Pozor na sůl v dětském jídelníčku, může vážně poškodit zdraví

  3:25aktualizováno  3:25
Sůl rozhodně není nad zlato. Tím, že rodiče naučí děti na slanou chuť už od raného dětství, se potřeba soli u dětí postupně zvyšuje. Vést může k obezitě a hypertenzi, které jsou základem kardiovaskulárních onemocnění už v mladém dospělém věku.
Návyk na slanou chuť je velmi silný a s rostoucím věkem se stupňuje.

Návyk na slanou chuť je velmi silný a s rostoucím věkem se stupňuje. | foto: Profimedia.cz

Průzkum stravovacích zvyklostí dětí ve věku do tří let, který si letos zorganizovalo Poradenské centrum Výživa dětí, přinesl neradostné zjištění. Už ve věku půl roku má nadbytek sodíku ve stravě 80 procent dětí. Ve věkové skupině 1 až 1,5 roku je to 95 procent dětí, starší děti už překračovaly doporučené množství sodíku všechny.

"Tím je položen základ špatného trendu, který velmi negativně působí na zdravotní stav dětí. Zátěž pro srdce a kardiovaskulární systém je zpravidla tak velká, že už u dětí školního věku lékaři často diagnostikují vysoký krevní tlak. Diagnózy, které se dříve objevovaly v pokročilém dospělém věku, se tak přesouvají do stále nižších věkových skupin," upozorňuje docentka Zuzana Urbanová, dětská lékařka a kardioložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Problémy jsou i s domácí stravou

"Překvapivě byl nadbytek sodíku zjištěn i u dětí, které byly kojeny a dokrmovány pečlivě připravovanou domácí stravou," uvádí lékařka.

Doporučené množství soli
Věk dětí 4-12 měsíců 1-3 roky 4-7 let 7-10 let 11-14 let
Sůl (g/ den) < 0,5 0,5-1 1 1,15 1,25
Sodík (mg/ den) 180 300 410 460 510

"Velkým nešvarem je třeba častá konzumace přesoleného pečiva, které mnohé děti dostávají již od kojeneckého věku. Později se k pečivu přidávají ještě uzeniny, sýry a jiné potraviny, které mají obsah soli většinou tak vysoký, že jen jejich jedna průměrná porce pokryje celodenní doporučenou dávku."

Největší riziko nadměrného příjmu sodíku v kojeneckém a batolecím věku spočívá v přetěžování ledvin, které v tomto období ještě nejsou dostatečně zralé.

"Druhým obecně podceňovaným rizikem je pěstování návyku na slanou chuť, který je zpravidla velmi silný a s rostoucím věkem se dále stupňuje. A právě tady můžeme vidět počátek špatných stravovacích návyků a pozdějších problémů s nadváhou, obezitou a následně kardiovaskulárními onemocněními," vysvětluje Zuzana Urbanová.

Stupňování požadavků na slanou chuť, kterým byl dán základ právě v nejútlejším věku, dále pokračuje a již děti mladšího školního věku velmi výrazně upřednostňují slané potraviny.

"Děti, u kterých se tento trend nepodaří včas zvrátit, se bohužel stávají často velmi záhy pacienty dětských kardiologických ordinací," varuje lékařka.

Sůl je i tam, kde byste ji nečekali

Přestože se rodiče snaží dbát na kvalitu stravy svých dětí, často podceňují takzvanou skrytou sůl, která není na první pohled patrná. Tři čtvrtiny konzumované soli pochází v potravě dětí z průmyslově zpracovaných potravin, asi 15 procent je přidáváno během přípravy jídla a jen 10 procent je obsaženo v přírodních surovinách.

Příklady jídelníčku

Pro roční děti:

* Kojení nebo náhradní mléčná výživa, kousek banánu
* 1 ovocná přesnídávka, dětské piškoty
* Jemný špenát s bramborami (masozeleninová sklenička)
* Strouhaná mrkev s jablkem
* Vanilková kaše, kojení nebo náhradní mléčná výživa

Od jednoho roku do tří let:

* Půl krajíčku chleba s margarínem a marmeládou, 1 jablko
* Mačkaný banán, 1 strouhané jablko
* Telecí maso se zeleninou a bramborem (masozeleninová sklenička)
* Ovocná přesnídávka, náhradní mléčná výživa
* Rýžová kaše s malinami

Při výběru hotové stravy, takzvaných "skleniček", by se měli rodiče zaměřit na deklarovaný obsah sodíku a upřednostňovat ty, u kterých je tento obsah co nejnižší.

Jitka Rusková z Poradenského centra Výživa dětí doporučuje odvyknout si dosolovat hotové pokrmy a nejíst potraviny, na nichž je sůl viditelná. Například solené oříšky mají 790 miligramu sodíku ve 100 gramech, chipsy 750 miligramů, vyhnout bychom se měli i pečivu se solí na povrchu.

To by ale k dosažení doporučeného množství soli na den stále nestačilo. Neměli bychom to proto přehánět například ani s uzeninami.

"Nejjednodušší a nejúčinnější je vůbec děti na nadměrně slanou chuť nenavyknout," doporučuje Jitka Rusková. "Co nejdéle proto kojte a veškeré příkrmy připravované doma nesolte. Kupujete-li hotové příkrmy ve skleničkách, máte šanci mít příjem velmi dobře pod kontrolou. Hodnoty sodíku jsou zde totiž povinně uváděny. Následně se i u starších dětí snažte mít jejich jídelníček co nejvíce pod kontrolou," dodává terapeutka.

Jak děti nepřesolovat

- Co nejdéle kojte.

- Veškeré příkrmy připravované doma nesolte. Nenechte se zmást tím, že vám osobně připravené jídlo nechutná. Chuťové buňky miminka slanou chuť nevyžadují.

- Kupujte hotové příkrmy ve skleničkách, protože hodnoty sodíku jsou tu běžně uváděny, a vy tak máte lepší kontrolu.

- U starších dětí se vyvarujte především nákupu jídel v prodejnách rychlého občerstvení. Naprosto z jejich jídelníčku vyřaďte chipsy či slané oříšky.

- K svačině dětem dávejte méně slané pečivo, tavené sýry nahraďte pomazánkou z kvalitního margarínu a zeleniny, místo salámu jim dejte kvalitní šunku s nízkým obsahem soli.

- Pokud si vaše dítě na slanou chuť už zvyklo, snižujte postupně dávky soli při vaření.

- Sledujte informace na obalech výrobků.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz