Jak funguje měření tepu? Poradíme s výběrem správného způsobu

Hrudní pás, nebo optický senzor? Jak vlastně funguje měření srdečního tepu a který způsob je ten nejlepší? Připravili jsme pro vás základní přehled, který vám pomůže s výběrem.

Měření tepu opticky ze zápěstí nebo pomocí hrudního pásu? | foto: Profimedia.cz

Srdeční tep je důležitým ukazatelem nejen při sportovních aktivitách. Pomáhá nám s odhadem spálených kalorií, analýzou spánku, stresu, případně celkového stavu našeho organismu. Proto se dnes měření tepu stává samozřejmostí prakticky v každém sporttesteru, chytrém náramku nebo hodinkách.

V současné době o své místo na trhu bojují především dva způsoby měření tepové frekvence: měření elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou (toho využívají klasické hrudní pásy) a měření pomocí optického čidla a odrazu světla od prokrvené kůže.

Hrudní pasy a EKG

Způsob měření pomocí hrudního pásu je v současné době nejpřesnější. Využívá principu, který se využívá ve zdravotnictví při elektrokardiografii (EKG). Součástí hrudního pásu jsou dvě elektrody, které snímají změny elektrického potenciálů. Elektrická aktivita srdce totiž přímo souvisí s tou mechanickou, a tak lze tímto způsobem velmi přesně měřit srdeční tep prakticky v reálném čase, bez zpoždění.

I když jsou moderní hrudní pásy docela pohodlné, stále je tu pár nevýhod. Někomu například vadí svíravý pocit kolem hrudníku a ženy to v kombinaci s podprsenkou mají ještě složitější. Sice existují i sportovní podprsenky, které mají elektrody zabudované přímo v sobě, ale toto řešení příliš rozšířené není.

Další nevýhodou je, že naměřená data je potřeba z hrudního pásu přenést do hodinek (či telefonu) pro zpracování. To může být problém například ve vodě, která standardní bluetooth nebo ANT+ signál spolehlivě zablokuje. Některé hrudní pásy tento problém řeší pomocí analogového signálu, který se ve vodě šíří lépe, nebo pomocí dočasné paměti uvnitř samotného pásu, kam se ukládají naměřená data, zatímco synchronizace proběhne, až když vylezete z vody.

Někteří výrobci zkusili implementovat tento typ měření i přímo do náramku. Měl jsem možnost krátce otestovat chytrý náramek, který snímal změny elektrického potenciálu přímo ze zápěstí. Aby byly zajištěny alespoň dva svody (dvě elektrody z různých míst na těle), bylo potřeba na náramku držet prst. Tep mi změřil přesně. Při jakékoliv aktivitě jako například chůzi nebo dokonce běhu je ale takové měření krkolomné (máte zablokované obě ruce) a v podstatě nepoužitelné.

Optické snímače

V posledních letech se rozšiřují především optické snímače tepové frekvence, které jsou umístěné zespoda hodinek či náramků. Fungují tak, že dioda prosvítí kůži a optický senzor snímá množství odraženého světla. Zjednodušeně řečeno, jak se vám kůže prokrvuje v závislosti na srdeční aktivitě, mění se barva prosvícené kůže a optický senzor podle toho dokáže určit tepovou frekvenci.

Výhody tohoto řešení jsou v pohodlí (náramek je komfortnější i než ten nejpohodlnější hrudní pás), vše je součástí jednoho zařízení a díky tomu lze tep sledovat i v nepřetržitém režimu 24 hodin denně. Hodí se pro sledování klidové tepové frekvence nebo odhady spálených kalorií během celodenní aktivity. A pokud senzor drží dobře na ruce, funguje měření i pod vodou. Najde se ale i pár nevýhod.

Optické senzory nejvíce bojují s okamžitou přesností. Na měření má totiž vliv hned několik aspektů, například barva vaší kůže, jak se vám prokrvují končetiny nebo jak dobře sedí náramek s optickým čipem na ruce. Výrobci experimentují s různými barvami diod, které prosvětlují pokožku, s jejich počtem a neustále zpřesňují softwarové algoritmy, které se starají o výpočet tepové frekvence. Díky tomu se jim postupně daří optické senzory vylepšovat a zpřesňovat. Stále je tu ale prostor pro další vývoj.

Asi nejzásadnějším rozdílem v měřením oproti hrudnímu pásu, který je společný pro optické senzory všech výrobců, je zpoždění v naměřených hodnotách srdečního tepu. To je způsobeno jednak tím, že optické senzory neměří přímo aktivitu srdce (tlukot srdce), ale až výsledek jeho činnosti (proudění krve). Také se ukazuje, že vytvořit software, který data z optického senzoru zpracovává a vyhodnocuje, není úplně jednoduché. Občas se tak může stát, že optický senzor nezachytí úplně dokonale rychlé změny tepové frekvence (například při krátkém sprintu). Pokud ale jde o průměrnou tepovou frekvenci za delší časové období, jsou optické senzory stejně přesné jako hrudní pásy.

Je tu ještě jedna nevýhoda. Pokud si v zimě nasadíte hodinky přes dlouhý rukáv, nenaměří vám tep samozřejmě žádný. Pokud je necháte pod oblečením na ruce, nebudete zase moci při běhu sledovat údaje na hodinkách.

Jaký tedy vybrat

Pokud vyžadujete co nejvyšší přesnost a potřebujete sledovat okamžité reakce srdce na změny při fyzické aktivitě, nejspíš si vyberete některý z kvalitních hrudních pásů. Někteří výrobci do nich navíc integrují další funkce hodnotící styl vašeho běhání, jako je vertikální oscilace, kadence, doba kontaktu nohy se zemí a tak dále.

Jestliže pro vás nějaká drobná momentální nepřesnost nehraje příliš velkou roli a naopak oceníte pohodlí a nepřetržité celodenní sledování tepu například pro přesnější odhad spálených kalorii či sledování klidové tepové frekvence, sáhněte po hodinkách s optickým snímačem.

Nejčtenější

V 57 letech je žena v super kondici, většinu života tomu tak nebylo

Jill Brownová z USA vyrůstala v rodině, kde oba rodiče kouřili, jedla se nezdravá strava a sport nikdo neprovozoval. Neměla zdravé stravovací návyky a nebyla vedena k tomu, aby se pravidelně hýbala....

Bratr fotbalisty Horvátha shodil 61 kilo. Extrémní proměny ho změnily k nepoznání

Karel Horváth je milující táta čtyř dětí a velký bojovník. Býval náruživý sportovec, ale před více než čtvrtstoletím mu vážná autonehoda převrátila život naruby. Rapidně přibral na váze, dopracoval...

Žena zhubla sto devadesát kilo a stačily jen dva prosté „triky“

Jednatřicetiletá Tanya Santiago z Kalifornie vážila před hubnutím 272 kilogramů. „Jedla jsem porce jako pro šestičlennou rodinu,“ uvedla. Hubnout ale nechtěla, dokud nepotratila a lékaři jí...

Nejoblíbenější je tvar číslo 79. Plastický chirurg o „pipinotéce“ i uříznutých malíčcích

Premium

Celý život na své ruce spoléhá, přitom je vůbec nešetří. Nebojí se cirkulárky, soustruhu ani brusky, dá dohromady autoveterána, doma opraví, co se dá. Stejně jako na operačním sále, kde dokáže sedět...

Když obézní lhal, musel jsem zařvat, říká trenér z Extrémních proměn

Premium

Šest žen a sedm mužů, kteří dohromady vážili 2 066 kilogramů, se rozhodlo radikálně zhubnout. Za jeden rok a před zraky diváků televizní dokumentární show Extrémní proměny. Někdo bojoval o život,...

Rok bez nákupů. Výzva míří proti influencerskému trendu hromadění věcí

Premium

Ze všech stran se na nás valí různé zboží – z obchodů, médií, reklam i sociálních sítí. Doma máme často plné skříně a police. Rozhodnutí rok nenakupovat zbytečnosti se proto může zdát jako radikální...

25. března 2025

Proč se z kluka stane vrah. Co si vzít ze série Adolescent, radí psychologové

Znepokojující britská minisérie o kultuře toxické maskulinity, která ohrožuje psychické zdraví teenagerů, bourá Netflix. Mohutné ohlasy na řemeslný i umělecký majstrštyk dokazují, o jak důležité a...

25. března 2025

Kvůli bolesti chtěla žena skočit z útesu, nové zuby byly za trest

Výměna chrupu není levnou záležitostí u nás ani ve Velké Británii, odkud pochází Vicky Robinsonová. Právě proto se rozhodla odcestovat do Turecka a tam si dopřát vysněné sněhově bílé zuby. Její sen...

25. března 2025  8:20

Osudová přitažlivost. Proč si vybíráme sexuálního partnera podle pachu?

Není tajemstvím, že pachy určují zákony sexuální přitažlivosti. Proč naše nosy fungují jako kompas při hledání partnerů a jak je to doopravdy s feromonovými parfémy, které mají zařídit, že budeme pro...

25. března 2025

Nevyžádaná pomoc, která vede k vyhoření. Pozor na zrádný spasitelský komplex

Snaha pomoci ostatním je jedna věc. Ale za každou cenu je zachraňovat, či dávat rady, i když o to vůbec nestojí? Pokud máte tendenci toto dělat, zastavte se. Ubližujete tím i sobě.

25. března 2025

Světelné masky i jemné líčení. Seznamte se s letošními beauty trendy

Doba jde kupředu a stejně jako se mění celý svět, vyvíjejí se a posouvají i trendy v oblasti kosmetiky a péče o pleť. Už jste vyzkoušely světelnou masku?

25. března 2025

Jak voní jaro? Nemusí to nutně být ovoce, hlavní složkou bude svěžest

Po těžkých zimních parfémech je čas na odlehčené novinky. Co si vybrat, když nechcete vonět jako ovocný sad? A stojí drahé vůně vůbec za tu cenu? Poradíme vám, která je pro vás ta pravá.

25. března 2025

Shodil 53 kilogramů. Důvodem byla svatba i malá dcera

Vítězslav žil život, který se podepsal na jeho hmotnosti i zdraví. Kvůli malé dcerce a svatbě se ovšem pustil do hubnutí. Za necelý rok shodil 53 kilogramů a je z něj nový člověk.

25. března 2025

Střecha s kandovanou třešní

Střecha s kandovanou třešní
Recept

Střední

45 min

Tradiční dezert střecha je ideální pro každou oslavu.

Prošla nejnáročnější treky. Tělo to zvládne, těžší je přesvědčit hlavu, líčí Češka

Premium

Nejtěžší dálkový trek na světě se nachází v Himálaji. Pavlína Adam se svou parťačkou ho přešly jako první ženy vůbec. Úplně samy, navíc v období monzunů. Co přiměje mladou ženu opustit prestižní...

24. března 2025

Letní čas se blíží. Proč změna času škodí a jak se bránit?

Jedni se radují, že bude večer déle světlo, jiní se předem děsí toho, jaký vliv na jejich spánek a sílu bude mít „ukradená“ hodina. Letní čas má své příznivce i odpůrce a přestože diskuse o jeho...

24. března 2025  8:36

Když dva nosí totéž, není to totéž. Celebrity se blýskly ve stejném outfitu

Podívejte se do naší galerie na slavné ženy, které si oblékly stejné oblečení jako jejich kolegyně. Někdy se dokonce potkaly i na stejné společenské akci, ale z módního faux pas si nic nedělaly....

24. března 2025  8:27