Monitoring spánku: chytré hodinky ho mohou i zhoršit

„Jak ses dneska vyspala?“ Na tuto otázku dnes můžeme podat vyčerpávající odpověď v podobě podrobného grafu z aplikace chytrých hodinek. Přečtěte si, jaký přínos mají tyto informace, a samotné monitorování, pro běžného smrtelníka.

Monitoring spánku může přinést zajímavé informace, ale může nás i podvědomě budit | foto: Profimedia.cz

Monitoring spánku je aktuálně jednou z nejvyhledávanějších funkcí chytrých hodinek. Z lékařského, ale i marketingového hlediska se to nabízí: žijeme rychlé, hektické životy, hlavou se nám honí spousta problémů a takzvaně nestíháme – často ani spát.

Někdy možná není od věci podívat se na graf, jak dlouho a jak tvrdě jsme spali nebo kolikrát jsme se v noci probudili, a zamyslet se nad svým životním stylem. Kvalitní chytré hodinky navíc umějí poukázat na možné problémy se spánkem, které není od věci řešit s odborníkem. Co ale psychologický efekt takových hodinek? Může nás chytrá elektronika i podvědomě rušit?

S hodinkami nikdy nespíte sami

Osobně jsem zvyklá spát sama, ve tmě a v tichu. Horší spánek mi způsobí třeba i zapomenuté náušnice v uších nebo tenký náramek. Ptám se psycholožky Radky Černé, jestli v takovém případě nemohou hodinky spánek spíše zhoršit.

„Je to velmi individuální. Stejně jako někteří lidé nemohou spát v pokoji s druhou osobou, najdou se i tací, kterým budou vadit chytré hodinky,“ soudí. Hodinky mohou zhoršit spánek tím, že se příliš zaměřujeme na sledování statistik a že z toho, „jak dneska asi budeme spát“, může plynout nervozita.

Další nepříjemností může být samotné chování hodinek. „Někomu budou vadit fyzicky na ruce, jinému zase může vadit, že při měření tepové frekvence ze zápěstí senzor svítí. Citlivější jedince může svícení displeje, svítící senzor či pípnutí hodinek ve spánku rušit,“ potvrzuje psycholožka.

Ve spánku není utlumení senzorických systémů úplné – sluchový aparát zůstává v pohotovosti a i ve spánku je schopen rozlišovat podněty, dokonce i podle jejich důležitosti. Hodinky by tedy v noci rozhodně neměly nijak pípat, vibrovat a přijímat zprávy z mobilu.

„Pokud jedinci není spaní s hodinkami příjemné, nedoporučovala bych to. Za cenu snížení kvality spánku to určitě nestojí,“ doporučuje Radka Černá.

Biologické hodiny vs. chytré hodinky

„Pravidelný rytmus spánku a bdění neboli cirkadiální rytmus se u člověka i jiných živočichů vyvinul na základě střídání světla a tmy. Dřívější výzkumy potvrdily u člověka takzvaná suprachiazmatická jádra hypotalamu neboli biologické hodiny, které tyto rytmy řídí. S rytmicitou je hodně svázán hormon melatonin,“ líčí odbornice.

Ačkoliv je běžně uváděno, že většina zdravých lidí spí šest až osm hodin denně, asi dvě procenta populace si vystačí s méně než pěti hodinami spánku a stejně tak zhruba dvě procenta populace potřebují spát déle než devět hodin. Potřeba spánku je pravděpodobně vrozenou záležitostí.

Hodinky vycházejí hlavně z pohybu a tepové frekvence. Při odborném sledování ve spánkových laboratořích se bere v potaz mnohem více faktorů – měří se EEG, oční pohyby, svalové napětí, srdeční činnost či periodické pohyby končetin.

„S chytrými hodinkami to asi nelze srovnávat, nicméně hodinky se velmi podobají aktigrafu. Jde o metodu, založenou na sledování doby spánku a bdělého stavu: bdící člověk dělá více pohybu než člověk spící,“ vysvětluje Radka Černá a pokračuje: „Aktigraf se podobá hodinkám, upevněným na nedominantní ruku, a měří počet pohybů ruky za určitý časový interval. Většinou se nosí minimálně osm dní, aby byly naměřené výsledky validní.“ Podle výzkumů se toto zařízení osvědčilo při sledování a terapii spánku dětí a při léčbě poruch cirkadiálních rytmů dospělých.

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

Má smysl „zdravé umělé probuzení“?

Buzení podle vnitřního cirkadiálního rytmu je opět dosti individuální záležitostí: Někdo se umí vzbudit sám od sebe takřka na minutu, jiný se budí pravidelně 15 minut před budíkem, jiný potřebuje mechanický budík na dně talíře, aby se vůbec probral. To ale neznamená, že je pro něj na probuzení příliš brzy. „Pokud se člověk ´přespí´ a dopřeje si dlouhý dopolední spánek, není to ideální: dojde k útlumu metabolických procesů a člověk je po zbytek dne utlumený,“ vysvětluje psycholožka.

Otázkou je, zda takovým lidem pomůže využívat funkci chytrých hodinek, nabízející probuzení v takzvaný ideální čas, tedy v době, kdy máme lehčí spaní. „Opět je třeba si uvědomit, z čeho hodinky vycházejí. Je třeba mít na paměti i REM a nonREM fáze spánku. REM fáze spánku je hlavní snová část spánku. Při popisu spánkových fází se také hodně vychází ze záznamu EEG, což zatím hodinky – ani fénixy – neumí,“ usmívá se Radka Černá.

Podle psycholožky mohou být hodinky dobrou pomůckou k „experimentování“ se vstáváním – některým jedincům může tento způsob probuzení vyhovovat. Lze zkusit třeba i tzv. polyfázický spánek, kdy spíme kratší dobu v noci a nedostatek spánku dospíme přes den několika kratšími „šlofíky“.

„Nicméně podle mě je lidské tělo poměrně promyšlený systém, který většinou funguje i bez technického zásahu. Místo hodinek se snažme naslouchat svému tělu a jeho potřebám,“ uzavírá Radka Černá.

Hodinky jako „e-lékař“?

„Pokud člověk trpí dlouhodobě nespavostí, nadměrnou spavostí, pokud má problém se spánkovou apnoe, což je přerušení dýchání ve spánku, je třeba navštívit odborníka,“ doporučuje psycholožka. Nicméně na tyto poruchy přijdeme i bez hodinek.

Třeba značka Fitbit plánuje v budoucnu možnost odesílat pravidelně data z chytrých hodinek přímo svému lékaři, který si může (na rozdíl od nás) všimnout určitých odchylek. „V dnešní době se hodně skloňují pojmy jako e-health a tele health a vzniká celá řada aplikací a programů, které vytváří statistiky všeho možného. Samozřejmě to proniká i do oblasti sportu,“ potvrzuje Radka Černá.

Odbornice zároveň potvrzuje, že hodinky mohou být velmi dobrou motivací – ať už jde o splnění počtu kroků za den, minut pohybové aktivity za hodinu, nebo třeba propojení z aplikací a závodění, třeba v naší Rungo výzvě. (O technologiích a sportovní motivaci jsme si také nedávno povídali s psychologem.) Otázkou je, jak důležité je monitorovat i spánek.

„Myslím si, že je na každém z nás, do jaké míry chceme moderní technologie využívat, k čemu je opravdu potřebujeme a co nám osobně vyhovuje. Za sebe mohu doporučit život i běh spíš žít a užívat si ho, než se neustále sledovat. Pokud je však člověk profesionální sportovec, je to něco úplně jiného – zde spánek hraje velmi podstatnou roli,“ říká psycholožka.

Z pohledu hobby běžce podle ní může statistika spánku klidně zůstat doplňkovou informací, která ale může přinést i své ovoce – třeba tím, že si uvědomíme, že bychom možná měli spát více, nebo si pro zajímavost zjistíme, jak tvrdě jsme spali třeba po maratonu.

Nejčtenější

Chlapec má extrémní ochlupení, pod vrstvami chlupů ani nejde poznat

Devatenáctiletý Lalit Patidar z Indie je na obličeji tak chlupatý, že se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů za nejchlupatější mužskou tvář. Na jednom centimetru čtverečním má totiž podle...

Všechno bylo v hlavě. Dominika v Extrémních proměnách shodila 60 kilo

Dominika rozhodně není žádný gaučový povaleč. Žije na venkově, kde se stará o farmu a pole, i přesto váží 135 kilogramů. Jídlo je její hlavní útěchou a zároveň neporazitelnou nemesis. Pomoct se jí...

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Festival v Rio de Janeiru: Přehlídka nahoty i krásných kostýmů

Světoznámý karneval v brazilském Rio de Janeiru opět přinesl přehlídku dokonalých propracovaných kostýmů, odhalených těl a samby. Podívejte se do galerie na tanečnice a tanečníky, kteří si festival...

Jak se zbavit stresu? Pomohou bylinky, sport, ale také jedno malé morče

Málokdo vám řekne, že není ve stresu. Tato věta je tak běžná, že se nad ní téměř nikdo nepozastavuje. Stres je zkrátka součástí lidských životů. To ale nic nemění na faktu, že vám pěkně škodí, proto...

17. března 2025

Citrusy jsou skutečné životabudiče. Využijte je pro svoji krásu

Kalendářně jsme vstoupili do jara a už se těšíme, až propukne naplno. Chceme si ho užít, ale možná i vám k tomu chybí energie, pleť je unavená a zašedlá, vlasy matné a zplihlé. Chce to nějaké...

17. března 2025

Příběh Ladislava: Přítelkyně a můj syn si rozumí, já uvažuju o rozchodu

Před třemi lety jsem ovdověl a zůstal jsem sám s devítiletým synem. Oba nás smrt mé manželky těžce zasáhla. Bohužel se jednalo o nevyléčitelnou nemoc, bylo to rychlé a my se s tím museli vyrovnat....

17. března 2025

Oči mohou varovat před nemocí. Upozorní na anémii i mozkovou příhodu

Říká se, že oko je do duše okno. Ono je ale také oknem do těla. Nemoci díky němu odhalí nejen lékaři, ale některé také laici. Na které choroby mohou vaše oči upozornit?

17. března 2025

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 17. do 23. března

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

17. března 2025

Profiterolky s čokoládovým krémem

Profiterolky s čokoládovým krémem
Recept

Střední

70 min

Plněné profiterolky jsou ideální pro slavnostní chvíle.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tajemství barev léků. Co která znamená a proč jsou důležité. Lékárník vypráví

Premium

Magie barev ovlivňuje náš život víc, než si připouštíme. Zbarvení tablety bylo dokonce ve farmacii povýšeno na základní součást charakteristiky léku, protože má vliv i na jeho vnímaný účinek. „Barva...

16. března 2025

Býval líným chlapíkem s kily navíc, dnes je muž díky dřině sexy svalovcem

Sedmačtyřicetiletý IT specialista Ryan Macdonald z Londýna dříve seděl především u počítače a zvedal se od něj minimálně. Dnes je z něj svalnatý muž, který miluje pobyt v posilovně a cvičení a...

16. března 2025  11:12

Důchodce chtěl potetovat celý. Připadal si neviditelný, říká tatér. Kérku povolil i dětem

Premium

„Mladí při tetování koukají do mobilu, to se u starší generace nestane,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz tatér Ivo Rafan Traxmandl. Podle něj je v dnešní době sice mnohem více tetovaných, zároveň ale...

16. března 2025

Parfémy od A do Z. Kdy a jak vznikly a proč nikdy nepřebijí naši vůni

Vůně vám připomínají doby bezstarostného dětství, něco příjemného, vzrušivého, milého. Je to tím, že v mysli každého se nachází tajemné zákoutí, díky kterému můžete být během chvilky šťastní.

16. března 2025

Nejvyšší čas na úklid šatníku. Nebojte se vyhazovat a skládejte chytře

Uvažujete už o velkém jarním úklidu? Nezapomeňte na skříně. Využijte tipy od profesionální organizátorky a uděláte si v nich pořádek jednou provždy.

16. března 2025

Celebrity, které už oslavily devadesátku. Jak vypadaly dřív a jak nyní

Zazářily na stříbrných plátnech i pódiích v dobách, kdy ještě nebyly barevné televizory nebo mobilní telefony. Řeč je o slavných hollywoodských hvězdách, které už oslavily devadesátku a na svou slávu...

16. března 2025