikuje lékař. Vhodnější jsou léky s obsahem paracetamolu, popř. v kombinaci s guajfenesinem /Ataralgin/, při silných bolestech potom léky s obsahem tramadolu, poř. v kombinaci s paracetamolem, které jsou ovšem opět na lékařský předpis. I při lokální léčbě mastmi a gely by astmatik měl mít na paměti, že účinné látky se z topických přípravků vstřebávají, takže je třeba při výběru přípravku konzultace s lékárníkem. Astmatik by se měl snažit vzniku bolesti předcházet, bolesti pohybového aparátu cvičením /např. pilates, joga, SM systém ap/, bolestem hlavy správnou životosprávou, pobytem na čerstvém vzduchu a protistresovými technikami, bolestem zubů pravidelnými preventivními prohlídkami atd. PharmDr. Lubora Bednaříková, Brno