S nákupem elektrokola neotálejte. Chybí kola i komponenty, vázne doprava

Přinutila vás pandemie šlápnout do pedálů a přemýšlíte o koupi elektrokola? Trh se vlivem covidu-19 změnil. Elektrokol je nedostatek, a když v obchodech jsou, tak rychle mizí. Chybí komponenty a vázne doprava. Navíc zdražují. Nečekejte na posezonní výprodeje nebo preferovanou barvu, radí odborníci.
Velký test elektrokol 2021

Velký test elektrokol 2021 | foto: Michal Červený

Pandemie covidu-19 mění chování Čechů. Kvůli všemožným restrikcím a zavřeným sportovištím přesedla většina z nich na kola, nazula brusle, naskočila na koloběžky. A stejně jako běžek v zimě, je letos na jaře a na začátku léta nedostatek i kol a elektrokol.

Jen loni vzrostl prodej elektrokol v Česku o padesát procent. Každé třetí kolo, které se v roce 2020 u nás prodalo, mělo tedy elektropohon. A letos trend pokračuje. Kdo si elektrokolo objednal, čeká na něj dlouhé týdny. Kdo o něm uvažuje teprve nyní, nemá moc času na rozmyšlenou a musí jednat, i když elektrokola zdražují. Už dávno neplatí, že má smysl čekat na posezonní výprodeje. Podle prodejců žádné nebudou.

Týden s elektrokoly na iDNES.cz

Testy modelů na rok 2021 a soutěž o půjčení na víkend

„Situace na trhu s elektrokoly je relativně dramatická a nepřehledná, protože všeho najednou začalo na trhu být málo a elektrokola jsou letos velmi žádaným zbožím. Neznamená to, že elektrokola nejsou, ale ty nejžádanější modely už jsou buďto vyprodané, nebo na ně ještě stále čekáme,“ uvedl Jakub Ditrich z prodejny, půjčovny a servisu elektrokol ekolo.cz.

Některé značky se potýkají s velkým nedostatkem komponentů, takže prodejcům a dealerům hlásí, že se výroba letošních modelů zpozdila a jejich elektrokola budou k dispozici až na začátku léta nebo na podzim.

Testy elektrokol na iDNES.cz

„Zcela se nám tu letos rozhodil systém posledních let, kdy jsou každé jaro na trh uváděny nové modely. To se rozvolňuje, kola přichází postupně,“ dodal Ditrich.

Dopady pandemie zasáhly celý trh s elektrokoly, bez ohledu na značku. „Ať už je to značka A, nebo B, všechna svá kola montují z podobných nebo stejných komponent a právě těch komponent je na trhu málo. Je nedostatek přehazovaček, je nedostatek brzd a vidlic, takže je to obecné. Samozřejmě značky, které se předzásobily, jsou na tom o něco lépe,“ poznamenal prodejce.

Se zájmem roste cena

Jak se dalo očekávat, ceny elektrokol rychle vzrostly. A to o desítky procent. „Bohužel se to promítlo do ceny, protože když je něčeho nedostatek, tak dodavatelé zdražují. Většina značek už zdražila, některé dokonce vícekrát, a tento trend bude nadále pokračovat,“ upozornil Jakub Ditrich.

„Ceny nadále porostou, což není jen vinou vlastních výrobců a dodavatelů, kteří s tím bojují, ale i otázka makroekonomických ukazatelů, jako je v tuto chvíli kupříkladu válka o nerostné suroviny mezi Čínou a Austrálií. Čína má jako hlavní dodavatel a výrobce elektrokol obrovský nedostatek základních surovin. Promítá se tam též rostoucí cena dopravy, která je nyní na jednom kontejneru, jež kola z Asie do Evropy dováží, až na dvanáctinásobku dřívější ceny,“ doplnil Martin Raufer z magazínů Velo a Elektrokola.

Ceny vystoupaly skokem. U nejdražších modelů je to třeba jen pět procent, ale u běžných modelů sledují prodejci i deseti-, patnácti- až dvacetiprocentní zdražení. „Dopravci je jedno, jestli v kontejneru veze kolo za sto tisíc či za deset tisíc. Cena té krabice je v dopravě úplně stejná,“ dodal Raufer.

Ujasněte si priority

Na českém trhu se nejvíc prodávají horská elektrokola, jejich podíl na trhu vzrůstá i přes vyšší cenu a pohybuje se kolem padesáti procent. Z dvaceti procent jsou to pak nejdražší celoodpružená horská kola. Poté jdou nejvíc na odbyt treková kola a v Česku po vzoru ostatních evropských zemí už roste i podíl městských elektrokol.

Jak se tedy k nové situaci v obchodech postavit? Odborníci na elektrokola doporučují nevyčkávat. Pokud máte o elektrokolo zájem, určete si typ kola, který si chcete pořídit, základní parametry a rozumný cenový strop. A vyražte do prodejny nebo zasedněte k počítači a hledejte.

Velký test elektrokol 2021

„Spekulovat o tom, že na konci sezony bude cena nižší, nedává u jízdních kol a elektrokol smysl. Situace je velmi nepřehledná, nikdo neví, kdy se která elektrokola na trh dostanou a zda dodavatelé udrží ceny. Pokud máme vybraný typ elektrokola, určitě bych nelpěl na konkrétní barvě či drobných detailech. Myslím, že je velikým uměním sehnat v kategorii kolo, které jsme vybrali,“ vzkazuje Raufer.

Nemá také smysl se fixovat na určitý model od určitého výrobce, protože se letos také nemusíte dočkat. „Podívejte se, co se aktuálně na internetu či v prodejnách nabízí, a v této nabídce si zvolte, protože lépe nebude,“ uzavírá Ditrich.

Internet fajn, ale je třeba se projet

Nákup po internetu se během pandemie rozbujel a při koupi elektrokola přináší jednoznačnou výhodu: největší výběr, kdy na první dobrou vidíte, jaké značky a modely kdo kde nabízí. Pak už se ale raději vydejte ozkoušet kolo na vlastní kůži, radí odborníci.

Trek E-Caliber 9.9 XTR

„Nákup online je sexy, cool, rychlý a pohodlný. Někdy i levný. Nemusíte se kvůli němu trmácet do prodejny, což ale v případě kola doporučuji tak jako tak. Je dobré kolo vidět fyzicky, držet je v ruce, sednout na ně,“ radí Martin Raufer.

Kolo, které vám online shop doručí až do obýváku, je v krabici a více či méně rozebrané. Technicky zdatnější klienti si s montáží poradí, ale ani ty nikdo nezaškolí a nepoučí, jak s čím ideálně zacházet, a budou odkázaní na návody na internetu.

„Pokud máte problém s vyndáním předního kola v případě defektu a s podobnými banalitami, pak lze předpokládat, že i obsluha celého systému si vyžádá podrobné osobní zaškolení – počínaje mechanickou obsluhou jako je nastavení výšky sedla nebo vyjmutí kola a oprava defektu a konče zapnutím a vypnutím elektropohonu, vyjmutím baterie, nabíjením, obsluhou digitálního ovladače a podobně,“ dodal dlouholetý cyklista a odborník na elektrokola.

Velký test elektrokol 2021

Spousta uživatelů elektrokol se při online nákupu například nikdy nedozví, jak u kola zapnout „walk assistant“ – podporu pohonu při chůzi. „Do hry vstupuje také záruční a pozáruční servis a garanční prohlídky. Pokud si kolo objednáte ze vzdáleného obchodu, informujte se na garanční prohlídky, které jsou jednak povinné pro uznání záruky a jednak prospěšné bezproblémovému fungování a životnosti kola,“ poznamenal Raufer. 

Při online objednání tedy myslete na to, aby měl prodejce kola servisního partnera v blízkosti vašeho domova, a vy tak budete mít kam zajet na garanční prohlídku nebo kde vyřídit případné reklamace. „Elektrokola nejsou džíny, které si objednáte troje, a dvoje pošlete zpět.“

1 Horská kola s pevným rámem

2 Test celoodpružených kol

3 Test krosových kol

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  23.7 15:53

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

Výstup na český Everest. S minimální výbavou vylezu na Říp 63krát

Říp coby nejposvátnější kopec zdolávám severní stěnou. Bez kyslíku, bez fixních lan, bez nosičů. Zato s prvovýstupem horolezecké legendy Radka Jaroše po boku. Jakou cestu zvolíme? Reportéra magazínu...

24. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  23.7 15:53

Ručníky budou k ničemu. Mallorca chce boj o lehátka řešit rezervací v aplikaci

Místo vyspávání na dovolené brzké vstávání a nekonečná ručníková válka o volná lehátka na pláži či u bazénu. Taková je situace, která se rok co rok a den co den v přímořských destinacích opakuje....

23. července 2024  15:05

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...