Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chlapecký účes a odhodlání. Honzáková si jako první žena otevřela ordinaci

Seriál   19:05
Ikona české historie, vzdělaná žena, jež byla odhodlaná vypořádat se se všemi překážkami a dosáhla úspěchu. Žena se skromným výrazem ve tváři, chlapeckým účesem a snem stát se lékařkou. Třetí česká promovaná lékařka, první, která svůj diplom získala ve své vlasti. Roli matky vyměnila Anna Honzáková za profesi lékařky, která si přes všechny nesnáze jako první žena otevřela vlastní ordinaci.

Lékařka Anna Honzáková | foto: archiv iDNES.cz

V listopadu 1875 se Anna narodila jako pátý potomek do rodiny Honzákových. Již od raného dětství byla velmi inspirována profesí svého otce Jana, který se živil jako lékař. Praxi vykonával v Kopidlně na Jičínsku, kde se svou rodinou žil. 

Rodiče mladé Anny si velmi přáli, aby šla ve šlépějích svého otce. Ve chvíli, kdy Annin otec zjistil, že v zahraničí je možné, aby se žena stala medičkou, měla o svém osudu rozhodnuto. Honzákovi se svou dceru rozhodli poslat studovat do Švýcarska.

Všechny budoucí plány o studiu v cizině se však rozplynuly, když Annin otec v pouhých osmačtyřiceti letech zemřel na rychlou tuberkulózu. V tu chvíli se totiž život rodiny stočil úplně jiným směrem. Matka Honzáková se rozhodla prodat statek a veškeré polnosti v Kopidlně a společně se svými dětmi se přestěhovala do Prahy na Královské Vinohrady. 

V ten samý rok, co se rodina přestěhovala, se Eliška Krásnohorská zasadila o otevření prvního dívčího gymnázia, které pojmenovala Minerva. Zakladatelka Minervy Eliška Krásnohorská v Anně již během studií viděla velkou naději a průkopnici.

S chlapeckým účesem už od gymnázia

Definitivně se pro své povolání Anna rozhodla právě během studia na gymnáziu. K rozhodnutí ji přiměl incident, jenž se stal při výuce ve třídě. Studentka Anna totiž zachránila život své spolužačce, která dostala epileptický záchvat. Nikdo kromě nadané Anny neuměl zareagovat.

Inspirativní ženy

Dudová: Pomáhání mě nadchlo tak, že mi bylo blbý brát za práci peníze

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Šimáčková: Kariéru lze sladit s rodinou, vštěpuji mladým ženám

Onderková: Když se boty neprodávaly, stoupla jsem si za pás

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Kalousová: Ženy se musí prát se stereotypy, mnohdy kvůli nim zazdí kariéru

Šejdová: Menstruace je i mužské téma

Škorpilová: Jediné, co může ženu v podnikání zastavit, je nemoc

Zažímalová: Poslouchala jsem, ať jdu místo práce k plotně

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Anna Honzáková se tedy rozhodla oddat povolání lékařky a dokázat, že i ženy mohou být skvělé v tomto povolání, stejně jako muži. Na Minervě Anna složila roku 1895 maturitu s vyznamenáním, zároveň již věděla, že ji ale žádná vysoká škola nepřijme. Během svých studií na gymnáziu se nechala ostříhat na krátko a svůj chlapecký účes již nikdy neopustila.

Odhodlaná studentka

Jak Anna tušila její přihláška na českou lékařskou fakultu byla zamítnuta. Odhodlaná studentka se ovšem jen tak nevzdala, a přestože nebyla řádně zapsána ke studiu, navštěvovala na univerzitě přednášky. 

Docházela každý den dobrovolně do poslucháren v ulici U Nemocnice či na praktická cvičení do Všeobecné nemocnice. Navštěvovala přednášky zoologů, botaniků, mineralogů a dalších odborníků. Po přednáškách se pilně učila a velice četla.

Tehdy byla výuka pro ženy tabu a na radikální převrat si nikdo netroufl. Až po roce 1900 se ženy mohly stát oficiálními studentkami, přičemž v zahraničí již taková praxe byla běžná. Zásluhu na tom jistě měla i mladá Anna, a to nejen díky svým skvělým výsledkům, ale i písemným prosbám do Vídně. Ještě před Annou ukončily studium a staly se lékařkami Bohuslava Kecková a Anna Bayerová, avšak svůj titul získaly ve Švýcarsku, kam měla původně namířeno i Anna.

Profesoři se k prvním ženám na fakultě chovali s úctou, horší přístup měli ke svým kolegyním studenti opačného pohlaví, kteří dávali najevo silné opovržení. I přes drsnější poměry se však studentka medicíny cítila šťastná a ve své kůži. Nakonec přes všechny překážky Anna Honzáková složila zkoušky na výbornou a stala se tak první promovanou lékařkou u nás. 

Manželka i samaritánka. Spisovatelka Svobodová zachytila ženu přelomu století

Diplom si přebrala v březnu 1902 v hlavní aule Karolína, kam se tlačily zástupy lidí. Všichni chtěli vidět první vystudovanou lékařku na české univerzitě. „Jste první žena - doktor lékařství na naší staroslavné univerzitě. Kéž hodnost Vaše jest vám odměnou i povzbuzením,“ pravil latinsky rektor.

Přebrání diplomu ovšem nebyl konec cesty za vysněným povoláním. Anna před sebou měla několik let praktikantské činnosti. V Praze se však místa v nemocnici nedočkala a tak odcestovala do Vídně, kde pracovala jako elévka na chirurgické klinice, následně na oddělení gynekologie a porodnictví.

Na Moráni 7

Po praxi se snažila sehnat práci v nemocnici, ale opět se setkala s odmítnutím, a tak se i nadále odhodlaná Anna rozhodla otevřít si soukromou ordinaci. A znovu se tak rozhodla bořit stereotypy. V Americe již tehdy ženy lékařské praxe otevíraly běžně.

Do své nové ordinace na Karlovo náměstí si nechala přivézt pracovní stůl po svém otci lékaři. Čekárnu ordinace, pro níž si vybrala dům na adrese Na Moráni 7, měla téměř vždy plnou, jako gynekoložka se těšila velkému úspěchu a brzy se rozneslo o jejich kvalitách, pracovitosti a ušlechtilém zacházení s pacientkami.

Život zasvětila svému povolání

Rodinný život Anny se odehrával na stejné adrese hned vedle ordinace. Ve čtyřpokojovém bytě s kuchyní žila se svou maminkou, sestrou Albínou a nejbližší rodinou. I přesto, že se Anna nikdy nevdala byla neustále obklopena velkou rodinou. Jako rodinného příslušníka brala i svou mladou hospodyni, jež předčasně porodila svá dvojčata. Anna jim doslova zachránila život a již nastálo nad nimi držela ochranou ruku.

Anna Honzáková byla první absolventkou pražské lékařské fakulty.

Anna  milovala kulturu, žila výstavami a divadelními představeními. Celý její život ji doprovázely především knihy a odborná literatura. Víkendy ráda věnovala přírodě a procházkám. Honzáková také vystupovala v mnoha pokrokových spolcích.

O čtyřiatřicet let později musela Honzáková kvůli svému zdravotnímu stavu zavřít dveře své ordinace. Anna Honzáková zemřela v Praze 13. října 1940 v nedožitých pětašedesáti letech.

Článek vychází z knihy Evy Uhrové: Anna Honzáková a jiné dámy.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

Milovaná a nenáviděná Polyxena. Otřásla českou šlechtou, a to jí nebylo odpuštěno

Jedno z Brožíkových historických děl, Polyxena z Lobkovic ochraňuje ve svém...

Seriál Podnikavá, noblesní a s neobyčejným politickým duchem. Tak hodnotí historici Polyxenu z Lobkovic,...

Legenda módy i filmu. Hana Podolská šila pro první dámu i Adinu Mandlovou

Fotografie Hany Podolské

Seriál Cílevědomá a ambiciózní, kreativní i pečlivá. Taková byla Hana Podolská, často označovaná jako...

Jsem ambiciózní a rodina mě podporuje, říká personalistka Petra Lelovská

Soutěž Žena roku 2020 - Petra Lelovská

Místo mazlení se s panenkami je raději organizovala a vychovávala. V Irsku pracovala jako pokojská,...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  18:36

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

V pankrácké věznici je kritický nedostatek dozorců. Chybí i jídlo pro vězně

22. května 2024  18:28

Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu zhruba o 1,2 miliardy korun navíc pro Vězeňskou službu. V...

V kancelářích farmaceutické firmy Novo Nordisk u Kodaně vypukl rozsáhlý požár

22. května 2024  13:52,  aktualizováno  18:06

Rozsáhlý požár zachvátil kanceláře dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk nedaleko Kodaně....

Má místo končetin protézy. Britský parlament tleskal „bionickému poslanci“

22. května 2024  17:45

Britští politici ukázali výjimečnou jednotu, když společně potleskem ve stoje přivítali zpět v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....