Umění nenastoupit na start: Kdy raději předem odpískat závod?

aktualizováno 
Nastoupit, či nenastoupit? Důvodů k odpískání závodu ještě před startovním výstřelem bývá mnoho. Nad některými je nejlepší mávnout rukou, ale pár z nich vás naopak ušetří zdravotních potíží nebo mrzutého pocitu v cíli.

Umění nenastoupit na start: Kdy raději předem odpískat závod? | foto: RUNGO.czRungo.cz

Nedokončený závod neboli DNF (did not finish) je častým tématem rozhovorů mezi běžci. Obzvláště na náročných trailových závodech se totiž může velmi snadno stát, že do cíle vůbec nedorazíte. Vzdát závod v pravou chvíli je přitom velmi užitečná dovednost, která vám do budoucna může ušetřit spoustu potíží. Rozhodovat se během náročné fyzické aktivity, kdy tělem koluje vysoké množství adrenalinu, ale není úplně snadné. Ještě užitečnější je proto umět správně odhadnout, kdy do závodu raději vůbec nenastupovat.

Tady jsou důvody, které by vás měly dovést k předstartovnímu zamyšlení.

1.Zranění

Nejčastějším a zároveň nejvážnějším důvodem, proč do závodu nenastoupit, je nedoléčené zranění, které jste utrpěli v nedávné době. I když už se při tréninku může zdát, že je postižené místo relativně v pohodě, musíte počítat s tím, že závod absolvujete v mnohem vyšší intenzitě. Kvůli tomu hrozí riziko, že si původní zranění nejen obnovíte, ale pravděpodobně ještě zhoršíte - a původních pár týdnů rekonvalescence se tak protáhne na pár měsíců.

Nezapomínejte na to, že aktuální sezóna zcela jistě není vaší poslední a že nestojí za to vyřadit se kvůli jednomu závodu na velmi dlouhou dobu. Tedy minimálně v případě, že se nechystáte na olympiádu nebo mistrovství světa.

2.Vyčerpání

Staré dobré běžecké pořekadlo říká, že rychle máte běhat, když se cítíte dobře, pomalu, když je vám mizerně, a vůbec, pokud vás něco bolí. Závod zcela jistě nikdy nepoběžíte pomalu, a jestli je vám už několik týdnů opravdu mizerně, zvažte, zda má cenu se do toho vůbec pouštět. Samozřejmě, pár špatných nocí, jeden nepovedený trénink nebo předstartovní nervozita se jako pádný důvod k nenastoupení do závodu rozhodně neberou.

Pokud jste ale dlouhodobě nevyspalí, máte stres z práce a trénink v posledních týdnech nestál za nic, je velmi pravděpodobné, že při závodu se to zázračně nerozběhá.

Je-li ovšem závod zároveň společenskou událostí, při které potkáte množství známých, a vy jste smíření s tím, že tentokrát to na osobák nebude, pak nic neřešte a na startovní čáru se postavte.

3.Nedostatek tréninku

Na tento důvod který se rozhodně nemůžete vymlouvat u kratších a méně náročných závodů. Silniční desítka nebo krátký přespolák se dá slušně odběhnout i s minimem tréninku.

Jiná situace nastává, chystáte-li se na maraton nebo dlouhý běh v terénu. Pokud je závod výzvou, kterou se chystáte pokořit a která se ještě nedávno zdála nezvládnutelná, je všechno v pořádku. V tuto chvíli se totiž pravděpodobně nikdy nebudete cítit stoprocentně připraveni a na takovém závodě budete spíše než umístění sbírat zkušenosti.

Jestli se ale chystáte na trať, kterou jste už jednou zvládli, budete pravděpodobně chtě nechtě běžet rychleji než posledně. V takovém případě může nedostatek tréninku vést k přepálení tempa a následnému vytuhnutí. Zvažte proto, zda jste schopní zaběhnout závod tak, abyste byli s výsledkem spokojení.

4.Nedostatek motivace

Po zdravotních problémech je nedostatek motivace pravděpodobně druhým nejvážnějším důvodem, proč se na závod raději vykašlat dříve, než vůbec nastoupíte na start. Pokud přitom závažnost absence chuti a touhy podceníte, je pravděpodobné, že výsledek a vůbec celý závod nebude stát za nic. A že to na delších tratích pravděpodobně zabalíte při první příležitosti.

Zajímavým způsobem, jak se dostatečně namotivovat, je vytyčení menších cílů. Ze závodu si vždy můžete udělat trénink na jinou akci, na kterou se těšíte. Kromě toho můžete také například zaútočit na osobní rekordy na různých dílčích distancích nebo Strava segmentech po trati.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Neumírejte na rakovinu děložního čípku, nově se můžete vyšetřit samy

Ilustrační snímek

Na pravidelné kontroly ke gynekologovi nechodí přes čtyřicet procent českých žen, přitom prevence může být například u...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALIST PRO INFRASTRUKTURU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz