Kompenzační sporty pro běžecké elévy i matadory

aktualizováno 
Začínáte s během teď na podzim a váháte, zda vydržíte přes plískanice a sněhové závěje až do jara? Absolutní soustředění na běh vás už trochu nudí a vysiluje? Máte běžecká bebíčka? Vsaďte na kompenzační sporty a přežijete zimu.

Plavání, jóga, cyklistika a další. Jak prospívají jako doplněk k běhu? | foto: Profimedia.cz

Elévové a věční začátečníci

Pokud se do tréninku pouštíte (téměř) z absolutní nuly, jste riziková skupina. V euforii z toho, že každý den doběhnete dál, rychleji a radostněji, se vám může snadno stát, že své tělo přetáhnete a zaděláte si na zdravotní malér. Vaše úpony, šlachy a klouby si potřebují na narůstající zátěž zvyknout pomalu. V opačném případě nastoupíte do nové sezóny rozbití jako dětská hračka a nadšení z běhu vás přejde stejně rychle jako poslední sněhová přeháňka.

Tento fakt pochopitelně není důvod k rozvinutému flákání – jen musíte trénovat chytře. Každý člověk je chodící kolekcí individuálních tělesných abnormalit, které určují styl jeho běhu, držení těla a pohybové stereotypy. Vstane-li z kancelářské či školní židle, kde nad intelektuální prací prodřepel dobu delší, než byla vojna za Marie Terezie, vykazuje známky výrazného zkrácení snad všech svých ochablých svalů.

Takto oslabené tělo je náchylné k poškozením, proto by vašim prvním krokem mělo být jeho komplexní posílení. K tomu paradoxně přijdete všemi možnými způsoby kromě běhu, který vaše tělo zatěžuje příliš jednostranně. Vsaďte na kondiční přípravu a zimu, která většinu normální populace zavře do tělocvičen a posiloven, využijte k silově vytrvalostnímu tréninku. Nenabírejte při něm objem na svalech, spíše se soustřeďte na kruhový trénink s dostatečným počtem cviků v aerobním pásmu, ideálně s využitím váhy vlastního těla.

Pokud neoplýváte zrovna muší vahou, je zima ideální čas na to, shodit pár kil, která nebudete muset tahat do kopce. Začněte se zajímat o zdravou stravu i výživové doplňky, zkuste si nové recepty, zaveďte do jídelníčku nové potraviny i kuchařské postupy. Naučte se připravovat si domácí traťovky (recepty najdete v tomto článku), smoothies (jak na ně se dočtete zde), svačiny a všechny dobré zdravé věci, které se v příští sezóně stanou vašim palivem.

Dlouhé zimní večery jsou na hraní s jídlem ideální. Do sezóny vstoupíte jako nový člověk – se zpevněným tělem a sebevědomím ukotveným alespoň tak, že si troufnete vyběhnout na běžeckou stezku v tom divném upnutém oblečku.

Pokročilí matadoři

Pokud už nějakou dobu běháte, víte, že kompenzační aktivity a rozličné druhy sportů komplexně rozvíjejí vaše tělo a vyrovnávají svalové dysbalance. Pěstujete si pohybovou pestrost a přidáváte k tomu kompenzační cviky, které vám pro zvládnutí vašich osobních tělesných zvláštnůstek doporučil váš fyzioterapeut. Coby zkušení matadoři spolupráce s vlastním tělem volíte podle obliby a dostupnosti mezi následujícími sporty:

1.Plavání

Kompenzační sport číslo jedna mezi běžci je šetrná alternativa toho, jak si v zimě dát pořádně do těla, aniž byste přitom nastydli v minus dvaceti stupních. Posílíte opomíjené svalové skupiny na rukou i trupu a naučíte se lepší práci s vlastním dechem, což ocení zvláště astmatici. Tlak vody v bazénu na hrudní koš je totiž příčinou posílení bránice a mezižeberního svalstva, které po zadýchání v kopcích jako když najdete! Více se dočtete v tomto článku.

2.Kondiční příprava a kruhové tréninky

Doslova nutností je pro běžce všech věkových i vytrvalostních skupin silový rozvoj a upevnění středu těla. Stokrát omílané a stojednakrát opomíjené tréninkové téma byste si měli dopřávat dvakrát až třikrát týdně. I půlhodina v ostřejším tempu je přitom dost. Zaměřte se na tréninky, které necílí na budování svalové hmoty, ale střídají cviky s vlastním tělem ve velmi svižném tempu.

3.Jóga, pilates, tanec a jiné „zženštilosti“

Pokud jste muži machistického typu, můžete si při těchto aktivitách připadat poněkud nepatřičně, ale pravdou je, že cvičení jógy či pilates výrazně posílí vaši obratnost a schopnost práce s vlastním tělem, což se bude hodit při pilování správné techniky běhu. Jóga protahuje zkrácené svaly, posiluje střed těla, naučí vás práci s dechem, a pokud tomu věříte, funguje díky uvolňování čaker jako jakási samomasáž vlastního těla (více o vhodnosti jógy pro běžce se dočtete zde). Jste-li živějšího naturelu, nazujte taneční střevíce a naučte se sprintovat v nějaké zajímavé krokové variaci.

4.Bouldering

Pokud máte rádi výzvy a hecování a potřebujete výrazněji posílit trup a ruce, zkuste zajít na boulder. Vaše silová připravenost se zvedne o jeden výkonnostní stupeň, a to v prostředí, kde budete s kamarády v pár lezeckých krocích bez možnosti si jakkoliv výrazně ublížit soutěžit o to, kdo přeleze složitější problém.

5.Cyklistika/běžky

V závislosti na aktuálním stavu zemského povrchu vytáhněte buď bicykl, nebo klouzavá prkýnka a bez možnosti poškození kloubů neustálými otřesy zapracujte na zvýšení svého VO2max. Nic není účinnějšího než běžecké lyžování, které navíc posílí horní část vašeho těla.

Kompenzační aktivity výrazně navýší vaši běžeckou životnost, a to jak z fyzického, tak duševního hlediska. Proto je nezanedbávejte a zkuste alespoň někdy, alespoň na chvíli, vyrazit mezi neběžce.

  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Premium

Jak se líčí hvězdy. V zákulisí StarDance jedou vizážisté vždy naplno

StarDance v sobotu načne svou desátou řadu. Vedle tanečních kreací to znamená obdivovat i blyštivé kostýmy, promyšlené...

Jsem Barbie bez plastik, ale lidé mi to nevěří, říká žena

Marcela Iglesiasová je od dětství posedlá panenkou Barbie. Do jejího vzhledu se začala stylizovat na střední škole....

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz