Whole30: získáme energii pomocí masa, vajec, zeleniny a ovoce?

aktualizováno 
Whole30 je stravovací režim na 30 dní s vynecháním obilovin, mléčných výrobků, luštěnin a přidaných cukrů. Je to v podstatě to, jak se neustále jen snažíme začít doma jíst a se stejnou pravidelností svoji vůli i porušujeme. Přitom tušíme, že ta změna by nám prospěla. Od zítřka podstoupíme Whole30 pod denním drobnohledem vás čtenářů.

Toto jsme dnes vyhrabali z lednice a spíže. Jak se od zítřka obejdeme bez oblíbeného tvarohu, luštěnin, rýže a tortil? | foto: Rungo.cz

Článek s denními příspěvky, jak pokus pokračuje

Whole30 je výživový program na 30 dní, kdy nejíte obiloviny, mléčné výrobky a...

Lítá to pořád kolem nás, jednou je to paleo, podruhé veganství, vždycky je něco v kursu. Pořád říkáme, že by to chtělo jíst jinak, ale nějak to nejde. Vždy si nacházíme novou výmluvu. Spousta cestování, nemožnost vlastního vaření, nebo prostě jen dovolenááá-labůž! Chtělo to chlapské bouchnutí do stolu. A to přišlo od Marka: „Od zítřka začínám s Whole30.“ Já jako kolegyně a životní partnerka tohoto milovníka žeber a čerstvého chleba, se stejným smyslem pro hurá akce, dodávám: „Jdu do toho s tebou. Budeme o tom psát a navzájem na sebe všechno práskat!“.

Fotogalerie

Co je Whole30?

Tento stravovací režim nechce být nazýván dietou. Jde vlastně o to jíst dostatečně, ale vyvarovat se potravin, které nemusí prospívat organismu. Mluví se o obilovinách, cukru, luštěninách a mléčných výrobcích, které různými způsoby negativně ovlivňují trávící trakt. Co nám tedy zbývá k jídlu? Maso, vejce, zelenina, ovoce, zdravé tuky a ořechy se semeny. Přirozená a průmyslově nezpracovaná strava. A když už, tak už - tedy v té nejlepší kvalitě.

Proč právě 30 dní? Je to údajně ideální doba, za kterou se zbavíme špatných stravovacích návyků a dostatečná doba na to, abychom pocítili, jak strava ovlivňuje naši energii, zdraví a tudíž i psychiku. 

O Whole30 najdete spoustu napsaného na internetu nebo v knížce Jídlo na prvním místě. Pěkně popsáno jsme to našli na kb5.cz, kde najdete i odkazy na návod „jak na to“ i „nákupní seznam“.

Majda Ondrášová

Redaktorka RUNGO.cz, 154 cm, 51,5 kg

Magdaléna Majda Ondrášová

Běhám cca 120-150 kilometrů měsíčně. 

Rozhodla jsem se zkusit Whole30, protože si opravdu myslím, že naše tělo je tvořeno tím, co jíme. Už dřív jsem jedla zdravěji než teď, ovšem nepravidelný režim a cestování mi dávají spoustu výmluv, proč jím hůř. Pak chci zhubnout, mít více energie a podpořit Marka.

Miluju sladkosti, nejlépe večer v klidu u knížky (ajaj!), jinak jím všechno, piju vodu, zelený čaj a kávu. V poslední době nevyhledávám maso. Alkoholu neholduji, když už tak si dám dobrého vizoura. 

Den 0

Studuji vše, co se dá o stravě a receptech Whole30. Po návratu z redakce domů nekompromisně plením lednici od zakázaných jídel. Přece to nevyhodím! Bude se mi stýskat po sýrech a sladkostech - a plnotučném mléku. Dětem vyčleňuji jednu poličku v lednici, ty mi bez energie nepřipadají. Vytipovávám místa, kde budu kvalitní potraviny nakupovat. Brno v tomto směru prochází obrodou a mé kroky budou směřovat do středu města na s jarem otevřený trh na Moravském náměstí a do řeznictví s úctou k masu - Mikrofarmy. Nově se nachází pár kroků od zelného trhu, takže je to jasná facka - ideální!

Den nultý: k obědu mám rychlovku - fazole s kukuřicí v tomatu. Luštěniny mi...

Den nultý: k obědu mám rychlovku - fazole s kukuřicí v tomatu. Luštěniny mi budou vážně chybět. Aspoň myslím. Je krásně a tak balím notebook a utíkám pracovat ještě ven na sluníčko

Den nultý: čtu o Whole30 každou volnou chvilku. Cestování vlakem je k tomu...

Den nultý: čtu o Whole30 každou volnou chvilku. Cestování vlakem je k tomu ideální, upíjím k tomu džus od Müllera, který si příštích 30 dní nebudu moci dovolit

Den nultý: využívám, že ještě mohu a vařím nám (sobě a dětem) na večeři...

Den nultý: využívám, že ještě mohu a vařím nám na večeři oblíbenou rajskou z protlaku, cibule, papriky a nebude chybět ani zítra zakázaný cukr a těstovinky

Marek Odstrčilík

Redaktor RUNGO.cz, 193 cm, 95 kg

Běhám pro spoustu důvodů. Jeden z nich je „příroda“.

Běhám okolo 200 – 250 kilometrů měsíčně (i míň). 

Nic zásadního od toho asi nečekám, jen cítím, že potřebuji nějakou změnu. Mám vnitřní nutkání, že nastal čas. O Whole30 jsem četl před několika lety a v duchu si říkal, že třeba někdy. A teď to chci prostě zkusit na vlastní kůži a zjistit, jak zareaguje moje tělo na tuhle změnu v kombinaci s běháním. Mám tedy cíl a k němu danou cestu. Už dříve jsem vlastně podobně jedl, a když si na to vzpomenu, myslím, že mi bylo vlastně skvěle. Taky si ale vzpomínám, že mi příprava jídla zabírala o dost víc času a z peněženky dělala občerstvovačku, na kterou přiběhnete mezi posledními. 

Přesto do toho jdu. Naštěstí v tom nebudu sám, ale mám spolubojovnici Majdu, která je skvělá parťačka snad úplně ve všem. Jsem taky zvědavý, jak se jiný přístup k jídlu projeví na našem rodinném soužití. Doufám, že láska prochází žaludkem a nepřijdou žaludeční trable.

Po čem se tedy bude stýskat? Mám slabost pro gumové dobroty typu medvídek, žralok, třešinka atd., a pro víno. Občas cola, dobrý chleba s máslem. Myslím, že obecně jsme vlastně jedli spíše zdravě. Ale uvidíme, jak to všechno bude vypadat za měsíc. Prý mám očekávat příval energie. Tak pojď do mě a hned.

Den 0

Protože jsem na rozdíl od Majdy v Praze, pustil jsem se zdejší ledničkou do křížku sám. Pod pohrůžkou vytažení ze zásuvky mi vydala několik tvarohů, rýži na sladko a přibral jsem do práce i zeleninu. Nejsem drtič odpadků, a tak jsem část rozdal a část snědl. V průběhu dne mě zcela neovladatelně popadlo nadšení z celého nápadu a na zítřek se strašlivě těším. Jen se zdá, že nestihnu nakoupit, to je trochu průser. No co, aspoň si dám večer ještě hlt vína.

Den nultý: po dlouhé době jsem vytáhnul nůž. Bude se hodit na čištění zeleniny...

Den nultý: po dlouhé době jsem vytáhnul nůž. Bude se hodit na čištění zeleniny někde v parku mezi pracovními schůzkami

Hurá, zaprášená inspirace. Tak přece jen se hodí!

Hurá, zaprášená inspirace. Tak přece jen se hodí!

Tak tedy začínáme!

Ve chvíli, kdy jste dočetli tyto řádky, se my dva redaktoři, Majda a Marek, rozkoukáváme v novém stravovacím režimu, o kterém vám každý den přineseme pár řádků s fotografiemi (článek s denními příspěvky najdete zde). Můžete se těšit již zítra, podpořit nás v diskuzích pod článkem, na Facebooku, sledovat nás na Instagramu „rungocz“, nebo se k našemu pokusu dokonce připojit a vyměňovat si s námi zkušenosti a recepty! Společným jmenovatelem bude též hashtag #rungowhole30.

Chci se dozvědět víc

Vyzkoušejte taky Whole30, přečtěte si o tom, jak funguje vaše tělo a jak zjistíte, které potraviny vás negativně ovlivňují.E-knihu Jídlo na prvním místě si můžete stáhnout na Knihy.iDNES.cz.

Jste spokojeni s tím, jak se stravujete?

celkem hlasů: 866

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 319
Ano 274
Právě pracuji na změně 273

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz