TEST: Levný sporttester Garmin Forerunner 35 má vše, co potřebujete

aktualizováno 
Nejlevnější dvouciferná řada běžeckých hodinek od Garminu se dočkala nového modelu Forerunner 35. Má nádherný přehledný displej, přesnou GPS, rozumí si s notifikacemi z mobilu a tep vám přečte ze zápěstí. Umí zkrátka vše, co normální běžec potřebuje.

Sportnovní hodinky Garmin Forerunner 35. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Mezi novinkami Garmin letos nezapomněl ani na běžce, kteří nechtějí za nový sporttester utratit měsíční výplatu, a představil Forerunner 35. Je sice dražší než předchozí model Forerunner 25, nabídne však hezčí vzhled, delší výdrž nebo optické měření tepu ze zápěstí.

Pokud jde o vzhled, většině lidem se nový Forerunner 35 líbí. Vypadají tak trochu jako kombinace Pebble a Apple Watch, a i když na celodenní nošení mám radši vzhled blížící se klasickým hodinkám (jako má například řada Fenix od Garminu nebo Ambit od Suunto), mezi sporttestery patří k těm hezčím.

Fotogalerie

Snad nejdůležitější část sporttesteru je velký displej s rozlišením 128 x 128 pixelů, který je díky E Ink technologii (zkratka pro elektronický inkoust) nádherně čitelný, kontrastní, a přesto úsporný. Není dotykový (naštěstí) a ovládá se pomocí bočních tlačítek. Je trochu k vzteku, že v menu se lze pohybovat jen pohybem dolů a když nějakou položku náhodou přeskočíte, musíte se proklikat znovu celou nabídkou. Naštěstí je menu většinou docela jednoduché, neboť jednoduchost je věc, která byla při návrhu tohoto modelu evidentně prioritou.

K tomu abyste mohli začít hodinky používat není potřeba číst manuál. Stačí je spárovat s mobilním telefonem. Pomocí Bluetooth 4 zvládnou totiž zobrazení notifikací z mobilu, automatické nahrávání aktivit na web Garmin Connect, dokážou ovládat hudební přehrávač (skvělá věc při běhání se sluchátky) nebo si načtou informace pro předpověď počasí (která je dostupná na jedné ze samostatných obrazovek). Na vše ostatní pak už přijdete tak nějak intuitivně, jakmile to budete potřebovat.

Testoval jsem přesnost

Uvnitř hodinek je přesná GPS, která bývala vždy u řady Forerunner dobře hodnocená. Během testování jsem ji samozřejmě zkoušel a porovnával s jinými hodinkami a naměřené výsledky mi dělaly radost. Vzdálenost odpovídala skutečnosti a záznam trasy promítnutý na mapě odpovídal cestě, kudy jsem skutečně běžel. Kontrolní měření proti dvěma dalším GPS hodinkám dopadlo také dobře (například na dvanáctikilometrovém běhu byl rozdíl jen 50 metrů).

Garmin Forerunner 35 otestoval také čtenář Alan

Přečtěte si jeho zkušenosti

Novinkou Forerunneru 35 je optický snímač tepové frekvence, který je hlavní výhodou oproti předchozímu Forerunneru 25. Garmin opět použil třídiodový snímač vlastní výroby, který jsme dříve testovali například v modelu Garmin Fenix 3 Optic a který kontroluje tep po celý den, i když neběháte. Většinou funguje dobře a naměřená tepová frekvence odpovídá té, kterou naměříte z osvědčeného hrudního pásu. Záznam tepové frekvence jsem vyzkoušel na testovacím běhu, při němž jsem měřil tep současně oběma způsoby. Na následujícím grafu můžete vidět rozdíly mezi opticky měřeným Forerunnerem 35 (modrá barva) a Garmin Fenix 3 s hrudním pásem (červená barva).

Záznam měření tepové frekvence porovnávající Garmin Forerunner 35 s optickým...

Záznam měření tepové frekvence porovnávající Garmin Forerunner 35 s optickým měřením (modrá barva) a GArmin Fenix 3 s hrudním pásem (červená barva).

Na grafu je vidět, že až na jednu výjimku se po celou dobu běhu naměřené hodnoty příliš nelišily. Je zřejmé, že optický senzor má mírné zpoždění za hrudním pásem, což ale není nic výrazného. Jediný rozdíl nastal kolem 18. minuty běhu, kdy se optice ve Forerunneru 35 nepodařilo zachytit výkyv zvýšené tepové frekvence. Jinak je ale výsledek v podstatě perfektní, a pokud si dáte pozor na některá specifika tohoto způsobu měření, není potřeba se optiky bát. Aby to nebylo málo, Forerunner 35 dokáže přes ANT+ protokol posílat naměřenou tepovou frekvenci do dalšího zařízení (třeba do jiných hodinek nebo mobilního telefonu s podporou ANT+), může tak posloužit i místo hrudního pásu.

Lepší výdrž se projevila i v praxi

Garmin Forerunner 35

  • vodotěsnost: 5 ATM
  • hmotnost: 37,3 g
  • displej: e-Ink 23 x 23 mm
  • výdrž: 13 hod (GPS), 9 dnů v režimu hodinek
  • konektivita: Bluetooth 4, ANT+
  • měření tepu: opticky, volitelně ale možno připojit také hrudní pás
  • cena: 5 490 kč

klady:
- jednoduchost
- optické měření
- výdrž

zápory:
- cena by mohla být nižší
- otravný pohyb v menu

Další parametr, který mě u těchto hodinek zajímal, byla výdrž. Garmin se totiž v této kategorii u nových sporttesterů chlubí velmi pěknými specifikacemi. S kamarádem jsme tedy vzali Forerunner 35 na reálný ultratrail (Pražskou stovku) a vyzkoušeli, jak dlouho dokáže být při běhu parťákem. Hodinky to nakonec zvládly přesně 12 hodin a 41 minut, ke kterým je potřeba připočíst ještě 20 minut, kdy jsme se zapnutou GPS čekali na opožděný start. To jsou reálné tři hodinu k dobru oproti staršímu Forerunneru 25, což je paráda!

Další zajímavostí Forerunneru 35, je podpora MoveIQ. Tato funkce dokáže odhalit sportovní aktivitu, i když ji na hodinkách zapomenete zapnout. Aktivitu detekuje na základě pohybového čidla, které ji také zaznamená (GPS se automaticky nezapne). Díky tomu si můžete do svého deníku nechat automaticky zaznamenávat snad i každé doběhnutí autobusu (vždyť každý metr se počítá, nejen v naší challenge).

Zvládnou víc než jen běh

Přestože jsou hodinky určeny primárně pro běžce, obsahují také režimy pro cyklistiku, chůzi nebo jiné kardio aktivity, a to je skvělá zpráva. Nejde přeci pořád jen běhat. Na druhou stranu však hodinkám chybí podpora platformy ConnectIQ. Nepočítejte tedy s instalováním aplikací, datových obrazovek nebo vzhledů hodinek. V takovém případě už musíte sáhnout po náramku Vivoactive (Optic), který už je ale dražší.

Ochutnej běžecké závody pořádané redakcí a získej originální tričko

Craft RUNGO běh brněnskou zoo 2016

Celkově mám pocit, že se tento sporttester Garminu dost povedl. Vzhled sice není úplně luxusní, aby vás reprezentoval na formálních pracovních schůzkách, ale to nejsou často ani několikanásobně dražší hodinky. Jako sporttester na běhání vypadají dobře, k čemuž dopomáhá i výběr z několika barevných variant (které se liší barvou vyměnitelného pásku). Trochu otazník zůstává nad cenou především v porovnání s konkurencí z vlastních řad. V současné době je totiž Forerunner 35 dražší zhruba o dva tisíce korun než starší Forerunner 25 a to je (i přes lepší vzhled, výdrž i funkce) poměrně hodně.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz