Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

VIDEO: Hůlkami se můžete najíst jako člověk, radí Tomio Okamura

Dejte Japonci hůlky a polévku mu naservírujte na polévkový talíř. Nenají se. Když mu ji ale přelijete do misky, sní ji rychleji než vy lžící. Manipulace s hůlkami je totiž technicky velmi jednoduchá a miska jí vydatně pomáhá.

Technicky není nic jednoduššího než hůlky, jen je potřeba si to s nimi nacvičit. Jste-li naprostí začátečníci, zapomeňte na zdobené lakované hůlky. Sáhněte po těch na jedno použití z rychlého občerstvení. Vybalíte je z hygienického obalu, rozlomíte a můžete začít s tréninkem. Jsou z neošetřeného dřeva, takže v prstech nekloužou.

Manuál, jak se najíst hůlkami krok za krokem

Lepivá japonská rýže, kulatá mistička a hůlky – japonsky hashi (čti haši) – je kombinace, která k sobě ideálně pasuje. Není se tedy čeho bát, což platí i pro leváky, jak dokazuje napůl Čech a napůl Japonec Tomio Okamura osobně.

Hůlky se vkládají přesně na hranu dlaně, kde končí ukazováček a začíná palec
Prohlubeň mezi palcem a ukazovákem je přesně to správné místo...
Hůlky přitisknuté k sobě vložte přesně do tohoto místa

Hůlky přitisknuté k sobě vložíte do prohlubně mezi ukazovákem a palcem pravé nebo levé ruky.

Hůlky se vkládají přesně do hrany dlaně, kde končí ukazováček a začíná palec. Obě hůlky přitisknuté k sobě vložte přesně do tohoto místa. 

Silnější konce hůlek musí být vždy u sebe a stejně dlouhé
Hůlky se mají v ruce držet úhledně u sebe, všechny ostatní varianty jsou špatně
K držení a manipulaci s hůlkami se používá pouze palec, ukazováček a prostředníček. Prsteníček a malíček vůbec nepotřebujete

Konce hůlek musí být vždy srovnané u sebe a stejně dlouhé, jiné varianty jsou špatně.

Silnější konce hůlek musí být vždy u sebe a stejně dlouhé, tím pádem budou stejně dlouhé i špičky, kterými budete nabírat sousta. Hůlky se mají v ruce držet úhledně u sebe, všechny ostatní varianty jsou špatně.

K držení a manipulaci s hůlkami se používá pouze palec, ukazováček a prostředníček. Prsteníček a malíček vůbec nepotřebujete
Správným držením hůlek vytvoříte páku, s jejíž pomocí sousto jednoduše uchopíte
Jakmile máte správně uchopeno, není problém donést sousto k ústům

K držení a manipulaci s hůlkami se používá pouze palec, ukazováček a prostředníček. Prsteníček a malíček pouze podpírají ostatní prsty. Při správném držení dokážete uchopit jakékoliv sousto.

K držení a manipulaci s hůlkami se používá jen palec, ukazováček a prostředníček. Prsteníček a malíček byste vůbec neměli potřebovat. "Sousto uchopíte tak, že využijete páky, kterou jste správným držením hůlek vytvořili," vysvětluje Okamura. Češi mají podle něj tendenci s hůlkami stříhat jako s nůžkami, což je špatně. Hůlky mají být v podstatě pořád u sebe. 

Trénink podle česko-japonského manuálu v praxi

Tomio Okamura, který se s hůlkami v ruce v podstatě narodil, to vidí jednoduše. Když to ale začnete podle jeho návodu zkoušet, už to tak jednoduše a elegantně nevypadá ani náhodou.

Po chvíli zjistíte, jak je důležité ruku uvolnit a nechytit do ní křeč. Už proto, že malíček a ukazováček se usilovně krčí, jak se vám snaží pomoci při pokusech hůlkami cokoliv sebrat.

Aby se mi podařilo sousta nabrat a současně to nevypadalo, že se mi hůlky v ruce splašily, osvědčilo se mi hůlku blíže palci zafixovat jemným pokrčením palce. Současně s ní pak můžete – právě ovládáním palcem – podle potřeby jemně pohybovat.

Druhá hůlka mi leží na špičce prostředníku, z vnější strany ji jistí špička ukazováčku a shora jemně bříško palce. To jsou zřejmě detaily, na které si musí přijít každý sám právě při tréninku. Pro ten si můžete nakrájet třeba různě velké kousky ovoce a natrénujete tak nabírání různě velkých soust.

S hůlkami opravdu sníte i polévku

Z polévky Japonci vybírají hůlkami pouze větší kousky
Misku s polévkou Japonci při jídle drží v ruce
Polévku Japonci pijí, hůlkami si k ústům přistrkují obsažení kousky

Z polévky se hůlkami vybírají pouze větší kousky, případně se ty menší při pití polévky přihrnují k ústům.

Celý vtip spočívá podle Okamury v tom, že se jídlo servíruje v miskách. Japonci si polévku v misce jednoduše hůlkami zamíchají a během jídla ji pijí; polévku totiž nepodávají před hlavním chodem, ale je součástí menu. Případně si podle potřeby při pití polévky hůlkami přistrčí k ústům kousky zeleniny či nudlí nebo hůlkami vyberou kousky tofu či brambor.

Nemusíte se bát, že vás někdo za srkání při pití polévky odsoudí. "V Japonsku je společensky únosné srkat jak polévku, tak i nudle. Má to praktický důvod. Japonci jí rádi polévku i nudle velmi horké, a takto trošku zchladnou," vysvětluje Okamura.

Při nabírání rýže hůlkami vydatně pomáhá stěna misky
Při nabírání rýže hůlkami vydatně pomáhá stěna misky
Lepivá rýže drží dobře pohromadě, takže hůlkami snadno naberete velké sousto

Při nabírání rýže hůlkami vydatně pomáhá stěna misky i lepivost rýže. Dovolují nabrat i velké sousto.

I japonská rýže se podává vždy v misce. Navíc přirozeně lepí a nerozpadá se na jednotlivá zrníčka. Prakticky se tedy při konzumaci jídel s rýží využívá stěn misky. "Pak na hůlky naberete víc rýže než Čech na běžnou lžíci," předvádí názorně na videu Tomio Okamura.

Během jídla lze hůlky odložit přes misku nebo na speciální stojánek.

Hůlky během jídla můžete odkládat buď na misku, nebo na speciální stojánek na stole. Musí být úhledně vedle sebe, zaražené na stejnou délku a bez kousků jídla. Nikdy je nepokládejte na stůl nebo na prostírání. Není to sice přímo neuctivé, ale Japonci to neradi vidí. 

Hůlkami sníte cokoliv. Vtip spočívá mimo jiné v servírování jídel do mističek.

Pozor na zásadní společenský přešlap!

Naprosto neuctivé a zcela společensky neúnosné je zapíchnutí hůlek do misky s jídlem. Misku s rýží a zapíchnutými hůlkami je totiž zvykem pokládat na domácí buddhistický oltář na uctění památky zesnulého příbuzného. A to nejen v Japonsku. 

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....