Syndrom vyhoření může klidně přepadnout i vás. Jak ho poznáte?

Je to stav absolutního vyčerpání. Máte pocit, jako kdyby právě teď mělo všechno skončit. Jste unavení, bez energie, nic vás netěší. Nic nestíháte, i když máte pocit, že jedete naplno. Přesně tak se projevuje vyhoření nebo odborněji burn-out syndrom.
Příznakem bývá pocit totálního vyčerpání (ilustrační snímek)

Příznakem bývá pocit totálního vyčerpání (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Je to zvláštní nemoc. Mluví o ní mnoho lidí, řada se domnívá, že jí určitě trpí, a řada ji má, a nechce si to připustit. Německé statistiky z roku 2009 uvádějí, že vyhoří každý třetí člověk. A někteří psychologové tvrdí, že tento syndrom "napadne" během kariéry zhruba čtvrtinu pracujících. 

Fáze syndromu vyhoření

0. Pracujete co nejlépe, snažíte se ze všech sil. Přesto máte pocit, že vytyčeným požadavkům nemůžete dostát a že vaše snaha není dostatečně ohodnocena. To je situace, která je typická pro to, abyste syndrom vyhoření nastartovali. 

1. Nic nestíháte, vaše práce začíná postrádat systém.

2. Objevují se symptomy neurózy (např. úzkost) spolu s pocitem, že stále musíte něco dělat, avšak výsledkem je jen chaos a další pocit zklamání.

3. Pocit, že "něco uděláno být musí", mizí a nahrazuje ho opačný pocit, totiž že nemusíte nic. Dráždí vás už jen přítomnost druhých, přidává se ztráta veškerého nadšení, cítíte se unavení, zklamaní a vyčerpaní. 

Ať věříme kterýmkoli údajům, čísla potvrzují jedno: burn-out syndrom není žádný rozmar hypochondrů a lenochů. Jde o vážné onemocnění, které je nutné léčit. 

Jak vypadá vyhoření?

Popsat příznaky vyhoření není nic jednoduchého. Je jich totiž celá řada a vzájemně se prolínají. Většinou se cítíte vyčerpaní, zároveň můžete být nezvykle zamlklí a netěšit se z toho, co děláte. City jsou jakoby otupělé, v duši se usadí pocit prázdnoty a ztrácíte schopnost hodnocení toho, co prožíváte. 

Typický je perfekcionismus - snažíte se nasadit všechny síly k tomu, abyste ve své práci byli dokonalí. 

A pak přichází frustrace, začnete pochybovat o smyslu toho, co děláte, přestanete si cenit sami sebe, jste negativní k práci i okolnímu dění. Je jasné, že s takovým postojem si sami sotva uvědomíte, že jste vyhořeli. Všimnout by si toho ale mohli lidé, kteří s vámi žijí. 

Signálem pro partnery a příbuzné může například být, že najednou mluvíte o své práci úplně jinak. 

Zatímco dříve jste nadšeně vyprávěli, co všechno se během dne přihodilo, teď se jen zhroutíte do křesla a celý večer sotva promluvíte. Odborníci se shodují v tom, že u většiny vyhořelých je v první fázi onemocnění typické nadprůměrné pracovní nasazení. Člověk má velká očekávání a spoustu ideálů, přeceňuje své síly a hýří optimismem.

Co si pamatovat

Příznaky, které by vás měly varovat:

Psychické: sklíčenost, bezmoc, beznaděj, ztráta sebekontroly – bezdůvodný pláč, podráždění, výbuchy vzteku, strach, pocit prázdnoty, osamocení, apatie, ztráta empatie a odvahy.

Fyzické: nedostatek energie, slabost, chronická únava, svalové napětí, bolesti zad, oslabení imunitního sytému, poruchy spánku, kardiovaskulární a zažívací potíže či jiné funkční poruchy, poruchy paměti, ztráta koncentrace, nepozornost a v jejím důsledku větší náchylnost k úrazům. 

Pak přichází zklamání a často i první konflikty v zaměstnání a někdy i v rodině. Také se mohou projevit první tělesné příznaky, jako jsou bolesti hlavy či poruchy spánku. Kdo si totiž myslí, že burn-out syndrom se podepisuje pouze na psychice, mýlí se. 

Často je spojen i s bolestmi svalů, zad, s vysokým krevním tlakem, větší náchylností k infekcím a náhlým přibýváním na váze nebo naopak hubnutím. 

Stačí léčba dobrým odpočinkem?

Záleží na tom, co si pod odpočinkem představujete. Onemocnění totiž nepřichází náhle, většinou se rozvíjí krok za krokem. A čím déle jej necháte být, tím delší a obtížnější pak je léčba a návrat do normálního života. 

Vyplatí se proto nepodceňovat varovné signály a navštívit lékaře, dokud se ještě nic moc vážného neděje. Léčba syndromu vyhoření je totiž složitá, nejsou na něj žádné léky. 

Spočívá v individuální terapii, při níž je podstatné obnovení sebedůvěry nemocného. Člověk trpící syndromem vyhoření potřebuje totálně obrátit svět kolem sebe. Musí udělat tlustou čáru za svými dosavadními stereotypy, začít si znovu věřit a radovat se z maličkostí. 

Podle odborníků jsou syndromem vyhoření nejvíce ohroženi právníci, profesionální funkcionáři, manažeři, politici, poradci a informátoři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, lékaři, psychoterapeuti a psychologové, záchranáři, ale také sociální pracovníci a učitelé, pracovníci u přepážek na poště a poštovní doručovatelé, bankovní úředníci a úředníci státní správy nebo dispečeři, policisté a pracovníci věznic. Vždy jde o osoby, které jsou v kontaktu s dalšími lidmi a jsou závislí na jejich hodnocení.

Hodně pomáhá změna prostředí, například v lázních dnes najdete řadu programů, které jsou na syndrom vyhoření přímo zaměřeny. 

Burn-out syndrom potřebuje čas. Duše totiž zůstává duší a emoce emocemi, ať je doba jakkoli rychlá a technika jakkoli moderní. Nemají-li se potíže vrátit, je nutné stanovit si v životě priority, mít jasně stanovené kompetence a nenabalovat na sebe tisíce povinností, které vám způsobují stres, protože nejste schopni je zvládnout. 

Někdy je dokonce dobře změnit povolání. Změna prostředí, které krizi nastartovalo, může být nezbytným krokem na cestě k nápravě.

Bohužel mnozí lidé si něco takového nemohou z existenčních důvodů dovolit. A proto se budete muset spolehnout na to, že se naučíte sebereflexi a budete si klást realistické požadavky.

Rada psycholožky

PhDr. Soňa Pančochová, psycholožka občanského sdružení Korunka Luhačovice

Jak se mají se syndromem vyhoření vyrovnat například matky malých dětí či ti, kdo pečují celodenně o své handicapované potomky? Ti přece nemohou jen tak změnit svůj život… 

V první řadě by se o malé nebo postižené dítě měli starat i ostatní členové rodiny. Minimálně jednou týdně by maminka měla mít několik hodin jen pro sebe, aby se mohla odreagovat a odpočinout si. Ať už to bude setkáním s přáteli, návštěva sportoviště, masáž nebo procházka v přírodě. Je také možné využít někoho z okruhu širší rodiny, například babičky, tety, ale také třeba některé organizace nebo placené služby. 

Článek vyšel v aktuálním prosincovém vydání časopisu Zdraví. 

Autor:

Nejčtenější

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

V 57 letech je žena v super kondici, většinu života tomu tak nebylo

Jill Brownová z USA vyrůstala v rodině, kde oba rodiče kouřili, jedla se nezdravá strava a sport nikdo neprovozoval. Neměla zdravé stravovací návyky a nebyla vedena k tomu, aby se pravidelně hýbala....

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Výčitky jsou voláním o pomoc. Mnohem lepší je ale otevřeně komunikovat

Výtky jsou jako jed. Stačí malá dávka a otráví celý den. Kolikrát se nám s vyčítajícím člověkem nechce ani mluvit či jej kontaktovat. Tak proč se jich stále tolik lidí dopouští? Volají tím o pomoc.

23. března 2025

Máte už v šatníku jaro? Určitě potřebujete růžovou a květiny

Růžové tóny působí v šatníku něžně, až křehce a mají punc jemné ženskosti. Přidejte k nim květinové motivy a nová sezona bude vaše. Květin se nebojte, vynosíte je i později.

23. března 2025

Slavní se chlubí kosmetickými vychytávkami. Jsou zdravější a krásnější

Některé celebrity vymýšlejí všechno možné, aby si udržely zdraví, vitalitu a vypadaly krásně. Slavné ženy jsou v tom přebornice a drží se hesla, že pro krásu se musí trpět. Podívejte se do galerie,...

23. března 2025

Je horší vysoký, nebo nízký tlak? Oba způsobují zdravotní potíže

Omdlévání, motání či bolesti hlavy a riziko infarktu. Pokud krevní tlak stoupne nebo klesne pod ideální hranici, může být příčinou řady zdravotních potíží.

23. března 2025

Když obézní lhal, musel jsem zařvat, říká trenér z Extrémních proměn

Premium

Šest žen a sedm mužů, kteří dohromady vážili 2 066 kilogramů, se rozhodlo radikálně zhubnout. Za jeden rok a před zraky diváků televizní dokumentární show Extrémní proměny. Někdo bojoval o život,...

23. března 2025

Řezy s trubičkami

Řezy s trubičkami
Recept

Střední

50 min

Lahodné řezy, který stojí za vyzkoušení.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

La Scala jí nestačila. Baletka Fracciová dobyla svět, rodiště jí věnovalo tramvaj

Premium

Když tančila na pódiu, divákům se tajil dech. S úžasem sledovali lehký, vzdušný tanec a brilantní techniku Carly Fracciové. Obyčejná a skromná dívka z předměstí Milána se díky své píli vypracovala na...

22. března 2025

V 57 letech je žena v super kondici, většinu života tomu tak nebylo

Jill Brownová z USA vyrůstala v rodině, kde oba rodiče kouřili, jedla se nezdravá strava a sport nikdo neprovozoval. Neměla zdravé stravovací návyky a nebyla vedena k tomu, aby se pravidelně hýbala....

22. března 2025  11:52

I po padesátce můžete na seznamce uspět: věk není překážkou

Láska kvete v každém věku, ostatně na seznamkách je dnes většina lidí čtyřicet plus, říká Kristýna Mertlová, seznamovací koučka a ředitelka seznamovací agentury Date2K. Na co si dát při online...

22. března 2025

Jak přežít sedavé zaměstnání. Pomohou vám tyto jednoduché návyky

I když je sezení příjemná poloha, není pro lidské tělo přirozená. Pokud tak trávíte hodiny denně, zaděláváte si na velké zdravotní problémy. Jak s tím bojovat?

22. března 2025

Úspěch měly v šoubyznysu, ale chtěly víc. Celebrity, které podlehly politice

Byli slavní, ale zatoužili po slávě trochu jiného typu. Herci, herečky, hudebníci i podnikatelé. Podívejte se do naší galerie, které slavné osobnosti na čas skončily v politice a kdo z nich je zatím...

22. března 2025

Horoskop pro každé znamení na 13. týden roku 2025

Jaro je tady! Jak si užijeme následující dny a co nám radí hvězdy? Blíženci. zajděte na fyzioterapii, zacvičte si a uleví se vám i od problémů s trávením či s migrénami. Střelci. hlídejte si játra a...

22. března 2025