Začínáte hubnout? Pozor na deset překážek, které mohou ničit vaše úsilí

  • 13
Čtyři z pěti lidí, kteří touží zhubnout, dietou ničeho nedosáhnou. V nejhorším případě u nich dojde k jojo efektu a pak mnohdy mají více než před odtučňovací kúrou. Čím to je? Možná za to může některá z deseti nejčastějších překážek.

1. Málo pohybu

Ilustrační fotografie

Jestliže chcete dlouhodobě zůstat štíhlá, nevyhýbejte se sportu. Je úplně jedno, jestli budete běhat, plavat, jezdit na kole, nebo půjdete aspoň každý den na svižnou procházku – pohyb je alfou a omegou. Vyzkoušejte různé aktivity, než si pro sebe najdete tu pravou.

2. Nedostatek bílkovin

Ilustrační snímek

Mnoho různých diet doporučuje redukci bílkovin, protože potraviny s jejich vysokým obsahem (například maso a sýry) bývají často hodně tučné. Když však váš organismus dostává bílkovin (proteinů) málo, odbourává se svalová hmota a snižování hmotnosti se naopak zpomaluje. Svaly totiž dokonce i v klidovém stavu spalují spoustu energie. Proto si vybírejte potraviny bohaté na proteiny, přitom nízkokalorické, které vás přesto dobře zasytí, jako třeba libové drůbeží maso nebo nízkotučné mléčné produkty.

3. Léky

Ilustrační snímek

Léky můžou hubnutí ztížit, nebo dokonce někdy vést k nárůstu hmotnosti. Jsou to například některá psychofarmaka, betablokátory a léky na cukrovku. Promluvte si se svým lékařem, pokud některé z těchto přípravků užíváte. Často se dají nahradit léky se stejnými účinnými látkami, které hmotnost nikterak neovlivňují.

4. Nedostatek spánku

Ilustrační snímek

Ten, kdo hodně spí, hubne snáz. Kdo spí málo, kil se jen tak nezbaví. Toto zvláštní pravidlo opravdu funguje, dokazuje to řada studií. Pokud tedy chcete buď zhubnout, nebo si svou hmotnost udržet, měla byste dbát na dostatek spánku (aspoň 7 hodin denně) a chodit do postele pokud možno před půlnocí.

5. Štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Pořádně zatopit vám může i vaše štítná žláza – jestliže produkuje málo thyroxinu, váš metabolismus se zpomaluje a přibírání je předem naprogramováno. Zda máte nedostatek hormonů štítné žlázy, může zjistit váš lékař jednoduchým krevním testem a v případě potřeby vám pak předepíše léky k normalizování jejich hladiny.

6. Zvyšující se věk

Ilustrační fotografie

Čím jste starší, tím více se váš metabolismus zpomaluje. To snižuje celkový kalorický příjem, který máte „povolený“, aniž by se vám v těle ukládal tuk. Automaticky je tak obtížnější udržet si štíhlou postavu. Stravování byste tedy měla přizpůsobit věku (v tom vám může pomoct výživový poradce) a také by bylo vhodné začlenit do každodenního programu více pohybu, abyste tento efekt vykompenzovala.

7. Hotové produkty a fast food

Ilustrační fotografie

Zdá se, že vám usnadňují život a jsou vždycky dobrým řešením, když spěcháte a nemáte čas na plnohodnotné jídlo. Přitom byste neměla přehlížet, že většina hotových jídel má vysoký obsah tuku a soli – podstatně vyšší, než když si rychle připravíte nějaký pokrm z čerstvých přísad.

8. Špatně zvolené svačiny

Ilustrační snímek

I při dietě je povoleno jíst mezi hlavními jídly. Ale pozor – jen v případě, že při tom nepřekročíte celkové povolené množství kalorií za den. 

Mnozí si rádi dají ke svačině ovoce. To obsahuje fruktózu (ovocný cukr), která nejprve rychle zvyšuje hladinu inzulinu a pak ji stejně tak rychle nechá klesnout. ¨

Důsledkem jsou návaly velkého hladu. Když se bez svačin neobejdete, raději si dejte syrovou zeleninu, například celer, mrkev, kedlubnu, okurku nebo rajčata. Zaplní vám žaludek stejně dobře jako ovoce, avšak zdrojem fruktózy není.

9. Spěch při jídle

Ke svačině si raději připravte ovoce nebo zeleninu, než abyste u počítače...

Studie dokazují, že když se nesoustředíte na jídlo a místo toho se věnujete třeba mobilu nebo televizi, sníte toho až o 30 procent více, než když jídlo naplno vnímáte a soustředíte se na něj v naprostém klidu. Také spolknout něco ve spěchu nebo třeba vstoje je naprosto kontraproduktivní, myslete na to.

10. Stres

Ilustrační snímek

Negativní trvalý stres nejen zvyšuje hladinu kortizolu a vaši chuť na sladké, ale také přispívá k ukládání tukových buněk, zvláště v oblasti břicha. Hledejte proto příčinu svého napětí a pokuste se ho zbavit. Když to není možné, vytvořte si pravidelné „oázy klidu“ pro načerpání energie, nejlépe pod vedením profesionálů (meditace, autogenní trénink, uvolňování svalstva podle Jacobsona atd.).

Nevíte si rady s hubnutím? Zeptejte se odbornice

Komerční sdělení
Výhry v kvízu na téma Zdravé hubnutí

Leden je na Zdraví iDNES.cz zasvěcený Zdravému hubnutí. A už tradičně se budeme tématu věnovat i v soutěžním kvízu, který najdete na webu v pondělí 25. ledna. Na pětici vylosovaných výherců, kteří odpoví bez chyby na všechny otázky, čeká spalovač tuků Dr.nek Pills Fat Killer.

Dr.nek Pills Fat Killer - Spalovač tuků

Výrobek obsahuje optimální směs L-karnitinu, zeleného čaje a chromu na podporu metabolismu a udržování normální glykémie. Jedná se o extrémně silný vícesložkový spalovač pro účinnou redukci tělesného tuku.

Spalovač tuku Fat Killer funguje na dvou základních principech:

  • Díky spalovači tuku se naše tělo více zahřívá a proto se i více potíme. Tento proces je pro tělo energeticky náročný a díky tomu se tak zvyšuje výdej energie, která je získávána právě z tuků.
  • Druhým principem je mechanismus, kdy dochází k odbourávání tuků. V tomto případě jsou tukové zásoby dostupnější a dochází tak k jejich spotřebovávání a následně pak k hubnutí.

Spalovač tuku můžeme užívat 20 až 30 minut před fyzickým výkonem. Ze začátku je vhodné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer, aby si naše tělo na nové látky zvyklo. Když se tělo na spalovač adaptuje, je možné dávku navýšit na 2 tablety před výkonem. Druhou variantou – pokud na výsledky spěcháme – je možné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer ráno i v netréninkový den.

Více na eshop.dr-nek.cz