Poradna lékárníka a dietologa PharmDr. Martina Staňka

Poradna

Léky

Na otázky odpovídá

Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Lékárny jsou plné doplňků stravy a volně prodejných léků, ale jak se v nich orientovat? Jak vybrat ten nejvhodnější přípravek? Tyto otázky a mnoho dalších z oblasti volně prodejných léčiv a parafarmaceutik vám zodpoví lékárník s dlouholetou praxí PharmDr. Martin Staněk.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hubnutí a redukční diety
Dobrý den pane doktore, velmi ráda bych zhubla 5 kg a chtěla koupit některou z Vašich diet, ovšem vůbec nevím kterou a na jak dlouho. Hubnutí pro mne je hodně těžké, hlavně všichni kolem mne hubnou a já zhubnu 1 kg a pak se vše zastaví a hlavně mi začne neskutečně chybět ovoce a já mám problém dietu vydržet. Musím jíst pravidelně, to vím a kdyby jste mi poradil, kterou dietu zakoupit. Měřím 167 cm, váha 69 kg. Snažím se jíst hodně zeleniny, sladké se pokouším vynechat, jím mandle tak 8 ks za den a miluji jablka a neskutečně mi chybí....nevím kolik je povoleno.Také maso nevím, kdy je povoleno...dietně upravené. Tedy můj jídelníček je : SN- káva s mlékem, žitný suchar 2 ks s plátkem sýra ,salát.okurek 8 ks kolečka, rajče, potom voda- hrnek-po každém jídle, SV- pomelo OB- 150 gr masa kuř., volské oko, mraž. zel. dušená SV- 3ks suchar, šun.salám asi 5 plátků, 100 gr tvrého sýra netučného nebo 3 kolečka tvarůžek nebo 2 vejce na tvrdo VEČ- vaj.omeleta, sal.okurek, VEČ II.-okurek. Moc děkuji
Jitka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Jitko. Konzumace ovoce při redukční dietě  je zásadní problém a nedává smysl. Je dobré se mu vyhnout, jinak váha asi dolů nepůjde a bude jen přirozeně kolísat plus minus 2kg ( ve vašem případě). Redukční dieta se dá držet různým způsobem. Vy ale nemáte velkou nadváhu a váha nepůjde tak snadno dolů. Doporučuji vám zahájit dietní režim s tímto výživovým složením jídelníčku, jestliže intenzivně nesportujete více než jednu hodinu v kuse za den : T:20g, S:70-80g, V:15g , B: 70-90g. Tyto hodnoty si můžete nastavit na www.potravina.cz a jídelníček si sama vytvářet a plánovat. Možná byste mohla zkusit Dietní plán Guareta na 9 dní, který je úplnou náhradou stravy, abyste se odtrhla od současného jídelníčku a postupně si vytvářela trochu odlišný. Jídelníček pro redukci váhy musí být samozřejmě výrazně jiný než ten, kterým si váhu snažíme udržet. Kdykoliv se ozvěte.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, také se připojím s díky, mám za sebou 9-ti denní plán a jsem spokojená, 3 kg jsou dole bez nějakého většího pocitu hladu. Podobně jako Myša jsem si také zakoupila Vaše produkty a budu kombinovat s jedním jídlem, využiji parní hrnec. Jen jsem se chtěla optat, proč je v dietním plánu pouze rajská, houbová a hovězí polévka, proč tam není i zeleninová a kuřecí, byla by možnost vyzkoušet vše a při dalším nákupu se lépe orientovat. Právě zeleninovou jsem teď vyzkoušela a je opravdu výborná, možná lepší než houbová, která byla favoritkou:-)
Ivana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Ivano. Chuťové preference lidí jsou dosti rozdílné, a proto Plány trochu adaptujeme podle toho, co lidé aktuálně preferují. Svoji roli ale hraje i celkový počet jídel v redukčním režimu.  Polvéky Guareta jsou vzájemně zaměnitelné viz. str. 7 Pokynů.  Je možné a žádoucí, si vybrat to, co vám nejlépe chutná. Vlákninové polévky DietLine slouží jen k doplnění počtu jídel a denního příjmu vlákniny. Korigují také celkový denní příjem živin tak, aby se dosáhlo co nejpřiznivější hodnoty pro redukci váhy. Lidé si je mohou talé dát ve slabší chvilce, kdy bojují s nutkavými myšlenkami režim porušit. Kombinují se často s ParaPastou, kterou je možné do nich přidat.  Nejsou  výživově kompletní jako polévky Guareta, jsou jen zdrojem vlákniny a v podstatě jsou bez energetického obsahu, který by ovlivnil tělo celkově. A to i v kombinaci s ParaPastou. 
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den,pane doktore,
psala jsem Vám ohledně náhrady mléka do proteinových koktejlů. Děkuji Vám za rychlou odpověď.
Podcenila jsem, obávám se, průzkum složení výrobků v dietním plánu. Moje chyba. Mám za sebou tři dny patnáctidenního plánu, zatím mi dělala problémy jen houbová polévka, tak snad mi to přehlédnutí více-méně projde.
Nemám alergii na mléko, ale jen nesnášenlivost, konkretně zažívací problémy po některých výrobcích. Mohu sýry, tvarohy, některé jogurty, ale čerstvé mléko a výrobky z něho většinou ne, i když jsou výjimky.
Vzhledem k tomu, že snáším dobře tvaroh, asi bych také těch 200 ml mléka mohla nahradit měkkým tvarohem, např. 80 g olešnického měkkého tvarohu s obdobnou kalorickou a výživovou hodnotou?
Každopádně Vám děkuji za Vaši poradnu a za Váš laskavý, uvážlivý a fundovaný přístup, je to motivující.
Myša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Tuto změnu za koktejly je možné udělat tak, jak jste uvedla, Myšo, jestli se jedná o Moravia Olešnický tvaroh jemný ev. mi to ještě upřesněte.  Doporučoval bych ale od druhého týdne doplňky, které jsem uvedl. Věřím, že si poradíte a že váha půjde dobře dolů.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, pane doktore, začínám s Vaším dietním plánem Guareta na 15 dní. Špatně snáším mléko, jakou vhodnou alternativu byste mi pro ředění proteinových koktejlů doporučil? Dívala jsem se např. na složení rýžového mléka, ale poměr živin je jiný. Nerada bych nevhodnou volbou fungování plánu nějak narušila.
Myša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Myšo. Výrobky Guareta jsou založeny na mléčné bílkovině, která má vysokou výživovou hodnotu. Můžete tedy hůře tolerovat i tyto výrobky, nejen vlastní mléko. Ne vždy a ne u všech, se to ale děje, protože mléčné suroviny pocházejí od různých plemen krav a z různých zeměpisných regionů s odlišným způsobem krmení a pastvy. Kvantitativní i kvalitativní složení mléčných bílkovin není proto u jednotlivých výrobků stejné. Nevím ,do jaké míry vám dělá konzumace méka obtíže, ale raději bych volil  pro přípravu koktejlů vodu než jakoukoliv neplnohodnotnou náhražku mléka. Z výživového hlediska nelze vůbec porovnávat mléko rýžové, či sojové s mlékem. Proto by se u nich termín mléko neměl ani používat. S výživovou hodnotou mléka se v Plánu počítá.  V případě, že se rozhodnete nahradit mléko vodou, doporučuji přidat každý den DietLine VitAmin a Paralékárna Leucin Plus.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den pane doktore, je mi 50 let, celý život jsem byla štíhlá, až posledních několik let jsem nabrala 20 kg, takže v současnosti vážím 85 kg při 165 výšky. Nevím, zda klást vinu dvojím antidepresivům, snížené funkci štítné žlázy a 12 hodinovému sedavému zaměstnání nebo i zvýšenému příjmu potravy. Kolik kg byste mi doporučoval shodit, abych ve svém věku byla ve zdravotních mezích? V pase mám 108 cm. Moc děkuji případně i za radu jak začít.
Klára
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk

Dobrý den Kláro, některá antidepresiva mohou přispívat k nárůstu hmotnosti. Také na počátku substituční léčby hormony štítné žlázy někdy dochází k nárůstu váhy, díky těžko překonatelnému pocitu hladu. Je-li ale léčba dobře nastavena, nebrání nijak snížení váhy. Zcela zásadní je ale to, co jíme. Jíme příliš a pijeme také příliš alkoholu, který má hodně energie. S postupujícím věkem musíme být opatrní a příjem energie adekvátně snížit. Přílohy, běžné pečivo, pamlsky bychom si měli dopřávat jen občas. O alkoholu nemluvě. Musíme být ale také opatrní s konzumací  ovoce a pokrmů, které obsahují větší množství tuku, abychom si váhu po zhubnutí udrželi. Chcete-li snížit váhu, většinou je nejsnažší snížit váhu pomocí speciálních výrobků, které jsou určeny ke snížení váhy a které jsou dostatečně výživné. Úplná náhrada stravy po dobu 10-14 dnů  nás odpoutá od původního stravování, které vedlo k nadváze  a  snáze dosáhneme úspěchu. Mohu vám třeba doporučit Dietní plán Guareta na 12 dní, který je úplnou náhradou stravy a který se snadno zvládá. Tím se eliminuje riziko nevědomých dietních chyb a váha půjde dobře dolů. Na něj se zpravidla navazuje Dietním plánem Guareta na 10 dní, který již obsahuje jeden běžný pokrm. Jídelníčkem obdobné výživové hodnoty jako DP10 se pak pokračuje až do dosažení cílové váhy minus 2kg. Zpravidla je nutné 2 pokrmy Guareta/DietLine v jídelníčku ponechat, aby se hubnutí nezastavilo. K plánu je dobré používat vlákninové přípravky Guareta (viz., vlákninový set a blog o vlákninách).  Doporučuji užívat l Guareta SlimLinea prášek 3x2 kávové lžičky 30 minut před  jídlem.  Prášek se zamíchá do 200ml vody a rychle vypije.  Je možné také používat Guareta SuperSlim tobolky 3x2 tobolky za den. Mezi jídly v cca 10.00 a v 15.00 nechte rozplynout v ústech 2 tablety Guarety EasySlim za den.  Doporučuji vám snížit váhu na 65 kg. Tato váha by vám pak neměla způsobovat zdravotní komplikace. Na našem webu www.drstanek.cz máme Poradnu, ve které se za léta nakumulovalo spoustu  zajímavých informací. Budete-li mít čas,  pročtěte si ji a bude-li něco nejasného, určitě se zase ozvěte.

 

Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, zhubla jsem 23 kg, ale v pase mám ještě 106 cm, takže zhoršené zdravotní riziko, i pokud dotáhnu váhu na optimálních 72 kg určitě pas nebude do 80-88cm. Je to opravdu tak určující pro zdravotní rizika? Měřím 170 cm, váha 78 kg.věk 61 let
prosím nezveřejnit mailovou adresu
Zdenina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, paní Zdenino. Tuk se vám zřejmě ukládá více v pase. Doporučuji ještě váhu snížit o 5-8 kg a držet si ji na této úrovni.  Určitě se dostanete pod 100cm v pase a to bude dostačující. Do budoucna se snažte  držet příjem tuku mezi 25-30% z celkového příjmu energie. Máte nějaké vážnější zdravotní obtíže? Užíváte nějaké léky? 
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, kolegyně se rozhodla, že bude hubnout a vyřadí ze stravy úplně cukry. Poslední dobou jsem si všimla, že chodí asi třikrát za hodinu na záchod, sama řekne, že potřebuje na malou...Ptala jsem se jí, zda není nachlazená, protože mně přijde, že chodí často, popíjíme průběžně nachystané pití, minerálky, čaje, vodu. Jsme kamarádky a nerada bych, aby díky hubnutí měla nějaký problém, ale ráda bych se Vás zeptala na názor. Vždy píšete o pestré stravě, děkuji.
Milena
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Mileno. Důvodem může být jen zvýšený příjem vody a třeba pravého čaje, který působí na někoho více močopudně. Močopudný je také oxid uhličitý, který obsahují minerálky ve větším množství. Navýšíte-li denní příjem vody, kofeinu z čaje a oxidu uhličitého,  může pak  dojít snadno k tomu, co jste uvedla. I u přísných redukčních režimů by neměl klesnout příjem sacharidů pod 50g za den. Toto pravidlo se osvědčilo v klinické praxi. Dlouhodobý dietní režim, ale nesmí postrádat žádné živiny. Nevhodný postup během redukčníí diety se  spíše projeví až v za delší dobu, jestliže je člověk relativně zdravý. Nízký příjem sacharidů při cukrovce může skončit tragicky. Nízkému příjmu sacharidů se musí přizpůsobit fyzická zátěž a jinak v tom  zase až tak velký problém není.  Nejhorší je, když člověk podstupuje dietní režim s obavami, které ještě podporují kamarádky. Kolegyni v úslí prosím podpořte a pomozte ji najít správnou cestu k vytoužené váze.Tím to ale nekončí. Není možné se po zhubnutí vrátit k jídelníčku, který vedl k nadváze či dokonce k obezitě.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - zda máte nějakou zpětnou vazbu od někoho kdo bral XL to S medical - jako podporu k hubnutí.?
D.
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, pozitivní nemám žádnou a myslím si, že výrobek může mít určitý smysl jen tehdy, pokud je zároveň kombinován s vhodnou redukční dietou. Mohl by pak mít  pozitivní vliv na celkově dosažený váhový úbytek.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na názor. Jsem těhotná, v úplném začátku, a zrovna v době kdy jsem chtěla začít upravovat jídelníček, abych trochu vylepšila postavu. Potřebovala bych shodit MAX 5 kg, což je mi jasné, že nyní nepůjde, ale chtěla jsem se zeptat, zda je i tak možné, že v začátku těhotenství, pokud upravím stravu (aniž bych ale ohrozila miminko), přece jen trochu shodím. Resp.upravím si postavu. Upravením stravy myslím jíst pravidelně, menší dávky a vynechat např.sladké, chipsy apod.vše miminku prospěšné :-) ale právě mě zajímá, jestli je možné v této fází opravdu zhubnout. Dále jsem se také chtěla zeptat, jestli byste mi doporučil běh. Běhala jsem 2x-3x týdně cca 5 km, ale teď poslední měsíc jsem byla nemocná, tak šel sport stranou. Mou nyní začít běhat, ani bych ohrozila miminko? Děkuji, Lucka
Lucka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, Lucko. V prvním trimestru těhotenství se nezvedají nároky organismu na  příjem výživných látek a má smysl váhu trochu  snížit, aby se tak předešlo porodním komplikacím, které mohou nastat i díky nadváze a následnému nepřiměřnému nárůstu váhy během těhotenství. Určitě má smysl v jídelníčku vynechat přílohy, kromě malých porcí luštěnin, veškeré pečivo, těstoviny a sladkosti. Na 10 dní bych vyřadil i ovoce, aby se váha pohnula směrem dolů. Pokud jste byla dlouhodobě zvyklá sportovat, sportujte s mírou i nadále. Pokud jste ale zvyklá nebyla, buďte opatrnější a zátěž zvedejte velmi pozvolna. Spíše bych pak doporučil dlouhé procházky, nebo chůzi, pokud jste dříve nesportovala a začala jste nedavno. Zvýšením tělesné zátěže váhu nesnížíte, nebude-li adekvátně upraven jídelníček. Gratuluji k těhotenství !!!
Hubnutí a redukční diety
Dobry den, je mi 29 let, 160 cm 87 kg, zacla jsem hubnotu pomoci Ketozy, od firmy Ketodiet ( koktejly jidla, kase atd..) kdysi jsem takto zhubla 20kg ( vahu si rpes rok udrzela) pak ale prislo tehotenstvi, probelmy se stitnou zlazou- snizena fce beru letrox 50 mg 1-2 x denne a po porodu mi vaha za nic nesla dat dolu, chtela bych se optat jak na ketodietu nahlizite vy ( zdravotní rizika atd..) a co by jste mi mohl doporucit, potrebuju opravdu nutne dat dolu 10-15 kg ( na podzim se chcem pokusit o druheho potomka) a nabyta kila mi velmi vadi, beznym zdravmy stylem a cvicenim se mi zadne kg nepustilo, dekuji
Marcela
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
To, co uvádíte, je běžné, Marcelo a je dobré, že to chcete řešit. Termín ketóza se  u nás v lékařské praxi nepoužívá. Je spíše používán ve veterinářství a je to stav patologický. V  každém případě, každý redukční režim  je doprovázen zvýšenou tvrobou ketolátek a je to stav přirozený. Při redukčním přísném jídelníčku se pak tvoří ketolátek více, než při jídeníčku se sníženým obsahem energie. Samotná nadváha, či obezita, v 90% případů vždy představuje mnohem větší riziko, z dlouhodobého pohledu, než nějaký redukční režim, o kterém se dočítáme na internetu a který nemá " hlavu ani patu". To bohužel lékaři nezdůrazňují a tento problém přehlížejí. Od tohoto problému se odvíjí neefektivní fungování našeho zdravotnictví, protože výživa  je prakticky úplně přehlížena a  nadváha a obezita tolerována.  V Ketodiet žádný problém nevidím, pokud je správně sestavena a  dotyčný nemá sníženou funkci ledvin a cítí se zdráv, či ji užívá pod kontrolou lékaře a dietní režim se přizpůsobí určité léčbě.  14-ti denní  režim, kdy lidé nahradí úplně stravu výrobky jako je Ketodiet ( není to dieta ničím vyjímečná)  je pro všechny lidi trpící nadváhou a obezitou žádoucí a osvobozující. Pomůže jím to se odpoutat od nezdravého jídelníčku a postupnou náhradou těchto výrobků za vhodné pokrmy, lze dosáhnout nejen normální váhy, ale také si snáze vytvořit jídelníček nový, který již k nadváze nepovede. Tyto přípravky rovněž pomáhájí váhu udržovat, když se nám to nedaří jen pomocí běžných potravin a fyzických aktivit, jako to je ve vašem případě.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den,
po sedmi letech obezity mi došlo, že to takhle dál nejde a chci zhubnout. Procházel jsem internet a poradců je plno. Jak vybrat takového, který ví, co dělá, dokáže přihlédnout k anamnéze a zároveň mi nebude prodávat drahé pochybné přípravky? (v Praze)
Marek Šimon
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Nejste Marku na špatné adrese. Dietní léčbou obezity se intenzivně zabýváme 20 let. Ordinaci máme v centru Prahy viz. Centrum pro poruchy metabolismu a výživy. Na telefonu  2 24 23 81 02 se dozvíte vše potřebné. Provoz ordinace je od 6.00. Můžete tedy zavolat již v tuto dobu.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den, tada bych se zeptala na vas nazor vynechat snidani, abych hubla. Muze to fungovat? A je pripadne kafe s mlekem povazovano za "jidlo"? Dala bych si rano pouze kafe s mlekem a pote az treba v 11 obed, pomohlo by mi to v hubnuti? Dekuji - otázka upravena poradcem
Lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko. není možné posuzovat pouze jeden pokrm v rámci dne. Zásadní je celodenní výživové složení jídelníčku. Chcete-li zhubnout, jídelníček se sníženým množstvím energie musí také obsahovat omezené množství sacharidů a tuků. Dietní režim pak musí trvat dostatečně dlouhou  dobu a neměl by být zatížen dietními chybami. 100-200ml nízkotučného mléka (0,5% tuku) může být vhodnou svačinou. Mléko obsahuije celou řadu výživných látek a  je svým složením jedinečné. Jídelníček v rámci redukční diety by měl být dostatečně pestrý, aby tělu dodal nezbytné množství výživných látek pro jeho správné fungování. Podstatnou část energie by pak tělo mělo získávat z tukových zásob. Na jejich úkor by měla váha především poklesnout. S poklesem tukových zásob se uvolní i část  již nadbytečné vody. Pokud ošidíte snídani kávou s mlékem musíte to dohnat ostatními pokrmy během příslušného dne.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den.jaky bilkovinovy produkt byste mi doporucil mezi jidly jako svacinu nebo nahradit veceri.potrebuji zhubnout.jim zeleninu a jidla klasicka ale zda se mi ze mam malo bilkovin v jidle tak si myslim ze nemohu zhubnout potrebuju tak 5kilo a nevim jak.diky za odpoved.
sasa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Chcete-li zhubnout Sašo, musíte pečlivě kontrolovat příjem sacharidů a tuků. Příjem bílkovin je méně důležitý. Doporučuji příjímat v době redukční diety asi 50-70g bílkovin. Příjem bílkovin můžete zvýšit libovým masem, vhodné jsou také tvarohy např. Ovofit Milko, které dobře zasytí. Výtečným zdrojem bílkovin jsou Olomoucké tvarůžky či tvarůžky Breitunger či výrobky Šmakoun. Můžete také zvolit některý z dietních plánů Guareta. Tím se naučíte i lépe orientovat ve výživovém složení svého jídelníčku. Např. na www.potravina.cz si můžete vybrat jídelníček se sníženým obsahem energie a sama si redukční režim naplánovat.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den kolik celoz.peciva muzu za den snist abych zhubla.ted jim pet kusu denne.2kusy rano .pak mam obed pak 1ks svacina a casto jsi dam i vecer mezi osmou devatou jsi dam taky 2ks.potrebuji tak 5kg dolu.vetsinou jsi davam se sunkou a zeleninou.nevim cim to vecer nahradit.chodim spat tak v 23hodin tak jim takhle vecer.myslite ze mohu salaty treba se zeleninou s tunakem atd.a mam rada chia seminka davam si je do vody rozpustit jen jednou denne odpoledne pry jsou na redukci vahy dobre tak nevim zda je to tak.pohyb mam jen chuzi ale chci zacit s aerobnim cvicenim.prosim poradte mi kolik ks peciva mohu a kolik by melo vazit.moc vam dekuji za vsechny rady co mi napisete.lenka
lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko, pokud chcete zhubnout,  pečivu je dobré se vyhnout, protože obsahuje příliš mnoho sacharidů a tělo nemá žádný důvod sáhnout do tukových zásob. Máte-li jej  ráda, musíte tomu přizpůsobit celodenní složení jídelníčku. Vhodná porce je 40g  za den viz celozrnný žitný chléb Dietline. Pro začátek dietního režimu můžete třeba zkusit Dietiní plán Guareta na 10 nebo 14 dní, které tento chléb obsahují. Chia semínka smysl také nedávají, obsahují 50% tuku, a je třeba volit opravdu jen skromnou porci např.kávovou lžičku a  do dietního režimu raději obsah tuku započítat, i když je otázkou, do jaké míry jsou chia semínka stravitelná a, do jaké míry stravitelnosti brání antinutriční látky, které přirozeně obsahují. Osobně bych se jim na počátku diety raději vyhnul. Bude-li něco nejasného, ozvěte se prosím.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den.chci se zeptat zda mi pitny rezim pomuze zhubnout kdyz ho zvysim.nevypiji ani litr vody.a myslim ze tim padem nemohu zhubnout.spis se mi zda ze pribiram.diky za odpoved
martina
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Zásadní je výživové složení jídelníčku, Martino. Dostatečný příjem vody je ale také důležitý, aby se nepotřebné látky mohly co nejdříve z těla vyloučit. Dostatečný příjem vody má vliv na celkově dosažený váhový úbytek . Protože nyní nemůžete zhubnout znamená, že jídelníček je špatně sestaven či jej nedodržujete. Na www.drstanek.cz se můžete dozvědět, jak je možné postupovat. Přeji pevnou vůli a určitě to nevzdávejte.
Hubnutí a redukční diety
dobry den.co byste mi doporucil na snizeni nadváhy 8 kg jsem 2,5roku po cisari a tech 8 kilo ne a ne dolu.chodim na prochazky svizne jim si myslim normalne min teda zeleniny a ovoce celoizrne pecivo u nas neprodavaji jen psenicno zitny chleba vody piji malo spis neslazene ovocne caje.pecivo davam k snidani 2 platky chleba nebo rohliky pak svacinu oped pecivo pak obed co uvarim pro rodinu pak svacinu jogurt a vecer opet pecivo se sunkou nebo maslo a zeleninu.nevim cim nahradit to pecivo vim ze je ho asi moc ale ja mam porad pak hlad.tak se vas ptam zda mi doporučíte nejaky doplněk stravy jako je třeba jablecny ocet v tabletách nebo nejakou vlákninu která me před jídlem zasiti a ja nebudu mit pocit hladu.denne vypiji max.litr ovoc.caje.potrebuju zhubnout hlavne bricho mam 68-69 kg a v pase 84 cm a merim 164cm.moc me to trapi.dekuji za odpoved
lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko, pokud konzumujete ovoce a pečivo, váha dolů nepůjde a půjde jen pozvolna nahoru. Tělo totiž nemá žádný důvod sáhnout více do tukových zásob, které má proto, aby krylo aktuální nedostatek příjmu sacharidů jiným zdrojem energie. Jídelníček ke snížení váhy musí mít jiný poměr základních látek než jídelníček, kterým si váhu udržujeme. Složení jídelníčku musí respektovat i tělesnou zátěž, kterou máme. Jako začátek bych volil Dietní plán Guareta na 12 dní, který představuje úplnou náhradou stravy. Tím se eliminuje riziko nevědomých dietních chyb a váha půjde dobře dolů. Na něj se zpravidla navazuje Dietním plánem Guareta na 10 dní, který již obsahuje jeden běžný pokrm. Jídelníčkem obdobné výživové hodnoty jako Dietní plán na 10 dní se pak pokračuje až do dosažení cílové váhy minus 2kg.  Velmi často je nutné dva pokrmy Guareta/Dietline v jídelníčku ponechat, aby se hubnutí nezastavilo.  K plánu je dobré používat vlákninové přípravky Guareta (viz., vlákninový set a blog o vlákninách), které pomáhají nízkoenergetický jídelníček zvládnout.  Bude-li něco nejasného, určitě se ozvěte. PS: pozor na ovocné čaje, ketré neobsahují pouze aroma, ale i sušené ovoce. Mohou být také překážkou ke snížení váhy.
Hubnutí a redukční diety
Pane doktore alergii na pekanové ořechy určitě nemám, jedla jsem ořechy všeho druhu běžně když jsem nedržela dietu. Ještě poprosím o Váš názor na Cambridge dietu, neškodí nějak organismu? Dívala jsem se i na Vaše produkty na dietu a myslím, že jsou dobré. Děkuji, Ája
Ája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Určitě neškodí, pokud se užívá tak, jak má a je to velmi racionální způsob snižování váhy, Ájo. Nadváha a obezita jsou skutečným zdravotním rizikem. Po snížení váhy je ale důležité, abyste si vytvořila nový jídelníček, který nepovede k nárůstu váhy. Není možné se vrátit k původnímu způsobu stravování.Určitá míra disciplinovanosti je také nutná a vědomé dietní chyby musí být adekvátně kompenzovány. Naše dieta je určena pro českého spotřebitele a výrobky přibývají podle potřeb našich klientů. Respektujeme  dosti specifické chuťové preference čechů. Léčbě obezity se věnujeme necelých 20let.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den pane doktore. Mám na Vás prosbu. Od 2.1.2016 držím Cambridge dietu a mám menší problém. Začalo to 6.1.2016 po snídani, měla jsem kaši s pekany a hned po snídani jsem měla v krku pocit, jako by mi tam uvízl bonbon. Nebolí to, jen je to velice nepříjemné při polykání. Na internetu jsem se dočetla, že to může být nedostatkem hořčíku v těle. Neberu žádné léky ani doplňky stravy. Poradíte co s tím a zda můžu brát k této dietě hořčík? Ráno po probuzení je to v pořádku, ale po každé snídani to opět začne a trvá to až do večera. Děkuji za Váš čas a přeji hezký den
Ája
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Hořčík přidat můžete, Ájo. Jedla jste  prosím pekanové ořechy někdy v minulosti? Je možné, že se jedná o alergickou reakci.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, chci zhubnout a také potřebuji ze zdravotních důvodů, nemáte prosím typ na někoho z Brna, kdo by mi s tím pomohl? Potřebuji sestavit podrobný jídelníček a chci se vyhnout zázračným koktejlům, pilulkách apod. Díky moc.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, doporučil bych Mgr.Čechovou, která má poradnu  na Kolišti blízko lékárny. Je rozumná a má dostatečné zkušenosti se snižováním váhy.  Je to už ale pár let, co jsme se osobně setkali...
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, prosím o radu. Jsem po operaci štítné žlázy pro papilární mikrokarcinom, totální odstranění šž před 5 lety. .Beru Euthyrox , dříve v dávce 175 , během 4 let jsem přibrala 8 kg ale problém nastal když jsem si váhu začala snižovat. Najednou mi vyskočila hodnota Ft4 na 38, bylo mě straěně zle, pulz 120, bušení srdce, nespavost,úbytek na váze, nechuť k jídlu, průjmy a nervy na pokraji zhroucení. Když se přišlo na příčinu těchto problémů byla mi dávka snížena postupně až na nynějších 120 denně. Ale i nyní mě stále buší srdce, pulz mam 70 -87 střídavě, tlak v pohodě ale hormony Ft4 mě pořád lítají nahoru a dolů. Když je uberou tak to klesne a opačně. Prosím dá se s tím něco dělat aby se hladina ustálila na jedné hodnotě???Když klesne dolů tak se zase začnu spravovat, 5 kg nahoře za chvilku a potom zase je hladina nízká. Co s tím???, Prosím poradíte mi???? Moc děkuji předem, krásný den Libuše
LIBUŠE
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Libuše, snížení váhy musí být doprovázeno včasnou úpravou dávkování hormonu štítné žlázy. Na příslušnou dávku hormonu se musí tělo také adaptovat a to někdy trvá i měsíce. Někdy je dobré vedlejší účinky, které popisujete zmírnit léčivem ze skupiny betablokátorů.  Pokud jste z Prahy, doporučuji navštěvovat naše Centrum pro poruchy metabolismu a výživy. Pravidelné návštěvy v naší ordinaci mohou lépe řešit vaše aktuální obtíže a pomohou také optimalizovat váš jídelníček do další kontroly.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, jsem onkologická pacienta, 2 roky po chemo, teď mám antihormonální léčbu a chemickou kastraci-Zoladex.Mám sníženou funkci štítné žlány.Snažím se zhubnout, ale marně. Nabrala jsem léčbou (je mýtus, že se po chemo hubne) Cvičím 2 hod.intenzivně denně. Z velké části je můj jídelníček obsažen ze syrové zeleniny, ale samozřejmě se snažím, aby moje tělo mělo dostatek bílkov.atd.Jím hlavně nízkokalorická jídla zdravá jídla (abych opticky měla větší porce), nicméně, když jsem snížila denní příjem na cca 2.000 kalorií, tak se mi skutečně dělalo špatně hlady, abych necítila hlad, tak se pohybuji tak 2.400 kalorií denně, ale nezhubla jsem ani gram ani po 3 měsících. Byla jsem u obeziologa, a ten mi jenom sdělil, že je to antihormonální léčbou, umělým přechodem a mám být ráda, že jsem teď v remisi. Nicméně bohužel mi antihormonální léčba zvyšuje i cholestorel, mám vyšší krevní tlak (před léčbou jsem byla v pořádku), nějak se s tím odmítnám smířit, vážím 92 kilogramů na výšku 164 cm.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, při takovém energetickém příjmu zhubnout nelze, nebudete-li pracovat  každodenně 8 hodin manuálně v hlubinném dole, nebo  ručně v kamenolomu a váha musí pozvolna či rychle postupovat pouze nahoru. Jídelníček není jen o kaloriích. Musí obsahovat i  správný poměr bílkovin,sacharidů a tuků.  Váš jídelníček nelze považovat za zdravý i z toho důvodu, že vede k nadváze. Vaše váha navíc představuje, podle mého názoru, i zvýšené onkologické riziko.I ve vašem případě lze váhu snížit a hormonální léčba není překážkou. Je však důležité, aby se vás ujal lékař s dostatečnými praktickými zkušenostmi v léčbě obezity. Je možné využít naší ordinaci-viz. Centrum pro poruchy metabolismu a výživy (www.drstanek.cz). Budete-li se držet našich doporučení, jsem  si jist, že dosáhnete úspěchu. Citím, že jste cílovědomá a že to dokážete. Jen potřebujete správné rady a  pečlivou kontrolu zdravotního stavu.PS: s respektem je třeba sledovat i zvýšení hladiny cholesterolu, která s velkou pravděpodobností s použitím Zoladexu souvisí ( samozřejmě ev. i jiného analoga gonádotropního hormonu)  a kardiovaskulární riziko se může poměrně rychle zvyšovat, uplatní-li se třeba i určité genetické dispozice, které dříve nebylo nutné brát  tolik v úvahu.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den pane doktore.

Chtěla bych se s Vámi poradit: Nadváhu tedy nemám, nicméně celý život jsem vážila stejně, teď jsem čtvrtý měsíc v Americe a přibrala jsem tady sedm kilo. Najela jsem na pravidelnou stravu v menších porcích, zařadila do jídelníčku ovoce, zeleninu, ovesné vločky atd, atd. Jen se chci zeptat, jestlu jsou při redukční dietě vhodné mandle? Vím, že jsou velmi zdravé a jejich denní konzumace se doporučuje, ale do redukční diety se možná tolik nehodí. A když už píšu, ovesné vločky a rýže natural jsou v pořádku?

Předem Vám děkuji za odpověď!

Lenka Horáková (25 let) - otázka upravena poradcem
Lenka Horáková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den Lenko, chceme-li snížit  nejen váhu ale i množství tukových zásob, vyšší příjem sacharidů nedává smysl(ovoce, vločky,rýže), protože tělo pak nemá žádný důvod využít tuk  ve větší míře  pro krytí energetických potřeb. Příjem sacharidů musíme  tedy pečlivě zvažovat a kontrolovat. Oříšky obsahují 50% tuku a také jejich příjem musí být velmi omezený. Během redukční diety je rozumné se jim spíše vyhnout. Jídelníček si doporučuji sestavit  převážně z nízkotučných či polotučných mléčných výrobků, libového masa ( vhodným zdrojem bílkovin bez zbytečného přímu tuku a sacharidů je ale třeba i tofu) a zeleniny. Tělesné aktivity pak je třeba přizpůsobit energetickému příjmu.
Hubnutí a redukční diety
já již jsem psala tuhle minulou otázku pod stejným názvem,chtěla bych se zeptat co přesně je v tom balíčku Guaret an 10 dní-jako jestli papír s návodem nebo nějaké prášky a máte to osobně či z bližších zdrojů ověřené že to funguje?Přece jen to není pár ´´kaček´´.
týna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dietní plány Guareta se již používají 18let zejména k dietní léčbě obezity a samozřejmě fungují, pokud se dodrží. Na webu je uvedeno, co přesně obsahují. Alternativou je, že si vytvoříte obdobný jídelníček z běžných potravin např. pomocí Kalorických tabulek. Tak vysokou výživoou hodnotu, ale z běžných potravin dosáhnout úplně nelze ( příjem bílkovin, sacharidů a tuků však ano). Pro vás to ale může splnit svůj účel, pokud nechcete do Plánu investovat, protože nepotřebujete dietní režim použít dlouhodobě. Přidejte případně multivitamin-multiminerál.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den ,
potřebuji zdravě ale ne moc namáhavě zkubnout.Ale jen na stehnech a zadku.u ostanáho jsem spokojená.Možná třeba i nějaké volněprodejné zdravé prášky.mám 158 cm a 53 kg což uznejme že by něvadilo mít 48 kg ?? Měla bych lepší pocit ze sebe sama a už bych se necítila tak jiná v okolí:(Ale sport u mě moc nedělá pokroky jednou týdně plavu(ne v plavečáku protože je tam zima ale v divoké řece) :D a jednou týdně také tenis-teprve začátkuy takže né žádné běhání ale zapotím se,po-pá chodím denně 4 km ale nic!prosím prosím poradtě.Otázka je jak zhunout?
popřípadě druhý návrh na jiné hubnutí třeba dlouho dobější aby okolí nic nepoznalo.Moc děkuji předem za odpověd.jste skvělí děkuji :) - otázka upravena poradcem
týna
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Týno, váha nepůjde dolů snadno a jídelníček musí obsahovat opravdu jen nezbytné množství sacharidů. Přisnému jídelníčku se pak musí přizpůsobit i tělesné aktivity. Jídelníček je třeba pečlivě plánovat a dodržovat.  Výživovou hodnotu vašeho jídelníčku ( nikoliv pouze energetickou) doporučuji dodržovat jako u Dietního plánu Guareta na 10 dní. Plavání doporučuji v tomto případě jen ve vyhřátém terénu  a běhání  nahraďte delšími procházkami. Tělesné aktivity by neměly zvyšovat nároky organismu na příjem energie. Postupně je možné navyšovat tělesnou zátěž a případně příjem sacharidů o něco zvýšit. Pro stabilizaci váhy můžete využít Pokyny pro stabilizaci váhy na webu www.drstanek.cz.  Dilčí problémy s jídelníčkem a s vhodnou volbou tělesné zátěže můžete se mnou řešit průběžně.
Hubnutí a redukční diety
chci zhubnout problem je v tom ze nedokazu jist pravidelne a nedonutim se pit az kdyz mam zizen ale problem je v tom ze stavu nemusim caj piji jen matovy a neslazeny kavu sladim piji vodu ale mam li vic jak dve sklenice pali me zaha a dokonce i zvracim co s tim jidlo problem nekdy mam zravou a nekdy zase vubec skoro nejim nemam hlad uelenina ovoce me nelaka nemusim je a pred menstruaci ma silenou chut na sladke a jim sladke kdyz to dostanu chut na sladke i jezeni sladkeho konci jsem nestastna na nejake lecby nemam penize a ma doktorka me rok sledovala tlak byl dobry ani jsem nehubla ani nepribirala a pak mi rekla kolik vam je ja 47 a kolik mata deti ja 7 a ona co byste chtela zenska jsouhorsi pripady ale me boli cele telo otykaji mi nohy vim ze jsem tezka citim to tak mam 120kg na 160 vysky jen nevim co delat jak se donutit k pravidelnosti kdyz momentalne nemam hlad prosim poradte popripade pomozte je to zacarovany kruh lenka okres usti nad orlici
lenka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Lenko, zhubnout bez discpilinovanosti nejde. Pravidelnost v jídle je méně důležitá než výživové složení celodenního jídelníčku. Chcete-li zhubnout, doporučuji zpočátku volit pouze nízkotučné mléčné výrobky, libové maso a zeleninu v přiměřeném množství. Pokud pijete bylinné čaje, střídejte je a pijte je velmi slabé.Vhodné byliny si můžete nasušit sama. Můžete zkusit i obyčejné listy z ostružin či malin.Pokud mi napíšete co běžně jíte, pokusím se vám poradit, co vyřadit a co v jídelníčku ponechat. Snížíte-li významně váhu, problémy s otoky určitě ustoupí a celkový zdravotní stav se výrazně zlepší.
Hubnutí a redukční diety
dobry den potrebuji poradit moje vyska je cca 185 a vazim 105 kylo nevim cos tim potreboval bych zhubnout aspon 20 kylo dekuji za odpoved
Martin
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Martine, pokud máte dostatečnou motivaci a pevnou vůli, není to problém. Po zhubnutí však není možné se vrátit k původnímu způsobu stravování, budete-li mít zájem si váhu udržet a neriskovat zdravotní problémy, které z nadváhy či obezity vyplývají.. Doporučuji zahájit hubnutí úplnou náhradou stravy Dietním plánem Guareta na 12 dní. Dále se zpravidla postupuje tak, že se na něj naváže  plánem, kterým obsahuje každý den jeden běžný pokrm. Jídelníčkem obdobné výživové hodnoty jako je tento plán se pak pokračuje až do dosažení cílové váhy. Zpravidla je nutné 2 pokrmy Guareta/Dietline ponechat, aby se hubnutí nezastavilo. Další pokrmy se většinou sestavují z nízkotučných či polotučných mléčných výrobků, libového masa a zeleniny. Více se můžete dozvědět na www.drstanek.cz. Užíváte-li nějaké léky, držte se Pokynů, které jsou u Plánu uvedeny. Bude-li vás něco dalšího zajímat, ozvěte se.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý deň, chcem sa veľmi rýchlo poradiť. V novembri som začala s očistou podľa knihy Antónie Mačingovej Najedzte sa do štíhlosti. Výsledky výborné, bola som teraz aj na krv u lekárky a výsledky super, len som trochu anemická. Teraz sa stravujem podľa jej semaforu, no aj si hľadám recepty na googli podľa jej zásad, ale aby som to mala pestrejšie. Schudla som 12 kg a v páse napr. 16 cm. Posledné dni začínam však zisťovať, že som nervózna, podráždená, psychika je u mňa v háji a aj také napr. zelerové hranolky a dusené kuracie stehná ma privádzajú skoro k plaču. N googli som si podľa v podstate zásad delenej stravy, lebo ona nekombinuje bielkoviny a sacharidy našla kopu receptov, kde je aj tofu a sú skutočne dobré a ja som výborná kuchárka. No niečo sa vo mne aj mnaželovi zlomilo, hlavne vo mne a mám toho dosť. Chcem kura s ryžou, napr.!!!!, nie len so zeleninou. Ináč raňajky sú fajn, pijem prevarenú vodu s citrónom, snažím sa. Len psychicky som na dne!!!! Čo robiť? Ďakujem.
Inga
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Ingo, gratuluji. Je to úžasný úspěch!!! Jen je třeba nestratit zdravý úsudek a najít si jídelníček který vám bude vyhovovat a který zároveň nepovede k nárůstu váhy nebo zdravotním problémům jiného druhu. Člověk, který má sklony k nadváze si nemůže dovolit konzumovat přílohy každý den. Navíc většina z nich je výživově chudá, nebudeme-li počítat škrob a případně i nekvalitní tuk, jako zdroje energie, která se nám následně uloží v podobě tukových zásob, protože ji aktuálně nepotřebujeme. Jako vlákninovou náhražku rýže vám mohu doporučit Dietline Slim Rice. Jinak vaše tělo se ,musí trochu adaptovat na takovou velkou změnu. Dbejte na skromný ale pestrý jídelníček. Pozvolna navyšujte fyzické aktivity a vyvarujte se jednostranného jídleníčku kopírujícího různé nesmyslné diety. Držte se obecných výživových doporučení, které zpracovala společnost pro výživu v ČR.  Nevzdávejte se a vytrvejte!!!
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, měřím 180cm a vážím 73kg. Nevím, zda je to moc, ale já se necítím dobře a chtěla bych 5kg shodit . Prosím o radu a nějakou účinnou dietu,ktera nebude moc časově náročná. Předem děkuji za odpověď.
Laura
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Myslím si Lauro, že 3-5kg dolů je v pořádku a že se budete lépe cítit. Kolik je vám prosím let? Sportujete? Můžete mi prosím případně  podrobněji popsat tělesné aktivity?
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den.Nadváhu opravdu mám,měřím 160 cm a vážím 77kg.Jídelníček asi nemám ideální.Slabý černý čaj s bagetkou a žervé-rozpustná káva smlékem 12%,zadělávané zelené fazolky s bramborem-jogurt bílý Holandia 7%-škvarková placka,ještě jedna káva a během dne asi 2lo- ovocného čaje,2 sklenice vody.Ještě doplním,že je mi 59 let.Děkuji za odpověď.
Zdeňka
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Zdeňko, máte-li nadváhu, konzumace bagetek, brambor, placek velký  smysl nedává a takový jídelníček nemůže vézt ke snížení váhy. Pouze k jejímu pozvolnému nárůstu. Celodenní jídelníček také, mimo jiné, neobsahuje dostatečné množství bílkovin. Doporučuji se podívat na webové stránky www.drstanek.cz a pečlivě si tam pročíst Poradnu. Případně je možné si vybrat Dietní plán, který vám pomůže váhu snížit. Po dosažení normální váhy si můžete pomocí přípravků Guareta a Dietline váhu snadno udržovat.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den chci se zeptat co mam dělat se svoji vahou ?? vážím přes 90 a meřím 170 prosím poradte mi
Verča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Verčo, lečvbu nadváhy a obezity se zabýváme. Jste-li z Prahy nebo může snadno do Prahy dojíždět, můžete navštěvovat Centrum pro poruchy metabolismu a výživy, K.Světlé 8, Praha 1. Na telefonu 2 24 23 81 02 vám sestřička sdělí vše potřebné. Je možné také použít některý z Dietních plánu Guareta viz. www.drstanek.cz. Na tomto webu máme také specializovanou poradnu, kde jsem k dispozici každý den. Těším se, že využijete našich služeb a že budete spokojena.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den Už od dětství trpím obezitou je mi 18 let a vážím 138 kg.. Nemám pevnou vůli prosím poraďte mi nějaký účinný doplněk stravy,který je volně prodejný bez receptu prosím jsem zoufalý děkujiii !
Stáňa
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milý Stáňo, zázračné výrobky bohužel neexistují a pokud uvidíte reklamu na nějaký zázračný přípravek vyvinutý americkými vědci ověnčenými Nobelovou cenou, určitě do něj neinvestujte. Bez vlastního přičinění a sebedisciplinovanosti to bohužel nejde. Úprava jídelníčku je bohužel nutná. Protože vám již bylo 18let, můžete docházet do našeho Centra pro poruchy metabolismu a výživy v Praze 1. Na telefonu 2 24 23 81 02 vám sestřička sdělí vše potřebné. Budete-li respektovat naše pokyny, dosáhnete normální váhy. Je dobré volat od 6.00-14.00. S váhou se nesmířte a bojujte!
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, já mám problém s váhou. Po lécích na epilepsii jsem po roce léčení přibrala 14 kg a nevím jak se toho mám zbavit. už cvičím 3 týdny snažím se jíst zdravě, ale moje váha se ani nehne. Když jsem vysadila léky tak jsem se zastavila na 65 kg měřím 158cm takže moje hubena postava je pryč a bez léku, už jsem 3 měsíce. Jedna sestra mi říkala, že když to mám z léku tak po vysazení by ty kila zase měli zmizet, ale to se neděje, tak už jsem zoufalá. Předem děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, napište mi prosím, co si představujete pod pojmem zdravé stravování a jak přibližně vypadá váš každodenní jídelníček ( včetně pitného režimu). Zároveň případně také uveďte kolik je vám let. Díky za upřesnění.
Hubnutí a redukční diety
Pane doktore prosím chci se zeptat. Začala jsem s redukční dietou (pod dohledem lékaře, který mi naměřil 10 kg tuku v těle navíc). Doporučil mi redukční dietu na 14 dní, s tím že se pak přejde na racionální stravu. Redukční dieta u mě vypadá tak, že k snídani, k obědu a k večeři konzumuji koktejl (250 ml mléka a 25g koktejlové směsi) a mohu celý den konzumovat zeleninu buď syrovou, nebo mohu i mraženou na olivovém oleji a mohu polévky (brokolicovou či kedlubnovou). Chci se jen zeptat, zda si myslíte že postup pana doktora je správný?
Edith Kropáčková
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Může být správný Edith. V každém případě ani zeleninu nelze jíst při přísném redukčním režimu neomezeně. I zelenina obsahuje různé množství škrobu a tedy sacharidů. Více si můžete dovolit zeleniny listové, méně košťálové a kořenové, které mohou navíc způsobovat zácpu a ještě méně plodové, pokud chcete dosáhnout při hubnutí ( při přísném nízkoenergetickém režimu) optimálního výsledku. U přisného redukčního režimu je teba dbát na správný poměr základních látek a režim musí opravdu obsahovat dostatek kvalitních bílkovin. Tak jak to popisujete je možné, že ve vašem případě tomu tak není. Bez detailní znalosti výživového složení jídelníčku to však posoudit nemuhu. Složení jídelníčku musí odpovídat pohybové aktivity. Doporučuji nyní hodně odpočívat a tělo příliš fyzicky nepřetěžovat.
Hubnutí a redukční diety
Pokrač.:Svač.:135g tvaroh Madeta straciatella.Večeře: 40g knackebrot žitný s vlákn.,+200g cottage+30g šunka. 3.den Snídaně: 55 g žitný chléb+30g duš.šunka+30g eidam 30%+25g lučina linie+ 10g lněné semínko drc. Svač.: 300 ml kefír.mléko 1,5%+10g cereálie Dobrá vlák. Oběd:50g syr.kuskus celozrn.,+85g syr.v.panenka, 5g oliv.ol.,+150g ratatouille /v troubě lilek,cuketa,rajče, paprika,adžika koření/.Svač. 29g musli tyčinka +káva Večeře:60g celozrn.houska+50g krůtí š., 7g flora light, +20g 30% balkán.sýr.Děkuji předem za váš názor, za- ječici jsem omezila max. 3x týdně 100 ml.
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, příjem cereálních výrobků se mi zdá nepřiměřený. Doporučuji okolo 50g skutečně celozrnného výrobku za den, pokud bojujete s nadváhou. Je to určitě jeden z důvodu proč trpíte zácpou, protože k natrávení škrobových zrn z cereálních výrobků dochází až v dolních partiích trávicího ústrojí. Škrob pak naváže zbytkovou vodu. Přidejte spíše více listové a plodové zeleniny. Do jídelníčku bych později přidal menší porce luštěnin. Poraďte se také s lékařem zda nezaměnit Amprilan H za jiný lék. Myslím si tedy, že problémy souvisejí s medikací a nadměrným příjmem výrobků s obsahem škrobu.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, prosím o informaci. Asi před půl rokem jsem změnila způsob stravování, protože mám mírnou nadváhu a beru od té doby lék na vys. tlak Amprilan H. Hlídám si stravu programem STOBu sebekoučink, i po skončení hubnutí počítám s tím, že budu jíst zdravě natrvalo. Tím, že jsem změnila stravu, začaly bohužel mé problémy s nadýmáním a zácpou. Ze všech dostupných prostředků a doporučení mi nejvíce pomáhá Zaječická hořká kyselka, kterou piji denně ráno nalačno cca 200 ml. Občas vyměním za Psyllium dr. Popova. Prosím o váš názor na dlouhodobé pití Zaječické, také tím, že je silně mineralizovaná. Děkuji Marie
Marie
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Marie, z toho co jste uvedla bych spíše řešil problém se stravou než s minerálkou. Silně mineralizované vody ale nejsou určitě určeny ke každodennímu užívání. Ke každodennímu užívání se nehodí ani minerální vody s vyšším obsahem sodíku, jako je třeba Poděbradka, pokud je nepijeme v množství max 200ml za den. Dvojnásobně to platí u hypertoniků. Zácpu a nadýmání vám může způsobovat nepřiměřený příjem zeleniny, zejména té koštálové. To je častá chyba při redukční dietě. Můžete mi prosím popsat váš jídelníček za poslední 3 dny? Pokusím se vám poradit, aby jste se zácpy a nadýmání zbavila. Věřím také, že snížením váhy se zbavíte i vysokého krevního tlaku, který je většinou způsoben špatnou životosprávou. PS: I Amprilan H ,díky obsahu diuretika, může být hlavní příčinou zácpy.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den, zacala jsem drzet redukcni dietu a take pravidelne cvicim, ale dela mi problem snidat nejsem na to zvykla a po snidani je mi vzdy nevolno. Slysela jsem ze existuje doplnek stravy ktery obsahuju vlakninu a zaludek prizpusobi a privykne na snidani. Muzete mi prosim poradit. Dekuji petra
petra l
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Petro, to nevím zda by s tímto vláknina zrovna pomohla. Obecně bych doporučil pravidelnost v jídle. Tu bych přizpůsobil dennímu rytmu. Není třeba si nastavovat kvůli snídani budík... Méně podstatné je také kolik pokrmů za den budete mít. Zásadní je výživová hodnota celodenního jídelníčku. Doporučuji ale alespoň 3 pokrmy za den. Jestli vám vyhovuje se stravovat častěji, o to skromnější ( ale pestřejší) porce je třeba volit. Z vlákninových přípravků mohu doporučit Guaretu. Existují různé druhy podle účelu použití. Pro vás bych doporučil zejména Guaretu SlimLineu prášek nebo Guaretu SuperSlim tobolky.
Hubnutí a redukční diety
Vím, že se nemá držet striktní dieta, ale držím nyní mléčnou dietu, nemám žádný hlad, ale jím o něco více gramů zeleniny než je psáno.....piji kávu s mlékem. Dietuji již 5.tý den, ale nehubnu....čím to je? Tím, že špatně piji? Více piji kávu.....nebo tím, že jsem nyní dostala menses? Jsem spíš oteklá....kdy mohu čekat nějaké výsledky? Píše se, že se dá zhubnout až osm kilo! I před dietou jsem se stravovala striktně....téměř netučná strava...je tedy možné, že tělo dietu nebere v potaz? Díky za rychlou odpověď.... Jinak je mi 19, dle BMI mám váhu v normě...ale tvar postavy vypovídá něco jiného....
Alča
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Alčo, nevím jaké výživové složení má mléčná dieta, ale před menstruací dochází skutečně k zadržování vody a může to ovlivnit výsledky vážení. Proto bych se nyní neznepokojoval. Doporučuji se vážit 1x týdně, vždy za stejných podmínek. Takové vážení má již určitou výpovědní hodnotu, kterou lze brát vážně. Podle tohoto výsledku je dobré upravit jídelníček v následujícím týdnu. Pokud váhu za týden nesnížíte o 2 kg, doporučuji volit jiný redukční režim např. Dietní plány Guareta. Protože jste mladá, volil bych 2 pokrmy běžné, složené s nízkotučných mléčných výrobků, libového masa a zeleniny a 2 pokrmy bych nahradil Guaretou ( polévky, tyčinky, krémy, pudinky).
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, marně hledám něco opravdu efektivního na hubnutí, budu mít v srpnu svatbu a ráda bych snížila svou váhu alespoň o pět kilo. Prosím poradíte mi, slyšela jsem o nějakých dietních plánech, jídelníček omezuji, ale raději bych držela 14 dní nějakou velmi efektivní dietu a pak už si jen váhu udržovala. Děkuji za radu!!!!
Majda
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Majdo, pět kilogramů se dá poměrně snadno zvládnout. Můžete si například sestavit jídelníček ze dvou pokrmů Guareta a další dva pokrmy si vytvořte z nízkotučných mléčných výrobků, libového masa(včetně masa rybího) a zeleniny. Výživovou hodnotu denního jídelníčku doporučuji přibližně takovou : Bílkoviny : 60-70g, Sacharidy: 70-90g, Tuky : 15-20g. Pokud chcete mít jistotu, doporučuji úplnou náhradu stravy po dobu 10-14 dní např. Dietním plánem Guareta na 12 dní.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den. Moc děkuji za odpověď ohledně poté čajů ze sušeného ovoce při dietě. Musím se přiznat, že mě to vůbec nenapadlo, že by to mohlo vadit. Tak jsem Vás chtěla poprosit, zda Vás nenapadají další takové nevědommé chyby, kterých se člověk může nevědomky při redukci váhy dopustit. Ještě jednou děkuje a hezký den přeje Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Základní problém Evo je, že lidé věnují pozornost energetické hodnotě, ale málo se zajímají o výživovovou hodnotu dietního režimu, která je zásadní. Kolik bílkovin, sacharidů a tuků by měl jídelníček mít, by jim měl raději doporučit odborník, aby nebyly zbytečně zklamáni neúspěchem. Podle tohoto doporučení by si pak měli jídelníček tvořit a pokud by se do týdne váhový úbytek nedostavil, je třeba poměr základních látek a jejich množství změnit. Lidé proto v dobré víře papají ovoce, různé cereální výrobky včetně sušenek, které mají navíc zbytečně moc tuku či jogurty light , kde je kvalitní tuk nahrazen v podstatě zbytečně nežádoucím škrobem. Také rádi respektují doporučení, že se má jíst častěji. Pramálo, je ale zajímá, že by porce měly být o to skromnější a že o to více záleží jakou výživovou hodnotu jednotlivé porce mají. Na www.drstanek.cz jsou mimo jiné uvedeny Pokyny ke stabilizaci váhy. Tyto informace by vám mohly pomoci v orientaci jak si dietní jídelníček sestavit jestliže si nejste zatím jistá.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den. Dočetla jsem se ve Vaší poradně, že jednu z tazatelek, paní Mirku Kopovou, varujete před pitím ovocných čajů při hubnutí, pokud tedy obsahují sušené ovoce. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to skutečně na překážku, pokud jde o výluh - tedy se směs sušeného ovoce zalije horkou vodou, nechá vyluhovat a pak se sušené ovoce vyjme. Pije se tedy pouze ona vyluhovaná voda. Samozřejmě chápu, pokud by bylo ono sušené ovoce doslazované, ale jinak mi to přišlo v pořádku. Moc děkuji za upřesnění. Zdraví Eva
Eva
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Evo, výluh samozřejmě obsahuje sacharidy, zejména fruktózu. Kolik jich ve skutečnosti obsahuje, je těžké odhadnout. Proto je rozumné se jim raději zcela vyhnout, chceme-li váhu snížit. Je to velmi častá nevědomá dietní chyba která bývá příčinou stagnace váhy. Zejména u starších žen. Sušené ovoce, protože je zbaveno z velké části vody, je velmi bohatým zdrojem sacharidů a lidé s nadváhou by se mu měli vyhýbat.
Hubnutí a redukční diety
Měřím 160cm,vážím74kg.Ráno snídám ovesné vločky,oběd jím bez přílohy se zeleninou,svačím odpoledne jogurt a k večeři taky s musli.Piji během dne ovocný čaj 2 litry a přesto nehubnu.Mám sníženou štítnou žlázu,užívám léky.
Mirka Kopová
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Mirko, je třeba upravit jídelníček tak, aby neobsahoval příliš mnoho sacharidů. Pokud chcete zhubnout, nemá velký smysl konzumovat cereální výrobky. Jestli ovocný čaj obsahuje sušené ovoce je to další zbytečný příjem sacharidů. Tyto dvě dietní chyby stačí k tomu, aby jste váhu nejen nesnížila, ale pozvolna s věkem ji navyšovala. Snížená funkce s.ž. není pro hubnutí žádnou přwekážkou , užívate-li adekvátní substituční léčbu. Zkuste se podívat na stránky www.drstanek.cz. Vyberte si jeden z Dietních plánů a váha půjde dobře dolů. Můžete se také držet výživové hodnoty některého z nich ( ne jenom energetické) a jídelníček si sama sestavit.
Hubnutí a redukční diety
dobrý den, chci trochu zhubnout po porodu (cca 7 kg) a chtěla bych to zkusit s vlákninou, která mě prýýý zasytí. Ale já mám největší hlad večer, když děti usnou. Slyšela jsem, že se ale vláknina nesmí brát večer a na noc? Je to pravda?
Hermína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Hermíno, není. Sama o sobě vám však nepomůže, pokud pořádně nezasáhnete do stávajícího jídelníčku a neomezíte dostatečně příjem sacharidů a tuků. Na www.drstanek.cz určitě najdete nějakou inspiraci. Zejména pokud si pročtete Poradnu. I vlákninové přípravky se od sebe hodně liší. Záleží nejen na fyzikálně-chemických vlastnotech určité vlákniny, ale také na dostatečné dávce. Většina lidí s nadváhou jí hlavně večer a dost nekontrolovaně. Je dobré si stanovit hodinu na pravidelnou večeři a po večeři již nic nekonzumovat. Bez disciplinovanosti nelze dosáhnout trvalého úspěchu.
Hubnutí a redukční diety
mám zájem o koupi 15 dnení dietní program děkuji whitenbergova
whitenberg@seznam.cz
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Dobrý den, nevím jestli tím myslíte některý z programů které používáme. Pokud ano, využijte prosím internetové stránky www.drstanek.cz. Prosím o pečlivé pročtení Pokynů než si nějaký Dietní plán objednáte. Je možné i využít Poradnu, která je na těchto stránkách na hubnutí zacílena.
Hubnutí a redukční diety
Krásný den :). Mám ztučnělá játra. Budu tedy držet dietu a na internetu jsem se dočetla, že 2 lžíce olivového oleje denně by mi měly pomoct. Zdá se mi to nějak moc a tak se radši zeptám vás, odborníka, je to pravda? Jinak - Co byste mi doporučil vy?
Josefína
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Josefino, pokud potřebujete snížit váhu aby se jaterní testy a nález na játrech zlepšil, určitě není vhodné přidávat zbytečně do jídelníčku 10-20g tuku i když malé množství nenasycených mastných kyselin do jídelníčku při redukční dietě patří. Celodenní jídelníček musí být velmi pečlivě sestaven a musí obsahovat pouze zcela nezbytné množství sacharidů a tuků. Jinak se váha směrem dolů těžko pohne. Ke snížení váhy můžete využít naší ordinaci viz.www.drstanek.cz.
Hubnutí a redukční diety
Dobry den, je mi 35 let, mam 2 deti, merim 170 cm, moje normalni hmotnost byla 65-67 kg. Pred 7 lety sem kuli castym migrenam a uzkostem zacala uzivat citalopram, pozdeji escitalopram - pry se z techto leku pribiva na vaze. Ja sem to dopracovala za7 let na 90 kilo! Ma lekarka tvrdi, ze jeto pouze psychicka zalezitost. Pred 3 mesici jsem udelala radikalni zmenu - vyloucila jsem vyrobky z bile mouky, cukr, jim 5x denne, hodne bilkovin, zeleniny, celozrnni vyrobky, hodne piju, sladkosti jsem uplne nevyloucila, ale redukovala jsem je tak o 80%, i o Vanocich. Cvicim 3-4x tydne cca. po 20 minut, chodim pesky, i po schodech. Bricho mi znacne splaslo, ale kila se mne stale drzi. Za 3 mesici jsem zhubla cca. 1,5 kg. Kde delam chybu, jak nastartovat metabolismus? Mohou za to i ty leky?
Petra
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Petro, v redukčních režimech není třeba hledat velkou vědu. Pokud máte dostatečný příjem sacharidů, tělo nemá potřebu přes den "sáhnout" tolik do tukových zásob a váhové úbytky jsou nepatrné nebo žádné. Tukové zásoby se přes noc zase snadno doplní přeměnou nadbytečných sacharidů na tuky. Nevhodný redukční jídelníček vede k demotivaci a k dalšímu nárůstu váhy. Čím je také člověk starší , tím musí volit skromnější jídelníček s menším podílem sacharidů a tuků.20 minutové cvičení nemá prakticky žádný vliv na výdej energie. Chození pěšky a po schodech je výborné. Tělesné aktivity by ale měly trvat alespoň hodinu v kuse aby energetický výdej významněji ovlivnily. Například rychlá chůže je velmi zdravá tělesná aktivita. Z potravin, které jste uvedla, vyřaďte celozrnné výrobky. Jsou pro vás zbytečným zdrojem sacharidů. Řada tkzv. celoznných výrobků obsahuje také bílou mouku a nedoporučuji je kupovat. Porce celozrnných výrobků musíte volit velmi skromné cca 40g za den viz. Dietline celozrnný žitný chléb. Je to příklad opravdového celoznného výrobku. O redukci váhy se můžete více dozvědět na www.drstanek.cz. Jinak nic nevzdávejte. Určitě to půjde. Doporučuji zahájit hubnutí Dietním Plánem Guareta na 12 dní. Můžete využít i naší poradny na webu a každý týden (klidně každý den) jídelníček konzultovat.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den pane dietologu, jsou vhodné mandle při dietě a můžou se jíst se slupkama nebo ne?
Miša
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Míšo, určitě ne. Obsahují okolo 50% tuku a pokud se chceme zbavit tukových zásob je třeba příjem tuku a sacharidů snížit.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu. Je mi 34 let, bezdětná a jsem tlustá, mám 178 cm a dopracovala jsem to na 82 kg, ráda jím, nesportuji, tuk klasicky zadek, v posledních letech hodně břicho....obecně zásady zdravé výživy a hubnutí znám, ale vím, že sama nejsem schopná to na sebe aplikovat.....potřebuji vyloženě sestavit denní jídelníček od odborníka(jako např. v pořadu Jste to, co jíte...gramáže a potraviny na každý den).....nemáte prosím tip na takového odborníka z Brna?Aby byl erudovaný a cenově přijatelný?....u jednoho jsem už byla, ale vyklubal se z toho Herbalife:-( Děkuji
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, v Brně se věnuje léčbě obezity Mgr.Čechová, která má konzultační místnost na Kolišti v blízkosti lékárny. Na tu bych se s důvěrou obrátil. Určitě vám pomůže. Můžete také začít Dietními plány Guareta a pozvolna se naučit tvořit nový jídelníček postupnou náhradou výrobků Guareta a Dietline za běžné pokrmy. Není to jen o energetické hodnotě, ale také o správném poměru bílkovin, sacharidů a tuků v celodenním jídelníčku. V podstatě to není vůbec nic složitého. Není to také o vědě, ale o základní znalosti výživového složení potravin. Určitá disciplinovanost je při tom ale nezbytná, jestliže chceme dosáhnout trvalého úspěchu.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, jsem 20 let notorická dietářka a vypěstovala jsem si váhu 85 kg při výšce 160 cm. Tato hmotnost mě opravdu děsí. Pociťuji již zdravotní problémy s tím související: bolest nohou, otoky, únavu apod. Jsem odhodlaná, jako nikdy, se do boje s mojí obezitou pustit právě teď. Velmi mě láká Váš dietní plán. Prostudovala jsem vaše internet. stránky, Vaše poradny a jsem naprotosto přesvědčená, že to s Vámi dokážu. Vybrala jsem si dietní plán na 12 dní, užívavám letrox 75 . Možná jsem nečetla pečlivě, ale mám několik otázek: Je vhodná pro mě tato 12 denní dieta,? Mohu k tomu jíst zeleninu, pít inst. kávu bez cukru a mléka,apod. nebo se tento plán musí dodržovat úplně striktně? Za jak dlouho mi balíček přijde? Vím, že nikdy asi nebudu patřit ke štíhlým lidem, ale musím shodit nejméně 10 kg. Vaše poradny mě přesvědčily, tak věřím, že by Vaše dietní plány mohly pomoci i mně. Jestli pocítím jen malé výsledky, jsem odhodlaná ve Vaší dietě pak pokračovat. Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, Dietní plány Guareta se musí dodržet striktně, jestliže chcete dosáhnout optimálního výsledku či alespoň váhu nějak snížit. Doporučuji tedy do režimu nic nepřidávat. I zeleninou se dá zvýšit významně podíl sacharidů v jídelníčku.Substituční léčba hormony štítné žlázy nepředstavuje pro hubnutí žádnou komplikaci, jestliže je správně nastavena. Váhové úbytky jsou obdobné jako u lidí, kteří sníženou funkcí štítné žlázy netrpí. U Dietních plánů Guareta jsou uvedeny Pokyny a doporučuji si je pečlivě pročíst a respektovat je. Kávu pít můžete jestliže vám nezpůsobuje zažívací problémy a zvýšené ztráty vody započítáte do pitného režimu. Doporučuji vypít 250-500ml navíc.Jestli jste z Prahy, Dietní plán si můžete vyzvednout následující den v naší lékárně a vyhnete se tak placení poštovného. Těším se, že budete úspěšná. Určitě se ozvěte, jestliže bude něco nejasného.
Hubnutí a redukční diety
Dobrý den, mám problém s váhou-půl roku po porodu mám stále velké břicho jako bych byla stále těhotná v těhotenství jsem přibrala 15 kg a co jsme se vrátili z nemocnice shodila jsem 2kg/po porodu cca 7kg pryč/celkově i jinde jsem nabrala ale to břicho je nejhorší asi je problém že hodně spořádám sladkého a vpodstatě necvičím občas se dokopu ale pak zas na pár dní vysadím co udělat s jídelníčkem?Absolutně nemám představu kolik čeho sníst.Ještě jsem zapoměla dodat že kojím.Děkuji za odpověď.
Jana
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Jano, dokud kojíte, doporučuji jen upravit jídelníček a to nejen do jeho množství ale také do jeho složení. Protože máte energetických zásob v podobě tuku dostatek doporučuji vyřadit z jídelníčku především pečivo, přílohy a veškeré pamlsky. Volte mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Dejte si pozor na množství přidaného cukru. Některé jogurty či mléčné nápoje ho obsahují opravdu hodně. Nepijte slazené nápoje. Nepijte také džusy, které jsou také velmi bohaté na sacharidy. Nevyhýbal bych se ale čerstvému polotučnému mléku, které obsahuje vedle potřebného vápníku celou řadu výživných látek. Na přípravu masitých pokrmů volte pouze masa libová bez tuku. Na svačinu je také možné zařadit 1-2 výrobky Guarety za den ( tyčinky, pudinky, krémy), které dodají více výživných látek než běžné potraviny v běžných porcích. Zároveň mají přiměřené množství základních látek ( bílkoviny, sacharidy, tuky) ve vhodném poměru. Pudink Guareta si můžete připravit na svačinu s čerstvým polotučným mlékem. Kdykoliv se ozvěte pokud si nebudete vědět s jídelníčkem rady. Važte se 1x týdně a podle výsledků vážení jídelníček na následující týden případně korigujte.
Hubnutí a redukční diety
Pane doktore, držím ketogenní hypeproteinovou dietu. K tomu užívám multivitamín a Paralékárna Rybí olej. Stačí to takto nebo mám ještě nějaký doplněk stravy přidat ? Ještě bych se chtěla zeptat na sypkou vlákninu Guareta Slimlinea a psylium, které užívám, zda mi nějak nenarušuje ketózu (myslím tím, zda mají nějaké sacharidy a zda je mám započítávat do denního příjmu). Děkuji za odpověď.
Andrea
Lékárník a dietolog PharmDr. Martin Staněk
Milá Andreo, uvedené vlákniny není třeba do přijmu sacharidů započítávat. Galaktomanan Guarety a arabinoxylan psyllia jsou polysacharidy, které střevní mikroflóra evropské populace nedokáže štěpit. Co se týká přidání dalším výrobků, nevím o Vás nic bližšího . Určitý smysl má například přidat Paralékárna Leucin Plus. Obecně bych napsal, že tento dietní režim držte nezbytně dlouhou dobu a snažte se postupně přecházet na běžnou stravu náhradou jednotlivých výrobků. Važte se 1x týdně a podle výsledků se zachovejte a korigujte jídelníček.