S nákupem elektrokola neotálejte. Chybí kola i komponenty, vázne doprava

Přinutila vás pandemie šlápnout do pedálů a přemýšlíte o koupi elektrokola? Trh se vlivem covidu-19 změnil. Elektrokol je nedostatek, a když v obchodech jsou, tak rychle mizí. Chybí komponenty a vázne doprava. Navíc zdražují. Nečekejte na posezonní výprodeje nebo preferovanou barvu, radí odborníci.
Velký test elektrokol 2021

Velký test elektrokol 2021 | foto: Michal Červený

Pandemie covidu-19 mění chování Čechů. Kvůli všemožným restrikcím a zavřeným sportovištím přesedla většina z nich na kola, nazula brusle, naskočila na koloběžky. A stejně jako běžek v zimě, je letos na jaře a na začátku léta nedostatek i kol a elektrokol.

Jen loni vzrostl prodej elektrokol v Česku o padesát procent. Každé třetí kolo, které se v roce 2020 u nás prodalo, mělo tedy elektropohon. A letos trend pokračuje. Kdo si elektrokolo objednal, čeká na něj dlouhé týdny. Kdo o něm uvažuje teprve nyní, nemá moc času na rozmyšlenou a musí jednat, i když elektrokola zdražují. Už dávno neplatí, že má smysl čekat na posezonní výprodeje. Podle prodejců žádné nebudou.

Týden s elektrokoly na iDNES.cz

Testy modelů na rok 2021 a soutěž o půjčení na víkend

„Situace na trhu s elektrokoly je relativně dramatická a nepřehledná, protože všeho najednou začalo na trhu být málo a elektrokola jsou letos velmi žádaným zbožím. Neznamená to, že elektrokola nejsou, ale ty nejžádanější modely už jsou buďto vyprodané, nebo na ně ještě stále čekáme,“ uvedl Jakub Ditrich z prodejny, půjčovny a servisu elektrokol ekolo.cz.

Některé značky se potýkají s velkým nedostatkem komponentů, takže prodejcům a dealerům hlásí, že se výroba letošních modelů zpozdila a jejich elektrokola budou k dispozici až na začátku léta nebo na podzim.

Testy elektrokol na iDNES.cz

„Zcela se nám tu letos rozhodil systém posledních let, kdy jsou každé jaro na trh uváděny nové modely. To se rozvolňuje, kola přichází postupně,“ dodal Ditrich.

Dopady pandemie zasáhly celý trh s elektrokoly, bez ohledu na značku. „Ať už je to značka A, nebo B, všechna svá kola montují z podobných nebo stejných komponent a právě těch komponent je na trhu málo. Je nedostatek přehazovaček, je nedostatek brzd a vidlic, takže je to obecné. Samozřejmě značky, které se předzásobily, jsou na tom o něco lépe,“ poznamenal prodejce.

Se zájmem roste cena

Jak se dalo očekávat, ceny elektrokol rychle vzrostly. A to o desítky procent. „Bohužel se to promítlo do ceny, protože když je něčeho nedostatek, tak dodavatelé zdražují. Většina značek už zdražila, některé dokonce vícekrát, a tento trend bude nadále pokračovat,“ upozornil Jakub Ditrich.

„Ceny nadále porostou, což není jen vinou vlastních výrobců a dodavatelů, kteří s tím bojují, ale i otázka makroekonomických ukazatelů, jako je v tuto chvíli kupříkladu válka o nerostné suroviny mezi Čínou a Austrálií. Čína má jako hlavní dodavatel a výrobce elektrokol obrovský nedostatek základních surovin. Promítá se tam též rostoucí cena dopravy, která je nyní na jednom kontejneru, jež kola z Asie do Evropy dováží, až na dvanáctinásobku dřívější ceny,“ doplnil Martin Raufer z magazínů Velo a Elektrokola.

Ceny vystoupaly skokem. U nejdražších modelů je to třeba jen pět procent, ale u běžných modelů sledují prodejci i deseti-, patnácti- až dvacetiprocentní zdražení. „Dopravci je jedno, jestli v kontejneru veze kolo za sto tisíc či za deset tisíc. Cena té krabice je v dopravě úplně stejná,“ dodal Raufer.

Ujasněte si priority

Na českém trhu se nejvíc prodávají horská elektrokola, jejich podíl na trhu vzrůstá i přes vyšší cenu a pohybuje se kolem padesáti procent. Z dvaceti procent jsou to pak nejdražší celoodpružená horská kola. Poté jdou nejvíc na odbyt treková kola a v Česku po vzoru ostatních evropských zemí už roste i podíl městských elektrokol.

Jak se tedy k nové situaci v obchodech postavit? Odborníci na elektrokola doporučují nevyčkávat. Pokud máte o elektrokolo zájem, určete si typ kola, který si chcete pořídit, základní parametry a rozumný cenový strop. A vyražte do prodejny nebo zasedněte k počítači a hledejte.

Velký test elektrokol 2021

„Spekulovat o tom, že na konci sezony bude cena nižší, nedává u jízdních kol a elektrokol smysl. Situace je velmi nepřehledná, nikdo neví, kdy se která elektrokola na trh dostanou a zda dodavatelé udrží ceny. Pokud máme vybraný typ elektrokola, určitě bych nelpěl na konkrétní barvě či drobných detailech. Myslím, že je velikým uměním sehnat v kategorii kolo, které jsme vybrali,“ vzkazuje Raufer.

Nemá také smysl se fixovat na určitý model od určitého výrobce, protože se letos také nemusíte dočkat. „Podívejte se, co se aktuálně na internetu či v prodejnách nabízí, a v této nabídce si zvolte, protože lépe nebude,“ uzavírá Ditrich.

Internet fajn, ale je třeba se projet

Nákup po internetu se během pandemie rozbujel a při koupi elektrokola přináší jednoznačnou výhodu: největší výběr, kdy na první dobrou vidíte, jaké značky a modely kdo kde nabízí. Pak už se ale raději vydejte ozkoušet kolo na vlastní kůži, radí odborníci.

Trek E-Caliber 9.9 XTR

„Nákup online je sexy, cool, rychlý a pohodlný. Někdy i levný. Nemusíte se kvůli němu trmácet do prodejny, což ale v případě kola doporučuji tak jako tak. Je dobré kolo vidět fyzicky, držet je v ruce, sednout na ně,“ radí Martin Raufer.

Kolo, které vám online shop doručí až do obýváku, je v krabici a více či méně rozebrané. Technicky zdatnější klienti si s montáží poradí, ale ani ty nikdo nezaškolí a nepoučí, jak s čím ideálně zacházet, a budou odkázaní na návody na internetu.

„Pokud máte problém s vyndáním předního kola v případě defektu a s podobnými banalitami, pak lze předpokládat, že i obsluha celého systému si vyžádá podrobné osobní zaškolení – počínaje mechanickou obsluhou jako je nastavení výšky sedla nebo vyjmutí kola a oprava defektu a konče zapnutím a vypnutím elektropohonu, vyjmutím baterie, nabíjením, obsluhou digitálního ovladače a podobně,“ dodal dlouholetý cyklista a odborník na elektrokola.

Velký test elektrokol 2021

Spousta uživatelů elektrokol se při online nákupu například nikdy nedozví, jak u kola zapnout „walk assistant“ – podporu pohonu při chůzi. „Do hry vstupuje také záruční a pozáruční servis a garanční prohlídky. Pokud si kolo objednáte ze vzdáleného obchodu, informujte se na garanční prohlídky, které jsou jednak povinné pro uznání záruky a jednak prospěšné bezproblémovému fungování a životnosti kola,“ poznamenal Raufer. 

Při online objednání tedy myslete na to, aby měl prodejce kola servisního partnera v blízkosti vašeho domova, a vy tak budete mít kam zajet na garanční prohlídku nebo kde vyřídit případné reklamace. „Elektrokola nejsou džíny, které si objednáte troje, a dvoje pošlete zpět.“

1 Horská kola s pevným rámem

2 Test celoodpružených kol

3 Test krosových kol

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů. Pravdou však je, že zlaté časy indonéského ostrova poblíž rovníku jsou již dávno pryč. Hromady odpadků na...

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

Advertorial

Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta udělat parádní jízdu ve stylu hodně muziky za málo peněz. České dráhy totiž opět spouštějí prodej...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

Premium

Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor Vševěd si stejnou otázku položil a vyrazil bod hledat. Že mu stačilo zadat přesné GPS souřadnice do...

Podivné automaty, byrokracie. Dovolená v Japonsku je boj, který se vyplatí

Japonsko je nádherná země, pro poznávací dovolenou jako stvořená. Za výslednými fotkami, kterými se pochlubíte přátelům, však stojí spousta zařizování. Nějak se tam musíte dostat, bydlet, jíst,...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

OBRAZEM: Úchvatné chorvatské pláže, které dají vaší dovolené jiný rozměr

Co by snad Chorvatsko ztrácelo délkou pobřeží pevniny, to dohání pobřežím svých více než 1 200 ostrovů. S těmi počty se pojí i nebývalá pestrost nabídky zdejších pláží. Chcete písek, oblázky, kameny?...

Dechberoucí příroda a volání Alláha. Vítejte na Lomboku, ostrově tisíce mešit

Premium

Už od prvního okamžiku panuje na Lomboku zcela odlišná atmosféra než na jeho známějším sousedovi Bali. Díky krásným vodopádům, ohromující sopce Rinjani, pod níž svolávají místní k modlitbě tisíce...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...